למרות שאנחנו בעידן בו השעונים קוראים את הדופק מהיד, והטכנולוגיה שלהם משתפרת כל הזמן, יש עדיין סיבה טובה לקנות רצועות דופק: הן מדויקות יותר והן מתאימות גם למדידה בחיבור למחשבוני רכיבה ולאפליקציות בטלפון הסלולרי למי שאין לו שעון. אם אתם מתאמנים על טווחי דופק מדויקים, מומלץ להשקיע את ההשקעה הזו בנוסף לשעון הריצה.  

קיימות שתי טכנולוגיות עיקריות למדידת הדופק שלכם:

שליחת קרני אור אל העור 

זו השיטה הקיימת בשעונים, וגם ברצועות זרוע ליד. הטכנולוגיה מתבססת על שליחת קרני אור, דרך עור היד, אל כלי הדם שבגוף. באמצעות מדידת רמת ההחזר שמאפשרים הסנסורים בגב שעון הריצה, השעון יודע לחשב את הדופק. היתרון של הכלי הזה הוא שאין צורך בשום אביזר נוסף פרט לשעון עצמו, ולמרות שהסנסורים בשעונים השתפרו מאוד בדורות האחרונים של המוצרים, עדיין יש להם חסרונות:

 1. הקריאה נחשבת פחות מדויקת וברוב המבחנים שערכנו התגלה פער של 2-3 פעימות דופק במקרה הטוב.
 2. תגובת המדידה לשינויי דפקים במהירות (באינטרוולים למשל) אינה מהירה במיוחד.
 3. חייבים להדק את השעון מאוד צמוד אל היד.
 4. יש רצים רבים שאצלם הסטיות גדולות מאוד – השונות בטעות המדידה גדולה- זה תלוי בפיזיולוגיה של כל אחד (צבע העור, אופי כלי הדם ועוד).

הרשמו לניוזלטר ראנפאנל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

קריאת פולסים חשמליים מהלב ברצועות החזה

בשונה מהשעונים, רצועות החזה עושות שימוש בפולסים החשמליים מהלב, כמו הרצועה שבכתבה זו. הדיוק בשיטה של רצועות החזה טוב יותר, והוא חשוב במיוחד למתאמנים בתוכניות אימון כמו RUNPANEL אימון אישי (בהדרכתי)  כיוון שהתוכנית של כל רץ מותאמת לטווחי דופק ספציפיים ובזכות הדיוק מושג שיפור גדול בריצה.

גם לרצועות החזה יש חסרונות: יש רצים שהן אינן נוחות להם, נדרשת החלפת סוללה, וגם פה נדרש הידוק ומיקום נכון על בית החזה. שימו לב לא לבלבל בין רצועות החזה הדוגמות באמצעות פולסים חשמליים לבין רצועות היד שהן למעשה אותם סנסורים שיש בשעונים, רק ממוקמים על הזרוע בחלק אחר פחות מועד לתנועה, וקל יותר להצמדה.

heart rate strip

מבחן רצועה

רצועת דופק בונטרגר – פיצ’רים עיקריים

את פולר וגרמין וסונטו כולם מכירים אבל האם אתם מכירים את Bontrager, חברת הציוד של אופני Trek? טרק היא יצרן האופניים הגדול בארה”ב ומהגדולים בעולם. בונטרגר הוא מותג האבזור של Trek ורוב הציוד שלו הוא מעולמות האופניים והטריאתלון. אז מה הקטע של רצועת דופק פתאום? גילינו אצלם את הרצועה המפתיעה הבאה: 

 • רצועה ברת שטיפה והפרדה מהסנסור
 • עבודה גם ב Ant+ וגם Bluetooth Smart
 • מתחבר גם לאפליקציות סלולריות תומכות, לשעון הריצה או למחשבון הרכיבה
 • סוללת CR2032 
 • לא לשימוש בשחיה/צלילה
 • מחיר – 380 ש”ח  
 • לרכישה עם משלוח חינם

רצועת מדידת דופק

מה חשוב ברצועת דופק 

ברצועות חשובים לי דברים הרבה יותר מעשיים: 

 1. שיהיו נעימות על הגוף- יש הבדלים בין הרצועות השונות ולא כולן יושבות אותו דבר. רצועה לא נוחה מתחילה לגלוש למטה או מצריכה הידוק חזק מדי כדי להשאר במקום. הבונטרגר היא הכי נעימה שהיתה לי עד היום, וגם יושבת מעולה. זה אומנם נכתב זמן לא ארוך אחרי הקניה ולכן אסייג שצריך לראות גם בשימוש ארוך טווח והתיישנות כיצד היא תחזיק. 
 2. שמנגנון הסגירה שלהן יהיה קל ונוח – למשל ישנן רצועות שאת הסגירה שלהן מבצעים באמצעות וו שנכנס ללולאה בקצה הגומי (יש לי גם של גרמין כזו וגם של פולר!)- זה הרבה פחות נוח מהקליקלק המהיר והקדמי שיש פה ברצועה של בונטרגר. 
 3. שהסוללה תהייה מסוג נפוץ יחסית – ולא איזה סוללת מטבע עם מספר איזוטרי. CR2032 זה מיינסטרים. כבר נתקעתי עם רצועה עם סוללה שלהשיג אותה צריך לחפור ימים ארוכים באינטרנט. 
 4. שתתמוך ב Bluetooth – גם אם אין לכם שעון ריצה או מחשבון רכיבה, אם יש תמיכה בבלותות’ לא מעט אפליקציות כושר יוכלו להציג לכם גם את הדופק מהטלפון!
 5. שהחלפת הסוללה תהייה קלהוההחלפה מתבצעת בתבריג נוח וגדול ולא בברגים קטנים (דומה לפולר). 
 6. איכות כללית ברמה גבוהה –  זה אופייני לחברה הזו שמפיקה מוצרים מושקעים לשוק אמריקאי תחרותי מאוד. 
 7. אחריות ושירות – בונטרגר העולמית מקדמת גישה של אחריות מדהימה על המוצרים שלה. את כל המוצרים אפשר להחזיר עד 30 יום מהקניה, וגם לאחר מכן איכות השירות שהיא מספקת והגיבוי למשווקים שלה היא מדהימה. גם CTC היבואנית בארץ היא חברה מאוד אמינה ואיכותית עם פריסת חנויות נוחה ורמת שירות גבוהה.

פיצ’רים פחות חשובים

בתוך עולמות הרצועות המוכרים והנפוצים ביותר הם המוצרים של גרמין ושל פולר. גם Wahoo נכנסה למשחק ויש עוד כל מני שחקנים נוספים קטנים יותר. חלק מהרצועות מספקות יכולות נוספות כגון מדידת תנועה מסוגים שונים עבור ניתוח סגנון ריצה- כמה אתם קופצים לגובה בריצה (לא טוב), כמה זמן קרקע יש לכם (רצוי מעט), מה אורך הצעד והקצב ועוד.

רצועות אחרות יודעות להקליט את הנתונים לרצועה עצמה והן עמידות בשחיה ומאפשרות לשחות ולנתח את הדופק לאחר השחיה (בזמן אמת קצת פחות היות ומים מפריעים לשידור אלחוטי לצגים). הרצועה הזו אינה תומכת בכל אלה וטוב שכך – אני בטוח שיש מי שחייבים לראות כל מטריקה אפשרית למדידה, אולם בעיני אלה פיצ’רים שלא כדאי להוסיף כסף עבורם, ואין הרבה שימושיות בידיעתם.

ראנפאנל בווצאפ: הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

חסרונות? 

רצועות דופק הן יותר מדויקות משעונים כאמור (במיוחד לרכיבה- כי השעון ממוקם במיקום בעייתי שמקבל תזוזות כשמחזיקים בכידון) אבל יש להן דרישה ברורה שהודגמה חד משמעית כשבחנתי את הרצועה הזו: משטחי החישה לפעילות החשמלית בחזה חייבים להיות רטובים. כשיצאתי יבש לריצה הרצועה שדרה נתונים בלתי סבירים בעליל. הרטבה מהירה ברוק סייעה לזה להסתדר ומאותו רגע והלאה הפעלתי מדידה רק לאחר וידוא רטיבות קלה וקיבלתי מדידה מדויקת.

כמו כן יש אנשים שפשוט לא נוח להם עם רצועה. אבל בשורה התחתונה, לטעמי בהחלט כדאי לרוץ עם הרצועות ולא להסתפק בשעונים עבור מדידה מדויקת יותר, במיוחד אם אתם בתוכנית אימון איכותית

מפה – תוכן שיווקי

מוצר מוצלח, מרגיש נוח, לא מחליק, עשוי היטב. לרכישה עם משלוח חינם או לחצו פה על התמונה: