בתוך הסערות שעוברת על העולם עם קורונה והפגנות המחאה לאחר האירוע בו נחנק ג’ורג’ פלויד ע”י השוטר בארה”ב, עולם הקרוספיט עומד מול טלטלה שעלולה לסכן את קיומו

מאת: אבירם גרטי (הכתבה במקור מאתר פיטפאנל שהתמזג עם ראנפאנל)

נושא הגזענות התפוצץ בפנים לאחר מקרה אלימות נוראי (נוסף) בו שוטר הרג/רצח את ג’ורג’ פלויד המרותק לקרקע בעודו זועק לעזרה שאינו יכול לנשום. גלי המחאה ובעקבותיהם גלי האלימות והביזה התערבבו והרגשות אצל כולם בסערה… ואז מגיע הציוץ. קרוספיט כחברה היתה די שקטה מאז האירועים החלו ואנשים חיכו וציפו לתגובת תמיכה במחאה ונגד הגזענות, הודעה אכן הגיעה אבל לא בדיוק למה שכולם ציפו..

לא לשכוח להצטרף לניוזלטר השבועי המעולה שלנו: 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הציוץ הגורלי של המייסד והבעלים של קרוספיט

גרג גלסמן, מייסד מנכ”ל והבעלים היחיד של ארגון Crossfit העולמי, ממציא השיטה, ההוא שנלחם בעד אורח חיים בריא ונגד חברות אוכל מעובד ולא בריא, הגיב לציוץ של ארגון IHME-UW שהוא ארגון מחקר בריאות שנמצא באוניברסיטת וושינגטון. הארגון צייץ “Racism is a public health issue”, כתגובה לציוץ זה צייץ גרג גלסמן “It’s FLOYD-19”. 

מכיוון שגרג הוא דמות ציבורית מאוד משפיעה, הציוץ התפשט כאש בשדה קוצים. התגובות לא איחרו לבוא: “ריבוק” שסיפקה את כל הביגוד לספורטאים ונתנה טייטל ספונסרשיפ ל-“Reebok crossfit games” הודיעה שלא תמשיך עם חסותה. “רוג” שכל הציוד לתחרות עד אחרון הברגים של הריגים וסוגרי המשקולות היו שלה הודיעה על ביטול חסותה, ועוד. בלוגרי הקרוספיט בעולם יצאו עם כתבות “האם הקרוספיט מת” והסערה גדולה. 

ספורטאים ומועדונים מנתקים יחסים עם Crossfit

מועדוני קרוספיט ברחבי העולם ובעיקר בארה”ב משלמים כל שנה כ 3000$ על מנת לקבל את הזכות להיקרא Crossfit Affiliate ולהשתמש במיתוג. רבים מהם החלו להודיע על ניתוק היחסים De-affiliation עם קרוספיט העולמית, על הסרת השם והפסקת התשלום לארגון שאליו היו שייכים חלקם מעל 10 שנים. ספורטאי עילית החלו לכתוב כי הם מוותרים על מקומם באליפות העולם שאמורה להתקיים באוגוסט במתכונת מצומצמת עקב המצב. אחרים הודיעו כי הם לא תומכים בדברים והם לא יודעים מה יהיה עתידם עם הארגון במידה ולא יהיה שינוי משמעותי בארגון וינקטו צעדים לתיקון. 

גרג גלסמן לא עוצר גם באימייל

אחת מבעלות המועדונים הוותיקים והגדולים בארה”ב שלחה הודעת דואר אלקטרונית לבעלי העניין בארגון קרוספיט ובו הודיעה על הפסקת השתייכותה לארגון. תגובתו של גרג לא איחרה לבוא וגרמה להעצמת האירוע עוד יותר… הוא כתב שם דברים קשים על בריאות נפשית, תכונות כלליות ועוד דברים “נחמדים” (תרגום חופשי): 

“אליסה, אני בכנות מאמין שהסגר משפיע בצורה שלילית על הבריאות הנפשית שלך. אני לא אתמוך בג’ף קיין (השותף שלה. א.ג.) אבל אומר לך שאת הוזה אם את רואה בעצמך את המצפון של הקרוספיט. עצם הרעיון הזה מעביר חלחלה. את חושבת שאת מוסרית יותר מאיתנו? זה מגעיל.
המיתוג העצמי השקרי שלך היה נסבל אבל אף פעם לא ראינו בו משהו חכם או אפקטיבי- הוא ללא ספק מניפולטיבי. את עושה את המקסימום לתייג אותנו כגזענים אבל את יודעת שזה בולשיט. זה הופך אותך לאדם זבלי, את מבינה את זה? את מתהדרת בדיעות פוליטיות שגויות עד כדי כך שהן מרושעות. אני מתבייש בך. גרג.”

האם זה הסוף?

קרוספיט העולמית היתה גם ככה על הגריל לאחר כמה צעדים מאוד משמעותיים שבוצעו בשנתיים האחרונות. אחד הדברים שעוררו ביקורת הוא שינוי תצורת התחרויות – בעבר היתה תחרות גדולה און-ליין שלאחריה היו תחרויות אזוריות ובסוף המובילים עלו לאליפות העולם אבל הם שינו אותה לתהליך מורכב, עם בעיה אחת גדולה: לא עצם שינוי הקונספט, אלא בעובדה שהם לא יידעו עד שלב מאוד מאוחר מה יהיו החוקים בקונספט החדש, איך תתבצע הקוואליפיקציה לאליפות ואיך כל זה יתבצע-  ז”א – חוסר תקשורת ושקיפות… בנוסף פוטרה במפתיע כל מחלקת השיווק והמדיה של הארגון.

כל העובדות הללו גרמו להרבה רעש, כעס ותרעומת על הארגון אשר נהג בקהילה כבשלו וביצע שינויים כאוות נפשו ללא שקיפות או הסבר. אמנם הארגון הוא פרטי 100% וגרג הוא הבעלים היחידי, אך קרוספיט בכוונה תחילה סובבת סביב הקהילה ויצירת הקהילה סביב הקרוספיט, וזה היה הרעיון מהתחלה. ההתנהלות בפועל סתרו את ההרגשה הקהילתית וגרמו לתגובה ההפוכה.

מה יקרה עכשיו?

אז מה יהיה עם קרוספיט? מה יהיה עם הספורט? מה יהיה עם האנשים, המאמנים והמתאמנים בענף? 

לדעתי הצנועה, לא יקרה כלום… קרוספיט זה רעיון והוא הרבה יותר גדול מבן אדם אחד. אולי קרוספיט הארגון עומד לפני נפילה, אבל הספורט עצמו יתגבר כמו שהוא עשה לאורך השנים. 

אז לא תהיה אליפות הקרוספיט, אלא ארגון אחר כמו “רוג” ייקח את האחריות ויקים תחרות כמו שהוא יודע לעשות- הרי כבר היום אחת התחרויות הסנקציונאליות הכי גדולות מבוצעות בצורה נפלאה ע”י “רוג” – Rogue Invitational. המועדונים לא יקראו יותר קרוספיט אלא כל שם אחר שתרצו שקשור בספורט, הקהילה תישאר חזקה כמו שהיא תמיד היתה ותמיד תכוון לחיים בריאים, שיפור עצמי ודגש על קהילתיות וחברתיות. ההפך- היא תצא אולי מחוזקת מעמידה חזקה לצד רעיון השוויון לכל אדם באשר הוא ללא קשר לדת, מין, גזע, צבע עור או העדפה…

צילם וכתב: אבירם גרטי

אחרי שרכב על אופני הרים, ניסה אופני טריאל (Trial), הוקי (על רולר בליידס), ריצות בינוניות וארוכות (עד 10 ק”מ), יוגה ובין לבין גם חדר כושר לסירוגין, בשנים האחרונות אבירם גרטי חזק בקרוספיט!