מחפשים מסלול ריצה פרחוני בטבע, לא טכני במיוחד, עם כמה טיפוסים מאתגרים ונוף בסגנון טוסקנה? אז המסלול ביער חורשים תפור עליכם. רבע שעה נסיעה מאזור השרון ואתם בלב הטבע הישראלי הפורח.

פריחת מרוצי האביב

עם בוא האביב צצים להם מרוצי השטח כפטריות אחרי הגשם: מרוץ הר לעמק, מרוץ הרי הגעש, חצי מרתון התבור, ה-DNF Backyard Ultra Challenge ועוד. המהדרין מתחילים להכניס ריצות שטח ועליות לתוכנית האימונים כבר בחודשי החורף, עם העדפה להימנע משלוליות ובוץ ככל האפשר. המסלול ביער חורשים משלב עליות מאתגרות וירידות מהנות. הקפה של 8-11 ק״מ בלבד עם נקודות שתיה בתחילתו ובנקודת האמצע. תוואי של שבילי כורכר לבנים ואספלט מבטיח הנאה ונוף פוטוגני מחד ושיפור ביכולות הטיפוס מאידך. לאוהבי הטרייל והסינגלים הקיימים ביער למכביר, מומלץ להתרשם מהמסלול הזה שסיקרנו בעבר.

מאפייני המסלול 

  • אופי המסלול: מעגלי, עם אופציות לתוספות מאתגרות
  • סוג הדרך: שבילים לבנים ואספלט לחילופין
  • אורך: 8 ק”מ (11 ק״מ עם התוספות המאתגרות)
  • גובה מצטבר: 150 מטר למסלול הבסיסי (220 מטר עם התוספות)
  • נקודת התחלה: ווייז
  • קבצי GPX: מסלול בסיסי, מסלול מאתגר
  • מפה:

תיאור המסלול ותדריך בטיחות

את המסלול אפשר להתחיל מכמה נקודות אפשריות, אנחנו נוהגים לחנות בחניה הצמודה לבית העלמין ״בית עולם״ (כמאה מטרים לאחר הפניה שמאלה משער קיבוץ חורשים), שם גם ממוקמת ברזיה. יש מקום חניה לכ-8 רכבים אז תגיעו מוקדם או שתחנו בזהירות בשולי הדרך. מתחילים לרוץ לכיוון צפון על שולי הכביש עד לפניה המרכזית ימינה בה תראו שלט של קק״ל. הקילומטר הראשון יחסית מישורי לפני הכניסה לתוך היער ומהווה חימום קצרצר לפני ההתקלות בעליה הראשונה ויחסית קשוחה. יער חורשים מהווה יעד אטרקטיבי לאופנים, אופנועי שטח וטרקטורונים, אז רוצו בשולי הדרך והיו עירניים לתנועת כלי הרכב.

לחצו פה להצטרף לערוץ הווטסאפ של RUNPANEL!
קבוצה שקטה עם 2-3 הודעות בשבוע ותוכן מעולה:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

הנה זה מתחיל

לאחר כקילומטר ורבע מתחילת המסלול נגיע לצומת מרכזי ונפנה ימינה לכביש אספלט הצמוד לגדר, או בקיצור לעליה האתגרית שאורכה כ-500 מטרים. השיפוע די תלול אז רצוי להוריד קצב ולהקטין צעדים. יש שלוש ״אמבטיות״ קטנות בכביש המהוות אתנחתא לשניה או שתים לפני שהשיפוע מתחדש. נמשיך על כביש האספלט לאורך הגדר עד לפיצול כביש – כורכר. ניפרד מהגדר (לא לפנות לשביל הכורכר הפונה ימינה) ונמשיך על הכביש המתעקל שמאלה עד לקצה העליה – האתגר הראשון מאחורינו!

חורשים

רגיעה מישורית וירידה בסלאלום

נמשיך לאורך השביל כ-400 מטרים עד לחורשה עם ספסלי פיקניק מצד ימין. האספלט מתחלף בכורכר לסירוגין והתוואי יחסית מישורי. נחלוף על פני החורשה ונמשיך עוד כ-600 מטרים (2.2 ק״מ מתחילת המסלול) עד למקטע הירידות המהנה של המסלול המתפתל ימינה ושמאלה בסלאלום הלוך ושוב עד לנקודה הנמוכה ביותר במסלול. באחת השבתות בדיוק לפני תחילת הירידה הבחנו בשני צבאים מקפצים להם בין הסלעים – הטבע במיטבו.

יער

הסלאלום מרגיש כמו ברכבת הרים

מתכוננים לעליה הלא נגמרת

בסוף הירידה (כ-3.5 ק״מ מתחילת המסלול) נגיע לצומת T כשמולינו ניתן להבחין במבנה של דיר כבשים. נפנה ימינה ונמשיך כמאתיים מטרים במסלול המתעקל שמאלה עד ל״אמבטיה״ גדולה שבחורף הופכת לשלולית ענקית. זוהי הנקודה הנמוכה ביותר במסלול וממנה מתחיל קילומטר של טיפוס המכונה ״העליה הבלתי נגמרת״. 

לאחר כ-200 מטרים הכביש פונה 180 מעלות בטיפוס עז והעליה ממשיכה כשהתוואי מתחלף מאספלט לכורכר. רק בדרך חזור נוכל להבחין בנוף היער המטורף שנפרש מהצד. בזמן העליה החמצן אוזל מהמוח והגוף מתרכז בלהמשיך לרוץ מבלי להישבר. אחרי כ-800 מטרים העליה מתמתנת ונשארים רק 200 מטרים נוספים עד לשיא גובה זמני – חורשה נוספת עם שולחנות פיקניק, ברזיה וגן שעשועים קטן (4.7 ק״מ מתחילת המסלול). לפני ההגעה לחורשה שימו לב למחסום רכב שאותו ניתן לעבור בזהירות במעבר צר בין הסלעים מימין.

חורשה

צילום קבוצתי בסוף העליה להסדרת הנשימה

בחירת המטריקס – הגלולה הכחולה או האדומה

מכאן כמו במטריקס – אפשר לבחור באחת משתי אופציות: לחזור חזרה לנקודת ההתחלה ולהשלים הקפה של 8 קילומטרים בירידה ואז מישור עם עליות מתונות מאוד. אם בחרתם להעצים את החוויה, ניתן להוסיף שתי תוספות מאתגרות: האחת להמשיך על שביל הכורכר כחצי קילומטר במעלה ההר לכיוון מצפה חזי (זהו באמת שיא הגובה ונקודת תצפית של 360 מעלות) ולחזור לחורשה. עוד אופציה לתוספת היא לחצות בזהירות את הכביש שממול החורשה, לעבור את המחסום למסלול ההליכה/ריצה הירוק, לרדת איתו כ-750 מטרים עד לש.ג. של היישוב הקהילתי נירית ולהסתובב לעליה המפנקת חזרה לחורשה.

חורשים

בחרתם בגלולה האדומה ובמסלול הירוק והמפנק

כגודל העליה כך עומק הירידה

מרגע היציאה מהחורשה לכיוון נקודת הסיום אתם יכולים לנשום לרווחה (אלא אם החלטתם לבצע יותר מהקפה אחת של המסלול) – מכאן יש רק ירידות ותוואי מישורי ללא עליות משמעותיות. לאחר מעבר מחסום רכבים, השביל מתעקל שמאלה ויער חורשים נפרש מימינכם במלוא הדרו. אם בחרתם לצאת מוקדם בבוקר או בשעות בין ערביים, השמש תבליט את גווני הירוק של העצים בזמן הזריחה או השקיעה בעוד אתם שועטים מטה במורד. המסלול אינו טכני אך ישנן אבנים קטנות וניתן להחליק או לנחות לא נכון, אז הקפידו להסתכל היכן ואיך אתם מניחים את כפות הרגליים. אפשר גם להנות מבלי להגזים במהירות ולהסתכן בפציעה (לא עלינו). בהתאם לעונה תוכלו לצפות בכלניות, רקפות או חוטמיות ורודות.

חורשים

מסתבר שלפרח הזה קוראים חוטמית זיפנית

הפינאלה – לרכב ולפריסה שאחרי

לאחר סיום הירידה והמעבר ב״אמבטיה״ הגדולה, נפנה ימינה בפניה השניה כשמשמאלנו שלט כחול עם כיתוב ״ליציאה מחורשים״ עם חץ ימינה. מימיננו נראה את דיר הכבשים ונמשיך לאורך שביל הכורכר הלבן. לאחר כקילומטר מישורי נגיע לצומת שממנו התחילה העליה הראשונה (משמאל). נפנה ימינה חזרה לכיוון היציאה מחורשים. לאחר הפניה נמשיך כ-700 מטרים נוספים תחילה במישור ואז במגמת עליה מתונה שבשיאה נפנה שמאלה לכביש שמוליך לבית העלמין. 600 מטרים של ירידה מתונה יובילו אותנו חזרה לרכב – עייפים אך מסופקים. מומלץ להתארגן על פריסה כיד המלך, בירה קרה או תה חם – תלוי בעונה. אם חשקה נפשכם בקפה ומאפה השמועה מספרת על עגלת קפה הממוקמת בתוך קיבוץ חורשים.

מאת: אלי ארקוש
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: