התאמת ביגוד נכון לעונת השנה כדי ליהנות מהריצה הוא אחד מחוקי האצבע המומלצים לכל רץ מתחיל וגם ותיק. טייץ הוא המכנס המועדף עליי לריצה, בקיץ קצר ובחורף אבחר כמובן בארוך. ביקרתי בסניף דקטלון בקרית אתא וקיבלתי לסקירה את הטייץ הארוך של המותג KIPRUN.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הביקור בחנות לציוד ספורט וביגוד ריצה הוא תמיד עבורי כמו בילוי בלונה פארק. כאשר אני מחפש ביגוד ריצה אני הולך לחנויות המתמחות בתחום ולא לחנויות של הרשתות. הביקור בדקטלון שינה עבורי את התפיסה הכללית על חנויות רשת בכלל ועל דקטלון בפרט. דקטלון אחת מרשתות קמעונאות הספורט הגדולות בעולם. אשר החלה את דרכה בשנת 1976 כחנות קטנה בעיר ליל בצרפת. היום הרשת מפעילה חנויות באירופה, במזרח התיכון ואסיה.

לרשת קיים מותג ריצה הנקרא Kalenji והוא המוכר לרוב האנשים. בביקורי בחנות הופתעתי לגלות כי קיים מותג פרימיום לרצים אשר רצים ריצות ארוכות הנקרא KIPRUN. לטובת הסקירה לקחתי את הדגם KIPRUN WARM TIGHT המוגדר כמתאים לטמפרטורות של מתחת ל-10 מעלות.

טייץ ארוך – תעודת זהות 

 • טייץ ריצה ארוך KIPRUN WARM TIGHT
 • גומי המהווה חגורת מותן רחבה 
 • שרוך הידוק 
 • שני פסי מחזירי אור אורכיים בצידי הירכיים 
 • רוכסנים באזור הקרסול
 • הרכב בדים 85% פוליאסטר, 15% אלסטין.
 • מחיר 165 ש”ח
 • ניתן לרכוש בכל חנויות דקטלון

טייץ ריצה דקטלון

מאפייני הטייץ

המותג KIPRUN מוגדר מותג עבור רצי הריצות הארוכות והמחשבה מאחוריו היא מותג אשר נולד מהרצון להיענות בצורה מדויקת יותר לצרכים הספציפיים של הרצים התובעניים ביותר, המוצרים תוכננו ועוצבו על ידי רצים. כאשר אתם באים לבחור טייץ בדקטלון שימו לב כי בנוסף למידת המתניים מוצגים על גבי תווית המידה גם אורך שרוולי המכנס.

ברוב הפריטים שאני לובש, מידה לארג’ היא המידה המתאימה לי. במקרה של הטייץ הנוכחי, מידת הלארג’ של הטייץ הייתה לי גדולה כי שרוולי המכנס היו ארוכים מדיי. בדיקה של התווית במכנס במידה מדיום הראתה לי כי במידה זו יש התאמה מרבית למידה אותה אני צריך הן בהיבט המותניים והן בהיבט אורך שרוולי הרגליים. מדידה של הטייץ במידה זו הוכיחה כי יש צורך להסתכל על שני הנתונים.

דגם זה של הטייץ מוגדר כמתאים לטמפרטורות מתחת ל-10 מעלות. היצרן מציין שהאריג ממנו עשוי הטייץ, מורכב משכבות כדי לשמור על חום הגוף ונידוף זיעה. תפקיד השכבות מונע גם את אפקט ה”קפיאה” (תחושת צמרמורת הנובעת משילוב של קור וזיעה/רטיבות ) כשנהיה קר. 

הבד של הטייץ מרגיש נעים למגע, למרות היותו עשוי במרביתו פוליאסטר ויש הרגשה שהבד מאוד איכותי, עבה (לא יותר מדי) ונח. לטייץ יש תפרים פנימיים בצידי הרגליים באזור הברכיים, באזור הירך ומאחורי הברך אשר מחברים בין סוגי הבד השונים אשר מותאמים לאזורים השונים בהם הם ממוקמים. באזור הירך הקדמית, מאחורי הברך והשוק הקדמית ישנם אזורי בד מאווררים כלפי חוץ אך מונעים מהרוחות לחדור אל הרגל.  באזור הירך והשוק האחורית קיים בד בעל מרקם מחמם יותר. כל הבדים אלסטיים ומאפשרים תנועה בכלל ותנועת ריצה בפרט ללא הגבלה.

טייץ KIPRUN דקטלון

בצידי הקרסוליים ישנם רוכסנים באורך 16 ס”מ בעלי בטנה פנימית המגינה על הרגל מפני מגע ברוכסן, מגוף הרוכסן מכוסה פלסטיק לאחיזה נוחה יותר. הרוכסנים מאפשרים לבישה והורדה של הטייץ בקלות רבה יותר על ידי פתיחת אזור שרוול המכנס  התחתון שבמקורו די צמוד.

פטנט שאהבתי מאוד הוא החיבור של תווית המידע לטייץ על ידי חתיכת בד גמישה, כך שבקלות אפשר למתוח ולחתוך את התווית. בלי החשש שתמיד מלווה אותנו בגזירה תוך גרימת נזק לפריט הלבוש, וזה גם נעים ולא מגרד אחרי ההורדה.

טייץ ריצה ארוך גברים

טרום ריצה

האלסטיות של הבד והרוכסנים בצידי הקרסוליים מאפשרים לבישה בצורה קלה ומפתיעה אל מול ההדיקות האוחזת את הרגל. הטייץ יושב באופן הדוק על המותניים, ומחבק בצורה נעימה את אזור הירכיים והשוקיים. לטייץ יש כיס אחורי קטן אשר אינו מאפשר אחסון טלפון עם מסך בגודל 6 אינץ’, גודל זה מאפיין נתח נכבד משוק המכשירים הניידים. גודל הכיס כן מספק אחסון נאות למפתחות רכב, ג’ל אחד או שניים תלוי בחברה . אישית אני פחות אוהב לרוץ עם טלפון בכיס האחורי בגלל הסרבול שבדבר והמיומנות האקרובטית הנדרשת כאשר יש צורך בהוצאה של הנייד ועוד יותר בהחזרה שלו החזרה לכיס. השימוש שלי בכיס האחורי היה לטובת אחסון תזונה ולוגיסטיקה פשוטה. שקית ג’ל HIGH5 הארוכה יחסית משאר שקיות הג’לים והשלט של הרכב.

סקירת טייץ ריצה

חגורת גומי המותניים מחזיקה בצורה טובה את הטייץ אך מורגש החוסר בריפוד נוסף מעבר לגומי עצמו,  לפני היציאה לריצה קשרתי את שרוך ההידוק לטובת תחושת הנוחות שלי, שרוך ההידוק דק ומשדר תחושה של משהו פשוט שאינו תואם את רמת הטייץ.

בגדי ריצה דקטלון

יצאנו לרוץ

כאשר אני לובש פעם ראשונה ביגוד חדש אני בוחן אותו בריצה למרחק בינוני ומשתדל שתנאי הסביבה לא יהיו קיצוניים כדי שלא אפספס ריצת אימון משמעותית בגין בגד/ציוד חדש ולכן לריצה הראשונה עם הטייץ, נבחרה ריצת ערב של 8 ק”מ בטמפרטורה של 10 מעלות. אחד הדברים שמטרידים אותי בלבישת טייץ ארוך לריצה הוא עליית הטמפרטורה ברגליים במהלך הריצה ואז נוצרת תחושת חום לא נעימה שאין לך דרך להפטר ממנה במהלך הריצה. את החשש הראשוני בפני תחושת חום לא ניתנת לוויסות הטייץ עבר מבחינתי בצורה טובה מאוד. הוא שמר על טמפרטורת רגליים נעימה ונוחה לאורך כל הריצה.

התפרים הפנימיים לא מורגשים ונעימות הבד מורגשת לאורך כל הריצה, יאמר לזכות הטייץ שאכן בשונה מטייצים אחרים בסוף הריצה לא מורגשת תחושת “הקפיאה” – אותה הרגשה של צמרמורות קור עם הזעה ברגליים.

הטייץ עבר כביסה לפי ההנחיות וצלח אותה בהצלחה הישר לריצה השנייה. הפעם העמדנו אותו למבחן בריצת בוקר של 30 ק”מ עם טמפרטורה של 4 מעלות. בריצות ארוכות אני רץ עם ווסט ולכן הפעם הכיס האחורי נותר מיותם. בהגעה אל אזור תחילת הריצה בעמק המעיינות במסלול אשר הומלץ עליו כאן בעבר, מד הטמפרטורה ברכב מאשר את הקור שהולך ללוות אותנו במהלך הפעילות. יציאה מהרכב והגוף מקבל את המכה של הקור, אבל למרבה שמחתי, הטייץ שמר על תחושת טמפרטורה נעימה ברגליים.

בריצות ארוכות ישנה חשיבות יתרה לתפרים ומבנה הטייץ באזור המפשעה, גם בריצה ארוכה התפרים הפנימיים לא מורגשים, הטייץ יושב בצורה טובה וצמודה על הגוף ושומר על טמפרטורה נעימה ואוורור טוב. הגשם שירד בזמן הריצה לא הורגש בזכות יכולת הנידוף של הבד, והרגליים לא קפאו מקור אשר הצטרפה אליו הרטיבות מהגשם. הריצה הסתיימה ללא שפשופים באזור התפרים או המפשעה. הרוכסנים של הטייץ נותרו סגורים ושמרו את שרוולי הטייץ התחתונים במקומם. בסוף הריצה לבשתי ז’קט כדי לשמור על טמפרטורת הגוף, הטייץ עמד בהבטחת היצרן ולא היה נדרש בלבישת שכבה נוספת מעליו, טמפרטורת הרגלים נשארה נעימה ולא הייתה תחושת “קפיאה”.

יתרונות

 • הבד נעים ואלסטי 
 • הטייץ עומד בהבטחת היצרן ולא קיימת תחושת ה”קפיאה” הנובעת משילוב של קור וזיעה
 • הרוכסנים באזור הקרסוליים מאפשרים לבישה והורדה נוחים
 • מחיר משתלם לאיכות מוצר

חסרונות

 • ריפוד באזור חגורת המותניים
 • חוט קשירה 
 • כיס אחסון קטן יחסית
 • פסים זוהרים במיקום ללא יתרון יחסי

לסיכום 

בוצעו מספר גדול של ריצות למרחקים שונים ומגוון הטמפרטורות המאפיינות את החורף הישראלי. נלבשו בתנאי מזג אוויר שונים בטמפרטורות של עד 10 מעלות. התחושה של אפקטיביות ונעימות הבד, המידה  והאלסטיות נשמרו גם לאחר מספר כביסות. הטייץ בהחלט ישרת את רצי החורף בצורה נאמנה. הוא נעים למגע, שומר על טמפרטורה נעימה ונוחה לריצה ועומד בכל הגדרות היצרן. כל אחד שאוהב את הריצה ולא מוכן לוותר על הפעילות גם כשהמעלות יורדות לחד ספרתיות, טייץ זה יספק את התמורה בצורה יעילה, במיוחד לתג מחיר שהוא נושא. עם שיפורים קטנים כמו הגדלת הכיס, ריפוד באזור החגורה ופסים זוהרים במקום יותר אסטרטגי, היו הופכים אותו לפריט אולטימטיבי לכל רץ.

אנקדוטה – בזמן המדידות לקחתי בטעות למדידה את אותו דגם של הטייץ המיועד לנשים .

הטייץ נוחים כמו הטייץ של הגברים למעט העדר רוכסנים באזור הקרסול, לטייץ הנשי ריפוד נוסף באזור חגורת המותניים, כיס אחורי גדול, כיס צד פתוח לטלפון, כיס צידי קטן עם רוכסן, וכיס פנימי קטן ופסים זוהרים במקום אפקטיבי לשיפור הנראות של הרץ בחושך.

לטובת בדיקת גודל הכיס הכנסתי את הטלפון לכיס, הטלפון שלי הוא בגודל 6.67 אינץ’, ולמרות גודלו הוא נכנס לכיס בקלות או לחילופין מקום אחסון גדול יותר.

מאת: הוד קליין

אולטרה מרתוניסט, אוהב אתגרים וריצות טבע, מאמן לחוסן מנטלי וגופני, מאמן ריצה ליחידים, קבוצות והבעלים של קבוצות “רצים בעמק”