כף רגל שטוחה! פעם ראשונה ששמעתי את המושג זה היה בלשכת גיוס לפני יותר משלושה עשורים. “אפשר לחיות עם זה” שאלתי, “אפשר, אבל בארץ זה קשה”. ואכן העובדה שיש לי כף רגל עם קשת נמוכה ליוותה אותי (יותר נכון הפריעה לי) בכל השנים שאני רץ. עד שלקחתי למבחן את נעליי טמפוס של סאקוני ואז הכל השתנה.

בכל נעל חדשה שקניתי ההרגשה הקלושה הזו של הלחץ הקל באזור קשת הרגל תמיד ליוותה אותי. אבל התרגלתי, לא התלוננתי והמשכתי לרוץ. ברבות השנים גם התרגלתי לעובדה שבכל נעל (לא משנה איזה חברה) כאשר אני מעלה נפח תמיד מלווה אותי כאב קל. ברוב המקרים אחרי כחמישה ק”מ של ריצה זה נעלם ומשתחרר, אבל עדיין לאחר סיום הריצה זה מופיע מחדש ומלווה אותי כמה ימים, אז תנו לי לעשות לכם ספוילר – כאן זה לא קרה בכלל! 

 הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

סאקוני

אין ספק שאין צורך להציג את המותג סאקוני לרצים ישראלים, מותג ידוע וותיק בארץ עם מגוון נעליי ריצה וכן ביגוד וציוד נלווה. סאקוני מתגאה בעובדה שהיא חברה העובדת עם רצים רבים על מנת לשפר את הנעליים כל הזמן. כל זה על מנת לאפשר מגוון גדול של דגמים המתאימים לכל רץ והצרכים שלו. דוגמא טובה לכך הוא הדגם שמוצג בסקירה הזו, טמפוס, שנותן מענה לרצים עם נטיה קלה לקריסה / בעלי כף רגל שטוחה ואף מתאים לבעלי רגל צרה. 

שטוחה

Saucony Tempus

סאקוני טמפוס היא נעל שנופלת תחת הקטגוריה של נעליים מייצבות Stability. לאמור נעל שאמורה להחזיק את הרגל יותר חזק על מנת לאפשר יציבות רבה יותר וכמו כן יכולה להתאים לרצים עם קריסה של הרגל או כף רגל שטוחה. מצד שני הנעל בהחלט יכולה להתאים לרצים שרק רוצים קצת יותר תמיכה באזור העקב והחזקה טובה יותר של הרגל ואפילו במידה והם רצים ניטראליים שלא דורשים פיצוי על קריסה.

מאפיינים

 • דגם: Tempus
 • שיכוך: ליבה באורך מלא של ריפוד PWRRUN PB שנותן משקל קל והחזר אנרגיה מדהימה.
 • סוליה: חיצונית XT-900 עמידה במיוחד
 • קטגוריה: יציבות
 •  משקל: 252 גר’
 • דרופ: 8 מ”מ (עקב 36.5 מ”מ , קדמת הרגל 28.5 מ”מ)
 • רוחב: במבחן medium  וקיים גם wide
 •  מידות: החל מ 37 ועד 50
 •  צבעים קיימים: כתום, אפור, כחול בהיר, כחול כהה, טורקיז, לבן, שחור – יש מבחר
 • מחיר: 729 ש”ח
 • נמצא בחנויות המשווקים ובאתר סאקוני

באנו לאסוף

כאשר נכנסים לחנות של סאקוני, יש הרגשה מצויינת. חנות גדולה עם מבחר עצום של נעליים וביגוד מסודר בצורה מאירת עיניים ונוחה להתמצאות. בפעם הראשונה שראיתי את הנעליים על המדף ההתרשמות הראשונה היא שהנעליים חתיכיות , הצבעים המוצאים יפים, לא באנליים של אפור/שחור המקובלים. כמי שרץ הרבה שנים זה בהחלט מאיר עיניים ונחמד לראות חברה שגם נותנת דגש על עיצוב צעיר וצבעוני כמו גם על עיצוב מקצועי עם דגש על הצרכים של הרצים.

נעל

התרשמות ראשונית

בפעם הראשונה שנעלתי את הנעל, ההרגשה הראשונית הייתה של לחץ. הנעל ממש צמודה לרגל ולא נותנת לרגל לנוע או לשוט בתוך הנעל עד כדי הרגשה חונקת. אני כבר מכניס ספוילר נוסף, זה אחד היתרונות הגדולים של הנעל. כאמור הנעל מיועדת לכף רגל עם קשת רגל נמוכה אבל עם רוחב במידה מדיום, היא תהיה גם מצויינת לרצים עם כף רגל צרה. בנעליים קודמות שהיו לי, הייתי נאלץ למתוח אותם ולקשור את השרוכים ממש חזק וזאת על מנת להימנע מהמצב הכל כך מציק של “שיוט” הרגל בתוך הנעל. מצב זה מציק במיוחד בחודשי הקיץ החמים במדינתנו המאוד חמה כאשר הזיעה מטפטפת לתוך הנעל והגרביים רטובות. ובמיוחד בריצות ארוכות יותר התחושה של השיוט בתוך הנעל במיוחד באזור של קידמת הרגל ממש מתחילה להציק.

לאחר יותר מ 300 ק”מ של ריצות במהלך השבועות האחרונים חלקם במזג אוויר ממש חם וחלקם בגשם, היכולת של הנעל להחזיק את הרגל במקום מבלי לזוז הייתה מרשימה ותרמה מאוד להנאה שלי בריצות. ביחד עם זאת יש לציין כי האחיזה של הנעל באזור העקב קשיחה אף יותר ומבחינתי מהווה את היתרון האדיר של הנעל הזו של סאקוני בכך שהיא נותנת תחושה של יציבות ותנועה שעוזרת מאוד לשמור על הצעדים ישרים ועל הרגליים ( ובמיוחד הברכיים ) לא לברוח לצדדים. 

רגל

קשת רגל נמוכה

כמי שיש לו כף רגל שטוחה (ממש קצת) ורץ כבר שנים רבות, אני יכול להגיד שבכל הנעליים שהיו לי עד היום, ללא יוצא מהכלל, התחושה הקלה הזו של “דחיפה” קלה של הרגל כלפי חוץ תמיד קיימת. זו תחושה קלה, שקצת מציקה אבל מתרגלים ובסופו של דבר כבר שוכחים שהיא שם. בדרך כלל מורגשת יותר בתחילת הריצה ולרוב נעלמת לאחר כחצי שעה אל תוך הפעילות.

עם סאקוני טמפוס זה פשוט לא היה שם! מיד בתחילת הריצה הרגל הסתדרה לה בצורה הכי נוחה מבלי להרגיש לחץ. מבלי להרגיש עיוות או שינוי בתנועה הטבעית של הריצה וכך היה בכל הריצות מתחילתן ועד סופן. ההרגשה של ריצה מבלי שיש צורך “לדחוף” את הברך פנימה כל הזמן ותוך תנועה זורמת יותר של הרגליים בצורה מקבילה, הייתה הרגשה הרבה יותר טובה ונוחה מאשר בכל בנעליים אחרות. מהבחינה הזו ניתן לומר ואף יש צורך להדגיש, התשובה של סאקוני למצבים של כף רגל שטוחה היא תשובה מנצחת, מעולה ונותנת את המענה הנדרש.

כף רגל

אחיזת הרגל

נעל זו יכולה גם להתאים למי שישי לו  לכף רגל צרה. אחיזה של אזור העקב חזקה מאוד, ואפילו ניתן לומר קשיחה שלא נותנת לרגל לזוז. מבחינתי זה יתרון גדול ומהווה חלק מסך כל היתרונות של הנעל. גם בחלק המרכזי של הנעל וקידמת כף הרגל מה שמכונה “קופסת האצבעות”, הנעל מצטיינת במבנה צר, כך שאין צורך למתוח את השרוכים מידי והתחושה ממש נוחה ונעימה.

הדבר החשוב ביותר שיש לומר לאחר שביליתי כ 300 ק”מ עם הנעליים’ הוא שאותם כאבים קלים שהיו לי בכל השנים לאחר הריצה פשוט נעלמו. וזה לא פחות ממדהים. התרגלתי לאורך השנים שככל שאני מעלה נפח ומגיע לריצות קצת יותר ארוכות אני חווה כאב (לא משמעותי) שמלווה אותי לאורך כל הזמן ועם הטמפוס של סאקוני זה לא היה בכלל! נעלים מייצבות שפשוט עושות את העבודה שהן באו לעשות בצורה הטובה ביותר. 

רגל

סולייה   

הסוליה בסאקוני טמפוס עשוייה מאותו החומר כמו ב Endorphin speed 3 וגם כמו ב Endorphin pro 3. קצף מסוג של PEBA המבוסס על PWRRUN PB שהוא פיתוח של סאקוני ועליו ניתו לקרוא בהרחבה בכתבה של Endorphon edge. מכיוון שזו נעל מייצבת ויש רצון לייצר סולייה שתהיה יותר יציבה ולא תיתן לרגל לקרוס, הוסיפו בסאקוני למרכז של הנעל בסוליה מסגרת מחומר קצת יותר קשיח ויציב.

יש לומר שאני לא הרגשתי משהו מיוחד באשר להחזר האנרגיה שסאקוני מתגאים. לפי האתרים הרשמיים אמור להיות כ 14% יותר החזר אנרגיה מאשר בנעליים אחרות. כאמור לא מורגש מהצד שלי, אבל בהחלט מורגשת העובדה שהנעל קשיחה יותר ומחזיקה את הרגל בצורה יציבה.

רגל

יתרונות

 • נעל מייצבת אבל לא באופן אגרסיבי שמאפשר גם לרצים נטרליים הנאה.
 •  עיצוב מודרני וצבעוני.
 • סוליה קשיחה שמאפשרת ריצה לא רק על אספלט
 • מתאימה גם לבעלי כף רגל צרה וגם לרחבה ברוחב התואם
 •  החזקה קשיחה של אזור העקב
 • משקל קל
 • תוספת ספוגים בצידי הנעל ובלשונית

 חסרונות

 • החזקה קשיחה של אזור העקב
 • מחיר לא זול

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

לסיכום

ניתן לומר שהנעל יכולה להוות תשובה טובה מאוד עבור מי שצריך קצת עזרה בהחזקה של הרגל ומי שיש לו קריסה קלה של הרגל או כף רגל שטוחה. לאמור נעל זו תהיה התשובה הניצחת למי שרוצים נעל מייצבת (לא באופן קשוח מידי). לא נראה שנעל זו תיתן פתרון למי שיש להם פלטפוס או נדרשים להשתמש במדרסים, אבל כנעל מייצבת היא נותנת תשובה טובה מאוד לרצים ברמות השונות. החל מרצים אשר רצים למרחקים קצרים ועד רצים אשר גומעים ק”מ רבים בשבוע.

התחושה של הריצה עם הנעל טובה מאוד, מקנה יציבות והרגשה של ביטחון בריצה באופן שעוזר לרץ לשפר את הסגנון. מעבר לכך, עיצוב צבעוני ודינמי עם בחירה של מגוון צבעים.

מאת: דגן לוינזון
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: