מרוץ הרצליה הוא מרוץ מיוחד מאוד בלוח התחרויות של ראנפאנל בשני היבטים – הוא מהיר מאוד, והוא מתרחש בשבת.

במדינה שבה הולכים ונעלמים סממני החיים הליברליים מרוץ בשבת הוא סיבה גדולה למסיבה. אורי ארבל – הרצלייני ורץ על המרוץ המהיר בשבת:

בין האביב לקיץ, בין מלחמה בדרום למלחמה בצפון, בין נקמה איראנית לתגובת נגד, מגיע אחד המרוצים הותיקים והעקביים בלוח תחרויות הריצה. אחד כזה שנותן ולו לרגע תחושה של שפיות. מרוץ (winner) הרצליה. בשבת 4.5.24 יוצא לדרך זו השנה ה 18 בהפקה המצוינת של ריל טיימינג, המרוץ המכונה “המרוץ המהיר”.

אלפי רצים מגיעים להרצליה מכל רחבי הארץ לרוץ על המסלול השטוח והמישורי, ולנסות לשבור את שיאם האישי. השנה, המרוץ יוקדש לחללי צה”ל  והנופלים בני העיר שנפלו במלחמת “7 באוקטובר”. בכל קילומטר תוצב תמונה של חייל, בן העיר הרצליה, שנפל במלחמת “חרבות ברזל”. בנוסף, במרוץ ישתתפו חיילים מיחידות הנופלים שירוצו לזכרם, ובני משפחותיהם של הנופלים.

בואו איתנו למקומות יפים! הצטרפו לניוזלטר:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מרוץ הרצליה – ביוזמתו של יוסי אבני ז”ל

המרוץ נולד ביוזמתו של יוסי אבני ז”ל, דמות שכל ספורטאי הרצליאני מכיר, שהיה יו”ר איגוד הטריאתלון, ניהל את מועדון הרצים איילות ויזם מרוצים וטריאתלונים שונים. הוא התחיל במלון אכדיה שעל חוף הים, נדד לפארק הרצליה עם הקמתו ובסוף קיבל את צורתו הנוכחית על נתיבי איילון. במרוץ 3 מקצים, 10 ק”מ, 5 ק”מ ו 2 ק”מ. מקצה ה 2 ק”מ הינו סבב ב’ של ליגת מרוץ הילדים בהרצליה, וצפוי למשוך אליו מאות רבות של ילדי העיר

ראנפאנל בווצאפ: הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

המרוץ מוכר כבעל “תו האיגוד” מטעם איגוד האתלטיקה ואי לכך הוא זוכה להכרה רשמית בתוצאותיו. מדידת מסלול המרוץ נעשית על ידי מודד מוסמך מטעם AIMS. המשתתף הצעיר ביותר במקצה 2 הק”מ יהיה בן 4, ואילו המשתתף המבוגר ביותר במרוץ יהיה בין 86. אלי קינדלר, תושב הרצליה, ניצול שואה ירוץ את מקצה 5 הק”מ. אלי, חותר קיאקים, מתנדב בעמותת אתגרים ואיש מיוחד בעל סיפור מרתק ולא פשוט על הדרך בה שרד את השואה, שבר את רגלו לפני כשנה וחצי בתאונת דרכים, הצליח להשתקם ולחזור לרוץ, ויכבד את המרוץ בנוכחותו. אל תשכחו לעודד ולפרגן לו לכשתפגשו אותו!

מסלול הריצה של מרוץ הרצליה – שטוח ומהיר!

המסלול במרוץ הרצליה אכן שטוח כמובטח. סך הכל מחכים לכם 40 מטר של גובה מצטבר. ההתארגנות והסיום בפארק הרצליה, והזינוק ממש מול קניון שבעת הכוכבים. למעט שתי עליות בתחילת המסלול ובסופו (העליה על מחלף שבעת הכוכבים לכיוון איילון והעליה על אותו מחלף בדרך חזרה), המסלול כולו על איילון. שטוח, רחב מאוד ונוח לריצה. הסיבוב למסלול ה 10 מתבצע מעט אחרי מחלף שמריהו מזרח. אליה וקוץ בה, כידוע לכם אין טיפת צל על איילון, ועלול להיות שמשי וחם. גם הנוף על איילון מאוד חדגוני ולא מעניין. כמעט שעמום חושי. אבל כן, אם תרוצו מספיק מהר (ובהנחה שאתם בכושר שיא) ייתכן שתצליחו לשבור את השיא האישי שלכם, ולראיה, בשנת 2019 נשבר במירוץ הרצליה השיא הישראלי ל 10 ק”מ בריצת כביש, אחרי שמארו טפרי ניצח במרוץ בתוצאה של 28:32 דקות, שיפור של 23 שניות לשיא שהחזיקו במשותף דב קרמר והיילה סטאין. גם הרץ שהגיע למקום השני במרוץ,  היימרו עלמיה, קבע תוצאה מהירה יותר מהשיא הישן. בקרוב אצלכם!

מרוץ הרצליה

רצים בנתיבי איילון הלוך חזור

מרוץ ליברל-דמוקרטי נדיר בשבת?

נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה השתתפתם במרוץ בשבת? רוב רובן של התחרויות בלוח המירוצים מתקיימות בימי שישי בבוקר, וזה ממש עצוב. בעוד שבכל העולם המרתונים והתחרויות הם תמיד ביום המנוחה של כולם- יום ראשון, בישראל זה בימי שישי. אלה עשרות שנות דתיים בשלטון ובכל הרשויות, שהזיזו לרוב הרצים החילוניים את המרוצים אל היום הכי פחות הגיוני ונכון עבורם. איכשהו תמיד צריך להתחשב רק בהם… אז למה זה לא הגיוני לקיים מרוצים רק בימי שישי:

  1. זה פוגע בילדים – זה לא מאפשר השתתפות של ילדים במרוץ, שלומדים בשעות האלו. כילד, אני זוכר שאבא היה מביא אותי למרוצים בהם רץ, דבר שלימים הכניס גם אותי לתחום. לצערי אני לא יכול להגיד את אותו דבר על ילדי. כשהם חוזרים מבית הספר ביום שישי, אני כבר מקולח אחרי המירוץ, ורק מדליה מעידה על הנעשה בשעות הבוקר המוקדמות.
  2. זה לא נוח – יום שישי הוא יום של סידורים, קניות, ונחיתת המרוצים עליו פשוט לא נוחה למשפחה, לצרכים האחרים ולתפעול הבית.
  3. זה מפריע לזוגיות – אצל לא מעט אנשים, שישי בבוקר הוא יום של בילוי זוגי שמתאפשר בצורה נדירה כשהילדים בבית הספר. אין צורך לדאוג לסידורים, סבתות ופתרונות מעיקים. גם הרבה מבתי הקפה ומקומות הבילוי סגורים בשבת בישראל, והבוקר הזה, הוא בוקר נדיר ללא עבודה.
  4. זה פוגע בעסקים ומפריע לתושבים – גם רצים עצמאיים שעובדים בשישי בבוקר וגם העסקים ברחובות שנחסמים מעדיפים את האירועים בשבת בבוקר.
  5. זו כניעה לכפייה דתית – כניעה לערכים דתיים, כפייתיים, מגבילים. מניעת החופש של עסקים, אנשים וספורט להתקיים בשבת היא משהו שאנחנו צריכים להלחם בו ולהציבו כחלק מהמאבק לחיים נורמליים, דמוקרטיים, חופשיים וטובים יותר בישראל. ראוי שהמרוצים יכילו אפשרויות לכולם. יש 20% דתיים באוכלוסיה, וזה הגיוני שיהיה אחוז דומה של מרוצים בשישי. אבל לא הגיונית החלוקה הנוכחית כאשר 80% מהאוכלוסיה צריכה ליישר קו עם המיעוט בניגוד לאורחות חייה. 

מרוץ הרצליה

אז איך ולמה זה קורה דווקא בהרצליה? 

שוחחתי עם קרן חמו, מנהלת המדור לספורט עממי ופנאי בהרצליה. רציתי לשמוע שהרצליה היא עיר ליברלית חופשית ודמוקרטית שלא מהססת לקיים אירועים בשבת. רציתי לשמוע שמלבד האג’נדה של העירייה לאורח חיים בריא, מסתתרת גם אג’נדה חילונית של שבת משפחתית וחופשית. רציתי, והתאכזבתי. השיקול למרוץ בשבת טכני בלבד: על פי הוראת המשטרה אין אפשרות לסגור את איילון ביום שישי ובשילוב רצון העירייה שלא להפריע לתנועה ולסדר הציבורי בבוקר שישי, נולד המרוץ בשבת.
שלא תחשבו שאין איומים על המרוץ היחיד בשבת:  רפי קדושים, יו”ר סיעת הליכוד בהרצליה, חובש כיפה, דרש להעביר את מרוץ הרצליה ליום חול… ההצעה נדחתה. 

כך או כך, אני מרוצה מהתוצאה, ומייחל שערים ומרוצים נוספים יחזירו את התחרויות בשבת לאופנה. אני מבין ומכבד את רצונם של שומרי השבת להשתתף גם במרוצים ובטוח שנוכל למצוא את התמהיל הנכון של מרוצים גם בשישי, וגם בשבת, כך שכולם יצאו מרוצים. 

מרוץ הרצליה, קוד הנחה: herz2024

גם השנה מרוץ הרצליה הוא מרוץ דגל על לוח המרוצים. השילוב של קיום המרוץ בשבת, המסלול המהיר והנוח ונוחות ההגעה לעיר מרכזית בשרון ימשוך אליו אלפי משתתפים. מארגני המרוץ מבטיחים חולצת ריצה   לנרשמים, הפקה מרשימה הכוללת הפנינג גדול, אקספו שווה, נקודות מוזיקה לאורך המסלול ופרסים וגביעים בשווי אלפי שקלים. כל שנותר עכשיו הוא פשוט. לקיים. בהצלחה לרצים!

מאת: אורי ארבל

צילום: דוברות עיריית הרצליה
אל לוח התחרויות של RUNPANEL