לעיר עם משבר זהות כמו הוד השרון בנינו מסלול ריצה של 10 ק״מ העובר בין בתי הקפה, הפארקים הירוקים, השדות והפרדסים. נדלג מהאספלט האורבני ומגדלי המגורים דרך דרכי הכורכר הלבנות אל שטחי החקלאות, כולל ביקור במושבים השכנים מתוך מעברי רגל סודיים הידועים רק לרצים המקומיים. 

עיר ארבע המושבות

הוד השרון היא אמנם עיר, אך עם אופי מושבניקי הנובע מאיחודן של ארבע מושבות משנות השישים: מגדיאל, רמתיים, כפר הדר ורמת הדר. היא גם גובלת במספר מושבים בדרום השרון: עדנים, ירקונה, גני עם, רמות השבים וכפר מל”ל. משם מגיע האופי הכפרי והירוק של שדות, פרדסים ושטחים ירוקים בשילוב של תנופת בניה בשנים האחרונות. השכונות החדשות עם מגדלי הדירות הביאו לזרימה של משפחות צעירות לעיר וכך גם נוצר ריבוי רצים וקבוצות ריצה באזור (ניתן למצוא קבוצות ריצה בעיר בלוח הקבוצות לפי אזורים של RUNPANEL).

מעל 15,000 נרשמו לפאנלים – הצטרפו גם לניוזלטר:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

בעיר יש מספר פארקים ידידותיים לריצה כמו פארק ארבע העונות ובו הקפה באורך 500 מטרים עם עליות מסביב למדשאה המרכזית. גם פארק אקולוגי הקרוי פארק האגם בו מסלול רקורטן של 1.2 ק״מ כמו גם הקפה שטוחה של 700 מטרים מסביב לאגם לאימוני אינטרוולים מהירים. לחובבי השטח ניתן לטפס גם לפסגת ״הר הזבל״ הסמוך וליהנות מתצפית פנורמית או לצאת לשבילי הירקון המזרחי לריצות שטח. לא הרחק משם בדרך רמתיים המרכזית, נסלל מסלול ייעודי להליכה ורכיבת אופניים שהושלם ממש לאחרונה.

מאפייני המסלול 

    • אופי המסלול: מעגלי
    • סוג הדרך: כביש עם נגיעת כורכר קצרה
    • אורך: 10 ק”מ (יש אופציות לקיצור ל-5 ק״מ או שדרוג ל-15 ק״מ)
    • גובה מצטבר: 60 מטר למסלול ה-10 ק״מ
    • נקודת התחלה: גוגל מפות

 

נקודות התחלה אפשריות וקצת בטיחות

את המסלול אפשר להתחיל ממספר נקודות אפשריות, הפופולריות ביותר הן מהכניסה לפארק 4 העונות מול קפה גן-סיפור או מפארק האגם בסמיכות לעגלת הקפה ללי (Lali). בשני המקומות יש חניה בשפע, נקודת מים ושירותים סמוכים. מבחינת בטיחות, למרות שהמסלול עובר בדרכים צדדיות ושקטות יחסית, ישנם חלקים ללא מדרכה ומספר חציות כבישים – מומלץ לרוץ בשולי הדרך ולשים לב לתנועה מסביב, רצוי ללא אוזניות או חיצוניות עם הולכת עצם בווליום סביר שמאפשרות להישאר בקשר עם הסביבה. חציית כבישים ראשיים רק במעברי חציה ובהתאם לרמזורים, אפשר לנצל את ההמתנה לאור ירוק להסדרת נשימה והורדת דופק.

הוד השרון

פארק ארבע העונות

יוצאים לדרך

נתחיל מהכניסה לפארק 4 העונות ונתחבר למסלול ההקפה של הפארק עם עליה קצרה אך תלולה, בסופה נגיע לנקודה הגבוהה ביותר בפארק הצופה אל המדשאה המרכזית. משם בפיצול המזלג הראשון נצמד לימין אל שביל היורד ליציאה מן הפארק בפינה הצפון-מערבית שלו. נחצה את הכביש בזהירות ונעלה ברחוב הפרדס, בסופו עוד חציה של כביש ופניה קלה שמאלה לרחוב האשל במגמת עליה. בשיא העליה (כקילומטר מתחילת המסלול) יפרש בפנינו נוף הפרדסים המובילים לשטחים החקלאיים של הוד-השרון ו״הר הזבל״ באופק. נמשיך כ-250 מטרים עד לכיכר, בה כביש האספלט יתחלף בשביל כורכר לבן. ניפרד מהאזור האורבני אל שטחי החקלאות בדרך לפארק האקולוגי. 

שביל הכורכר הלבן עולה ויורד לסירוגין כאשר מצד ימין הפרדסים ומשמאל השדות החקלאיים. שעות הזריחה או לחילופין שעות בין ערביים לקראת שקיעה יהיו תזמון מושלם למקטע הזה שאורכו כקילומטר. בצומת ה-T נפנה שמאלה לדרך הים על כביש האספלט. נמשיך לכיוון ״הר הזבל״ ופארק האגם במגמה קלה של עליה. שטחי החקלאות מתחלפים בהתאם לעונות השנה, כך גם הצבעים של הגידולים בין חיטה בצהוב, שדות חרושים בחום וחסות או צמחי נוי בירוק. נחלוף על פני ״הר הזבל״ ונכנס לפארק האגם לחניון הצפוני (כ-3.15 ק״מ מתחילת המסלול). 

אלפים הצטרפו- הצטרפו גם אתם לערוץ הריצה של ראנפאנל בווצאפ
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל 

פארק האגם האקולוגי – ריאה ירוקה ומערכת טיהור מים ייחודית

על שטח של כ-1,400 דונמים בלב העיר הוד השרון משתרע הפארק האקולוגי (הידוע גם בשם פארק האגם או פארק נחל הדר), הכולל מערכת ייחודית לטיהור והשבת מים והזרמתם לנחל הירקון לשיקומו. בפארק תוכלו למצוא טיילת הליכה/ריצה/רכיבה נגישה הכוללת 1.2 ק״מ מסלול עם משטח רקורטן, פינות ישיבה מסודרות, מרחבי דשא לפיקניקים, נקודות תצפית על עופות נודדים ושלושה גשרים צפים. כיום מהווה הפארק ריאה ירוקה ופתרון נהדר למי שמחפש מקום לבלות בו עם הילדים. מספר קבוצות ריצה ואימוני כושר קרבי מקיימות בו אימוני בוקר וערב במסלול ההקפת האגם השטוח (700 מטרים) במסלול הרקורטן המתגלגל או אימוני עליות לפסגת ״הר הזבל״ הסמוך.

אגמים

גשר צף החוצה את האגם

מהחניון הצפוני נרוץ עם השביל דרך גשרון קטן עד שנגיע לאגם ונפנה שמאלה במסלול עם כיוון השעון. לאחר כ-200 מטרים נגיע לאזור הישיבה המרכזי בו ברזיה, שירותים, ספסלי ישיבה המשקיפים לאגם ועגלת קפה עם מקומות ישיבה מסודרים (כ-3.5 ק״מ מתחילת המסלול). לאחר הפסקת שתיה / שירותים נמשיך את ההקפה אך ברגע שנתחבר למסלול הרקורטן נפנה שמאלה. המסלול מתפתל עד לפניה ימינה לגשר עץ, אותו נחצה ונמשיך על הרקורטן. נחלוף על פני אזור כדורעף חופים על משטח חול ונחזור שוב לחניון הצפוני, הפעם נעזוב את הפארק ונמשיך ימינה לכביש דרך הים לכיוון דרך רמתיים (כ-4.65 ק״מ מתחילת המסלול). 

ריצה בהוד השרון

מסלול הרקורטן המפותל

סיור בין-מושבי: עדנים, ירקונה וגני עם

הכביש ממשיך עוד כ-800 מטרים במגמת עליה, בדרך נחלוף על פני חוות סוסים המשתלבת עם האופי הכפרי, ונגיע בסופו לצומת T בדרך רמתיים, בה נפנה ימינה לירידה קצרה (כ-5.25 ק״מ מתחילת המסלול). לאחר כ-100 מטרים נפנה שמאלה ונחצה בצומת המרומזר ונכנס לשכונת נווה נאמן הותיקה. בכיכר הראשונה נפנה שמאלה לרחוב התמר ונמשיך כ-600 מטרים עד סופו, מה שנראה לרוב האנשים כדרך ללא מוצא. נצמד לגדר מימין, נעבור את המעקה הירוק ונגלה מעבר (סודי?) לרחוב הרקון במושב עדנים, בו נפנה ימינה (כ-6.1 ק״מ מתחילת המסלול). נמשיך כ-350 מטרים במגמת עליה ונגיע לצומת מרכזית בה נפנה שמאלה ונרד עד הסוף ברחוב המוצל בין בתי המושב עד למעבר הולכי רגל צר, שהפעם יקח אותנו אל מושב ירקונה.

לאחר המעבר נפנה שמאלה לכביש המתפתל בין בתי המושב הפסטורלי החוצה בין שכונת הוילות לפרדסים. נמשיך עם העיקול ימינה ונפנה שמאלה עם כביש האספלט כשברקע השער הצהוב האופייני למושבים וקיבוצים. זהו מקטע כיפי במיוחד, ריצה על כביש האספלט בין הפרדסים עם ריחות פרי ההדר באוויר הפתוח. בפעם השלישית במסלול נמשיך ישר עם הכביש לדרך ללא מוצא. ממש לפני ההגעה לבית האחרון ברחוב יתגלה מצד ימין שביל עפר המוביל למושב האחרון להיום – גני עם (כ-7.70 ק״מ מתחילת המסלול). בסיום שביל העפר הקצר נעבור בזהירות מחסום לכניסת רכבים ומיד נפנה שמאלה ברחוב סביונים לעליה מתונה של כ-300 מטרים. נפנה שוב שמאלה לרחוב הבנים ונרוץ בין משקי המושב, חלקם מציעים דבש ופירות הדר למכירה הישר מהפרדסים. לאחר כ-400 מטרים נוספים נגיע לדרך רמתיים הראשית של הוד השרון, בה נפנה שמאלה ונחצה במעבר החצייה לצד השני, בו מסלול ההליכה/ריצה החדש רחב השוליים (כ-8.40 ק״מ מתחילת המסלול).

 

מגדלי המגורים החדשים והקפה שאחרי

אי אפשר לפספס את שכונת המגורים החדשה ״ציר החינוך״ המאופיינת במגדלי דירות של כ-20 קומות כל אחד. ככה זה כשכולם רוצים לגור בעיר במרכז הארץ עם אופי כפרי וחינוך ברמה גבוהה. נחלוף על פני המגדלים ונבחין מצד שמאל בכביש הכניסה הראשי לירקונה. ניקח את הפניה הבאה ימינה לרחוב זלדה החוצה בין השכונה החדשה מימין לספורטק משמאל. נמשיך עד לכיכר (כ-9.20 ק״מ מתחילת המסלול) וממנה נמשיך בקו ישר לשביל הולכי רגל המתפתל מאחורי שכונת רמות מנחם עם רחובות הקרויים בשמות אבנים יקרות. בהגיענו לכיכר נוספת נראה שחזרנו לפינה הצפונית-מזרחית של פארק 4 העונות. נפנה שמאלה וכעבור 200 מטרים נגיע לנקודת ההתחלה/סיום בקפה גן סיפור.

לאחר הריצה אפשר להתפנק בקפה, מאפה או ארוחת בוקר/ערב בבית הקפה. לחילופין אפשר גם לחצות את הכביש ולפרוס מחצלת על מרבדי הדשא של הפארק לפיקניק או בירה מלווה במתיחות שחרור ותמונות לרשתות החברתיות. מכיון שזהו מסלול מעגלי, ניתן גם להתחיל אותו בפארק האגם, שם ממתינות אטרקציות דומות – סניף ארקפה סמוך, עגלת הקפה Lali בתוך הפארק ושולחנות פיקניק למכביר. למחפשי התצפיות אפשר לטפס במעלה ״הר הזבל״ לתצפית מרהיבה על הוד השרון והשטחים החקלאיים מסביב, מומלץ במיוחד בשעת שקיעה.

ריצה בהוד השרון

הנוף החקלאי מ״הר הזבל״

קיצורי דרך ושדרוגים אפשריים

לרצים המתחילים בתהליך בניית הכושר הגופני הכנו הקפה קצרה יותר של כ-5 ק״מ הכוללת את שני הפארקים ללא הסיור במושבים. אם אתם חובבי השטח המחפשים עוד כמה קילומטרים של ריצה מהנה תוכלו למצוא מסלול של כ-15 ק״מ הכולל טיפוס לפסגת ״הר הזבל״, כניסה לשטח וריצה לאורך הירקון המזרחי (לא מומלץ בתקופה הגשומה, מאוד בוצי) כמו גם היכרות מעמיקה יותר עם מושב עדנים (כולל נקודת שתיה נוספת באזור מגדל המים וגן השעשועים, בצמוד למגרש הכדורסל).

מאת: אלי ארקוש
הגיבו על הכתבה באינסטגרם של ראנפאנל