מקום עבודה? מוסד לימודים? מסגרת התנדבותית? בהנחה שאתם חברי Panel – כמעט בכל מקום שאליו תגיעו כנראה שמיד תתויגו כ”ספורטאים”, או אפילו “משוגעים לדבר”. אומנם נחמד להיות המיוחדים בחבורה, אבל איך גורמים לקולגות לקחת חלק לפעילות ספורט משותפת?

 ארגוני בריאות שונים בעולם מזהירים מפני אורח חיים יושבני שעלול להוביל למגוון מחלות גופניות ונפשיות, שמביאות לירידה בפריון והחסרת ימי עבודה רבים בכמעט כל תחום במשק. במקביל להמלצה של ארגון הבריאות העולמי לביצוע של 150 דקות פעילות בשבוע, ישנן טענות שלפיהן עבודה פיזית יכולה להיות שוות ערך לדקות אימון רגילות.

בניגוד לטענה הזו, מחקרים שהשוו פעילות גופנית באימונים סדירים לבין פעילות גופנית שמבוצעת כחלק מעבודה פיזית מצאו שזמן של פעילות כחלק מהעבודה, אינה יכולה להיכלל בספירת דקות הפעילות השבועיות. זאת, מכיוון שהיא לרוב אורכת זמן ארוך מדי ובעצימות נמוכה מדי. אינה מאפשרת מנוחה ראויה בין ה”אימונים”, מביאה לעליה בדופק, לחץ הדם ומדדי דלקת למשך 24 השעות לאחר מכן. כל אלה לא רק שלא משפרים את הכושר הגופני, אלא אף נמצאו כגורמי סיכון למחלות לב.

לאור כל אלה, זה ברור שעדיף להתאמן עם תוכנית מוגדרת מאשר לספור “דקות עבודה פיזית” בעבודה, וברור ששניהם עדיפים על עבודה יושבנית לאורך שעות רבות. אם כך, מדוע לא לתרום מניסיונכם למקום שבו אתם מבלים כמעט שליש מחייכם?

הצטרפו לערוץ הריצה בווטסאפ:
ראנפאנל ווטסאפ

בפעם הראשונה כשנכנסתי לפגישה עם אחד המנהלים במקום העבודה הנוכחי שלי, שמתי לב שהוא מביט בשעון הספורט החדש שלי. מהר מאוד השיחה עברה מסקירה של קורות החיים ועניינים מקצועיים אחרים לאימונים שלי, מירוצים שהשלמתי בעבר ותוכניות לתחרויות בעתיד. הרגשתי בזמנו שזה העניק לי נקודות בונוס, ומאז ועד היום מקפידים לשאול אותי על שגרת האימונים, לבקש תמונות ולפרגן על אימונים מוצלחים – בלי קשר לתפקוד שלי בעבודה. עם הזמן קיבצתי סביבי עוד מספר קולגות, ומדי פעם אנחנו יוצאים לריצות משותפות ואפילו השתתפנו במרתון טבריה האחרון!

ניסיתי לברר מהן הדרכים הטובות ביותר לרתום את העובדים שאתכם לפעילות ספורטיבית, האם זה בכלל נדרש, ואיך אתם תרוויחו מזה. לצורך כך נפגשתי עם שני מנהלים בכירים, אחד מעולם הרפואה ואחד מעולם ההייטק, שישתפו אותי מניסיונם.

כך תרתמו את הקולגות

הרימו את העובדים שאתכם
אתם למודי ניסיון, בוגרי מספר מירוצים למרחקים ארוכים, אולי אפילו כמה מרתונים, והחברה שמסביבכם רק עושים את צעדיהם הראשונים בעולם הזה. אז מה? היו להם למנטורים, יעצו להם על האימונים והציוד שעובדים בשבילכם והכניסו אותם אט אט לעולם. 

התחילו מלמעלה – רתמו את הבוס
הגוף מתיישר לפי הראש, רוח המפקד – לא משנה איך תקראו לזה, תמיד צריך את התמיכה של המנהל. בין אם זה בהתגמשות בשעות עם העובדים שרוצים להתאמן או אפילו תקציב קטן לקניית צ’ופרים לחבר’ה, הבוס הוא התחנה הראשונה שלכם.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

יש מטרה? יש דרך!
אפשר סתם לרוץ בשביל הכיף, אבל הכיף האמיתי מתחיל כשיש מטרה שמתווה את הדרך. אפשר להתחיל בקטן (חמישה או עשרה קילומטרים במירוץ מקומי), בגדול יותר (מירוץ שליחים, בדומה ל”הר לעמק”) או בענק (תחרות בחו”ל). זה לא משנה, ברגע שאתם מתחייבים למשהו ומפרסמים אותו, זה יוצר מחויבות ותחושת שייכות, ועשוי אף למשוך חברים נוספים שירצו לקחת חלק בחגיגה.

התחילו תחרות שבועית בין העובדים
סביר להניח שאם מישהו כבר החליט שהוא בעסקי הספורט, אחד הפריטים הראשונים שהוא קנה הוא שעון ספורט. אז למה לא לנצל את זה? תחרות צעדים שבועית בין העובדים היא דרך מצוינת להעלות את המוטיבציה להתחיל לזוז בין ישיבות. בהתחלה יהיו מעטים, אבל אם תהיו נחושים – עם הזמן העניין יצבור תאוצה ואנשים נוספים ירצו להיכנס למסגרת.ריצה

משחק / אימון שבועי
קחו על עצמכם לארגן אימון או משחק שבועי עם החברה, בבוקר לפני העבודה או אחרי הצהריים. זה יצור חיבור ותחושת שייכות, ויכול מאוד לקדם אתכם בעיני הקולגות והמנהלים.

ריצה

רופאי המחלקה האורתופדית במרכז רפואי “העמק” במרתון טבריה

יצירת ביגוד ספורט עם לוגו של מקום העבודה
פה אתם תצטרכו להשקיע קצת כסף, אבל זה טריק שעושה את העבודה בהמון מקומות עבודה: עצבו (לבד או בקבוצה) את חולצות הספורט של הקבוצה שלכם והכינו בגדים חדשים וייחודיים שיבלטו בנוף בתחרות הבאה.

בילויים מחוץ לאימונים
לא הכל אמור להיות סובב סביב הספורט. כמו שחברים בקבוצות ריצה מקפידים לבלות ביחד בלי קשר לאימונים, נסו לבנות קבוצה שהספורט הוא מה שמאחד אותה – אבל הוא ממש לא הכל.

 הרצאה מעניינת בתחום
רוצים להעלות מוטיבציה וגם לתת ערך מוסף לעובדים שאתכם? חפשו מרצה מעניין בתחום הספורט והזמינו אותו לשעה של חוויה עבורכם ועבור העובדים. המנהלים ששוחחנו איתם, ששניהם נכחו בהרצאות כאלה, סיפרו שמעבר לחוויה ולשבירת השגרה – אירוע כזה יכול להיות משמעותי עבור אותם עובדים ש”יושבים על הגדר” בנושא הספורט, ואולי זה מה שיגרום להם להתחיל… 

לסיכום

אם הגעתם עד כאן, אתם ודאי מבינים שנפלה בחלקכם זכות גדולה לעסוק בתחביב כזה שרבים רואים בו כמעט לא מושג. אתם שגרירים, ואם תרצו – מנטורים עבור אלה שזקוקים לדחיפה קטנה על מנת להתחיל. אל תלכו לבד, תהיו הגל שסוחף איתו את כולם. בהצלחה!

מאת: נדב בנדל
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: