אליוד קיפג’וגה הוא כרגע, הרץ המפורסם ביותר בעולם. ב 12 באוקטובר, בוינה בירת אוסטריה, הוא ינסה שוב לשבור את מחסום השעתיים במרתון לא תקני – כל הפרטים על האירוע פה. עדן מאירוביץ מביא פרטים מפתיעים שלא כולם יודעים על קיפצ’וגה. לקראת הניסיון שלו לרוץ בוינה מרתון מתחת לשעתיים, אספנו בשבילכם 7 דברים שלא כולם יודעים עליו ועל האימונים שלו.

מאת: עדן מאירוביץ’

לא איפה שכולם חושבים

בגלל הפרסום הרב של Iten בקניה והכתבות הרבות שנעשו על המקום (כולל הכתבה הזו בראנפאנל), לרוב אנשים חושבים שזהו גם מקום האימונים של קיפצ’וגה. אבל הוא מתאמן במקום פחות מוכר בשם Kaptagat, שהוא המקום השני בפופולריות שלו בקרב רצים בקנייה. מה ההבדל? כמעט שום דבר, העיירות מרוחקות רק בכ-30 ק”מ בקוו אווירי. 

לא תמיד ראשון

לקראת הניסיון הראשון לשבירת מחסום השעתיים, אותו ביצעה חברת נייק, בוצעו טסטים לרצים על גבי מסילת ריצה (Treadmill). על פי השמועות, באופן מאוד מפתיע, התוצאות של קיפצ’וגה לא היו הטובות ביותר, כאשר לא ברור מי מבין שני הרצים עקף אותו. ההסבר לכך היה כי סגנון הריצה שלו פחות אופטימלי על מסילת הריצה. התוצאות בשאר המבחנים לא איחרו להגיע ולמארגנים כנראה היה ברור שהסיכויים של קיפצ’וגה הגדולים ביותר.

 

כנראה שהוא נח יותר ממכם

קיפצ’וגה סיפר שאחרי כל מרתון, לאחר מספר ימים של ריצה קלה בהם הוא בודק שהכל נשאר במקום, הוא לוקח מנוחה כמעט מוחלטת של שבועות! כלומר, בשנה רגילה בה הוא רץ 2 מרתונים, מדובר בחודש וחצי מנוחה שהם 12.5% מהשנה. בהחלט מעורר מחשבה, כמה מכם נחים חודש וחצי מתוך כל השנה? כמה מכם נותנים לגוף שלכם זמן איכות שכזה להתאושש אחרי אירוע המטרה שלכם? וזה עוד כשההוויה שלכם הרבה פחות טובה משלו להתאוששות- אתם לא מקצוענים, ולכן אורח החיים שלכם הרבה פחות מותאם לספורט והתאוששות מזה של ספורטאי עלית כזה.

לא בשביל כולם? תחשבו שוב

הרבה נוטים לדמיין את האימונים של רץ עלית מהסוג הזה כמבודדים ולא ניתנים להשתתפות, שלא לדבר רק להתקרב אליהם. אבל זה לרוב לא המקרה. כתב אוסטרלי שהתלווה לאימונים של קיפצ’וגה לקראת הניסיון הראשון לשבור את שיא העולם במרתון ברלין סיפר כי ישנם אימונים בהם אפשר לראות רצים שונים שאינם מקבוצת האימונים של קיפצ’וגה נאספים ומשתתפים באימון. אומנם הזמן שהם מחזיקים בדבוקה הוא קטן מאוד, אבל מי לא היה רוצה לרוץ עם קיפצ’וגה?

מתאמנים בריצה

קיפצ’וגה והחבר’ה מתאמנים

“מרגיש את הגוף” ונח בין אימונים כמו שצריך

כולם מדמיינים את האימונים של רץ המרתון הטוב בעולם ככאלה שהמנוחה באמת מועטה בהם וללא וויתורים. אז זה ככה, אבל לא לגמרי… חוץ מיום המנוחה הקבוע בו קיפצ’וגה מבקר את המשפחה שלו, אותו כתב אוסטרלי שהצטרף לאימונים של קיפצ’וגה סיפר שלא לעיתים נדירות, קיפצ’וגה היה מוותר על יום אימונים בגלל עומס שהיה מרגיש על הגוף. מה הוא היה עושה באותו היום הזה? אימון כוח? אולי שחייה? לא. הוא פשוט נח ולרוב נשאר במיטה לקרוא ספרים. מפתיע שדווקא רץ שכל הלחץ על הכתפיים שלו, יודע לנוח כשצריך בניגוד להמון רצים חובבים המתקשים לוותר על אימון בודד אחד. זה מה שנקרא “מרגיש את הגוף”. 

ומה הוא עושה בזמן הפנוי?

רבים מכירים את התחביב העיקרי של אליוד, שהוא קריאת ספרים. הרץ מרבה לספר ולצטט קטעים מתוך הספרים שהוא קורא כמעט בכל ראיון שהוא נותן. דרך נוספת שאליוד אוהב להעביר את החופשים הארוכים מהריצה היא בעבודה בחווה. כן, הבחור שכנראה כבר מזמן הפך להיות מיליונר מהכספים של הזכיות ונותני החסות עדיין מקפיד לעזור בעבודה בחווה המשפחתית בחופשים שלו מהאימונים. 

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

חובב תחומי ספורט נוספים

חוץ מריצה, קיפצ’וגה מרבה לדבר על 2 תחומי ספורט נוספים: הראשון – כדורגל, בו הוא אוהד את קבוצת טוטנהאם האנגלית והשני – פורמולה 1, שם הנהג שממנו הוא שואב את עיקר ההשראה הוא לואיס המילטון.

 

15 ד’ מזמנכם: דוקומנטרי על קיפצ’וגה:

הרוח של קיפצ’וגה

אם במקרה מהדברים שקראתם עליו עד היום נשבה רוח מיוחדת של אדם צנוע וענו זה לא במקרה. מדיה ותדמיות הן דבר מתעתע, אז אנחנו מקווים מאוד שזהו קיפצ’וגה האותנטי: אדם שכיף לראות כשגריר הריצה העולמי היום. 


חדשות מראנפאנל בטלגרם- הצטרפו: HTTPS://T.ME/RUNPANEL

ריצה טלגרם


מאת: עדן מאירוביץ.
עדן הוא סטודנט להנדסת מכונות בבאר שבע. המוטו שלו: “אם על ההר יש שביל אפשר לרוץ בו, וגם אם אין אפשר” ואתו הוא מבלה סביב ה 100 ק”מ בשבוע ומתחבר חזק לעולם האולטרה. כשהוא לא בבאר שבע הוא מבלה על הסינגלים (TRAILS) הביתיים בהם גדל: בהרי ירושלים ליד ביתו בשורש – גן עדן לחובבי עליות וריצה טכנית.