ישנם אנשים, ומחבר הכתבה ביניהם, שדבר ראשון שהם עושים בכניסתם לתחום חדש, זה למצוא את הספרים שמתארים את התחום, ובולעים אותם, בנסיון להאיץ את תהליך הכניסה. שאלנו את הפאנליסטים, איזה ספר השפיע עליהם, ולמה:

מאת: דמיטרי רובינשטיין

על מה אני מדבר כשאני מדבר על ריצה

ספר ריצה פרי עטו של הסופר היפני-אמריקאי הרוקי מורקמי, שהוא גם רץ חובב וטריאתלט. בספר זה הוא זונח לשם שינוי את העולם הדמיוני ואת הסגנון המיוחד שלו המוכר לנו מספרי העלילה שלו לטובת ניסיון אישי מאוד, נאיבי כמעט להסביר על מה לעזאזל הוא מדבר כשהוא מדבר על ריצה. זו סוגיה שבה נתקל כל אחד מאיתנו לעתים קרובות בניסיון להסביר לחברים ובני משפחה שאינם רצים למה כדאי לקום בארבע בבוקר בשישי בשביל הארוכה של סופ”ש?

לרכישה באמזון

ספר ריצה

פעם אצן (Once a runner)

ספר ריצה שדורות של רצים (אמריקאיים בעיקר) גדלו עליו. לצערנו, לא תורגם מעולם לעברית, ספר זה מספר על שנה מחייו של אצן אמריקאי צעיר, שסולק מצוות הריצה שלו, ונאלץ להתאמן בתנאי שדה עם המאמן האניגמטי שלו, במטרה לשבור את מחסום הארבע דקות למייל. הרבה שנים אחרי שנכתב הספר, שראה אור ב-1978, כתב מחברו, ג’ון פארקר ג’וניור, שני ספרי המשך, שאחד מהם מתרחש לפני והשני – אחרי האירועים המתוארים בספר המקורי.

לרכישה באמזון

פעם אצן

The Perfect Mile

ואם כבר הזכרנו ארבע דקות למייל, הספר הבא מתאר את הרגע ההיסטורי בו נשבר המחסום הזה שעמד בפני הרצים הטובים בעולם במשך שנים רבות, הודות למאמצם המשותף של שלושה רצים מוכשרים, האחד אנגלי, השני אוסטרלי והשלישי אמריקאי, שדירבנו אחד את השני עד אשר סר רוג’ר בניסטר הבריטי פרץ את המחסום ב-1954. ספר ריצה זה הוא ללא ספק אחד מספרי הספורט הטובים שנכתבו מעולם, ומצליח לגרום לקורא כמעט ולהרגיש נוכח באיצטדיונים בהם נערכו התחרויות ובשבילים בהם התאמנו האתלטים.

לרכישה באמזון

The Perfect Mile - ספר ריצה

The Brave Athlete: Calm the F*ck Down and Rise to the Occasion

זוג נשוי, הוא – מומחה לפסיכולוגית ספורט, היא – טריאתלטית ומאמנת. ביחד הם צוות מנצח שאימן לא מעט ספורטאים, והחליט לחלוק את הניסיון שצברו עם הציבור הרחב בספר מרתק ומשעשע, העוסק בפתרון בעיות של הספורטאים במקום הכי נחשב – בראש. פרקים של הספר מוקדשים כל אחד לפתרון של סוגיה אחרת, כגון הצבת יעדים ועמידה בהם, דימוי עצמי, התמודדות עם פציעות וכדומה. הספר מתאים במיוחד לשמיעה בצורת ספר אודיו, המוקרא על ידי מחבריו, שמוסיפים הרבה הומור גם לנושאים רציניים מאוד.

לרכישה באמזון

The Brave Athlete: Calm the F*ck Down and Rise to the Occasion

ספר ריצה #5: Endure

ספרו של אלכס האצ’ינסון הקנדי, בעברו רץ מקצועי (גם הוא נמצא שם, עם סר רוג’ר בניסטר, במועדון היוקרתי של אלה שרצו מייל בפחות מ-4 דקות) ופיסיקאי בהשכלתו, שהפך לעיתונאי ספורט, עם דגש על דיווחים לגבי מחקרים עדכניים בנושאים הקשורים לספורט סיבולת. ספרו הוא תמצית מלאת מחקר מדוקדק אבל גם נקודת מבט אישית לגבי המרכיבים השונים של סיבולת – הפסיכולוגיים, הפיזיולוגיים והתזונתיים. בין היתר מתאר אלכס את ניסיונו האישי גם בתור רץ – כולל אותן הריצות בהן שבר את מחסום ה-4 דקות למייל – וגם בתור שפן נסיונות שניסה טכניקות שונות ובדק את השפעתן על התוצאות של הריצות שלו. ספר נוסף שלו, בשם “מה קודם, קרדיו או משקולות” הוא ספר ניפוץ מיתוסים חשוב לכל מי שעוסק בפעילות גופנית מאומצת ומחפש מקור מידע תמציתי ונגיש.

לרכישה באמזון

Endure ספר ריצה

Eat & Run

ספרו של אחד הרצי אולטרה המפורסמים של כל הזמנים – סקוט ג’ורק. הספר הוא אוטוביוגרפי ברובו, ומספר את סיפור ההפיכה של הילד האיטי וחסר הכישרון, שנמצא תמיד בצלו של חברו הכריזמטי דאסטי, לרץ אגדי שניצח במירוצו של Caballo Blanco. סקוט ניצח אין ספור מרוצי אולטרה מהקשים בעולם, בחלקם – כמה שנים ברצף. פנים אחרות של ספר ריצה זה מבטא את אחת התכונות המיוחדות של גישתו של סקוט לחיים ולספורט: מאז 1999 הוא טבעוני, ולא רק שהוא מספר בהרחבה איך הגיע לכך, אלא גם מרדד את העלילה במתכונים טבעוניים שחלקם פרי המצאתו. יש שיראו בכך תעמולת טבעונות, אבל כידוע we are what we eat, לכן אם אנחנו מעוניינים ללמוד את ג’ורק ואת סוד ההצלחה שלו, אין מנוס אלא גם ללמוד את הדיאטה שלו.

לרכישה באמזון

Eat & Run

North

שוב ספרו של סקוט ג’ורק, שנכתב יחד עם אישתו, ג’ני, שמתאר את ריצתו של סקוט לאורך שביל האפלצ’ים. השביל חוצה את ארצות הברית מדרום לצפון, אורכו כ-3500 ק”מ. לא מעט אנשים הולכים לאורך השביל כולו, ולרוב זה לוקח להם מספר חודשים. ג’ורק רץ את אורכו ב-46 ימים, ובכך שבר שיא קודם לאורך המסלול – מה שקרוי בפי האולטראיסטים ה-FKT – fastest known time. 

יחודיותו של ספר זה הוא שנכתב הן מנקודת המבט של הרץ, שעובר ממשבר למשבר עד שמגיע ליעדו, והן מנקודת מבטה של מנהלת צוות התמיכה היא אישתו ג’ני, המביטה ומסייעת מהצד באותם משברים. מדי פעם מופיעות בספר גם דמויות נוספות, המוכרות למי שבקיא במי ומי של עולם האולטרה – למשל קארל מלצר, בעל הכינוי “ספידגוט” (וכן, הנעליים של הוקה נקראו על שמו, ולא ההפך). גם גרסת אודיו של ספר זה מוקראת על ידי מחבריו, ומסתבר שבנוסף לכישרון הריצה, יש להם גם כישרון של חקיינות הקולות: החיקויים שלהם של ספידגוט – מצוינים.

לרכישה באמזון

North ספר ריצה

The Non-Runner’s Marathon Trainer

מאת: ודים לינצקי

הרבה שנים רצתי ללא שום מסגרת אימונית וגם ללא יעד כזה או אחר. אחרי שהעזתי להירשם למרתון הראשון שלי (מרתון ת”א), מישהו המליץ לי על הספר הזה בתור מדריך שיכול להוביל אותי עד המטרה ולתת לי את כל ההיבטים של תוכנית הכנה למרתון (אימון פיזי, תזונה ואימון מנטלי). הספר בנוי על בסיס תוכנית אימונים של 16 שבועות עם 4 ריצות שבועיות.

מחברי הספר, 3 במספר, הנם מרצים באחת האוניברסיטאות בארה”ב שהחליטו לפתוח קורס סמסטריאלי שבסופו כל הנרשמים משלימים ריצת מרתון מלאה (ע”י השתתפות בתחרות). השלמה של כל המרחק, ללא הקשר לתוצאה, הייתה בעצם הציון בקורס. מי שצלח – מקבל את כל הניקוד ואת הציון המירבי. 

הקורס וגם הספר, מיועדים לאנשים ללא שום עבר בריצה או רקע בספורט וזו בעצם הגדולה שלו. הוא מתחיל ממש מאפס. הספר מחולק ל-16 פרקים עיקריים, לפי מספר שבועות האימונים. כל פרק נותן את כל מה שמתאמן צריך לדעת בשלב הזה של התוכנית – פירוט ואורך הריצות, תזונה, עבודת כוח וגם ההיבט המנטלי (עם מה המתאמנים עלולים להיתקל במהלך השבוע ובכלל). הספר מבוסס על הרבה מאוד סיפורים אישיים מעוררי השראה של משתתפי הקורס במהלך יותר מעשור ולא פעם הקורא עשוי להתחבר לחלק מהם, או לקבל פרופורציות בהסתכלות על הבעיות שלו.

לרכישה באמזון

The Non-Runner's Marathon Trainer ספר

ספר ריצה #9: נולדנו לרוץ – Born to run

כריסטופר מקדוגל הוא עיתונאי ספורט במקצועו, והתמחה בכתבות על ספורט אתגרי בגוף ראשון, כשהוא גולש, רוכב ומפלס את דרכו במקומות פראיים ומרוחקים ביותר על פני כדור הארץ, אבל היה סוג אחד של ספורט שקריס לא הצליח להתמיד בו, וזאת הריצה: הוא פשוט היה נפצע כל הזמן. המסגרת החיצונית של הספר מספרת איך התגבר המחבר על בעיה זו, עד כדי כך שרץ את האולטרה-מרתון הראשון שלו, מירוץ שהוא עצמו עזר לארגן, ושנמצא במרכז העלילה. הספר מרתק ולטענת מחברו מבוסס על אירועים אמיתיים, אולם לטענת מבקריו מבוסס במידה מועטה בלבד…

מקדוגל לוקח אותנו המחבר אל מחוזות רחוקים, ומפגיש עם דמויות מרתקות – כגון טד היחף, ומפורסמות – כגון סקוט ג’ורק – וכמובן עם הדמות המרתקת מכולן – איש שמכונה על ידי שבט הררמורה בקניון הנחושת שבמקסימו בשם “הסוס הלבן”, Caballo Blanco. הספר היה רב השפעה והביא לא מעט אנשים אל תוך עולם הריצה בכלל וריצת אולטרה בפרט. אולם הוא גרם גם ללא מעט אנשים לגבש דעות חזקות – וכנראה לא תמיד מוצדקות – לגבי האופן בו יש לרוץ, ומציג כמה תיאוריות מדעיות שהקהילה המדעית לא ממהרת לאמץ – זאת בלשון המעטה.

לרכישה באמזון

נולדנו לרוץ - Born to run ספר

* גילוי נאות: הלינקים לאמזון משמעותם שאם איזה 20 קוראים שלנו יקנו דרך הלינקים האלה את הספרים, הם יעזרו לנו לקנות למחבר הכתבה (שכותב בהתנדבות) ספר אחד באמזון כדי לסקור גם אותו עבורכם…