האם ישנן עדשות שיתאימו לכל התנאים ולא תצטרכו להחליף אותן בשום מצב? עדשות ה-Purple המתכהות החדשות של רודי פרוג’קט פותחו במקור בכלל בשביל גולף אבל התגלו כהפתעה מגוונת.

הדגם ImpactX2

מדובר בדור שני של משפחת העדשות המתכהות של רודי שפותח במקור לצורכי צבא וכוחות הביטחון. הטכנולוגיה מבטיחה עדשות גמישות, מוגנות משריטות ולא שבירות, אשר יותר קלות וחזקות מעדשות על בסיס פוליקרבונט רגיל. רודי אפילו טוענים שעדשות ImpactX2 הן בלתי שבירות ונותנת אחריות עליהן לכל החיים.

Laser Purple

הצבע והציפוי פותחו במיוחד לצורכי שחקני גולף ולפי הדרישות שלהם, לקבלת ניגודיות משופרת בתנאי תאורה מגוונים ותחושת עומק מדויקת לטובת הערכת מרחקים. העדשות הן הכי כהות בין כל העדשות המתכהות בסדרה. הן מעבירות רק 8% של אור במצב הכי כהה שלהן. כאן אין הרבה הבדל בינן לבין הדגם Black הוותיק יותר שמעביר 9%. ההבדל המשמעותי בא דווקא במצבם הבהיר – כאן Laser Purple מעבירות רק 48% מהאור וזה קצת יותר מחצי מכל שאר הדגמים המתכהים. מה שזה אומר הוא שגם במצב תאורה נמוך, כמו שעות בין-ערביים ובשעות הדמדומים העדשות יהיו משמעותית יותר כהות מכל השאר. שורה תחתונה – לא מומלץ לקחת אותן לאימוני לילה. זו הסיבה שרודי מציינים שהעדשות מתאימות לגולף שלא משחקים בו בשעות הדמדומים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

קצת מדע ומספרים

עדשות מתכהות (פוטוכרומטיות) מכילות מולקולות של חומר המשנה את צורתו בחשיפה לקרני אור אולטרה סגול (UV). שינוי הצורה של המולקולות גורם להתכהות של העדשה, היות והמולקולות בולעות חלק מהאור ולא מעבירות אותו הלאה. עוצמת הבליעה או רמת ההתכהות תלויה בכמות החומר הפוטוכרומטי שמוטמע בתוך העדשה. עדשות פוטוכרומטיות מתחילות להתכהות מיד עם חשיפתם לאור השמש ומגיעות ל- 70% מהכהות המירבית שלהן תוך 35 שניות. תוך דקה מתחילת החשיפה העדשות מגיעות ל- 90% מכהות מירבית ולוקח להם עוד כ- 5 דקות על מנת להגיע לרמת הכהות המירבית. 

תהליך התבהרות העדשות קצת יותר איטי. הם יחזרו ל- 90% ממצבם הבהיר תוך כ- 2 דקות ויתבהרו לגמרי במהלך סה”כ כ- 5 דקות. מהירות שינויי רמת הכהות של העדשות תלויה בטמפרטורה חיצונית. בתנאי חום קיצוני ייקח להן הרבה יותר זמן להתכהות, הן לא יצליחו להגיע ל- 100% מהכהות המירבית שלהם ויעצרו באזור ה- 95%. בקור קיצוני הבעיה תהיה הפוכה – העדשות יהיו כהות יותר בגלל הטמפרטורה הנמוכה ופחות בגלל הקרינה וייקח להם משמעותית יותר זמן להתבהר.

תעודת זהות

  • צבע במצב כהה: Laser Purple
  • דרגת סינון: בין 1 במצב הבהיר ביותר ל- 3 במצב הכהה ביותר
  • ציפוי מראה חיצוני עדין
  • רמת העברת אור – בין 48% במצב הבהיר ביותר ל- 8% במצב הכהה ביותר
  • משקל: 14 גר’ לזוג עדשות
  • מחיר: 549 ש”ח באתר היבואן ובחנויות הנבחרות.

רושם ראשוני

לא יצא לי להשתמש בעדשות מתכהות לפני כן ומלבד לקרוא עליהן לא ניסיתי אותם על עצמי. לא היו לי ציפיות לא לטובה ולא לרעה לפני שהרכבתי אותן במסגרת של דגם Magnus שברשותי לטובת הסקירה. כבר בחנות של רודי פרוג’קט, עוד בטרם יצאתי איתם לאור השמש, שמתי לב שהן לא שקופות לגמרי לאור התאורה בתוך הבניין. העדשות היו יחסית בהירות לפני החשיפה לאור השמש והחלטתי להרכיב אותן כבר בבניין לפני היציאה. בגלל הבהירות שלהן, הכנתי את עצמי ל”מכת” שמש ישר לעיניים ואפילו קימטתי את הפנים כהכנה לכך. להפתעתי הרבה, לא הסתנוורתי וההרגשה הייתה כמו במצלמה כשרמת החשיפה נמצאת על מצב אוטומטי ומכוונים אותה לאור חזק – התמונה לאט לאט מתכהה. מרגישים את הזמן שלוקח לעדשה להגיע מ-0 ל-100, כמו שאומרים בעולם הרכב. בעולם האמיתי מצב כזה הוא פחות סביר, מכיוון שברכיבה, או בריצה, גם אם נכנסים ליער או לצל, העדשות לא מתבהרות לגמרי ולכן הפער שעדשה צריכה לעבור הוא הרבה יותר קטן.

הכרכרה הופכת לדלעת

למרות שבחנות של רודי ציינו את זה לפניי, לא הייתי בקשב מרוב סקרנות שהשתלטה עלי. עם משקפיים מורכבים עליי נכנסתי לאוטו והתחלתי לנהוג. כמה גדולה הייתה אכזבתי כשקלטתי שהקסם הפוטוכרומטי לא עובד בתוך הרכב! זהו החיסרון הגדול של רוב העדשות המתכהות. זה נובע מסיבה אחת פשוטה, שמשות הרכב חוסמות את קרני ה-UV ואין מה שיפעיל את התגובה הכימית עם המולקולות בתוך העדשות והן פשוט לא מתכהות. נאלצתי להוציא את משקפי הנהיגה הקבועים שלי ולהמשיך לנהוג איתם.

בשטח

רוב הפעילויות הספורטיבית שלי מורכבת מרכיבות וריצות שטח והן מתחילות רגע לפני הזריחה וחלקן נמשכות לתוך שעות הבוקר המאוחרות. עד עכשיו הייתי משתמש במשקפי שמש עם עדשות לא מתכהות, כולל אלה של Magnus, ובתחילת הפעילות הייתי מתפשר על לא ממש לראות את השטח בגלל כהות העדשות. באזור אמצע – סוף הפעילות יכולתי להתחיל באמת להנות מהמשקפיים. אם מדובר בריצת שטח שבה למשקפיים יש תפקיד של הגנה מהשמש בלבד ולא מענפי עצים או מעופפים כמו ברכיבה, הייתי מרכיב את המשקפיים על הראש ולא על העיניים ורק לאחר שהשמש הייתה יוצאת הייתי מוריד אותם לעיניים. היו גם ריצות שהמשקפיים נשארו מורכבים על הראש ולא הורדתי אותם לעיניים בגלל עננות בוקר שהסתירה את השמש.

משקפיים עם העדשות המתכהות של רודי הורכבו אצלי על העיניים ישר יחד עם כל הביגוד ולא הורדתי אותם עד הרגע שנכנסתי לאוטו אחרי הפעילות על מנת לחזור הביתה. מאוד נוח ברמה שאני לא רגיל אליה. ורסטיליות של העדשות התגלתה כמאוד פרקטית וזה אחד היתרונות הגדולים שלהם. גם בשמש חזקה של צהריים וגם בזו המלטפת של שעות הבוקר העדשות התאימו את עצמן לרמת התאורה והקסם הפוטוכרומטי שלהם עבד נהדר.

כניסות ויציאות מתוך שטח מיוער או צל מזדמן לוו בהתבהרות קלה של העדשות. אם המצאות בצל הייתה מספיק ארוכה, העדשות אף היו מספיקות להתבהר יותר, אבל גם אם לא, רמת הכהות שלהם גם במצב הכהה ביותר היא לא מספיקה על מנת להפריע. בדיוק כאן אני מגיע ליתרונות וחסרונות שלהן.

לא אהבתי

  • העדשות לא מתאימות לאימוני לילה. גם לא ללילות ירח מלא.
  • מי שהעיניים שלו רגישות לאור שמש חזק, גם המצב הכי כהה של העדשות שבמבחן עלול לא להספיק להם. העדשות מתכהות לגמרי בתנאי שמש ישירה ולפעמים זה לא יהיה המצב – כיסוי חלקי של המשקפיים ע”י מצחייה של כובע ריצה או קסדת אופניים. מי ששוקל להשקיע תוספת של יותר מ- 200 ש”ח על עדשות מתכהות – מומלץ שיעשה בדיקה האם זה מתאים לו בטרם הרכישה.

אהבתי

למי שכל טווח הסינון של העדשות מתאים לו – עשוי לחסוך לעצמו לא מעט כסף. במקום לקנות לפחות 2-3 עדשות לסוגים שונים של תאורה ניתן להסתפק בסוג עדשה אחד – פוטוכרומטי ואז ההבדל במחיר לעדשות כאלה לעומת רגילות יהיה בכלל חיסכון. במקרה של העדשות שבמחבן, הן מסדרת ImpactX2 שהיא הסדרה הקרבית של החברה. העדשות הן גמישות וסופר חזקות ויכולות לשמש גם לפעילוית של כוחות הביטחון בתוך מבנים ומחוצה להם מבלי להחליף משקפיים או עדשות. זה יתרון טקטי מאוד גדול.

סיכום

הדגם החדש של העדשות המתכהות של רודי פרוג’קט נותן דגש על הצד הכהה של הסקאלה. Laser Purple מבליטות פרטים ומעלות ניגודיות בטווח תאורה מאוד רחב. היתרון שלהן בולט במעברים של אור וצל שבו הן מצטיינות לתת את התמונה הכי חדה ומדויקת מבין שאר העדשות המתכהות של החברה. למרות שהחברה מציינת גולף כפעילות שלשמה נועדו העדשות, אין שם בעיה להשתמש בהן בכל ספורט אחר. יוצאת דופן תהיה פעילות בלילה שבשבילה מומלץ להשתמש או בעדשות שקופות, או בדגמים אחרים של העדשות הפוטוכרומטיות של רודי. 

מאת: ואדים לינצקי