כשאתם רצים יותר משעה, עניין המים מתחיל להיות חשוב. הפאנליסט עידו דסה בדק את הווסט של Ultimate Direction מדגם Adventure ומיד תבינו האם זה הצליח או כשל? 

פתרונות שתיה

בשנים האחרונות ניתן לראות עשרות פתרונות שונים ומשונים לנשיאת מים במהלך הריצה. לא אדון בחסרונות ויתרונות של כל אחד מהם מכיוון שלכל אחד היעוד שלו. אישית, אני טיפוס של ווסט. לא מפריע לי החום בגב או המשקל, אצא איתו לריצה באורך 15 ק”מ ועד מעל 100 ק”מ. ההרגשה של ווסט הדוק, מלא באוכל, מים וציוד מרגישה לי כמו “לעלות” על אפוד קרב לקראת פעילות מבצעית בצבא, הגוף מתחיל להתעורר ואני רק מחכה לרוץ.

פתרונות שתייה בריצה

ווסט ריצה

ייעודו של ווסט הריצה הוא לספק לרץ מענה לנשיאת כל הלוגיסטיקה והאביזרים לו הוא זקוק במהלך ריצות ארוכות ללא סיוע כמו תחנות הזנה בתחרויות. קיימים וסטים במגוון רחב של גדלים גזרות וטכנולוגיות בהתאם לצרכיו של הרץ. גם בריצות קצרות נראה רצים רבים עם וסטים בגלל מזג האוויר בקיץ הישראלי ולאחרונה בעקבות מגפת הקורונה שמונעת מאיתנו שימוש בברזיות לאורך הדרך.

RUNPANEL גם בטלגרם – אתר הריצה הטוב בישראל!

ווסט ריצה

גדלים וטכנולוגיות

כיום ישנם מספר חברות שמייצרות וסטים מחומרים קלים, נושמים, איכותיים וכמעט בכל שנה מעדכנות את הקולקציות בטכנולוגיות ושיפורים מתקדמים. גודל הווסט נמדד בליטרים שביכולתו להכיל (בדרך כלל הנפח מחושב ללא שקית מים) ונע בטווחים של 2-5 ליטרים לווסטים הקטנים, 6-12 ל’ לווסטים הבינונים ו 12 ליטרים ומעלה לווסטים הגדולים. הבחירה בגודל הווסט תהיה בהתאם למרחק, מזג האוויר, כמות המים והאוכל אותם הרץ צורך. לכל חברה קיימים הפטנטים שלה להתאמת הווסט אל הגוף בצורה המיטבית למניעת מינימום תנועה וחיכוך. ישנם ווסטים בגזרות מיוחדות לנשים ובגדלים שונים. 

Adventure by ultimate direction

Adventure by ultimate direction

דגם ההרפתקה הוא הדגם בעל הנפח הגדול ביותר של החברה המשווק בארץ וזו הגרסה החמישית של הדגם. הוא מצויד בטכנולוגיה בשם קינץ המאפשרת הידוק של “הכנפיים האחוריות” (המשך רצועות הכתפיים אל עבר המותניים) במשיכת חוט לטובת התאמה מיטבית ומניעת תנועה מיותרת. רצועות חזה מתכווננות, כיסוי גשם מתקפל ובד קל ונושם. (רכשי את הווסט בכספי, ואני כותב עליו למרות שבד”כ בפאנל אנחנו מעדיפים לנתק בין הקניה לכתיבה כדי למנוע הטיה והעדפה מראש של מוצר – מקצועית, לטעמנו עדיף מבחן שהבוחן קיבל את המוצר מאשר מבחן של מוצר שהוא בחר בו מראש וקנה אותו כדי למנוע כתיבת דיסוננס קוגניטיבי ולאפשר ביקורתיות).

  • משקל: 269 גרם.
  • נפח: 17 ליטר.
  • בקבוק/שקית: בקבוק רך בנפח 500 מל’.

ווסט ריצה עם שני כיסים

החלק הקדמי של ווסט הריצה

החזית הינה שתי רצועות כתפיים רחבות עשויות רשת ניילון מאוורר ומכפלת בד לנוחות ונגד שפשוף העור ברצועות. רצועות הכתפיים מחוברת בעזרת מערכת כיוונון בשני גבהים, כאשר הרצועה התחתונה בעלת גמישות המאפשרת לבית החזה להתמלא באוויר כאשר הדופק עולה ולא גורם לתחושת לחץ והתנגדות.

את רצועות הכוונון ניתן להרים ולהוריד לאורך מהלך ארוך המאפשר התאמה מיטבית לרוב מבני הגוף השונים.

נשיאת בקבוק בריצה

לאורך רצועות הכתפיים תפורים מספר כיסים ותאי אחסון, אתחיל מהחלק התחתון כלפי מעלה. בתחתית הרצועות ישנם כיסים מבד גמיש ונמתח אשר ממוקמים בצידי הגוף, בכיס הימיני ישנו רוכסן למניעת נפילה של ציוד בזמן הריצה. בצד הימני הכיס פתוח ומאפשר גישה מהירה לציוד המאוחסן שם, אמנם הכיס ללא רוכסן אך לעולם לא עף לי משם כלום.

מעל כיסי הצדדים בגובה החזה ישנם התאים הקדמיים – מצד ימין מעין כיס לאחסון בקבוק שתיה/ פלאסק ובעל גומיית הידוק למניעת תנועה ויציאה של הבקבוק מחוץ לכיס. על אותו הכיס קיימים שני תאי אחסון קטנים וגמישים בהם ניתן לאחסן גלים/ חטיפים קטנים/ כדורי מלח וכו’. בצד השמאלי ישנו כיס אחסון גדול (זהה בגודלו לכיס האחסון של בקבוק השתיה) בעל רוכסן לסגירה מלאה. במהלך ריצות ארוכות אני משתמש בכיס זה לאחסון פלאסק מים נוסף אשר מתאים בקלות. על גבי כיס זה קיים עוד כיס אחסון באורך התא עשוי בד גמיש ומאפשר נפח אחסון מכובד.

ווסט ריצה עם פאוץ'

בגובה הכתפיים מצד ימין ישנו פאוץ קטן לאחסון מכשיר GPS/ ערכת עזרה ראשונה קטנה/ אוכל וכו’. הפאוץ מולבש על גבי רצועת גומי הניתנת לניתוק וכוונון במידה ורוצים שהפאוץ לא ישב על הכתף אלה על גבי התיק מאחור. בנוסף ניתן לשלוף את הפאוץ לגמרי ולרוץ בלעדיו. בצד שמאל ישנו כיס אחסון קטן בעל רוכסן ובד גמיש, התא די קטן ואני משתמש בו בדרך כלל לאחסון פנס ראש+ סוללות גיבוי.

נוסף לכך על כל רצועת כתף ישנם שתי לולאות גומי המיועדות להכנסת מקלות ריצה מתקפלות, אני לא רץ עם מקלות כדרך קבע ולא אוכל להעיד על רמת הנוחות בזמן נשיאת מקלות בלולאות אלו, למרות זאת זה נראה כמו מיקום אידיאלי לנשיאת מקלות.תיק ריצה 17 ליטר

החלק האחורי של ווסט הריצה

החלק האחורי מכיל שלושה תאים עם רוכסנים ונוסף להם עוד שתי כיסי אחסון גמישים המאובטחים במערכת גומיות. 

התא העליון מיועד להכנסת שקית השתיה, שם ישנה לולאה להחזקת השקית ומניעת תזוזה וקפיצה בזמן ריצה. בתא זה נמצא כיסוי גשם המתקפל בצורה בה אינו מורגש ומפריע עד לרגע השימוש. כמובן שמתא זה ישנה תעלה למעבר צינורית השתיה לצד ימין ושמאל.

התא האמצעי והגדול ביותר נפתח בעזרת רוכסן בצורת ר’ ומאפשר חלל אחסון גדול מאוד אך ללא חלוקת תאים בתוכו.

התא הקטן ביותר מאפשר אחסון של ארנק, פלאפון, מפתחות וכו’. על גבי התא נמצא תא האחסון הפתוח הקטן בוא ניתן לדחוס מעיל דק או חולצה ארוכה אשר ניתן לשלוף ללא צורך בהורדת התיק. תא האחסון הפתוח הגדול מכסה כמחצית מגודל התיק הינו עשוי בד גמיש המאפשר דחיסה רבה של ציוד בתוכו. על גבי שני התאים הפתוחים נמתחת רצועת גומי הניתנת לכוונון ושליטה אשר מונעת תזוזה מיותרת של התיק לצדדים ונפילת ציוד מן הכיסים, בנוסף ניתן להדק בעזרת רצועת גומי עוד ביגוד הניתן לשליפה מהירה.

תיק ריצה עם שקית מים

יתרונות – ווסט ריצה Adventure UD

מערכת ההידוק והכוונון הינה יתרון אדיר לדעתי, האפשרות לשנות את התאמת הווסט אל הגוף בהתאם לתכולת התיק ולגודל הרץ. יתרון נוסף הוא היכולת של התיק לשאת תכולה רבה, השתמשתי בו מספר פעמים כאשר הוא מלא לעייפה ועדיין נהנתי מאוד מהתחושה שלו על הגוף. הכיסים החיצוניים של הווסט ומערכת ההידוק מאפשרים העמסה נוספת ואבטוח איכותי על הווסט. 

הווסט מגיע עם פלאסק של החברה שלדעתי הוא בקבוק שתיה גמיש מצוין אך זה כבר לכתבה נפרדת.

Adventure UD

חסרונות – ווסט ריצה Adventure UD

  1. הגישה אל מערכת ההידוק האחורית אינה נוחה במיוחד ודורשת תרגול וניסיון. בדגמים קודמים ובחברות אחרות בד הכיסים עשוי בד גמיש מאוד ומאפשר דחיפה של יותר ציוד מאשר בדגם הנוכחי בוא הכיסים פחות גמישים. 
  2. התאים בעלי רוכסן בגב הווסט מסודרים בצורה הניתנת לשיפור ונגישות טובה יותר. 
  3. כאשר רצים עם שקית שתיה ביום חם המים יתחממו מהר מאוד כיוון שהשקית נמצאת צמוד לגוף ללא שום חומר מבודד, בשונה מחברות אחרות. 

ווסט ריצה קל

סיכום

רצתי עם הווסט אלפי קילומטרים ונהנתי מאוד. כמובן שיש דברים קטנים הניתנים לשיפור אך מערכות הכוונון והיכולת של הווסט לשאת תכולה רבה הופכות אותו לאביזר ריצה חיוני לריצות של שעות רבות על הרגליים, דגם זה מיועד לרצים שמתכננים לשאת ציוד רב, ביגוד והרבה מים במשך שעות ארוכות על הרגליים. במידה ואתם מתכננים לרוץ עד שעתיים ורוצים לסחוב מעט מים לריצה, ישנם וסטים הרבה פחות מסורבלים בעלי נפח נמוך שיתנו לכם מענה לכך. קהל נוסף שווסט זה יכול להתאים לו הוא חובבי הטיוליםֿ, הווסט נותן חלופה יפה לתיק טיול קטן ומאפשר התאמה מירבית. יצא לי ללכת עם הווסט במשך 16 שעות רצוף – 80 ק״מ והוא עשה עבודתו נאמנה. 

מאת: עידו דסה
הכותב בן 21 סטודנט להנדסה. מנצל כל הזדמנות לקראת אתגר חדש, רץ אולטרא וכל הזמן מחפש תחרויות ריצה יוצאות דופן ושוברות שגרה. בטבע מרגיש בבית וחובב אנדרנלין מושבע.

קבלו כתבות במייל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים