אחרי שבחנתי ב BIKEPANEL משקפי רכיבה של Glorify, עם התאמה בעיקר לאופני הרים, אקסטרים וסטריט, הייתי סקרן לנסות גם דגם של משקפיים שלהם שיתאים יותר לריצה. קיבלתי למבחן את ה Gloryfy G9 Radical ויצאתי איתם לריצות (וגם לרכיבות של כמה מאות קילומטרים ושעות ארוכות…)

מאת: גיא חלמיש

משקפי ספורט Gloryfy G9 Radical

ריקושט – יבואנית משקפי Gloryfy

כן זו אותה רשת שאתם זוכרים אולי מהגיוס לצבא, וששמה קשור בסגמנט החיילים. ריקושט היא רשת Outdoors גדולה מאוד בישראל- מעל ל 50 חנויות שניתן למצוא בהם את כל מה שטיילים, טרקרים, אנשי טבע וחוץ צריכים. יש להם מגוון מותגים שהם מייבאים בכל תחומי ה Outdoors (הלבשה, נסיעות, נעליים, ציוד קמפינג, וכו’), ולאחרונה הם גם נכנסו לתחום הספורט והאופניים, ובמסגרת זו החלו לייבא מותג אוסטרי מעניין שהם עצמם מייבאים בשם Gloryfy.

  • מותג ודגם: Gloryfy G9 Radical
  • מחיר: 599-699 ש”ח (תלוי עדשה)
  • משקל: 27 גרם
  • משווק: ריקושט

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

בלתי שביר – הקטע של Gloryfy

כל חברה, ובתוכה חברות משקפי ספורט צריכה לשאול את עצמה – מה היא מציע שהוא מיוחד? מדוע שהספורטאים יבחרו במשקפיים שלה?

בעולם ניהול, פיתוח ושיווק המוצרים (ה Day Job שלי…), כדי למקד את השיווק של המוצר ולאפשר יצירת ערך זכיר נהוג להשתמש בכלי שנקרא USP – שמשמעותו Unique Selling Proposition – משהו בולט אחד שגורם ללקוח לזכור ולהעדיף את המוצר שלך. זה לא פשוט לבחור ממגוון תכונות של מוצרים את התכונה שכדאי לתקשר כזו שמובילה. עוד יותר קשה – זה לייצר תכונה מובילה שהיא באמת מבדלת ושונה מהתחרות ושבזכותה ירכשו את המוצר שלך.

גלוריפיי, הצליחה לעשות את זה: היא פיתחה מוצרים שה USP שלהם הוא שהם בלתי שבירים. זה אומר שהם משתמשים בחומרים מיוחדים שכולם לא ניתנים לשבירה. זה אומר גם שהם לקחו החלטות שונות לגבי עיצוב המוצר (בעדשות, במסגרות, באופונים ובידיות…) שכולן ניזונות ממטרת העל הזו – לייצר משקפיים שאינם נשברים.

חוץ מהקטע הטכני הזה, יש להם כחברה עוד כמה תכונות בולטות, שעוברות לאורך קו המוצרים שלהם: הם אוסטרים, והיזם שלהם הוא מעצב. מי שמכיר את החלק הזה בתרבות האירופאית יודע שמדובר בחותמת איכות לא קטנה. התרבות האוסטרית היא חיבור בין זו הגרמנית שדורשת איכות גבוהה לבין קצת השפעות זורמות יותר מהונגריה ואיטליה. היזם שלהם הוא מעצב, וכך שילוב הרקעים האלה שחרר לעולם קו מוצרים שמה שאפשר בקלות רבה לתאר אותו כמשלב קוליות עם איכות הנדסית גבוהה.

משקפי ריצה בלתי שבירים של גלוריפיי

עיצוב – מינימליזם מקסימלי

הדבר הראשון שחשים כשמחזיקים את ה G9 Radical הוא את המשקל הרדיקלי שלהם: 27 גרם בלבד – מדובר במשקף באמת קליל וכמעט בלתי מורגש – תנאי ראשון למשקף מתאים לריצה מתקיים פה ובקלות.

העיצוב נראה מעולה בעיני – אלה משקפיים מהמשפחה חסרת המסגרת, ובעלת המשקף האחד והאחוד לשתי העיניים.

כל החלקים בשחור מט משתלבים זה בזה ללא משחקי צבעים והתחכמויות. מה שמאפיין את הדגם הזה הוא גם מיעוט החלקים. יש לא מעט משקפים מז’אנר דומה שמכילים עוד כמה אלמנטים (נדבר על כך בפרק האוורור) אולם פה יש מינימליזם מקסימלי.

ריקושט - יבואנית משקפי Gloryfy

התאמה ואחיזה  

חייבים פה “דיסקליימר” – התאמה זה מאוד אישי ושונה מאדם לאדם, ואם המשקפיים האלה הדליקו אתכם- גשו לחנות ותבדקו את הדגמים השונים בעצמכם כי אתם היחידים שבאמת יכולים להסיק מסקנות על ההתאמה עבורכם. אני מנסה פה לתת כמה דגשים כלליים בכל זאת.

עוד לפני ששמים על הראש מגלים מיד שהמסגרות של גלוריפיי מאוד קשתיות ומאוד גמישות. רמה כזו של קשתיות אפשרית במשקפיים בעלי גמישות מספקת, ובשילוב שלה מעידה על אפשרות להתאמה למגוון גדול יחסית של ראשים – כי המסגרת מגיבה למבנה הראש ומתהדקת עליו.

016

יחד עם זאת – יש מגבלות לייצור USP מובחן וחד משמעי כל כך של “לא נשבר לעולם”: על מנת להשיג את זה יש לעשות שימוש במעט חלקים, וישנה מגבלה על אופן החיבור שלהם זה לזה. הכל צריך לשרת את ה USP ויש תמיד הכרח שיהיו עשויים מהחומר הייחודי הזה ובעל הזיכרון. המשמעות במקרה הזה: גישה שונה מאוד מזו שתראו ב  כמו ב Rudy Project למשל בה יש אפון נפרד בולט ויוצא מהמשקף (זה עוד אלמנט שיכול להישבר כשיש אותו), או ידיות ברות “פיסול” להתאמה אישית. באין אפון או ידיות שניתן לעצב בצורה עצמאית שתקבל את צורתכם, אתם תלויים בבחירת הדגם שיתאים לכם בול.

כתוצאה מכך ההמלצה שלי היא לעבור ביסודיות בחנות ריקושט על הדגמים הרבים של החברה ולוודא שההתאמה של זה שבחרתם היא גבוהה בהיבטים האלה ואין צורך בקיסטום שלא ניתן לספק בשיטה הזו.

051

מבחינתי האישית האפון בדגם הזה רחב מדי. אני בד”כ מצמצם אפונים מאוד כשהם ברי כיוון. הוצע לי דגם עם אפון צר יותר אבל כל הדגם היה שונה והרגיש לי (כאמור זה מאוד אישי) פחות טוב מבחינת היקף ורוחב כללי. כתוצאה מכך העדפתי את האפון הרחב. ההשלכה של זה על הריצה היתה שהייתי צריך לבחור בין מיקום גבוה של הידיות כדי למנוע הקפצה של המשקפיים בכל צעד לבין העלאה של הידיות מעט יותר גבוה מאחורי האזניים מה שגרם לעדשות לגעת בלחיים, אבל זה כאמור מאוד אישי – יש מגוון דגמים וחשוב לבחור בריקושט את זה שמתאים לכם. 

למתעניינים בשימוש ברכיבה- פה התפקוד היה יותר טוב, והמשקף ישב מצוין והתאים לזווית הרכונה. תופעה מוכרת לי מעוד משקפיים דומים לאלה נבעה מכך שאין גשר עליון המפריד בין העדשה למצח – החלק העליון של העדשה תפקד כעוד נקודת עיגון ומעט נרטב מהזיעה, אולם לא ברמה שחדרה לשדה הראייה.

הידיות בדגם הזה מסתיימות בפטנט מדליק שלא ראיתי כמותו עדיין: משולשי גומי שמסייעים לאחוז את הקרקפת בחלק האחורי שלהם, ומייצרים עוד שטח מגע מייצב ואוחז.

סיומת הידיות- גומי גמיש שתופס את הקרקפת מאחור

סיומת הידיות- גומי גמיש שתופס את הקרקפת מאחור

עדשות ואופטיקה

אדי וולמן מנהל המוצר בריקושט מספר שיש מגוון גדול של צבעים ואפשרויות ב Gloryfy. העדשות שבחרו ב”ריקושט” הן עדשות כהות יחסית מהמגוון של Gloryfy במטרה להתאים לצורך ולטעם הישראליים. במקרה הזה הן בצבע אפור – וזה כבר עניין של טעם וצורך. רמת הבהירות שלהם טובה מאוד, והאיכות בהחלט מוצלחת.

מבחינת התאמה לריצה במתארים מגוונים – רמת ההפרדה של העדשות האפורות אינה גבוהה. אלמנטים בשביל, סלעים, ענפים ואתגרים – רואים אותם אבל הפרדה של עדשות בצבעים חמים יותר בד”כ טובה יותר למטרה הזו. האפור מעט משטח את הצבעים ולא מסייע כל כך להפרדה הזו שעדשות חומות או אדמדמות מקנות. לטעמי המשקפיים עם עדשות אפורות יתאימו לריצת כביש יותר מאשר לריצת שטח.
030

אוורור וכיסוי

סעיף בו המשקפיים האלה מצטיינים – רמת הכיסוי מעולה, ולא הרגשתי שום בעיה של חדירת רוח, או רגישות שנובעת מהעדר כיסוי. את הבדיקה ביצעתי גם באופניים שם הכיסוי וההגנה כנגד רוח קריטיים עוד יותר, והם תפקדו מעולה בהיבט הזה.

המבנה הקשתי במיוחד של המשקפיים והעדשות תורם לכך ומונע חדירת אור ורוח מהצדדים, מלמעלה או מלמטה, גם בתנוחה רכונה. שטח העדשות גדול ומכסה (עד כדי כך שהן נגעו לי מעט בלחיים, דבר שטיפה הציק בריצה, אך לא הורגש באופניים).

לא היתה הצטברות אדים לא בדגם הזה ולא בדגם אחר שנראה היה סגור יותר מאלה, מה שמוביל אותי להעריך שאיכות העדשות והחומרים פה מסייעת לכך. כל הדגמים שהגיעו אלי למבחנים (גם ב BIKEPANELוגם ב RUNPANEL) תפקדו מעולה בגזרת הכיסוי והאוורור.

034

 

לסיכום

אחת השאלות המעניינות אותי במבחן ובתגובה של הקוראים היא – האם ההבטחה הזו של משקפיים בלתי שבירים היא באמת כה חשובה שתוביל קונים אל המוצר הזה דווקא ולא למוצרים אחרים. כבר היו אצלי משקפיים נפלאים שבחנתי ואפילו אהבתי, אולם לאחר שכבר פורסם המבחן הם נשברו (ציר הידית לא עמד במעיכה אקראית), כך שאני בהחלט יכול להבין את היתרון בתכונה הזו. למרות זאת – לא זאת הסיבה שאקנה משקפיים: בעיני העיצוב, ההתאמה, איכות העדשות ואיכות השירות חשובים יותר.  

נקודה לשים לב אליה היא ההתאמה האישית – בעיקר באפונים, מה שמחייב בחירת דגם קפדנית יותר בחנות ריקושט, אבל לאחר שאיתרתם דגם שיתאים לכם ולמבנה פניכם – תגלו מותג חדש מעניין ואיכותי. ספציפית לדגם ה G9 שבמבחן פה: הוא ספורטיבי, בעל יתרון בולט של משקל קליל ממש. זה מוצר מרשים לא רק בהיבט ה”בלתי שביר” אלא גם בביצוע הכללי. ניכרות בו תכונות חשובות של איכות, עדשות טובות, כיסוי מעולה, ועיצוב יפה מאוד. 

מאת: גיא חלמיש