מרתון תל אביב 2023, שעת הזינוק מוקדמת ועדיין קר. אני מצלם מספר תמונות של דבוקות רצים וסופר מעל 80% מהנשים ו 25% מהגברים לובשים טייצים ארוכים. ביום חורף אמיתי התוצאה צפויה להיות גבוהה יותר. כמי שדוגל בביגוד ריצה צמוד, יצאתי לבחון את הטייץ הארוך של דקטלון.

מה שאני אוהב בדקטלון, אחת מרשתות קמעונאות הספורט הגדולות, היא השקיפות בהצגת המוצרים. כמו בכל רשת מופיע על כל מוצר תג מחיר, ממוצרים זולים עד מוצרים יקרים יותר. אלא שבנוסף למידע זה מופיע תיאור מדויק למי מיועד המוצר. לספורטאי מתחיל? למשתמש כבד? למזג אוויר קיצוני? וכדומה. שילוב נתונים אלו מאפשר התאמה אישית ובחירה מושכלת בהיבטי עלות תועלת. משיקולים אלו בחרתי בטייץ הריצה הארוך של Kiprun הכולל גם אזורי לחץ על שרירי הרגליים. 

נקודה מעניינת נוספת: דקטלון חרטה על דגלה את הצורך להגן על הסביבה ולייצר מוצרים שהשפעתם על הסביבה (לאורך כל מחזור חייהם) הינה מינימלית. כל מוצר מדורג מציון A עד לציון E בהיבט ידידותיות לסביבה. 

הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

תעודת זהות

מאפיינים עיקריים

המאפיין העיקרי של טייץ הלחץ הארוך, כשמו כן הוא, יצירת לחץ באזורים ממוקדים על הרגליים בדגש על הירכיים והשוקיים. זה מתממש ע”י מבנה האריג והרכב הבד שמייצרים לחץ מוגבר באזור הירכיים (smart compression). אנשי השיווק טוענים שהקונספט הזה טומן בחובו מספר יתרונות לרצים: שיפור זרימת הדם והקטנת עייפות. תמיכה בשרירים לשיפור ביצועים ואולי אפילו הקטנת הסבירות לפציעות, נוחות ובידוד תרמי. במציאות כנראה שזה לא מבוסס כמו שנטען. אצלי אישית יש גם אפקט פסיכולוגי, אני לובש את הטייץ, חש את הלחץ הנעים בשרירי הארבע ראשי ופשוט מרגיש כמו קפיץ דרוך ש”מת” לצאת לדרך.

מאפיין מרכזי נוסף הוא שילוב של חמישה כיסים באופן סימטרי סביב המותן המאפשרים אחסון נוח של כל מה שצריך, לפחות לריצה בינונית. שאר המאפיינים כמו יכולת נידוף זיעה, שרוך הידוק ורוכסני צד להקלה בלבישה והסרה של הטייץ הם די סטנדרטיים במכנסי ריצה איכותיים.

טייץ

התרשמות ראשונית או מה המידה שלך?

מיד עם כניסתי לסניף דקטלון קרית אתא, אני מתקבל באדיבות ונשאל למידת המכנס שלי. התשובה שלי היא Medium ולעיתים אפילו Small. שתי דקות לאחר מכן, בקושי רב אני משתחל למידת Medium, לא יתכן שזו המידה שלי, גם אם מדובר במכנס שכול ייעודו הוא להפעיל לחץ. 

אני מחליף למידה Large הרוכסנים באזור הקרסול מקלים מאוד על לבישה והסרה של הטייץ. הצד הפנימי של הרוכסן מוגן עם מכפלת בד כך שהרוכסן עצמו לא נמצא במגע ישיר עם העור. אני קושר את שרוך ההידוק הקצר המושחל בקו המותניים ומקבל הידוק נוסף של המכנס לגוף.  הצצה במראה, ממנה משתקפים שני מחזירי אור אורכיים בצידי הירכיים המגדילים את הנראות והבטיחות שלנו בריצות לילה, בעיקר בעת חציית כבישים. הטייץ יושב בול. הליכה קצרה בחנות הענקית, לחץ קל ונעים בירכיים ובשוקיים, קו מותן גבוה וצמוד בנוחות, גמישות וחופש תנועה בכפיפת ברכיים, האורך טיפה ארוך מדי אך לא ברמה שזה מפריע. המסר שלי אליכם: מאחר שמדובר בטייץ לחץ אל תתבססו על המידה הרגילה שלכם אלא צאו למדוד ולהרגיש בפועל מה הכי מתאים.

הטייץ עצמו מורכב מכמה סוגים של בד במרקמים ובמתיחויות שונות על מנת לספק את הגמישות באזורים מסוימים והלחץ באזורים אחרים. תפקיד הפסים האלכסוניים האפורים מעל הירך אינו רק עיצובי, אלא בעיקר פונקציונלי. הפסים עשויים מחומר אלסטי המודבק על הבד העיקרי ומוסיפים לחץ נוסף באזור זה. התחושה הכללית ממישוש הבד היא של בד איכותי, לא דק מדי ונעים מאד למגע. בגלל מבנה האריג וסוגו, הבד אמור להבטיח נידוף מהיר ויעיל של הזיעה המצטברת ובכך למנוע את תחושת אי הנעימות של בד רטוב במהלך או בסוף הריצה…את זה כבר אבדוק בריצות עצמן.

טייץ

מערכת כיסים

ציוד סביר לריצה בינונית עד ארוכה כולל: מפתחות רכב, טלפון נייד, ג’ל או חטיף אנרגיה ומים. במקום להשתמש בפתרונות אחסון חיצוניים כמו ווסט ריצה, חגורת מותן ייעודית, שרוול לטלפון נייד וכדומה, אנשי המוצר של Kiprun בחרו בפתרון אינטגרלי המשולב בטייץ בדמות מערכת כיסים היקפית. קו המותן המוגבה והרחב של הטייץ כולל חמישה כיסים. הכיס הקדמי המרכזי, גדול דיו כדי להכיל טלפון נייד גדול (אני בדקתי 6.4 אינץ’). לכיס זה פתח אלכסוני המצויד ברוכסן ומאפשר הכנסה והוצאה ארגונומית יותר של המכשיר.

משני צידי הכיס המרכזי קיימים שני כיסים קטנים יותר בהם ניתן להכניס ג’לים או חטיפי אנרגיה, למרות שכיסים אלה אינם סגורים הרמטית, על הפתח שלהם מוצמדת עוד שכבת בד אלסטית שצריך לקפל על מנת להכניס לתוכם ציוד. זוהי אבטחה מסויימת נגד נפילת הציוד, תוך כדי ריצה, ולפיכך אפשר לשקול להכניס בהם גם את מפתחות הרכב. מאחור, משני הצדדים באופן סימטרי, ממוקמים שני כיסים גדולים המאפשרים הכנסת בקבוקי מים בנפח של 250 מ”ל. מערכת הכיסים כולה היא צמודה וגמישה וכך מובטח ששום דבר לא אמור לשקשק בזמן הריצה. קו המותן הגבוה מרגיש נוח וטבעי.טייץ ריצה ארוך של דקטלון

ריצות מבחן

על פי מפרט היצרן הטייץ מיועד לריצה בטמפרטורות נמוכות מ 15 מעלות. זה ברור שאם אתה מתחיל ריצה מוקדם בבוקר בטמפרטורה נמוכה, במהלך הריצה הטמפרטורה יכולה לעלות באופן משמעותי ועדיין אתה צריך להרגיש בנוח. זו הסיבה שחלק מהריצות בוצעו בטמפרטורה גבוהה יחסית, סביב 19 מעלות. ריצות בקצב קל שנמשכו כשעה וההרגשה הייתה ממש נוחה, כלומר לא היה חם מידי.

הבד הצמוד והגמיש הרגיש מהודק, בעיקר סביב שרירי הארבע ראשי, איני יכול לשפוט את ההגדרה המפרטית של היצרן  “20% תמיכה מוגברת” אך בהחלט, ביחס לטייצים אחרים שאני נוהג לרוץ איתם, יש כאן לחץ מוגבר. בריצה זו נשאתי איתי רק את הטלפון הנייד בכיס הייעודי לו (יתר הכיסים היו ריקים), למרות גודלו ומיקומו בחזית, כמעט ולא הפריע, למעט הסתייגות קלה אחת, הוצאתו והחזרתו לכיס עלולה לפגוע בשטף הריצה ורצוי להמעיט בכך.

טייץ

הריצות האחרות היו כבר במזג אוויר חורפי אמיתי, שעות אחר הצהריים, טמפרטורה של כ 14 מעלות וגשם קל לפרקים. רוב הריצות היו בקצב קל אך ריצה אחת שהייתה ברובה בקצב קל כללה גם קטעי פרטלק מהירים. אחרי יותר משעה של ריצה גם בקצבים מהירים שהובילו להזעה מוגברת, אוכל לסכם: המכנס שמר היטב על חום הגוף בתחילת הריצה והזיעה התנדפה היטב בקטעים העצימים. הגשם (שאמנם היה קל) לא הצטבר על הבד ותוך דקות מגמר הריצה הרגשתי יבש לחלוטין. הוצאת הג’ל במהלך הריצה לא היוותה אתגר משמעותי וכך גם לגבי החזרת האריזה. עוד כמה ריצות וכביסות והרושם הכללי לא השתנה, טייץ איכותי העומד בציפיות.

ריצה

יתרונות

  • תמיכה מוגברת בשרירים בזכות העיצוב המיוחד של האריג באזורי לחץ
  • מערכת כיסים אינטגרלית המייתרת הצורך באמצעי נשיאה נוספים בריצות בינוניות ארוכות
  • בידוד מספק, נידוף זיעה ונוחות ריצה בטמפרטורות נמוכות

חסרונות

  • מיקום הטלפון בכיס החזית נוח במהלך הריצה אך די מפריע בישיבה או התכופפות
  • שחור הוא יפה, אך לי אישית חסרים גוונים נוספים
  • אם תרכשו את המידה המומלצת עבורכם עבור לחץ- די קשה ללבוש את הטייטס ההדוק

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

סיכום 

טייץ הריצה Long tight compress של דקטלון, הינו מוצר איכותי במחיר סביר המיועד לריצות ארוכות במזג אוויר קר. הטייץ משרת את הצורך בבידוד תרמי וביכולת נידוף טובה. פונקצית הלחץ (compression) עושה את העבודה לחובבי הז’אנר. מערכת הכיסים האינטגרלית חשובה לרצים האוהבים להרגיש חופשי וללא ציוד נשיאה מכביד.

מאת: דב טיבי
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: