לא כל יום קמים שניים ומחליטים להשתתף במרוץ המדרגות הארוך בעולם. רונן יניב ואיתי בן אליעזר שני מאמני ריצה מחיפה והקריות , השתתפו בשבוע שעבר במרוץ Niesen Treppen Lauf 2019 שבשוויץ, שהוא מרוץ המדרגות הארוך בעולם שכולל 11,674 מדרגות!

מאת: איתי בן אליעזר

הפירמידה השוויצרית

המרוץ מתקיים על ההר המכונה “הפירמידה השוויצרית“. אורך המסלול הוא כ- 4.2 ק”מ, בהם מטפסים כ-1600 מטר בשיפוע של 40%. גובה ההר בפסגה 2362 מ’. רק בשביל לסבר את האוזן שיא המסלול הינו 59 דק. 

ריצת מדרגות

מימין: רונן יניב ואיתי בן אליעזר

ריצת מדרגות- נקלעתי במקרה 

למירוץ הזה נקלעתי במקרה וישר ידעתי שזה יהיה הדבר הגדול הבא שלי. חיפשתי פרטנר שירצה להצטרף, רונן חברי ישר קפץ על הרעיון. חיכינו בסבלנות לפתיחת ההרשמה שהייתה ב 1.1.2019 ונרשמנו ישר באותו יום של פתיחת ההרשמה מכיוון שהמרוץ מכיל רק 350 משתתפים.

בתקופה הזאת מהרישום ועד המרוץ עברנו אימונים לא פשוטים ברחובות חיפה שכללו לא מעט אימוני מדרגות ואימוני עליות. טיפסנו את האוניברסיטה של חיפה וכל גרם מדרגות בעיר ועוד אימונים כאלה ואחרים. השיא של האימונים הייתה הריצה המסכמת שנערכה במגדלי עזריאלי בתל אביב: טיפסנו את המגדל העגול 7 פעמים שבכל טיפוס 1144 מדרגות סה”כ 8008 מדרגות. מקומה מינוס 4 ועד קומה 49.

טסנו לשוויץ 3 ימים לפני המרוץ

רצינו להגיע לשם בצורה רגועה, כדי לנוח ולהיות מוכנים. לא באמת ידענו לקראת מה אנחנו הולכים אבל ידענו שזה אתגר רציני. מזג האוויר היה אמור להיות לפי התחזיות גשום וסגרירי בזמן המרוץ. היה חשש לביטול האירוע, דבר שהטריד אותנו מאוד כ 10 ימים לפני המרוץ: בכל יום ישבנו על התחזית ובדקנו האם חלו שינויים. בעודנו באוויר בדרך לציריך התקבלה ההחלטה ע”י המארגנים שהמרוץ יתקיים, כשנחתנו קיבלנו את הבשורה המשמחת.

מתחת להר שלנו

הגענו לציריך בשעות הצהריים של יום חמישי שכרנו רכב ונסענו לעיירה השוכנת על חופי אגם תון בדיוק מתחת להר שלנו. כאשר נחשפנו לגודל ההר הבנו את גודל האתגר.

החלטנו לראות מקרוב ונסענו לנקודת הזינוק של המרוץ שם ראינו את תחילתו של המסלול. הוא התחיל מייד בשיפוע חד למעלה ההר, מה שעוד יותר המחיש לנו לקראת מה אנחנו הולכים או יותר נכון מטפסים.

הספקנו עוד לתפוס ריצת שחרור קלה לאורך חופי האגם המדהים בשביל לגלגל רגליים, רונן הגדיל ועשה כשהשכיר אופניים ויצא גם לרכוב.

שבת בבוקר יום ריצת המדרגות

קמנו ב 5:30, כשעתיים לפני הזינוק וברור שבקושי ישנתי מרוב ההתרגשות. הגענו לנקודת הזינוק ב 6:30 לחימום והופ יוצאנו לדרך בדיוק ב 7:34 לפי הזמן שתוכנן. אכן יש סדר אצל השוויצרים. הזינוק היה בין 7:30-8, וכל 20 שניות הוזנקו 3 אנשים.

נרשמתם כבר לראנפאנל? קבלו את המגזין אחת לשבוע למייל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

ישר במגמת עלייה

בשנייה שיצאנו לדרך הרגשנו על הרגלים את הקושי המסלול ישר במגמת עלייה. רונן ישר רץ קדימה וטיפס במעלה ההר ונדבק לדבוקה הראשונה. לי היה קצת קשה יותר ואחרי כ 300 מטר של ריצה עברתי להליכה. השיפוע הלך ונהיה גדול יותר, ושום אימון שעשינו בארץ לא התקרב לקושי ולשיפוע ולעצימות של המרוץ. כמתחרים במרוצי כביש ושטח, ורונן גם בתחרויות אופניים בחיים לא נתקלנו בקושי ובעומס כזה על השרירים. בנוסף המדרגות לא היו שוות בגודלן, חלקן גבוהות יותר, חלקן ארוכות יותר, וחלקן מדרגות ברזל מה שמקשה לייצר קצב קבוע ואחיד ומוסיף רמת קושי.

ככל שהמשכנו לטפס העומס על השרירים גבר והלך, והנוף מסביב היה פשוט מדהים ועוצר נשימה. בשלב מסוים העננים התחילו לכסות את המסלול ומרוב עננים לא ראינו את הפסגה. רונן סיים את המסלול לאחר 1:15 (שעה וחמש עשרה דקות) במקום ה 22 הכללי, ואני ב 1:40 עם חיוך ענק ובמקום טוב באמצע. אין ספק שנחזור שוב!

הרגשנו גאווה עצומה להיות הישראלים הראשונים שמתחרים במסלול המדרגות הארוך והקשה בעולם ומניפים את דגל ישראל בגאווה גדולה על הפסגה ופורצי הדרך לישראלים נוספים שיתחרו בשנים הבאות.

 


תוכנית האימון האישי של RUNPANEL לריצה: רוצים לשפר בצורה דרמטית את המהירות שלכם? לקבל תמיכה מקצועית כדי לא לעשות טעויות? לחצו פה למידע על התוכנית האישית