אין כמו ריצות במדבר – ניתוק מוחלט מציוויליזציה, בחלק מהמקומות ללא קליטה סלולרים, כמעט ללא צמחיה ואף נפש חיה בסביבה. לפעמים פוגשים עדרי רואים של בדואים וחיות מדבריות שזו הסביבה הטבעים שלהם. לא הרבה מקומות בעולם יכולים להתגאות במדבר שהוא כל כך קרוב ולא צריך לנסוע שעות, או אפילו לטוס על מנת להגיע אליו. אנחנו כאן בארץ התברכנו בהרבה מדבר וחלק ממנו אפילו מאוד קרוב למרכז – שעה וחצי נסיעה ברכב ואתם שם. מדבר יהודה הוא בדיוק כזה. יורדים בכביש 1 מירושלים לים המלח ואתם שם. על מנת להרוויח שטח יותר מעניין ולהיכנס עמוק יותר פנימה, תחילת המסלול הזה היא ליד בסיס נבי מוסא. כאן גם יותר בטוח להשאיר את הרכב.

נבי מוסא

ריצה מנהלתית מבסיס נבי מוסא

נקודות מעניינות בדרך: גשר נבי מוסא, מאגורה בנחל אוג, דיר מוכליך (מנזר תיאוקטיסטוס), קניון נחל אוג עליון, ביר אל מלקי, ואדי אל מדורה, מערות התבודדות בנחל קומראן, ערוץ נחל קומראן.

נתונים טכניים:

  • סוג מסלול: ריצת שטח, מעגלי
  • רמת קושי פיזי: קשה + טכני מאוד
  • רמת קושי ניווט: קשה
  • זמן נטו ריצה: 4 שעות
  • מרחק: 24.37 ק”מ
  • טיפוס מצטבר: 715 מ’
  • תחילת המסלול: בסיס נבי מוסא
  • לינק הורדת קובץ GPX

מפה: (Israel hiking)

אחרי ריצה מנהלתית שבמהלכה חוצים ואדיות קטנות, דרכי אימונים של טנקים ויחידות מיוחדות, מגיעים לגולת הכותרת של הריצה – ערוץ נחל קומראן. כדי מאוד לרוץ את המסלול עם כפפות חצי, מכיוון שלא מעט מהמקומות בתוך ערוצי נחלים דורשים שימוש בידיים על מנת לעבור אותם.

גם בנחל קומראן בעליה וגם בנחל אוג בירידה בהמשך פוגשים הרבה מערות התבודדות של נזירים.

עליה בערוץ נחל קומראן. קשה לקרוא לזה ריצה…

מערות קומראן התגלו בשנת 1946 על ידי נער בדואי שיצא לחפש עז תועה, וגילה מערה ובה כדי חרס שבתוכם מוסתרים כתבי יד. תגלית זו הובילה לגילוי 929 כתבי יד במקום כחלק מתגלית מגילות מדבר יהודה. לאחר גילוי המגילות נערכה חפירה ארכיאולוגית באתר וממצאיה שרידי יישוב שנבנה על פי הערכות החוקרים בין השנים 150 ל-130 לפני הספירה.

מערת התבודדות בקניון נחל אוג

לאחר יציאה מערוץ נחל קומראן וריצה בין הרבה קניוני נחלים קטנים וואדיות, נכנסים נערוץ נחל אוג בחלקו העליון. החלק הזה של נחל אוג פחות נגיש ולכן פחות מטוייל וזו הסיבה שבעיניי הוא הרבה יותר קסום.

קניון נחל אוג עליון

נחל אוג הוא אחד הצפוניים שבנחלי מדבר יהודה. יובליו העליונים מנקזים את הר הצופים ואחרי קטע קניוני קצר מדרום ליישוב עלמון, נכנס הנחל לאזור מתון ברמת המדבר. בקטע שבו חוצה הנחל את קמר מונטאר, נכנס הנחל לקטע קניוני מרשים בו נמצא מנזר ביזנטי קדום – דיר מוכליך. הקניון חתור בסלעי גיר קשים.

נחל אוג

מסלול מעל ערוץ נחל אוג עליון. ברקע – מנזר תיאוקטיסטוס ומערות התבודדות

לכל אורך הקניון עובר שביל קדום המוביל לשרידי מנזר דיר מוכליך – מנזר תיאוקטיסטוס. השרידים כוללים מבנה דו קומתי, מאגרי מים ומערה.

לעומת נחל קומראן כאן הערוץ קצת פחות טכני ואפילו יריץ לפרקים. לאחר מאגורת נחל אוג מאוד גדולה, יוצאים מהערוץ לגשר נבי מוסא ומכאן ועד הרכב הריצה היא על הכביש.

נבי מוסא

ערוץ נחל אוג לקראת גשר נבי מוסא

היילייטס מצולם

בעונת החורף ניתן אף למצוא פריחה מלבלבת ממש בתוך ערוצי הנחלים

נחל אוג

ירידה על 4 לתוך ערוץ נחל אוג

נחל קומראן

עליה בערוץ נחל קומראן

חלק מהמסלול גובל בטיפוס צוקים