אוגוסט 2022, שעת צהריים, אחרי 27 ק”מ במעלה דרך עפר צפונית לתל דן לכיוון הכפר ע’ג’ר אני מחפש פיסת צל. רגע של בהלה: איפה אפוד הריצה? האם שכחתי אותו בהפסקת הטבילה האחרונה? ממש לא. האפוד יושב בהתאמה מושלמת כאילו הוא חלק ממך, שום דבר לא מתחכך ולא משקשק. מבחן ציוד לאפוד ריצה Alpha 5.0 של חברת UltrAspire.

UltrAspire ,חברה שהיא סוג של משפחה

חברת UltrAspire היא חברה אמריקאית המפתחת ומייצרת מערכות שתייה ותאורה המיועדות בעיקר לספורטאי אולטרה אבל לא רק. בהרחבה על החברה ניתן לקרוא במבחן על פנס המותן של החברה. ייחודיות החברה היא התמקדות, תכנון וייצור של תרמילי ריצה מבלי לחשוב על ייצור המוני או מחיר. כמו שמנסח זאת מייסד החברה: It is not my goal to be all things to all people—just to provide extraordinary choices for extraordinary people 

מוצרי החברה אינם מכוונים למכנה המשותף הרחב ביותר, אדרבא, הם מתמקדים ביכולת לענות לצרכים והאתגרים של ספורטאי אולטרה. הדרך לעשות זאת היא ע”י שיתוף עשרות רבות של ספורטאי אולטרה בעלי שם לבוחנים של המוצרים משלבי הפיתוח הראשונים. הם נותנים משוב מיידי המשמש לשיפור המוצר עד הגעתו לשלמות

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אפוד ריצה Alpha 5.0

אפוד הריצה Alpha 5.0 הוא הדור האחרון בסדרת אפודי המירוצים של החברה. הדגם מתבסס על עקרונות התכנון של הדורות הקודמים אך כולל גם שיפורים משמעותיים שנועדו לשפר התפקוד והנוחות. גזרת האפוד בעל נפח אחסון של 6 ליטר מעוצבת ארגונומית (ErgoFit). רצועת הכתף היא בצורת S המותאמת למבנה הגוף וכך מתאפשרת תנועה חופשית של הזרועות ללא כאבי צוואר וכתפיים. שיפורים מרכזיים שהוכנסו לדגם זה ביחס לדורות קודמים הם:

 • מבנה שרוכי הנעילה של מקלות ההליכה (Z poles) עודכן, כך מתאפשרת גישה מהירה. אריג כיס המעבר כולל ציפוי ניילון פוליאוריטן המשפר עמידות ברטיבות.
 • הכיסים הקדמיים הוגדלו והוגמשו כדי לאפשר אחסון של בקבוקים גדולים / רחבים יותר.
 • אריג האפוד כולו הוחלף לאריג רשת נושם UltraCool Light Mesh המשפר את תחושת המגע עם הגוף.

Alpha 5

מפרט טכני Alpha 5.0 race vest

 • דגם: Alpha 5.0 race vest
 • עיצוב ארגונומי ErgoFit מותאם לביומכניקה של הגוף
 • תשעה כיסים בעלי גישה מהירה
 • טכנולוגית אריג UltrAcool Light Mesh
 • חוצץ מיילר (Mylar) מבודד תרמי המפריד בין שקית השתייה לגב
 • צבע: כחול עם נגיעות באדום
 • נפח: 6 ליטר
 • משקל : 272 גרם
 • מידות: S M L
 • מחיר: 550 ש״ח
 • לינק לאתר היבואן

Alpha 5

התרשמות ראשונית

אני נכנס לחנות פרוראנר ברמת גן האמורה לספק לי את האפוד לבחינה. המבחר גדול למדי, תשעה דגמים, ולי נותר רק לבחור. הדגם ALPHA 5.0 שבה אותי ממבט ראשון, צבע כחול בולט המודגש עם שרוכי הידוק כתומים, שם החברה בצבע כסף מחזיר אור בגב האפוד משלים את המראה האסתטי. ה ALPHA 5.0 נראה לי בגודל המושלם לריצות ארוכות, לא גדול מידי שנראה כבר יותר כמו תרמיל ולא קטן מכדי לשרת צרכי האחסון בריצה ארוכה.

אני מחזיק את האפוד בידי, הבד רך ונעים למגע, הרוכסנים נפתחים ונסגרים בקלות וגולת הכותרת, הסגרים המגנטים נוחים מאד לפתיחה והסגירה בקליק נעשית מעצמה. האפוד עצמו מיוצר בשלושה גדלים כדי לאפשר התאמה אופטימלית לגוף. אני מופתע לגלות שלמרות שאיני גדל ממדים דווקא מידה L מתאימה לי בול. אמנם לא בדקתי את המידה M (לא היה במלאי), אך המידה S כבר היתה קטנה לי. המסר: חובה למדוד ולא להתבסס על טבלת המידות באתר החברה.

Alpha 5

מימין: כיס מגנטי קטן אטום למים. משמאל: כיס גמיש לאחסון  הטלפון הנייד עם סגר גומי מתכוונן לאבטחה

התעמקות נוספת במוצר מגלה עד כמה הושקעה מחשבה בפרטים הקטנים. לטלפון הנייד, שהפך לפריט חובה בכל ריצה, הוקדש כיס ייעודי על הרצועה השמאלית. הכיס גמיש ולכן מתאים למכשירים בגדלים שונים, בנוסף וכדי למנוע תזוזה או העפה של המכשיר. קיימת רצועת גומי מתכווננת המאפשרת הידוק ואבטחה. על הרצועה הימנית, כיס קטן, מוגן מים, בעל סגר מגנטי נגיש מאד לשליפת ג’ל או כדור מלח תוך כדי הריצה. לרצועת ההידוק התחתונה, כיס פנימי נסתר להכנסת עודפי הרצועה כדי שלא יתנדנדו. בד הרשת העליון קל, מאוורר היטב וכבונוס הבד שקוף חלקית וכך קל לראות את הפריטים שהוכנסו פנימה.

 

Alpha 5

משמאל: עודפי רצועת ההידוק התחתונה, מימין: מוכנסים לכיס נסתר

יוצאים לשטח

את ריצת המבחן המשמעותית הראשונה אני מתכנן בקפידה, מסלול מעגלי של 31 ק”מ סביב מקורות הירדן, נחל דן ונחל שניר. דרכים לבנות חלקן מוצלות, מעברי מים, קצת דרכי עפר טרשיות ובעיקר חום יולי אוגוסט. הפונקציות העיקריות לבחינה הן: נפח אחסון, נוחות והתאמה לגוף גם אחרי ריצה ארוכה ונגישות לשליפה מהירה של ג’לים, כדורי מלח, מים וטלפון. מעיל הגשם שהוכנס לכיס המעבר האחורי לא שרת אותי בריצה זו ושימש להדגמה בלבד. מאחר ולא היו לי מקלות מתקפלים (Z poles), פונקציה חשובה זו של שליפה והחזרה מהירה של המקלות לא נבחנה מעשית.

אני אורז את הציוד בקפידה בדגש על המים. שני בקבוקונים גמישים עם משקה איזוטוני, 250 סמ”ק כל אחד מוכנסים בקלות לכיסים הקדמיים ולהערכתי יש מקום גם לבקבוקונים גדולים יותר, הגישה לפיות היניקה קלה ונוחה. האפוד אינו נמכר עם שקית שתייה של החברה (40 דולר לשקית של 2 ליטר), אני משתמש בשקית אחרת בנפח דומה, ההתאמה לאפוד סבירה, זו בהחלט נקודה חשובה לבחינה למי שרוצה לרכוש האפוד ולהתבסס על שקית שתיה שאינה מקורית. בננה וארנק מוכנסים לתא האחסון הראשי הכולל את שקית השתיה המופרדת במחיצה דקה. הטלפון הנייד נכנס לכיס הייעודי ומאובטח, שקית קטנה עם כדורי מלח נכנסת לכיס המגנטי הקטן, ג’לים וחטיפי אנרגיה לכיס הצד עם הרוכסן. בכיס הנגדי מוכנס צרור מפתחות הרכב (או שלא?).

Alpha 5

 האפוד מוכן לנשיאה, הידוק קל של שני שרוכי גומי, התאמה של צינורית השתייה כדי שתהיה נוחה לגישה ולא תתנדנד. הכל מרגיש מהודק ונוח, אפשר להתחיל לרוץ. דקה לתוך הריצה על שביל הכורכר הלבן אני עוצר ומתכופף להדק את שרוך הנעל שנפרם. הפתעה ראשונה: צרור מפתחות הרכב נופל מהכיס הצדדי. אני די בטוח שרכסתי הרוכסן עד הסוף. התעלומה נפתרה חיש מהר, הרוכסן אכן היה סגור אך את הצרור הכנסתי בטעות לתא הפתוח הנמצא מתחת לכיס הרוכסן.טעות של מתחילים שבוודאי לא תחזור ואצלכם, הקוראים, בוודאי כבר לא תתרחש. “בשביל זה המציאו את המבחנים” אני ממלמל לעצמי תוך התארגנות מחודשת וממשיך בריצה.

השעות נוקפות, הקילומטרים מצטברים ותחושת האפוד על הגוף כמעט ואינה מורגשת. השתייה מהבקבוקונים שבכיסי החזה הקדמיים מחייבת הרכנה קלה של הראש לכיוון פיות היניקה אך אין עם זה כל בעיה. הג’לים וכדורי המלח נשלפים בקלות, הגישה לכיס המעבר האחורי לשליפת מעיל הגשם והחזרתו הייתה פשוטה ומהירה. גם הורדת האפוד, בעת הפסקות המנוחה, ולבישתו הייתה לגמרי טבעית. אני מסיים 31 קילומטר של ריצה, האפוד עמד בכל הציפיות ובעיקר הרגיש נוח מאד. לגבי הצהרת היצרן שרשת הגוף הכוללת עודכנה ל-UltrAcool Light Mesh לתחושה נושמת יותר על הגוף, ובכן קשה ולמעשה גם לא הוגן לשפוט זאת בצהרי יום קיץ ישראלי טיפוסי אך אין סיבה שלא לקבל הצהרה זו.

Alpha 5

ריצות רבות נוספות, בחופי הים, בסינגלים ובדרכי נוף,  ואפילו SPEED HIKING במעלה נחל רום במדבר יהודה. בריצות הארוכות האפוד עמוס לעייפה, במסלולים קצרים, די בשקית מים וטלפון נייד נוח לשליפה. מגוון המבחנים מחדד את המסקנות המחמיאות:

 • נוחות ארגונומית וקלילות 
 • קלות רבה בשליפה והחזרה של פריטים מהכיסים השונים תוך כדי ריצה
 • נפח אחסון ורסטילי המאפשר התאמה לאורך הריצה

Alpha 5

יתרונות

 • אפוד ריצה אופטימלי לריצות שטח ארוכות מבחינת גודל ונפח אחסון זמין.
 • ריבוי כיסים ותאים המאפשר גמישות באופן אחסון הפריטים ואופן שליפתם.
 • מבנה ארגונומי צמוד גוף הנותן תחושה “לבישה” ומתן חופש מלא לתנועת הזרועות והצוואר.
 • חומרי האריגים השונים, הרוכסנים, התפסים המגנטיים והתפרים נראים איכותיים מאד ועמידים לאורך זמן.
 • עיצוב המוצר מבחינת צורה וצבעים שובה עין

חסרונות

 • לא נמצאו

סיכום

אחרי מעל 100 ק״מ עם המוצר, אפשר בהחלט להרגיש שאפוד הריצה ALPHA 5.0 של חברת UltrAspire, הינו מוצר איכותי ביותר עם השקעה מרבית גם בפרטים הקטנים המתבססת על ניסיון והיכרות עם הדורות הקודמים. מתאים מאד לריצות שטח ארוכות הן בגלל נפח אחסון גדול וורסטילי והן בגלל המבנה הארגונומי הייחודי.

מאת: דב טיבי
צילום זריחה בים המלח: תום כהן.