הבעיה הגדולה ביותר של רצים מתחילים שרוצים להתאמן עם שעון ריצה היא מחירי הכניסה הגבוהים מדי של השעונים מבית קורוס וגרמין. אלה מיועדים לרצים מאוד מחויבים שמתאמנים לאורך זמן. אבל אם אתם מתחילים, עוד לא יודעים מה העתיד שלכם כמתאמנים, איזה שעון יתאים לכם?

האמייזפיט (Amazfit) מדגם BIP 5 הוא שעון חכם זול יחסית, מודד כמעט הכל, והוא הצליח להפתיע את הוד קליין מאמן הריצה והפאנליסט במבחן זה. יש לו המון תכונות מוצלחות- למעט אחת חשובה (קראו…).

חברת Amazfit 

Amazfit הוקמה בשנת 2015. המוצרים שלה מיוצרים על ידי חברת Zepp Health ובהתאמה מקושרים גם לאפליקציה של Zepp. המיקוד של Amazfit בפיתוח מוצרים כגון שעונים חכמים, צמידי כושר ועוד. יש לה קטגוריות שונות: שעונים סטנדרטים, שעונים חכמים יוקרתיים, שעונים להרפתקנים ושעוני לייפסטייל. סדרת ה”ביפ” שייכת לסוג שנותן מענה של שעון חכם, כולל מדדי בריאות וספורט בעטיפה מעודנת ובסיסית. BIP 5 הינו שעון ידידותי למשתמש. הוא מספק את הצרכים הבסיסיים הנדרשים ביום יום משעון רגיל ואף מעבר לכך. בנוסף הוא בעל הרבה תכונות מעולם הבריאות והספורט. 

אוהבים ריצה? הצטרפו לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

תעודת זהות מרשימה!

 • המסך של השעון הוא בגודל 1.91 אינץ’. התצוגה של AmazfitBip 5 משופרת בגודלה, בחיוניות וברזולוציה. המסך קמור ומעניק לשעון מראה ייחודי. הזכוכית מחוסמת ומצופה נגד טביעות אצבע.
 • ניתן להוריד לשעון מעל 30 אפליקציות ומשחקים הודות למערכת ההפעלה של ZEPP ו-70 פני שעון שונים. 
 • ל BIP 5 למעלה מ-120 מצבי ספורט ותמיכה ב-4 מערכות מיקום לווייניות. לשעון יכולת לזהות אוטומטית 7 ענפי ספורט ויכולת להתחבר לאפליקציות כושר כמו Strava, Adidas Running, Komoot.
 • BIP 5 יודע לנטר את קצב הלב, רמות החמצן ולחץ הדם ולספק התראות על קריאות חריגות. 
 • הוא יודע לעקוב אחר איכות השינה ושלבי השינה ואחרי המחזור החודשי.
 • בחלק של השעון החכם, ניתן לנהל שיחות, לקבל הודעות והתראות WhatsApp, SMS, email. הוא מציג את מזג האוויר, יודע לשלוט בבית חכם, ויש לו עוד פונקציות אשר מתחברות למערכת ה ALEXA!
AMAZFIT BIP 5

קליל, מרובע ויפה (צילום: יצרן)

מפרט טכני BIP 5

 • דגם: Amazfit Bip 5
 • מידות: 45.94×38.09×11.2 מ”מ
 • צבעים: שחור, לבן, ורוד
 • משקל: משקל 26 ג’ ללא רצועה, משקל כולל 109.7 גרם
 • מסך: מגע בגדול 1.91 אינטש TFT
 • כפתורים: 1 רחב בצד 
 • תומך בכ 120 סוגי פעילויות ספורט 
 • מערכת הפעלה: Zepp OS 
 • סוללה: אשר מספיקה (לפי נתוני יצרן) ל 10 ימים בשימוש רגיל וכ 26 שעות במצב חסכון 
 • זמן טעינה כשעתיים 
 • מחיר: 459 ש”ח (נבדק ב KSP בעת כתיבת הכתבה)
 • תקן מוצהר לעמידות במים IP68 – אבל שימו לב: השעון אסור בטבילה במים ובטח שאינו מיועד לשחיה. יש להורידו במקלחת, ולא להכנס איתו לים או לבריכה.
 • עמוד המוצר באתר החברה

“אני בקצב?” (צילום: מרים מלכה)

עיצוב מעודן בהשראת Apple Watch

הBIP מזכיר במראה המרובע את השעון של Apple. הכפתור הרחב בצד כמעט ולא נראה לעין והשעון נראה סימטרי לחלוטין ללא “כפתורים בולטים”. בענידת השעון על היד מתקבל מראה טבעי וזורם בזכות הזכוכית הקמורה של השעון. בעיניי המראה של השעון ניטרלי ואפילו בצבע שחור הוא מתאים גם ליד נשית וגם ליד גברית. במהלך ענידת השעון הסרח העודף של הרצועה מושחל אחר כבוד חזרה לתוך האבזם הנועל ומשם אל מתחת לרצועה העוטפת את היד. התגובה הראשונה שלי לכך הייתה רתיעה וחשש כי הדבר יגרע מנוחות הענידה של השעון אך התבדיתי. הענידה נוחה והפטנט הלא מוכר לי עבד בצורה טובה.

במהלך הבחינה השעון ליווה אותי בריצות שטח, ריצות כביש, אימוני כח בחדר כושר, ריצה על מסילה, שיחקתי כדורסל, עבודות שונות בבית ועבודות גינון. התחושה תמיד נוחה ללא הזעה וסימנים באזור הרצועה. השעון נותר ללא שריטה ונגיעות במסך לא השאירו טביעות אצבע והמסך נשאר נקי וחלק. משקלו הנמוך של השעון (26 גרם ללא רצועה ו 109 גרם עם הרצועה) גרם לי מספר פעמים לבדוק האם השעון עדיין שם!

הגעתם עד לפה? אתם מוסמכים להצטרף לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

חיבור ראשוני 

השעון נענד אחר כבוד ונכנס למצב הכה את המומחה, כי השעון אינו מגיע עם חוברת הוראות למעט ההנחיה לסרוק את פני השעון עם הטלפון ולהוריד את אפליקציית Zepp. ההנחיות לחיבור השעון הן בעברית ברורה וביצוע השלבים צעד אחר צעד באפליקציה מביא את השעון עד מהרה להיות מחובר אליה. אפשר לצאת לדרך.

איתור לוויני מיקום

לאחר חיבור השעון והזנת הנתונים המתבקשים כגון גובה, משקל וכו לא עמדתי בפני הסקרנות החלטתי לאתגר מיידית את השעון ולצאת איתו לריצה. הניווט בשעון אל אזור בחירת סוג האימון היה מהיר, הריצה הופיעה בין האימונים הראשונים הניתנים לבחירה משלל האימונים אותם יודע השעון לנטר. בחירה בריצה, והשעון עובר למצב איתור לווינים תהליך שלקח כ 30 שניות. 

למרות שכל תפעול השעון היה תחת כיפת השמיים, ההמתנה למציאת לווינים הייתה אירוע שחוזר על עצמו בכל הפעלת אימון ריצה או הליכה בחוץ. זה הפער היחידי המשמעותי מהגרמין שלי. באמייזפיט היה הצורך להמתין שה BIP 5 יאתר לווינים בעוד שהגרמין מצא אותם מייד בנתוני חשיפה לשמיים ותנועה זהים.

AMAZFIT BIP 5

דיוק הנתונים והמדידות

לטובת המבחן רצתי במקביל עם הגרמין 935 שלי המשרת אותי נאמנה ועם ה BIP 5 על אותה יד. מדי פעם בדקתי את הנתונים וערכתי השוואות, הנתונים היו קרובים עד כדי אחוזים בודדים! כך במשך כל ריצות המבחן: הנתונים הסופיים של כל ריצה התלויים בGPS כגון מרחק, קצב וכדומה היו מאוד קרובים עד כדי פער זניח. 

הקרבתי את עצמי לטובת המבחן בריצה על מסילה בחדר כושר, בשעון נבחרה פונקציית ה Indoor. בריצה על מסילה ערכתי השוואה בין המרחק בצג של המסילה למרחק שמופיע בשעון. הפער ביניהם היה של כ 10% אחוזים, בהתחשב בנסיבות (העדר GPS ומדידה באמצעות חיישן התנועה בשעון בלבד), הפער הזה זניח בעיניי.

חווית משתמש וממשק

לשעון תכונה חשובה עבור אלו שתמיד שוכחים להפעיל את השעון בתחילת הפעילות היא יכולת הזיהוי האוטומטית של השעון על תחילתן של 7 פעילויות ספורט מייד כשתתחילו בפעילות: ריצה בחוץ, ריצה על מסילה, הליכה, הליכה בפנים, רכיבה על אופניים בחוץ, מכונת חתירה ואלפטיקל ( נדרש להגדיר מראש ) 

במהלך הריצות דפדפתי בין דפי הנתונים, הדפדוף מתבצע על ידי החלקה של המסך למעלה או למטה. על ידי ההחלקה נגיע אל  הדף הראשי בנושא אותו אנחנו רוצים להפעיל, לדוגמא: כאשר אנחנו צופים במסך הראשי ונרצה להגיע לנושא האימונים נחליק את המסך למעלה או למטה עד שנגיע לאזור האימונים. כשנגיע לנושא נראה את 5 האימונים הראשונים ברשימה. גלילה על ידי החלקת האצבע מטה על גבי המסך תציג לנו את שאר האימונים ברשימה, החלקה כלפי מעלה תחזיר אותנו לתחילת הרשימה. 

בחירת האימון עצמו תתבצע על ידי הקשה על גבי האימון הנבחר. תחילת אימון, השהייה, עצירה כולן מתבצעות בהקשה על המסך וכך מתבצע כל תפעול השעון. החלקה ימינה או שמאלה תחזיר אותנו מסך אחד אחורה מהמסך שהיינו בו.

אם נרצה לחזור בצורה ישירה למסך הראשי נוכל לבצע זאת על ידי לחיצה על הכפתור בצד למשך 5 שניות, כפתור זה משמש גם לביצוע איפוס או הדלקה של השעון, לחיצה קצרה על כפתור כאשר אנחנו במסך הראשי תעביר אותנו מיידית לאימונים.

בדקתי את נוחות התפעול ומעבר בין נתונים, הדפדוף, השהיית פעילות וחזרה לפעילות וכולן עברו בצורה חלקה.

שעון ריצה

הוד בוחן את השעון – לא יקר ולא מעט פיצ’רים (צילום: מרים מלכה)

קריינית הרצף בריצה

לאורך כל הריצה מוצג מסך הנתונים הנבחר אבל כדי לחסוך את ההסתכלות על השעון ולאוהבי קריינית הרצף ניתן להגדיר כי השעון יקריא את הנתונים במהלך הפעילות דרך הרמקול המובנה בשעון. במהלך הריצה ניתן להשהות את הפעילות ולהפעיל מחדש, בהפעלה מחדש ניתן להתחיל מיידית.

לחיצה על סיום האימון וניתן היה כמעט באופן מיידי לצפות בנתוני האימון באפליקציה.

השעון והאפליקציה מציגים את הנתונים שאנו רגילים לראות בכל שעוני הספורט והאפליקציות התומכות: את המסלול על גבי מפת שבילים או תמונת לווין או על גבי רקע חלק, נתוני מרחק, זמן, קצב, צעדים, קצב לב, מהות האימון ארובי או אנארובי, עומס יחסי באימון ואפילו צריכת חמצן מירבית.

וכמובן איך אפשר בלי הצגת שיאים אישיים לזמן ולמרחק.

הקבוצה השקטה שלנו בווטסאפ, כנסו:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

בשמש ובגשם

בזכות תכונת בהירות גבוהה במיוחד של המסך ניתן לראות את הנתונים על גביו באיכות טובה גם בשמש ישירה, יתרון מאוד משמעותי בעת ביצוע פעילות בחוץ באור יום.

מכיוון שהמבחן בוצע בקיץ יכולתי לבדוק את תפעול מסך המגע גם בימים לחים במיוחד, כשלחות מכסה את השעון והזיעה את קצות האצבעות, המסך הגיב תפעולית בצורה טובה.

ניסיתי לבדוק תגובתיות למגע במקרה של גשם על ידי התזת מים על המסך. כדי לדמות גשם כבד הותזו הרבה טיפות על המסך, נסיון לתפעל את השעון לא צלח, השעון לא ביצע את הפעולה שרציתי שיבצע ולא תמיד הגיב למגע על מסך, יאמר לזכותו שכנראה בזכות המסך הקמור והחומרים המצפים אותו ניעור קצר של היד הטיפות נעלמות והשעון חוזר לתפקוד ומגיב בצורה טובה.

האפליקציה

כל הנתונים ניתנים להצגה גרפית באפליקציה, האפליקציה מאפשרת פעולות נוספות כגון עריכת שם האימון, דו”ח האימון, הפקת תמונה עם תוצאות האימון, ייצוא ושמירת המסלול:

Amazfit

צילום מסך של אימון ריצה משחק כדורסל

רגע נטענים 

מחבר הטעינה מתמגנט לשעון בצורה טובה ולא מצריך התעסקות רבה עם החיבורים.

אחרי ששה ימים בהן השעון נענד באופן קבוע, וביצעתי המון עיסוק בשעון כדי להבין כל פונקציה בשעון, בנוסף לכמעט 2 אימוני ריצה כל יום, החליטה הסוללה להתרוקן. היצרן הבטיח 5 ימי סוללה לשימוש כבד ועמד בכך: אחרי ההתעסקות התובענית שלי כבוחן ומתאמן פעמיים ביום, 6 ימים הם בהחלט פרק זמן מכובד!

לאחר טעינה שניה והבאות אחריה שיניתי את מוד השימוש לאופייני יותר לרוב האנשים: הפחתת ההתעסקות בשעון, וללא ביצוע שיחות טלפון אלא שימוש בניטור בלבד. את בדיקת האימונים ביצעתי באפליקציה מטעמי נוחות, וכעת השעון החזיק מעמד בערך 9 ימים ללא טעינה.

מדד PAI

להיבט הבריאותי בשעון מדדים רבים ומעניינים אשר מנטרים את הפעילות שאתה מבצע, דופק, שינה ועוד.

הסנסורים של השעון בודקים את ריווי החמצן בדם, קצב הלב ורמות הלחץ. המדד הראשון שהצליח לעניין אותי הוא מדד ה PAI, מדד זה מבוסס על מחקר הכושר של Hunt– מדד לפעילות גופנית אשר מבוסס על נתוני דופק, עוצמת הפעילות היומית ונתונים גופניים של המשתמש. המטרה היא לשמור על מדד PAI יומי מעל 100 אשר לפי המחקר מפחית את הסיכון לתמותה הקשורה למחלות לב וכלי דם ומעלה את תוחלת החיים.

אעיד על עצמי שעצם הצבת האתגר המספרי על ידי השעון, הצליחה להניע אותי לבצע פעילויות נוספות בנוסף על האימונים הרגילים שלי. התחלתי להגביר שימוש במדרגות במקום במעלית, לחנות רחוק מהמקום אליו הייתי צריך להגיע ועוד. כדי להקל עוד יותר על המשתמשים, האפליקציה אומרת לך איזו פעילות מומלצת לבצע כדי להגיע ל PAI היומי.

ניטור איכות השינה ומדדי בריאות

בתור אחד שממעט לישון קיבלתי הרבה הערות מהשעון לגבי שעות השינה. מסתבר שכשמישהו עוקב אחריך ומעיר לך, גם אם הוא שעון, זה גורם לך ללכת לישון מוקדם יותר.

השעון מנטר את הדופק והאפליקציה מנתחת את איכות השינה, את עומק השינה, הדופק ואיכות הנשימה.

הניטור של הדופק מבוצע באופן רציף כך שאנחנו יכולים לקבל תמונת מצב על הדופק שלנו בכל מצב נתון ואנחנו נקבל ניתוח של קצב הלב הממוצע, המקסימלי והנמוך.

היתרון בכל המדידות והניתוחים הוא בכך שהשעון יודע לתת התראות בריאות חכמות עבור קצב לב גבוה או נמוך באופן חריג, רמות SpO2 נמוכות באופן חריג מדד זה משקף כמה חמצן זמין יש בדם, נתון זה נמדד באחוזים כאשר האחוזים התקינים לאדם מבוגר הם בין 95-100, השעון ממליץ על תרגילי נשימה במקרה של רמות מתח גבוהות.

השעון מאפשר לעקוב אחרי למעלה מ 120 פעילויות ספורט לפי משפחות הפעילות הבאות: ריצה הליכה, אימוני חוץ, משחקי כדור, רכיבה על אופניים, אימוני חדר כושר, ספורט מגע, פעילות פנאי, ספורט חורף, משחקי לוח ואף רכיבה על סוסים. יש גם ספורט ימי – אבל על אלו הייתי מדלג עקב חוסר עמידותו של השעון למים.

בנוסף ניתן לתכנן בצורה פשוטה וקלה אימונים באפליקציה ולבצע את האימונים על ידי שימוש בשעון בלבד.

Amazfit

מסכי תצוגת ניטור השינה וניתוח PAI

הוא גם שעון חכם 

השעון מאפשר לקיים שיחות לאחר חיבור השעון לאפליקציה ולטלפון דרך הבלוטוס. ניתן לקיים שיחות בעזרת המיקרופון והרמקול המובנים בשעון. רמת השמע והשמיעה בצד השני סבירות עד טובות בהתחשב בזה שמדברים אל פרק כף היד וגם אמורים לשמוע ממנו. כמקובל בשעונים חכמים, ניתן לקבל בשעון הודעות והתראות WhatsApp, SMS, email. אחד הפיצ’רים שאהבתי בשעון היה הצגת מזג האוויר באזור בו אתה נמצא. קיימת פונקציית מצא את המכשיר, לוח שנה, ניתן להגדיר בני משפחה נוספים שישתמשו בשעון ולהגדיר מטרות. ניתן לסנכרן את מסלולי הריצה והביצועים עם אפליקציות נוספות כגון Adidas Running, Strava, komoot ו-Relive ואפילו אפליקציות לסמארטפון כמו Apple Health ו-Google Fit.

סיכום: אמייזפיט ביפ 5 – Amazfit Bit5 

כמכור לחברת שעונים אחרת ולשעוני ספורט, אני מודה ומתוודה כי ה BIP 5 הפתיע אותי לטובה: איכות המסך, פשטות התפעול, דיוק ה GPS, הממשק וידידותיות המשתמש באפליקציה, כמות הנתונים והניתוח. בנוסף גם פונקציות חכמות, ומשקל קליל בהחלט הופכים את השעון לרכישה אטרקטיבית במחיר של פחות מ500 ש”ח! 

אהבתי את אפליקציית הבית ואת תרומתה להעלאת המודעות לבריאות הגוף. אישית אני פחות אוהב מסך מגע אך באופן יחסי ולא בגשם המסך מתפקד בצורה טובה הן בהיבט תפעול והן בהיבט הצגת הנתונים. המראה הנקי והעדין של השעון מתאימים לאלו שמחפשים שעון בסגנון הזה אשר נותן מענה מלא לתיעוד וניטור אימונים וגם שעון חכם. חסרון בולט אחד הוא העובדה שהשעון אינו עמיד במים ולטבילה אלא להשפרצה בלבד. צריך לזכור להסיר באמבטיה, לפני כניסה לים או בריכה. 

בשורה התחתונה השעון נותן פתרון מצוין, זול יחסית, למגוון אוכלוסיות גדול ולכל מי שמעוניין באורח חיים בריא, ניטור, מעקב ותיעוד כלל הפעילויות אותה מבצעים. הוא בהחלט מהווה תחרות חזקה מאוד לגרמין, קורוס, ואפל ווטש לרמות הכניסה לריצה ואפילו מעבר לכך. 

 

יתרונות

 • השעון בעל פונקציות הקיימות בשעוני הספורט המובילים בשוק
 • המראה נקי והמשקל קליל
 • בזכות 4 רכיבי GPS רמות הדיוק של השעון טובות מאוד
 • השעון קל לתפעול, הממשק עם האפליקציה טוב מאוד ועובד בצורה חלקה
 • אפליקצית השעון מצוינת 
 • המחיר מאוד אטרקטיבי

חסרונות

 • זמן התחברות ללווינים
 • זהירות: השעון אינו עמיד במים!
 • לא מתממשק ל Training peaks- פחות מתאים למתאמנים מרחוק
מאת: הוד קליין
צילום: מירים מלכה

שתפו את זה בכפתורים פה למטה: