מזל טוב נולד לכם ילד והוא כבר בן חצי שנה- כן זה הגיל שאומרים שאפשר להתחיל לרוץ עם עגלת ריצה, כי מעטים הדברים שמרדימים טוב יותר תינוקות מאשר הנדנודים בעגלת ריצה (לפחות אצל הבת שלי זה עובד מדהים).

מאת: אור לין
צילום: אמזון גלובל – כל המוצרים בכתבה ברי משלוח לישראל 

כבר לפני כעשור החברות שמייצרות ציוד לתינוקות זיהו את הצורך שיש להורים לרוץ עם עגלות ואת הפוטנציאל העצום שיש בנתח השוק הזה והחלו לייצר ליינים שלמים של עגלות ייעודיות לריצה, או לפחות כאלו שמתיימרות להיות כאלו. כיום השוק בחו”ל מפוצץ בעגלות ריצה וגם בארץ התחום מתחיל לאט לתפוס תאוצה. בכתבה זו אנסה לעזור לכם לעשות סדר בתחום, להבין מה הם הדברים החשובים יותר וחשובים פחות שצריך לשים אליהם לב כאשר שוקלים לקנות עגלת ריצה. 

קרן ואור עם הקטנה בעגלה

למה בכלל צריך עגלת ריצה?

השאלה הראשונה והמתבקשת שתמיד שואלים, והיא לגיטימית לחלוטין- מה, אז אני לא יכול לרוץ עם עגלה רגילה? ברור שאפשר, כמו שאפשר ל_. אבל, ופה יש אבל גדול, השאלה היא איך התינוק שלכם יעמוד בזה, או ישב בזה? עד כמה יהיה לו נוח ובטיחותי? ועד כמה לכם יהיה נוח לרוץ עם העגלה ולדחוף אותה? 

היתרון הגדול שיש לעגלות הריצה הוא גם בנוחות שיש לתינוק היושב בתוך העגלה, ובנוחות שיש להורה הרץ. אבל הגורם המכריע בשאלה אם צריך בכלל עגלת ריצה הוא האלמנט הבטיחותי. עגלות ריצה בנויות באופן כזה שנועד לשפר את היציבות, לבלום זעזועים ולעמוד בעומסים משמעותיים יותר. לכן עגלות ריצה הן בטיחותיות יותר עבור התינוק היושב בתוכן בעיקר על משטחים משובשים כמו בורות, באמפרים ועוד. כאשר מסתכלים על ההבדלים המרכזיים בין עגלת ריצה לעגלה שאינה מיועדת לריצה ניתן לראות מספר כאלה.עגלת ריצה- גלגלים גדולים

בעגלה רגילה לרוב יש 4 גלגלים העשויים מפלסטיק והם די קטנים. הם נועדו בסוף לקחת את התינוק מנקודה A ל-B. בעגלות ריצה הגלגלים הינם פרט משמעותי שהושקעו בו מחשבה וטכנולוגיה רבות. קודם כל ברוב עגלות הריצה יש 3 גלגלים גדולים, שניים אחוריים גדולים יותר ואחד קדמי מעט קטן יותר, הגלגלים הם כמו גלגלים באופני שטח (ממש עם ונטיל צרפתי) אשר ניתן למלא בהם אוויר. היתרון בסוג זה של גלגלים הוא באופן שבו הם שומרים על יציבות גם בזמן שהם עוברים מעל מכשולים. בנוסף הגלגלים מקטינים באופן משמעותי את הקושי שיש בדחיפה של העגלה אלמנט שהופך למשמעותי יותר בזמן ריצות ארוכות או בריצה בעליות.

אלמנט נוסף הקשור לגלגלים הינו נעילת גלגלים. בחלק מעגלות הריצה הגלגל הקדמי מקובע במנח קדמי אשר נועד לתת יציבות במהלך הריצה, מה שבא על חשבון יכולת התמרון של העגלה והופך לבעייתי ברגע שאנחנו לא רצים רק בקו ישר. לכן, במספר רב של עגלות ניתן למצוא כיום אפשרות של נעילה ושחרור של הגלגל הקדמי. המנגנון נועד לאפשר תמרון טוב יותר ביום יום כשאנחנו מסתובבים בסופר או ברחוב מצד אחד ויציבות גבוהה מצד שני בזמן ריצות כאשר הגלגל מקובע.

הטיפ שלי: מי שמתכנן לקנות עגלת ריצה כדי שתשמש אותו אך ורק לריצה ויש לו עוד עגלה רגילה בבית, הרעיון של עגלה עם גלגל קדמי עם ציר ננעל מיותר. מי מכם שכמו אישתי וכמוני ומתכנן להשתמש בעגלת ריצה כעגלה היחידה שלו, גלגל ננעל הוא בהחלט אלמנט חשוב.מימדי עגלת הריצה

קל לראות ישר שעגלת ריצה גדולה ומסיבית יותר מעגלה רגילה. עגלת ריצה כמו שאמרנו נועדה להיות יציבה ולעמוד בעומסים שיש בריצה, לכן הן יהיו כבדות ובעלות בסיס רחב יותר גם רוחבית וגם אורכית. הן עדיין מתקפלות וניתנות להכנסה לתא מטען של רכב, אבל אין מה להשוות בין העגלות הקטנות, הקלות והקומפקטיות שיש בשוק.

הטיפ שלי: כשבאים לבדוק עגלות ריצה, חשוב לראות שהן מתקפלות בקלות, שהן לא גדולות מדי עבורכם ועבור הרכב שלכם ושאתם מסוגלים להרים את העגלה לתוך ומחוץ לתא המטען כי בסוף גם מי שזו לא העגלה היחידה שלו, לא תמיד יוצא לרוץ רק מהבית.


ריצה עם עגלההעגלה הסטייליסטטית והאיכותית של Thulle – לרכישה מאמזון עם משלוח לישראל לחצו פה

 


בלימת זעזועים

נשמע אולי מצחיק לדבר על בולמי זעזועים כאשר מדברים על עגלות לתינוקות, אבל תחשבו על זה שהבייבי שלכם, הדבר הכי חשוב לכם, צריך לשבת בנינוחות גם כשאתם עולים על באמפר או נכנסים לאיזה בור בכביש או שהמדרכה סתם לא ישרה (ובמצב הכבישים והמדרכות בארץ יש לא מעט כאלו). בולמי הזעזועים הם אלמנט הרבה יותר חשוב ממה שאנחנו נוטים לחשוב, זה מרכך את תנועת העגלה ומאפשר לתינוק לשבת בתוך העגלה בצורה יותר נינוחה ורגועה. 

הטיפ שלי: בעיני חלק זה הוא בגדר אלמנט קריטי גם ברמה הבטיחותית אשר לא הייתי ממליץ לקנות עגלה בלעדיו.

בלם יד

כשקראתי שבעגלות ריצה יש בלם יד חשבתי שזה סתם עוד שורה במפרט הטכני של העגלות שנועד אך ורק להיות פיצ’ר מגניב שיקפיץ את מחיר העגלה ושהוא לא באמת יעיל. בפועל כשהתחלנו לרוץ עם העגלה במיוחד במקומות הרריים ומשופעים בעליות וירידות ראינו כמה זה חשוב שבעגלה יהיה מותקן בלם יד. בלם היד נועד מצד אחד לבלום את תנועת העגלה בירידה כדי לאפשר לנו לשמור על תבנית ריצה נכונה יותר בלי הצורך לרדוף אחרי העגלה או להשקיע אנרגיה בבלימה באמצעות הגוף. מעבר לזה יש פה חשיבות בטיחותית על ידי שליטה טובה יותר על העגלה. כיום במרבית העגלות החדשות ניתן למצוא את בלם היד, אך במתקדמות ביותר ניתן אף למצוא בלם יד כפול (גם ליד ימין וגם ליד שמאל)

הרשמו לעדכונים במייל על כתבות חדשות- רק פעם בשבוע:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

מגן שמש וגשם

במדינה חמה כמו שלנו כשהשמש חזקה כל כך מוקדם בבוקר חשוב שמגן השמש יכסה את רוב העגלה כך שגם הרגליים של התינוק לא יקבלו מכה של שמש ישירה, או במקרים אחרים לא ירטבו מגשם. ריצה של שעה ויותר בשמש כשרגלי התינוק חשופות יכולה להיות מאוד בעייתיות עבורו. בנוסף, בהרבה מעגלות יש את האופציה לפתוח מן Sun roof קטן במגן השמש כדי שבמהלך הריצה נוכל להתסכל ולראות מה מצב התינוק בעגלה. 

הטיפ שלי- כשבאים לבדוק את האלמנט הזה בעגלה צריך לוודא שמגן השמש גדול מספיק כך שהוא מכסה את כל התינוק ושהוא אינו חוזר חזרה בקלות תוך כדי הריצה. 

אבטוח התינוק

בעגלות הריצה התינוק היושב בתוכן קשור באמצעות 5 נקודות מגע- כתפיים, ירכיים ואחת נוספת בין הרגליים. הקשירה של התינוק בתוך העגלה היא קריטית והטכנולוגיה זהה לזו של סלקל. אופן הקשירה נועדה לצמצם את הפגיעה בתינוק במקרה של התהפכות של עגלה או כל סכנה אחרת.

עגלת ריצה

האיכותית של טולה

אופציות נוספות של עגלת ריצה

עד כאן היו הדברים הבסיסיים שיש ברוב הגדול של עגלות הריצה. עכשיו אנחנו נכנסים לתוספות המיוחדות שכדאי לשים אליהן לב:

  1. מתקן כוסות ותאי אחסון- ברוב העגלות לא מגיע כחלק אינטגרלי מהעגלה, אבל ניתן להוסיף תמורת סכום כסף מסויים רצועת בד המתיישבת על הידית ובה יש מקום לפלאפון, כסף, מפתח ומתקן כוסות.
  2. מקום אחסון, במידה ואתם מתכננים לצאת לריצות קצת יותר ארוכות, או אם זה הולכת להיות העגלה היחידה שלכם חשוב לראות שבעגלה יש מספיק מקום לתיק החתלה, מקום לאוכל לתינוק במידה ויהיה רעב ומקום לשים קניות או כל ציוד אחר שאתם תרצו לקחת אתכם.

מיקום שטח האחסון צריך להיות ממש בתחתית העגלה מתחת למושב התינוק כך שהוא מוריד את מרכז הכובד שלה ולא פוגע ביציבות, אלא רק מגביר אותה.

שולחנית, עוד אביזר שלרוב בא בנפרד זו שולחנית שמתחברת לעגלה לפני התינוק כדי שגם לו, לא יהיה משעמם.

דגש חשוב נוסף: ריצה עם תינוק מומלצת החל מגיל 6 חודשים לערך. מה שקובע אם ניתן לרוץ עם התינוק או לא הוא היכולת שלו לשבת יציב ולהחזיק את הראש כראוי גם בזמן שהעגלה עולה על מכשולים. לכן עגלות מהסוג הזה באות ללא “אמבטיה”, אלא עם אפשרות לקשור את התינוק בישיבה בלבד (עם מידה מסוימת של השכבה).

במידה ואתם רוצים להשתמש בעגלת ריצה עוד לפני גיל 6 חודשים, קיימת אפשרות בחלק מהעגלות לשים מתאם לסל-קל ואז לחבר את הסל-קל לעגלה. חשוב להבין שלא כל עגלה מתחברת עם כל סל-קל, לכן זה משהו שאם הוא רלוונטי לכם חייבים לראות שאפשרי.

עגלת ריצה – אני צריכה את זה?

ועכשיו אחרי שקצת מבינים יותר מי נגד מי, ומה זה בכלל עגלת ריצה השאלה האחרונה שאנחנו חייבים לשאול את עצמינו לפני שהולכים לקנות כזו עגלה היא האם אני בכלל צריך עגלה כזו? 

חשוב להבין שעגלה כזו עולה סכום כסף לא מבוטל, במיוחד בארץ. לכן, אם בשגרה שלכם אתם רצים פעם בכמה זמן ואתם לא מתכננים לקחת את התינוק איתכם לריצה לפחות פעם עד פעמיים בשבוע, הייתי שוקל שוב אם יש לכם באמת צורך לקנות כזו עגלה או שאתם פשוט רוצים להיראות מגניבים בעודכם רצים בפארק (מניסיון, זה באמת נראה מגניב). 

מאת: אור לין