זה קורה לכל אחד, לא צריך להתאמץ כדי ליפול בסטטיסטיקה. כמעט כל ביקור בחדר כושר מסתיים בתקרית מביכה במקרה הטוב, או תקרית כואב עד פציעה במקרה הרע. עטפנו בשבילכם את מיטב הטיפים לחדר כושר שאנחנו אוהבים להיצמד אליהם, עם קצת הומור כמובן.

1. “אחיזת התאבדות” suicide grip

אולי הדבר עם הפוטנציאל הכי קטלני בחדר כושר אחרי הפטריות במלתחות. בתרגילי הדחיקה יש להחזיק את המוט עם האגודל מול האצבעות ולא לצידן. יש מקצוענים שמתמשים דווקא באחיזת ההתאבדות אבל מסיבות שאולי רלוונטיות עבורם. אתם לא רוצים שהמוט יפול עליכם במהלך התרגיל. אם אתם אוהבים לראות סרטוני פציעות מזעזעים, חפשו את המושג ביו-טיוב.

אחיזת התאבדות חדר כושר

2. לכוון את מוטות בטיחות – bar catchers 

גם כשלא עובדים קרוב לכשל, יש סיכוי קטן שמשהו לא יסתדר. כדי למנוע אסון ולאפשר בריחה קלה מהמוט, חשוב לכוון את מוטות הבטיחות קצת מעבר לטווח התנועה של התרגיל. עבורי, כיוונון המוטות מהווה את הקושי המנטלי הכי גדול, למרות שאני מכיר את החשיבות. משתדל להתייחס לזה כאל אימון נוסף על כוח הרצון.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

3. להשתמש בסוגרים 

כשמתאמנים עם מוט ופלטות, שימו סוגרים. נשבע שזה לא פוגע בגבריות שלכם, נשים יותר מקפידות לפי ניסיוני וזה כנראה קשור ליחס טוב יותר של שכל-אגו. כשמשתמשים בהם אז במקרה של חוסר סימטריה המשקולות לא יפלו מצד אחד ואתם לא תעופו לצד השני. אם כבר בחרתם לעבוד בלי סוגרים אז הקפידו לפני כל סט שהפלטות לא “ברחו” לצדדים. הבדל של ס”מ בודדים יביא להבדל משמעותי במנוף.

טיפים לחדר כושר

4. להוריד פלטות בהדרגה משני צידי המוט

לא להוריד את כל המשקולת מצד אחד ואז מהצד השני. אם יהיה הפרש גדול מדי, מספיק שהמוט יקבל מכה קטנה והוא יתהפך – אפקט דריכה על מגרפה יכה בכם בעוצמה כפולה.

5. להיכנס נכון לסמית’ משין 

הסמית’ משין מאפשר לנו לעבוד ללא חשש עם משקלים גבוהים וקרוב לכשל. כך נוכל לנעול את המוט עם הסוגרים ברגע האחרון. בשביל זה כדאי לעבוד עם הפנים לכיוון בו נעילת המוט מתבצעת בקלות. הרבה פעמים זה מתנגש עם הנטיות הנרקסיסטיות שלנו לעבוד מול המראה, אבל עלול להסתיים באופן מכוער.

6. זהירות על האצבעות

אחד ממפנצ’רי האגו המשמעותיים ביותר. סיימתם סט קשוח עם משקולות יד ואתם מחזירים אותן למקום (כי זה מה שנהוג במדינה מתוקנת) ובטעות מוחצים אצבע בין שתי משקולות סמוכות. זה יכול לקרות גם כאשר מתלהבים מטריקת פלטות על המוט. אאוץ’!

משקולות חדר כושר

7. משקולת שעומדת היא משקולת שנופלת

בדיוק כמו בחיים האישיים – במנוחה בין סטים צריך להניח את המשקולות על הרצפה ולא להעמיד אותן. מתאמני אינסטה עלולים להתנגש בהן בזמן לייב ולאבד 3K עוקבים. אבל מה שיכול לכאוב באמת זה אם משקולת היד תיפול לכם על הזרת.אותו דבר לגבי פלטות – אם אתם חזקים מספיק בשביל להתאמן איתה-אתם חזקים מספיק כדי להניח אותה על הרצפה ולא צריכים להשעין אותה על מכשיר אחר.

8. מרחק נאות בין ספות של משקולות חופשיות 

נכון שלא כיף להתנגש עם משקולות של מתאמן אחר? נשמע ברור, אבל כשחדר הכושר מלא, שיקול הדעת נפגע. פתאום מתאמן אחד מבצע פרפר ובכל חזרה שלו, משקולת היד כמעט פוגעת במוט של המתאמן שמבצע לחיצה צרפתית. 

9. זהירות, צלמים 

אם אתם מאלו שמצלמים את עצמם ללא הרף, תנחומי. אבל לפחות תסתכלו כשאתם הולכים לאחור כדי להיכנס לפריים.

חדר כושר סכנות

10. להחזיר משקולות למקום

ידוע שמי שלא מחזיר משקולות למקום מסתכן לפחות בשלושה סוגים של סרטן, אימפוטנציה ותאונה חזיתית עם סמיטריילר. חבל על הקארמה שלכם.