ביטולים, מפח נפש, אכזבה היו מנת חלקנו כרצים המכוונים לאירועי ריצה מעניינים ומייצרי מוטיבציה בשנת 2020. אבל זה לא אומר שנפסיק לתכנן ולקבוע יעדים. 2021 עדיין לא איבדנו תקווה. 

מאת: דב טיבי

אל תפסידו את כתבות הריצה הטובות בישראל מראנפאנל – הצטרפו לטלגרם שלנו!

לרוץ בעיר היפה בעולם

הודעת דוא”ל חדשה מ Schneider Electric , מה זה יכול להיות? אני שואל את עצמי בעודי מנסה לפענח את השפה הצרפתית. הצצה נוספת והאסימון נופל: Schneider Electric Marathon de Paris, זו החברה שמארגנת את מרתון פריז. קורא ההודעה ברפרוף ובחוסר עניין ונתקל בשלוש אותיות לקוניות המלוות את שמי:  DNS ובהמשך עוד כמה משפטי עידוד ונימוסים שהיו יותר מעליבים ממנחמים…. אבל נחזור כמה חודשים לאחור, מאי 2016.

אחרי ריצת אימון ארוכה, מקלחת וארוחת ערב אני מתיישב ליד המחשב כי הגיע הזמן! החשש מנקר, הספקות מטרידים אך ברור לי שארגיש אחרת לגמרי אחרי שאעשה זאת, אחרי שארשם  למרתון הראשון שלי. אני יודע שאני מוכן, רצתי כמה חצאים ועוד חצי פלוס בחצי מרתון ירושלים. אני מתאמן באופן קבוע, מקפיד לגוון בסוגי ספורט נוספים (אופניים, פילטיס, שחייה) ובעיקר נוקט בגישה של התמדה, מתינות והדרגה. אין סיבה שלא להירשם עכשיו!

מרתון בחו”ל? כן, אני אומר לעצמי 

פריז באפריל יפה ומרשימה, בת הדודה שלי הגרה קרוב לשער הניצחון תקבל אותנו בזרועות פתוחות. ניחוחות הקרואסון וקפה הבוקר עולים באפי. זו תהיה חופשת מרתון מושלמת. אני ממלא במהירות את הפרטים, מסמן כמה checkboxes, מוותר, כלאחר יד, על “ביטוח ביטול” ומסתפק בתשלום הבסיסי  99 Eur.

ההקלה הגיעה מיד לאחר ההקשה האחרונה וקבלת האישור בדואל חוזר. לי זה תמיד מזכיר את מילות השיר של יוני רכטר בשיר נבואה קוסמי: “בלי להתכוון תן לעצמך ללכת, כל החישובים ייגמרו מאליהם, כמו העץ שקם לתחייה מן השלכת, משהו בך יאמר לך המשך…”

תוכנית אימון, דגש על ריצות נפח הולכות ומתארכות, רובן על כבישי אספלט. חיזוקים ופילטיס, העיקר לא להיפצע באימונים, העיקר לסיים את המרתון הראשון שלי בכיף. ארבעה שבועות מתחילת התוכנית וככל שריצות הנפח על הכבישים מתארכות אני מרגיש מחושים בכף רגל ימין מהקילומטר העשרים וחמש. הבעיה הישנה בכף הרגל “התעוררה לחיים” ואיתה התעוררו חששות. איך אצליח לסיים מרוץ שלם אם בקושי אני שורד את חציו? עוד אימון ניסיון, עוד התייעצות (בעיקר עם עצמי) ואני מחליט לוותר… היום במבט לאחור, אחרי כמה מרתונים, ברור לי ש”הכאב בכף הרגל אחרי 25 ק”מ של ריצת כביש” היה בסך הכול סולם כדי לרדת מעץ החשש של המרתון הראשון. אך את הנעשה לא ניתן להשיב ורץ 47342 במרתון פריז 2017 לא התייצב על קו הזינוק. ומיד לאחר האירוע קיבל דואל שכלל שלוש אותיות לקוניות המלוות את שמו: DNS , די מהר הבנתי: Did Not Start.

מרתון פריז אחרי הקורונה …אני מגיע.

הו הסלע האדום… האדום

אין נער מתבגר, חובב טיולים, בשנות ה 60 שלא הכיר על בוריו את סיפור הסלע האדום. את אגדת מאיר הר ציון ואת השיר המפורסם.  פטרה, ואדי מוסה, הסלע האדום משכו (לפחות בדמיון) את חובבי אתגרי השטח כמגנט אקזוטי. טיול במדבר יהודה, מצוק ההעתקים, נחל ארנון ניבט מצידו השני של ים המלח, הקניון העמוק חותך בחדות את הרי מואב ואני רק מדמיין אלו טיולי גלישת מצוקים ניתן לעשות שם. 

השלום הגיע ואיתו טיולי שטח מאורגנים לירדן. האחד, שבוע ימים בשטח, מטפסים על חמשת הפסגות הגבוהות בירדן שהידועה שבהן היא ג’אבל רם. השני, שלושה ימים של שכרון חושים וגלישת מפלים בקניון של נחל ארנון. את פטרה היותר תיירותית שמרתי להמשך. כשגיליתי שיש שם גם מרתון בכתבה של צפריר ים פה בראנפאנל זה בהחלט נכנס לסדר העדיפויות.

אלא שהירידות ביחסי השלום בליווי חששות ביטחוניות מוצדקות יותר או פחות מנעו ממני לצאת לירדן. אני רואה בעיני רוחי את דרכי העפר, את ההרים האדומים, את המצוקים ובעיקר את ארמונות פטרה העתיקה…ברור שאגיע לכאן… אחרי הקורונה… אחרי הפרישה. 

מרתון בחו"ל

איך אומרים מרתון בחו”ל בהונגרית…

הביטוי “חופשת מרתון בחו”ל” הוא סוג של אוקסימורון. חופשה מתחברת עם השכמה מאוחרת, ארוחת בוקר עשירה, בריכה, ים או טיול קל ברכב שכור עם גג פתוח עם האישה. בערב, אוכל גורמה והופעת תרבות לתוך השעות הקטנות של הלילה. מרתון מתחבר עם העמסת פחמימות, שתיית רוויה, השכמה מוקדמת, משחה נגד שפשפת, תורים לשירותים, כאבים בעליות, כאבים בירידות, שעון, קצב, דופק, קאט-אוף, קו סיום, בקרת נזקים, מנוחה בחדר, מנוחה בחדר, מנוחה בחדר. וברוב המקרים לבד.

חופשת “חצי מרתון בחו”ל” זה כבר סיפור אחר לגמרי! בוודאי אם אין לך כוונה לשבור את שיא העולם לקבוצת הגיל שלך. כשבקרתי עם אשתי לסוף שבוע אצל חברים בבודפשט, המכונה גם פריז של מזרח אירופה סיכמנו שצריך ללכת על זה.

חצי מרתון בודפשט, שילוב מושלם של ריצה בין אתרי טבע ותיירות מרשימים ביופיים. אין צורך ביותר מידי הכנות גופניות ונפשיות לפני המרוץ, המאמץ במרוץ עצמו קצר ולא עצים במיוחד. שעתיים, שעתיים וחצי של ריצה בכיף. מדליה, צילומים, מקלחת, שנת צהריים קצרה וכבר באותו ערב אתם מוכנים “לקרוע את העיר”. 

אם מזג האוויר יאפשר ניתן “כאילו במקרה” ללבוש גם את חולצת המרוץ בתקווה שמישהו ישאל ואתה (אני מתכוון אני) תפליג בפרטים על העלייה הזו ואיך הגברת קצב כדי לעקוף את ההוא ו… עד שהשואל יבין שטעה.

חצי מרתון בודפסט 2020 נסגר לזרים בגלל הקורונה אך 2021 עשוי להיות שילוב מקסים של חופשה זוגית מאתגרת וכיפית. 

חצי מרתון בחו"ל

מרתון בחו”ל ב 2021 או 2022 

שנת 2021 או 2022 , אני אחרי ריצת נפח ארוכה, מקלחת וארוחת ערב ,נכנס לאתרי המרוצים והתחרויות ברשת המלאים באינספור חלופות. אני מקליד: פריז, בודפשט, פטרה… קשה להחליט? מה פתאום, נרשם לכולם!