התמדה בפעילות גופנית היא אתגר לרובנו. חוקרים הולנדים ניסו להבין מדוע רצים מתחילים מפסיקים לרוץ לאחר סיום תוכנית ריצה. 

מאת: איגור מינץ

פדרציית האתלטיקה בהולנד פותחת שני מחזורים בשנה של תוכנית לקידום ריצה. התוכנית בנויה משישה שבועות בהם המשתתפים יכולים לרוץ פעם אחת בקבוצה ופעמיים בליווי אישי במטרה לרוץ 20 דק’ ללא הפסקה. החוקרים רצו לדעת מדוע אנשים מפסיקים לרוץ אחרי שכבר נכנסו לעולם הזה ורצו באופן קבוע. לשם כך, החוקרים ניתחו 771 שאלונים שנשלחו למסיימי התוכנית 20 שבועות לאחר סיומה.

המתמידים והפורשים

70% המשיכו לרוץ 20 שבועות אחרי סיום התוכנית. הם רצו כ-100 דק’ בשבוע וחצי מהם רצו בקבוצה. הסיבה העיקרית להמשך ריצה הייתה שיפור הבריאות. זה מעניין כי לאחרונה יש שינוי באופן פרסום הפעילות הגופנית: אם בעבר נתנו דגש על ההטבות הבריאותיות, היום הבינו שזה לא מושך מספיק ועברו לפרסום התחושות הטובות שירגישו האנשים והדברים המידיים (כיף, קשר חברתי וכו’). כנראה שהטיעון של הבריאות כן מחזיק אצל ההולנדים. 

stop running

הסיבה העיקרית להפסקת הריצה הייתה פציעה (לפי הגדרה אישית של הרץ)! 

אנחנו לא באמת מבינים מהן הסיבות לפציעות, אבל סרגל אימונים לא מתאים הוא גורם מוכר. יכול להיות שעם סיום התוכנית המונחית ההולנדים התחילו להשתולל? 

running

גורמי סיכון?

החוקרים ניסו למצוא קשר בין מאפיינים של הרצים לסיכוי שלהם להפסיק לרוץ. כמובן שמדובר בקשר בלבד וצריך להיזהר לא ליפול לפח של סיבתיות. לגורמים הבאים נמצא קשר עם הפסקת הריצה: 

  1. מין (נשים), 
  2. חוסר ביטחון לגבי התמדה בריצה בתחילת התוכנית 
  3. אי שתיית אלכוהול (נשבע שזה כתוב). 

לגורמים הבאים נמצא קשר עם התמדה בריצה: 

  1. ניסיון קודם בריצה בשנה האחרונה
  2. כושר גופני ובריאות נפשית (מדווחים) טובים 
  3. צריכת אלכוהול. 
חדשות מראנפאנל בטלגרם- הצטרפו: https://t.me/OUTPANEL

מסקנות

צריך להיזהר בהסקת מסקנות. מדובר במחקר אחד כאשר רק כ-50% מהמשתתפים בתוכנית ענו על השאלון. אפשר להניח שהמשתתפים שהפסיקו לרוץ פחות ששו לענות ולכן יש תת ייצוג שלהם. כלומר, סביר להניח שיש יותר מ-30% שמפסיקים לרוץ. 

למרות שלא הוגדרה מהי “פציעה”, חצי מהפורשים ציינו אותה כסיבה להפסקת הריצה. היות ואנחנו לא יודעים למנוע פציעות, אלא במקרה הטוב להוריד את הסיכוי להיפצע, אולי כדאי לתת כלים למתאמנים מתחילים שיעזרו להם לחזור לפעילות. החוקרים מציעים למאמני ריצה לעשות תוכניות המשך לרצים מתחילים לאחר השגת המטרה. 

אחרי שכתבתי את כל זה, אפשר לסיים אימוני ריצה בשתיית אלכוהול, רק ליתר ביטחון למקרה שזו הסיבה להתמדה בריצה ?. 


מקור:

Journal of science and medicine in sport: Fokkema, T., Hartgens, F., Kluitenberg, B., Verhagen, E., Backx, F. J., van der Worp, H., … & van Middelkoop, M. (2019). Reasons and predictors of discontinuation of running after a running program for novice runners. 22(1), 106-111.‏

 


תוכנית האימון האישי של RUNPANEL:
התאמנו עם RUNPANEL מביתכם- בזמן ובמקום שנוח לכם. המאמן: גיא חלמיש, עורך הפאנלים, יביא אתכם לתוצאות, עם הנחיה צמודה ומקצועית והורדת סיכון מפציעות. בעלות של 250 ש”ח לחודש בלבד!

להצטרפות מלאו את הטופס:

    להצטרפות

    חזרו אלי לרישום לאימון ריצה אישי