למי מאיתנו לא יצא להתאמן לבד או במקומות עם נוכחות דלה של בני אדם וחש סכנה? מי חווה על בשרו מה זה להיות מותקף ע”י להקת כלבים משוטטים? לעזרתנו מספר אמצעי הגנה אישיים לא קטלניים והפעם במבחן: תרסיס גז פלפל Sabre Red!

קצת רקע וכמה מושגי יסוד

שימוש ואחזקת גז פלפל כאמצעי הגנה אישי הינו חוקי בישראל. שלל תרסיסי הגנה המכילים גז פלפל נמכרים בחנויות ציוד למטיילים, בדוכני רחוב ואף בפיצוחיות. החומר הפעיל בתרסיס פלפל הוא קפסאיצין, שהוא חומר כימי המופק מפרי צמחים מהסוג Capsicum, כולל צ’ילי. מיצוי של פלפל אולאורזין (OC) מחייב טחינה דקה של פלפל, ממנו מופק קפסאיצין שלאחר הפקתו מומס באמצעות ממיס אורגני כמו אתנול. לאחר אידוי הממיס החומר הנותר הוא קפסאיצין oleoresin. לאחר תהליך כימי נוסף של המסת OC במים ודחיסתו נוצר תרסיס פלפל שאנחנו מכירים. כרומטוגרפיה נוזלית בעלת ביצועים גבוהים (HPLC) משמשת למדידת כמות הקפסאיצין והקפסאיצינואידים העיקריים בתרסיסי פלפל.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

קביעת החוזק של תרסיסי פלפל מתוצרת יצרנים שונים יכולה להיות מבלבלת וקשה. הצהרות של חברות על חוזק המוצר שלהם אינן מוסדרות או מפוקחות. שיטה המשתמשת בתכולת קפסאיצין וקפסאיצינואידים קשורים (CRC) של המוצר אינה אמינה גם כן, מכיוון שיש שישה סוגים שונים של קפסאיצינואידים, הגורמים לרמות שונות של גירוי. היצרנים אינם מציינים באיזה סוג מסוים של קפסאיצינואידים משתמשים. ריכוז חומר פעיל בתרסיסי פלפל אישיים יכולים לנוע בין 0.18% ל- 3%. רוב תרסיסי הפלפל של כוחות הביטחון והמשטרה משתמשים בחומרים בעלי ריכוזים של 1.3% ל-2%. הממשל הפדרלי של ארצות הברית קבע שתרסיסי הגנה נגד דובים חייבים להכיל לפחות 1.0% ולא יותר מ-2% CRC. CRC הוא המרכיב שמייצר את תחושת הצריבה.

על פי התקן הישראלי ריכוז החומר הפעיל בתרסיס צריך להיות בין 1% ל- 2% על מנת להיחשב לתקני ויעיל על בני אדם. מבחינה מספרית, תרסיסי גז פלפל המכילים פחות מ- 1% חומר פעיל יהיו יעילים על כלבים או בעלי חיים קטנים אחרים, אך לא ינטרלו בני אדם. חומר פעיל בריכוז מעל ל- 2% יתאים להגנה נגד דובים, נמרים, אריות ובעלי חיים גדולים אחרים. קצת פחות רלוונטי לישראל.

תגובה רפלקטיבית של גוף האדם לחשיפה לגז פלפל היא גירוי בעיניים ודרכי נשימה, קשיי נשימה זמניים וצריבה בעור. התגובה הראשונית בד”כ חולפת תוך כ-15 דק’ מרגע החשיפה ובחשיפה גדולה יותר יכולה להימשך גם על פני יותר משעה וחצי. חשוב מאוד להכיר את זה לפני שמשתמשים בתרסיס גז פלפל.

תרסיס גז פלפל Sabre Red – כרטיס ביקור

 • יצרן – Security Equipment Corporation, ארה”ב
 • תכולה – 22 מ”ל
 • טווח הגנה יעיל – כ- 3 מטר
 • מספר התזות שימושיות – 25 (לפי מפרט היצרן)
 • נצרת הגנה
 • ריכוז חומר פעיל – 1.33% (Oleoresin Capsicum – Chilli Extract) 
 • אורך חיי המדף – 4 שנים 
 • מחיר – 59 ש”ח באתר היבואן

סקירה גז פלפל Sabre Red

נוחות השימוש

מיכל הגז במבחן הינו בין הקטנים הקיימים בשוק ומאוד מתאים לשימוש לספורטאים ואנשים שאין להם אפשרות לקחת איתם דברים גדולים יותר, כגון רצים ללא תיק. המיכל נכנס לתוך כף היד ונוח גם לבעלי ידיים קטנות. ניצרת אבטחה נועלת את ידית ההפעלה משחרור לא מבוקר ע”י סיבוב. חספוס של קצה הנצרה מאפשר להרגיש אותו במישוש גם בלי להסתכל עליו וכך למנוע השהייה בתפעול ברגע המכריע. טווח הפעולה היעיל של התרסיס במבחן הוא כ-3 מטר ואלומת הפיזור שלו היא כחצי מטר במרחק כזה. צריך לקחת בחשבון שלאחר שימוש עדיין ישנן שאריות של הנוזל על פתח היציאה וזה עלול לגרום לגירוי בעור אם נוגעים בזה.

סקירה גז פלפל Sabre Red

מיכל מהקטנים בארץ

לרוץ עם זה

על מנת שזה יהיה יעיל, רצוי להחזיק את המיכל במקום נגיש, כמו באחד הכיסים הקדמיים של ווסט הריצה, במידה ואתם רצים עם ווסט. בכיס צמוד במכנסיים / טייץ גם הוא מקום טוב. לא הייתי סומך על הקליפס שיש על המיכל ותולה אותו על החגורה, כי בזמן הריצה יש הרבה קפיצות ותנועות גוף שעלולים לנתק אותו, או אף לשבור את הקליפס. במידה ואין במכנס ריצה כיס צמוד הייתי ממליץ להשתמש בכיס שניתן לסגור עם רוכסן והוא נגיש לפתיחה מהירה ושליפה.צריך לקחת בחשבון שכל הכיתוב והמדבקות על המיכל משתפשפים ונעלמים בסופו של דבר כך שמי שלא יודע לא יוכל להבין מה זה. הסיכון העיקרי כאן זה ילדים קטנים וכדאי לשמור על המיכל הזה במקום לא נגיש להם.

עוד דבר שכדאי לקחת בחשבון – במידה והמיכל נמצא במקום חשוף להרבה זיעה, קיים סיכוי להיווצרות קורוזיה פנימית. במקרים כאלה שווה לשטוף את המיכל לאחר ריצה ולייבש אותו בחוץ לפני שמאחסנים אותו לשימוש הבא. פיצ’ר מעניין נוסף שיש כתוסף בתוך תרכובת הגז במוצר הזה הוא חומר דיו מיוחד שניתן לראות באור UV. זה מאפשר לכוחות משטרה לזהות תוקף שרוסס בגז – יותר נפוץ בארה”ב.

ישנם כמה כללים בסיסיים לשימוש בגז פלפל וכדאי מאוד לשמור עליהם אם אתם לא רוצים להיפגע ממנו בעצמכם.

 1. בדקו את כיוון הרוח לפני השימוש. אם הרוח היא רוח פנים – אתם לא רוצים להשתמש בגז לפני שתשפרו מיקום שהרוח תהפוך לרוח גב. אם לא הצלחתם לשפר מיקום – שקלו לוותר על הגז ואלתרו פתרון אחר.
 2. תמיד תשמרו את הנצרה סגורה. גם אם אתם חושבים שזה ישפר את מהירות התגובה שלכם בעת הצורך – זה לא שווה הפעלה עצמית שמיכל הגז בתוך הכיס. נעים זה לא יהיה, יכול להבטיח.
 3. תשקיעו כמה עשרות שקלים במיכל גז נוסף, צאו לשטח פתוח ותתנסו בהפעלתו באיזור רחוק מבני אדם. זה יקנה לכם ביטחון ביכולת השימוש.
 4. הגז יעיל הרבה יותר על אזור הפנים ואין טעם לרסס אותו על אזורים אחרים של התוקף.
 5. נחשפתם בעצמכם לגז פלפל – אין אמצעי יעיל יותר מזמן. אל תלחצו ופשוט תנו לזה לעבור.

סקירה Sabre Red

סיכום

למרות שלא הייתי צריך להשתמש בגז במהלך המבחן, עצם הימצאותו עליי נתן לי תחושת ביטחון וזה לפעמים כל מה שצריך. זה קצת דומה לביטוח תאונות שכולם עושים עם כוונה אף פעם לא להשתמש בו, אבל שיהיה שם כשבאמת צריכים.

גז הפלפל הוא אמצעי הגנה פרקטי ויעיל במיוחד לאוכלוסיות מיועדות כמו נשים הרצות לבד בעיר או בשטח פתוח, אך גם לכל החפץ בהגנה זו לעת הצורך.