איך אחרי ריצת לילה אחת בלבד, בהן רחפתי על השביל ללא חשש מאבן נגף או רגב אדמה, הפכה הסקפטיות הראשונית שלי – “להאיר מהמותן? ומה קורה כשאני מפנה את הראש?” לאימוץ כמעט ודאי בריצות הלילה הבאות. מבחן לפנס המותן LUMEN 400Z של חברת UltrAspire.

UltrAspire ,לא רק משחק מילים

היא חברה שנוסדה בשנת 1985 ביוטה ע”י Bryce Thatcher. החברה מפתחת ומייצרת מערכות שתייה ותאורה המיועדות בעיקר לספורטאי אולטרה אבל לא רק. אופי החברה ומוצריה קשורים באופן ישיר למייסדה. Bryce היה נער מאיידהו שגר למרגלות הרי הטיטון ועסק בשני תחביבים בעלי שילוב ייחודי. ריצה בהרים עם אביו ותפירה במכונת תפירה שהעניקה לו סבתו. מהר מאוד התברר שניתן להפיק תועלת משילוב זה ו Bryce תכנן ותפר תרמילים שענו על צרכים בריצת שטח (כמו יכולת להוציא ולהכניס בקבוק שתייה לתרמיל מבלי לעצור ולהוריד את התרמיל מהגב). 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

ייחודיות החברה היא התמקדות, תכנון וייצור של תרמילי ריצה מבלי לחשוב על ייצור המוני או מחיר. כמו שמנסח זאת מייסד החברה: “It is not my goal to be all things to all people—just to provide extraordinary choices for extraordinary people. “

בקצרה: מוצרי החברה אינם מכוונים למכנה המשותף הרחב ביותר, אדרבא, הם מתמקדים ביכולת לענות לצרכים והאתגרים של ספורטאי אולטרה. הדרך לעשות זאת היא ע”י שיתוף עשרות רבות של ספורטאי אולטרה בעלי שם הבוחנים את המוצרים משלבי הפיתוח הראשונים, נותנים משוב מיידי המשמש לשיפור המוצר עד הגעתו לשלמות

LUMEN 400Z

פנס מותן LUMEN 400Z

פנס המותן LUMEN 400Z, הוא אחד מסדרת פנסי המותן של Ultraspire. הפנס מורכב באופן מודולרי על רצועת מותניים עשויה רשת נושמת ובת כיוון משני הצדדים להבטחת סימטריה. הרצועה כוללת גם נרתיק אחסון אחורי מוגן זיעה הכולל כיס פנימי. הפנס, העשוי אלומיניום תעופתי ואטום למים (IPX7), יכול להפיק עד 400 לומן באלומה צרה וממוקדת או באלומה רחבה השוטפת את הנוף כולו. ייחודיות הפנס היא קונספט הנקרא 3D Lighting שמשמעותו הטלת צללים של אובייקטים על פני השטח באופן שיאפשר לרץ ל”תפוס” את השטח ולרוץ בביטחון גדול יותר. על קונספט זה נרחיב בהמשך.

LUMEN 400Z

מפרט טכני LUMEN 400Z

 • דגם: Lumen 400Z Waist Light
 • עוצמת תאורה: ניתנת לשינוי עד 400 לומן בעזרת כפתור גדול ונוח לגישה
 • זום רציף לשינוי שדה הראייה ממצב ספוט למצב הצפה בשדה רחב
 • יכולת כיוון של זווית ההגבהה ביחס למותן
 • נצנץ אחורי מוזן מסוללת שעון נפרדת בעל שני מצבי הארה
 • סוללה נטענת 18650 למשך 5 שעות עבור תאורה מירבית ועד ל 20 שעות לתאורה חסכונית
 • צבע: שחור / כחול
 • משקל (כולל סוללה): 201 גרם
 • מידה מתכווננת מ 66 ס”מ עד 112 ס”מ
 • מחיר: 500 ש״ח
 • לינק לאתר היבואן

התרשמות ראשונית

קיץ ישראלי וריצה בקושי הולכים יחד, אלא אם כן מדובר בריצת לילה באזור יבש יחסית. זוהי הזדמנות מצויינת לבחון פנס, אני אומר לעצמי בעודי נכנס לחנות פרוראנר ברמת גן האמורה לספק לי את הפנס לבחינה. לאחר שיחה קצרה עם המוכרן האדיב והמקצועי אני מקבל לידי קופסה המכילה פנס מותן (waist light) ולא פנס ראש אליו אני רגיל ולו ציפיתי. המחשבה הראשונה שעלתה לי כללה הרבה סקפטיות. אם הפנס אינו מחובר לראש איך אני אמור להזיז את כיוון ההסתכלות, הרי המבט מופנה מידי פעם הצידה ומה הראה אז? המוכרן, רץ אולטרה ותיק בעצמו, חש בספקותי וכמי שכבר רץ בעבר עם פנס מותן ניסה שלא להשפיע עלי אך בין השורות הבנתי את עמדתו. 

חגורה

אני מוציא את חגורת הפנס מהאריזה וחש אותה בין אצבעותי. הכל נראה סופר איכותי ומקצועי, בד הרשת המעוצב צבוע שחור עם נגיעות כחולות ומחזירי אור כסופים. החלק האחורי של החגורה מורכב מנרתיק רחב הכולל רוכסן איכותי לכל אורכו. קצה הרוכסן מצויד בתפס פלסטי נוח המקל מאוד על פתיחת הרוכסן בהושטת היד לאחור. פנים הנרתיק כולל כיס פנימי קטן לנשיאת כרטיסי אשראי ואבזם לחיבור מחזיק מפתחות. החלק הצמוד לגוף  מכיל בטנה מבד אטום לזיעה. במרכז הנרתיק בחלקו החיצוני מורכב נצנץ אדום המופעל ע”י לחיצה על לחצן פלסטיק אדום. הלחצן פריק וכך מתאפשרת החלפת סוללה. מעיון במבנה הזיוודי של הנצנץ קשה לי להאמין שמכלול זה עמיד במים וככול הנראה ההבטחה המפרטית לעמידות במים מתייחסת לפנס הראשי עצמו.

פנס קדמי

הפנס עצמו, גולת הכותרת של המוצר, נראה כמוצר מוקשח העומד בכל תקן צבאי. גליל אלומיניום מושחר, מכסה אטימה מחוספס המאפשר פתיחה וסגירה נוחה. כפתור גומי אדום וגדול, נוח לתפעול ולמגע ועדשת זום קדמית המתברגת פנימה והחוצה. אני מחפש את מחבר מיקרו USB ממנו טוענים את הסוללה ומוצא אותו רק אחרי כמה ניסיונות. כדי להבטיח אטימות, המחבר מוכמן בתוך הגוף הגלילי ונגלה רק לאחר פתיחת המכסה האוטם במספר כריכות. רעיון חכם לאטימת המחבר! מבנה הפנס הגלילי מחובר לחזית רצועת המותן בקליק לשני חבקי פלסטיק קשיחים. נקודה למחשבה, אני אומר לעצמי, חבקי פלסטיק אלו מטרידים אותי. אם החבק נשבר הפנס נופל והמוצר לא ממש בר תיקון.

LUMEN 400Z

יוצאים לשטח

ריצה ראשונה בדרך הכורכר. אני מרכיב את הסוללה וטוען אותה בנוחות, מפרק את מכסה הנצנץ האחורי כדי להסיר באופן חד פעמי את החציץ שמבודד את הסוללה. המכסה מורכב ובלחיצה קלה הנצנץ נדלק באור אדום, לחיצה נוספת והאור האדום מהבהב. לנרתיק האחורי אני מכניס את הטלפון, לא הכי גדול בשוק ובלי כיסוי מגן, את המפתחות ורשיון נהיגה. לארנק כולו כבר אין מקום. כיוון והידוק הרצועות באופן סימטרי, הפעלת הפנס ותחילת ריצה. מכוון קצת את זווית ההגבהה, את הזום ואת העוצמה,למרות שהריצה היא בשטח מבודד אני מפעיל את הנצנץ האחורי, התאורה האדומה והחזקה “עושה את העבודה”, הריצה זורמת. כבר אחרי מטרים ספורים אני מגלה את עוצמתה של התכונה המרכזית בפנס 3D Lightening , דרך הכורכר רצה מתחתי, כל אבן או קפל קרקע הבולטים מהמישור מייצרים צל אותו אני רואה בקלות.

הצל של כל אובייקט משתנה באופן דינמי ככל שאני מתקרב אליו. המוח תופס מהר מאוד את התבנית ומפרש בקלות את תוואי השטח. הנה בליטה קטנה, הנה אבן גדולה, הנה קפל קרקע. אני מרגיש הבדל משמעותי ביחס לריצה עם פנס ראש שאינו יוצר צל ולפיכך תחושת העומק נעלמת. אפקט ההצללה מייצר תחושת ביטחון, אני לא רץ “על ביצים”, יכול להרשות לעצמי להגביר את הקצב לקצב יום. למתעניינים במשמעות הפיזיקלית של האפקט, אין כאן שום קסם או אופטיקה מיוחדת. האפקט נוצר אך ורק בגלל מיקום הפנס ביחס למיקום העין.

LUMEN 400Z

זווית ההסתכלות – בפשטות, הפנס מאיר רק קדימה, תטה את הראש הצידה ולא תראה כלום. השאלה היא האם זה מפריע ובריצה זו הגעתי למסקנה שלא ממש. בזכות מנגנון הזום האופטי ניתן לקבל זווית הארה מספיק רחבה המכסה הרבה מעבר לשוליים של הדרך, גם המשחק עם זווית ההגבהה תורם ליצור תמונת נוף מוארת וברורה ואם אתה לא חייב להסתכל כל הזמן לצדדים נראה שחסרון זה של פנס המותן נסלח.

בהמשך הריצה אני בודק את קלות הוצאת הטלפון מהנרתיק האחורי, היד נשלחת בקלות לתפס הרוכסן הארגונומי, הרוכסן נפתח בקלות והטלפון נשלף. אני מנסה להחזיר הטלפון למקומו, תוך כדי ריצה, ונתקל בקשיים. המכשיר מנסה למצוא את מקומו אך צרור המפתחות (שלושה מפתחות ושלט רכב) מתנגד נמרצות ורק לאחר שניות ארוכות המאבק מסתיים… בריצה הבאה, אני מהרהר לעצמי, אשאיר את המפתחות ברכב ואקח רק את השלט.

LUMEN 400Z

ריצה שנייה – סינגל יער הסוללים. הסינגל סלעי, מיוער, מפותל וכולל מגוון שיפועי קרקע. הסינגל עשוי להיות מאתגר גם בריצת יום לא כל שכן בריצת בדד בלילה. שמונה בערב, הירח החצי מלא לא ממש תורם לתאורה בעבי היער. אני מתחיל לרוץ בשביל עפר כבוש בעלייה מתונה. שדה הראיה וזווית ההגבהה מכוונים כך שאוכל לראות כמה מטרים קדימה… פתאום הסינגל “נעלם”, הסינגל פנה חדות שמאלה והפנס ממשיך להאיר ישר (הגוף עדיין לא פנה) לתוך מבוי סתום של יער סבוך.

אני מאט, משחק שוב עם שדה הראיה וזווית ההגבהה ומצליח להתכנס לנקודת עבודה נוחה: שדה ראייה רחב ועוצמת הארה מרבית. לאחר זמן, הרעידות גורמות לזווית ההגבהה של הפנס לרדת למטה, כך שמתחייב תיקון ידני מידי כמה דקות. להערכתי, ההתבססות לקביעת זווית ההגבהה על החיכוך בלבד שבין גליל האלומניום לבין חבקי הפלסטיק אינה מספקת והיה צורך לתכנן נעילה פוזיטיבית יותר (כמו שינון). באופן זמני, פתרתי זאת ע”י הכנסת טריז פלסטי קטן בין גוף הפנס לרצועה להגברת החיכוך.

אני מסיים את הריצה נוטף זיעה, הזדמנות מעולה לבחון את הנרתיק האחורי האמור להיות מוגן מזיעה, ואכן שכבת הבטנה הפנימית מילאה את תפקידה והנרתיק והציוד שבתוכו נותרו יבשים.

LUMEN 400Z

בדיקות מעבדתיות. כדי לאמת את בעיית השתחררות זווית ההגבהה כתוצאה מרעידות, ביצעתי ניסוי ביתי פשוט והתמונה אינה דורשת הסברים נוספים.
בדיקה ביתית נוספת שביצעתי היא הפעלת הפנס בעוצמה מרבית לבחינת אורך חיי הסוללה התוצאה מפתיעה לטובה: הרבה יותר משבע שעות.

LUMEN 400Z

יתרונות

 • קונספט 3D Lighting הנובע מהפעלת מקור התאורה מגובה המותן, מוכיח עצמו ומאפשר תפיסה טובה יותר של השטח והימנעות ממכשולים בעיקר בריצות שטח בדרכים רחבות ומתונות יחסית.
 • פנס מותן מאפשר (ברוב המקרים) לוותר על פנס ראש ובכך מוסר עומס מתמשך על הראש והצוואר
 • עוצמת תאורה חזקה הניתנת לשליטה ומצבי זום המאפשרים לבחור היכן להתמקד כתלות בתנאי השטח
 • הפנס נוח לשימוש (לחצן תאורה, זום) מבחינת ממשק משתמש
 • מבנה הפנס ושיטת האטימה מבטיחים עמידות טובה במים (לא בדקתי נקודה זו בפועל אך זו הערכתי)
 • חומרי הרצועה, הרוכסן, התפרים ומחזירי האור נראים איכותיים מאד ועמידים לאורך זמן
 • עיצוב המוצר מבחינת צורה וצבעים שובה עין
 • אורך חיי סוללה גבוה

חסרונות

 • היתרון המרכזי של קונספט 3D Lighting נובע מהפעלת מקור התאורה בגובה המותן, זה, גם עלול להיות החסרון שלו בגלל חוסר היכולת לראות מה קורה הלאה בעיקר במסלולים צרים הכוללים פניות רבות. 
 • ממשק החיבור בין גוף הפנס לרצועה הקדמית מתבסס על הכנסה בקליק לשני חבקי פלסטיק וחיכוך. חסרון מוכח אחד מפתרון זה הוא ירידת זווית ההגבהה בגלל רעידות בריצה. 
 • מחיר גבוה ביחס למחיר פנסי ראש אך מאידך אתה מקבל גם נרתיק אחורי ונצנץ.
 • המוצר ייעודי ומשמש לפעילות ריצה (והליכה) בלבד, לפיכך יהיה צורך לרכוש פנס נוסף לפעילויות אחרות.

סיכום

פנס המותן LUMEN 400Z של חברת Ultraspiration האמריקאית הוא מוצר קצה ייעודי לריצות שטח בעל קונספט הארה ייחודי המאפשר תפיסת עומק (3D) של תוואי הקרקע ומבטיח ריצה בטוחה יותר. אני אישית, אחרי מספר ריצות, השכלתי להסתגל לתכונות המוצר ולמדתי להפעילו ולהפיק ממנו את יתרונותיו. עם זאת, אני מעריך שקונספט זה הכולל גם חסרון מובנה של הצמדת קו הראיה למותן מבלי אפשרות להזיזו לצדדים (כפי שנעשה בפנס ראש) אינו מתאים לכל אחד ויש כאלו שאף יתקשו לרוץ באופן זה. המלצה נוספת לרוכשים פוטנציאלים: נסו את תפעול הנרתיק האחורי כבר בחנות עם אותם פריטים שתרצו לאחסן בו.

מאת: דב טיבי