נחל חצץ

הוא נחל קצר היורד מרכס חתירה מערבה לעבר נחל הרועה. אמנם בחלקו הראשון הוא מתחתר בסלעי גיר רבים, אך בהמשך התוואי שלו עובר בסלעי קירטון וצור, שיוצרים תצורת אבני חצץ, שמקנות לנחל את שמו. מדי שנה בחודשים דצמבר עד פברואר פורחים בערוץ נחל חצץ נרקיסים יפהפיים ומוסיפים צבע וניחוחות לערוץ המדברי. בזכות משטחי הסלע בערוץ יש בקטע זה יותר מים מהממוצע באזור, והתנאים האלו מספיקים לנרקיס. 

בורות חצץ

אזור זה של הנגב היה העורף האסטרטגי של ממלכות שונות לאורך ההיסטוריה. הסוחרים שהעבירו סחורה בין המדינות של אזור ים סוף לבין מדינות הים התיכון הוליכו שיירות גמלים ארוכות בדרכי המדבר הקשות. מסחר מצליח ומשגשג היה מטרת הממלכות השונות, ובמיוחד בתקופה הביזנטית, לפני כ-1700 שנים, אז הוקמו מצודות דרכים במקומות שונים לאורך נתיב הסחר. שרידי מצודות ניתן למצוא בשדה בוקר, מצפה רמון, ירוחם ואף כאן בנחל חצץ, בחרבת חצצה וחרבת הרועה הסמוכה.

כדי לקיים את המצודות, ששימשו כמגדלי שמירה לנתיב החשוב, נחפרו בורות מים, נסכרו נחלים והוקמו טראסות לחקלאות מדברית. כאן בבורות חצץ אפשר לראות את שרידי התיישבות זו. מתוך אבן הקירטון הרכה חפרו התושבים הקדומים בורות מים גדולים, ובתוכם השאירו עמודים לתמוך בתקרה ומדרגות, כדי שניתן לרדת כדי לנקות את הבורות. מי השיטפונות בחורף נאספים בתעלות וממלאים את הבורות. 

נחל דרוך

המסלול עובר במספר גבי מים יפים, יורד בסולמות במפלונים בנחל. לבסוף מגיעים לפרסת דרוך – תופעה גיאולוגית יפה שבה שכבות סלע הגיר “נאכלו” וחשפו את שכבות הקרטון שנשטף על ידי המים. מה שנשאר זה בור עצום במצלעות הרכס הנראים למרחוק.

גב צרור

למרגלות מפל רחב וגבוה בנחל צרור, נוצרה מכתשת סלע עגולה וקטנה, המתמלאת בימות החורף במים עד שפתה. תענוג לטבול בבריכה היפה, ולאחר מכן לנוח על משטחי הסלע הרחבים שסביבה. מסלול ההליכה המוביל אל הבריכה, כולל תצפיות נהדרות מפסגת הר צרור ומראש המפל, והוא יפה ומרשים בפני עצמו.

נקודות מעניינות בדרך: סינגל בורות חצץ, בורות חצץ, נרקיסים (בעונה), נחל דרוך, פרסת דרוך, חציית נחל צין, ציר הנפט, נחל צרור, גב צרור, הר צרור, לימן צרור, סינגל חלוקים

נתונים טכניים:

  • סוג מסלול: ריצת שטח, מעגלי
  • רמת קושי פיזי: קשה
  • רמת קושי ניווט: קשה
  • זמן נטו ריצה: 3.5 שעות
  • מרחק: 26.64 ק”מ
  • טיפוס מצטבר: 547 מ’
  • תחילת המסלול: ישוב מרחב עם
  • לינק הורדת קובץ GPX

מפה: (Israel hiking)

היילייטס מצולם

בורות חצץ

בתוך אחד מבורות חצץ

בורות חצץ

חור בתקרה של אחד מבורות חצץ שקרס

בורות חצץ

נרקיסים בנחל חצץ

תצפית יפה בדרך ללא שם

נחל דרוך

מתקדמים בנחל דרוך

חלקים פחות יריצים של המסלול מעל נחל דרוך

נחל דרוך

שאריות של מים באחד הגבים של נחל דרוך

גב ליד פרסת דרוך

נחל דרוך

ירידה חזרה לערוץ נחל דרוך

בקעת צין ברקע

נחל דרוך

עוד אחד מהקטעים הטכניים של נחל דרוך

נחל דרוך

פרסת דרוך

גב צרור

גב צרור שלא ממש מזמין להיכנס

הר צרור

תצפית של הר צרור