טריאתלון מונטריאול: 80 טריאתלטים וטריאתלטיות זינקו לתחרות הסבב העולמי השביעי לעונה בעיר הקנדית. בעוד שהנשים התמודדו עם תנאי מזג אוויר נוחים, הגברים התחרו בכביש רטוב ששינה את טקטיקת התחרות. התחרות הייתה מרגשת ומותחת, ואף זכינו לשמוע שבחים רבים מהשדרנים כלפי הישראלי שחר שגיב שנכנס אל קבוצת הבריחה ברכיבה. הסיכומים לפניכם:

מאת: רון לוינסון
צילום: Wagner Araujo עבור ITU

זינוק לטריאתלון

מיצאו את שחר בתמונה!

סיכום טריאתלון מונטריאול- נשים 

33 נשים זינקו לתחרות השביעית בסבב העולמי, ומיד עם תחילת השחייה הייתה זו ג’סיקה לירמונת’ שלקחה את ההובלה. לירמונת’ לא הרפתה מהקצב שנשאר גבוה לאורך כל השחייה, ויצאה מהמים כאשר רק סופי קולדוול, סאמר קוק, מאיה קינגמה וקטי זפרס, המובילה את הדירוג העולמי, מצליחות להישאר בסביבתה. שישית לצאת מהמים ובהובלת הקבוצה המרכזית הייתה זו ויקי הולנד המדורגת שנייה בעולם בפער של 50 שניות מלירמונת’.

שחייה טריאתלון מונטריאול

קינגמה ההולנדית נשרה מיד עם תחילת הרכיבה, והשאירה את ארבעת המובילות לעבוד כנגד קבוצה של כ20 רודפות. המובילות היו נחושות מאוד לפתוח פער על הרודפות והכתיבו קצב מהיר, שהקשה על קוק שנשרה אחרי 5 קילומטרים. בקבוצת הרודפות הייתה זו ניקולה ספיריג השוויצרית שהכתיבה קצב גבוה בעזרתה של טיילור ניב האמריקאית. לאחר כחצי המרחק הגיעו הרודפות אל המובילות ונוצרה קבוצה של 13 בנות שבתוכה הייתה דומיננטיות בריטית-אמריקאית מופלאה, עם 5 בריטיות ו-4 אמריקאיות.

triathlon מונטריאול

בקילומטר הראשון של הריצה נוצרה קבוצת מובילות שכללה את ארבעת הבריטיות: הולנד, לירמונת’, ג’ורג’יה טיילור בראון וג’ודי סטימפסון. בשלב הזה של התחרות היה נראה כי בריטניה הולכת לכבוש את הפודיום. מעט מאחוריהן היו זפרס וספיריג, שנראה שהעומס שהייתה בו אחרי 2 תחרויות נתן את אותותיו.

מעט אחרי ההקפה הראשונה של מקטע הריצה של טריאתלון מונטריאול, הייתה זו לירמונת’ שנשרה מהקצב שהכתיבה הולנד, וסטימפסון איבדה את המובילות מעט אחריה. זפרס החלה לעקוף את הבריטיות הנושרות מההובלה של הולנד, שלא ריחמה על אף אחת, עד שהגיעה למקום השני אחרי שבהקפה האחרונה הצליחה לעקוף גם את טיילור בראון, אך לא הצליחה להדביק את הקצב של הולנד.

הולנד סיימה את טריאתלון מונטריאול בזמן 1:59:29 לאחר שרצה בזמן 34:54, שהביא לה את ניצחונה השלישי בסבב העולמי לעונה הנוכחית. זפרס סיימה את התחרות עם מדליית כסף רביעית לעונה, כשסיימה 22 שניות אחרי זפרס. עברו עוד 32 שניות עד שהגיעה לקו הסיום ג’ורג’יה טיילור בראון בפודיום שלישי לעונה, ומסמנת את עצמה כדור העתיד של הנבחרת הבריטית ואחת שיש לשים עליה עין בשנים הקרובות. בדירוג העולמי צמצמה הולנד את הפער על זפרס עד לכדי 34 נקודות בלבד, שזה אומר שמי שתקדים את השנייה בגמר הגדול באוסטרליה בעוד 3 שבועות תוכתר לאלופת העולם לשנת 2018.

סיכום טריאתלון מונטריאול- גברים

מעט לפני הזינוק דווחנו שהספרדי פרננדו אלרזה, אחד המועמדים לפודיום בתחרות, לא מרגיש טוב ומוותר על ההשתתפות בתחרות. 47 טריאתלטים זינקו לתחרות שצפויה להיות אגרסיבית לאור הגשמים שהיו לפני הזינוק. בשחייה ראינו את הנרי סקומן משתלט על ההובלה ללא עוררין, לאחר 350 מטר סקומן הבחין שהוא ברח לכל המתחרים והחליט לעצור ולחכות להם. סקומן קיבל את ההחלטה הזאת בעקבות המחשבה שהוא מעדיף לנסות למשוך איתו עוד כ-5 טריאתלטים בשחייה שיוכלו לעבוד איתו באופניים על פני הניסיון לרכב לבד 40 קילומטר. בסופו של דבר הצליח סקומן לצאת מהמים עם טריאתלט אמריקאי, סת’ ריידר, בפער של כ-8 שניות מהמקום השלישי.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

כל המתחרים ידעו שמהרגע שיעלו לאופניים התחרות על מסלול טריאתלון מונטריאול השנה תיהפך לאגרסיבית במיוחד לאור הכביש הרטוב והמסלול הטכני, תנאים שמתאימים לקבוצות קטנות ולא לפלטון גדול.

במהלך קטע הרכיבה הצליחו סקומן וריידר לשמור על פער מהדבוקה לאורך כ-5 קילומטר עד שנתפסו, וקילומטרים ספורים אחר כך יצא אנדראס שילינג מדנמרק לבריחה, בתקווה שיצליח ליצור קבוצה קטנה שתרכב איתו עד סוף קטע הרכיבה. שילינג לא הצליח לפתוח פער הגדול מ10 שניות בקילומטרים הראשונים עד שראינו את שחר שגיב במהלך הרואי מנסה להגיע אל שילינג ולהצטרף איתו לקבוצת הבריחה, השניים עבדו ביחד אך הפלטון לא נתן להם להתרחק. במחצית המרחק החליטו הנורבגים קריסטיאן בלומנפלט וקספר סטורנז להצטרף לבריחה. מהרגע שהקבוצת בריחה הפכה לארבעה, שהפכה לאחר מספר דקות לחמישה עם הצטרפותו של צ’ארלס פאקט המקומי, היה ברור לכולם שהקבוצה לא תיתפס. הנורבגים הכתיבו קצב מטורף, ברמה שגרמו לשגיב להיחלש ולנשור מהבריחה כ-10 קילומטר לסיום הרכיבה. בסיום הרכיבה קבוצת הבריחה פתחה כ62 על הפלטון שכלל את 28 טריאתלטים ושגיב ביניהם.

בלומנפלט היה נראה כמו המועמד הבטוח לניצחון, עם פער של דקה על כל האצנים ביציאה לריצה. מאחורה היו אלה מריו מולה, ריצ’רד מארי וג’ייקוב בירטוויסל שניסו לצמצם פערים ואף הצליחו, בתום 2.5 קילומטר הפער ירד ל-42 שניות, מה שאומר שהנורבגי אמור להסגר בתום 8 קילומטר. היחיד שהצליח להתמיד בקצב היה מולה, שצימק את הפער ל-20 שניות מבלומנפלט בנקודת חצי המרחק. בנקודת 7.5 קילומטר הפער עמד על 9 שניות בלבד. מולה הצליח לחלוף על פני בלומנפלט כקילומטר לסוף, ובלומנפלט היה תשוש מכדי להגיב.

מולה חצה ראשון את קו הסיום של טריאתלון מונטריאול לאחר 1:47:46 עם קטע ריצה מדהים בזמן 29:48, הוא הקדים את בלומנפלט ב-16 שניות שסיים במקום השני ובמקום בשלישי היה זה בירטוויסל שהצליח לעקוף את מארי בקילומטרים האחרונים 42 שניות אחרי מולה. זהו ניצחונו הרביעי של מולה לשנת 2018. טריאטלון מונטריאול 2018

לקראת תחרות הגמר הגדול בעוד שלושה שבועות מולה מוביל על בירטוויסל בפער של 824 נקודות בדירוג הסבב העולמי, ונראה שרק פנצ’ר או התרסקות תהיה יכולה למנוע ממנו תואר עולמי שלישי ברציפות. 

שחר שגיב ירד מהאופניים תשוש מאוד וסיים את טריאתלון מונטריאול במקום 31, 5:51 דקות אחרי מולה.

 

הכותב, רון לוינסון – בן 23, היה טריאתלט עלית וחבר נבחרת ישראל בטריאתלון בשנים 2012-2017. ייצג את ישראל באליפויות אירופה ועולם בגילאי הנוער ו-U23 ובאליפות אירופה לבוגרים. כיום רון מאמן בקבוצת הטריאתלון RoadRunner תחת ניהולו המקצועי של ניר יגודה.