במסגרת הגברת כמות ריצות השטח שלו לאחרונה, בחן גיאחה (גיא חלמיש) נעל ריצה מעניינת מאוד של הוקה: Mafate Speed 4, המיועדת לריצות שטח מגוונות, עם נטיה לטרייל קלאסי, טכני ומאתגר.  

עולמנו התחלק לאחרונה ל”לפני” ו”אחרי”. לפני הייתי אמור להצטרף לקבוצת ריצת השטח Wetrail לשלושה ימים מאתגרים ביוון ההררית, לרוץ כ-20 ק”מ ביום בסינגלים ולהריח אוויר הרים קריר של נובמבר. המבחן היה אמור להיות מצולם כולו ביוון, ואז… אז יש את ה”אחרי”. הטיסה בוטלה, הסתפקתי בכרמל, בהרי ירושלים ובמקומות שנמצאים בטווח טילים כאלה ואחרים, וגיליתי נעליים מומלצות. 

בחנות הדגל של הוקה במנדרין הוצעו לי שני דגמים: ה-Speedgoat המוכרת ואהובה על ידי רצים רבים, כולל אילן אגב, וה-Mafate שהיא קצת פחות מוכרת. אבל החיבור שלי אל ה-Mafate היה יותר ברור. בעוד שה-Speedgoat היא הוקה קלאסית – גבוהה, רכה, עם סולית ענק מסוג חומר אחד, אני פחות מתחבר לז’אנר הזה. עבורי נעל צריכה להיות חדה, מגיבה ולתת לי פידבק ברור על הקרקע. הפידבק צריך להיות ברור אבל עדיין משכך ומגן. נעל לא צריכה לייצר רכות יתר שאמנם סופגת בנחיתה, אולם מונעת שחרור מהיר החוצה לצעד הבא. עם שתי שכבות חומר בסוליה המרכזית, אחת קרובה לרגל ורכה יותר, אולם אחת נוספת קשיחה וריספונסיבית יותר, ה-Mafate יושבת בדיוק בין ה-Speedgoat הרכה לבין ה-Tecton X התחרותית (שגם היא מסקרנת אותי). 

הנה הן בוידאו מהאינסטגרם שלנו, תוסיפו עוקב.ת!  

Mafate Speed 4 בנקודות

 • ייעוד: שיכוך רספונסיבי לסביבה קשוחה (אני אוהב לשמוע את זה!)
 • גובה עקב: 33 מ”מ, גובה קדמי: 29 מ”מ. (יופי: לא גבוה מדי)
 • דרופ: 4 מ”מ 
 • משקל: 295 גר’. (זה משקל טיפוסי לנעל שטח לא כבדה מדי, אך לא הכי קלה שיש)
 • חלק עליון עם מש ארוג נושם בשכבה אחת 
 • סולייה מרכזית עם קצף חדש, במבנה PROFLY+™. הוקה מציינת שזו הסוליה הכי קלה ורספונסיבית שלה. המבנה שלה כפול, חלק עליון רך, חלק תחתון קשה ומגיב יותר. 
 • סוליה תחתונה עם Vibram Megagrip של 5 מ”מ לאגים. 
 • מחיר: 799 ש”ח בחנות Newrun אונליין

סקסאפיל, עיצוב וחלק עליון

משתי האפשרויות היה ברור לי שאני הולך על הכתום-ורוד-תכלת השערורייתי הזה. יש טאצ’ יפה גם לאריגה הזו. איזה יופי של צבעים, שמחה וכיף. וגם יש לי מספיק נעליים בצבעים משעממים. יש מותגים אחרים שנותנים סגנון שוויצרי מופנם, אבל הפעם? דיסקו!  אני יודע שמה שמאפיין את הוקה אלה הסוליות. אבל מה שאני מעריך ומוקיר, מאז שבחנתי את ה-Clifton 8, זה הרבה יותר את החלק העליון, הלא פחות ממושלם שלהם.

למעשה, על הקליפטון ויתרתי בהמשך לטובת זוגות אחרים שאצלי, עקב אותה רכות ושקיעה בנחיתות. אבל הרגע הזה שבו אתה מכניס את הרגל, והחלק העליון עוטף אותך בנעימות מופלאה, מחבק, מנחם, אוהב… הוא רגע קסום והוא חזר על עצמו בחנות הוקה במנדרין במדידה של ה-Mafate. כשאני כותב, שהוקה יודעים לעשות Upper שמרגיש נהדר, קרוב למושלם, זה לא דבר של מה בכך. הגפה מתהדקת בול על מבנה כף הרגל שלי, לא משאירה חללים אך יחד עם זאת ללא hotspots וללא נקודות משפשפות. צמודה מאחור, צמודה סביב הקשת אולם מתרחבת באצבעות. אני כן אוסיף שהרגל שלי צרה יחסית, ובדרך כלל אני סובל מחללים באזור המרכזי מעל הקשת, ופה ההתאמה היתה נהדרת. מעניין יהיה לשמוע פידבקים גם מאנשים בעלי רגליים רחבות משלי.

הוקה מפאטה ספיד 4

עקב ולשון

כל מעטפת העקב מפנקת, רכה ועבה, וכך גם הלשון. בעוד שהסוליה מתחת לעקב שומרת על רוחב ושטח מגע עם הקרקע, איזור גיד אכילס בחלק העליון הולך ונהייה צר באופן ברור ומופרד מהסוליה. לכל אחד כף רגל מעט שונה, ובהתאמה יש נעליים שהחלק האחורי הזה יותר “חצי עיגול” ואחרות שהוא יותר “משולש”. ב- Mafate תכננו הצרה ישרה וצרה יותר לכיוון גיד אכילס – כלומר תנועה אלכסונית לכיוון החלק האחורי וזה פשוט מושלם עבור מבנה הקרסול שלי.

Hoka Mafate

הצטרפו לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

בנוסף יש את ההתרוממות האלכסונית הזו אחורה בעקב שהיא תוספת ראויה ללולאת הלבישה: מסייעת בהחלקת הרגל פנימה, במשיכה אחורה עם היד, וגם בהורדת הנעל תוך דחיפת בוהן עדינה. הלולאה עצמה התגלתה כמיותרת לאחר מכן. כנראה שגם מתוך מטרה להטריד פחות את גיד האכילס. שאפו להוקה, זו פשוט עבודת תכנון מוצר נפלאה!

ביקורת על החלק העליון? 

כן, בקטנה: חסר משהו קטן שיש אותו בסאקוני ובסלומון: פתרון לשרוכים מתנפנפים. בסאקוני עם גומי קטן וקל להשחלה והצמדה של השרוכים בקדמת הנעל, ובסלומון זה התא להכנסת השאריות בקצה הלשון. אני אוהב את זה לכל סוג ריצה, ובריצת שטח זה פיצ’ר חשוב יותר: לשמור על השרוכים שלא יתפסו ענפים וקוצים. הפתרון הוא להשחיל מתחת לשרוכים עצמם. עוד משהו קטן הוא העדר חסימה מלאה של יכולת אבנים קטנות להכנס לנעל בדומה לפתרונות שיש בנעלי שטח מסוימות אחרות, אבל בטריידאוף בין הנוחות לחסרונות של הפתרונות האלה, אני בוחר בגישה של הוקה בזה.

סוליה ושיכוך – ריצות דרכי ג’יפים ואספלט

לפני שאני נכנס לשטח עם זוג חדש של נעליים, אני מנסה אותן בתנאים סלחניים יותר: בדרכי עפר ואפילו על האספלט. במסגרת זו, בין היתר, ביצעתי למשל ריצת 13 ק”מ עם כמה חזרות של קילומטר בקצב טמפו על אספלט. זה היה בטיילת פורץ’ בקרואטיה אליה הגעתי לתחרות אופניים ארוכה. שם התחברתי אל ה-Mafate בצורה מושלמת: דווקא על האספלט, עם עליות וירידות, ונוף יפהפה למפרצים קטנים ומקסימים, חשתי שהנעל מספקת שיכוך והחזר מדויקים מאוד. סוליית המגה-גריפ, בד”כ מיועדת לשטח טכני, הפתיעה בתגובה יפה גם לאספלט, והרגשתי מהיר, יציב ובנוח למרות שרצתי בכביש. 

ממשיכים אל השטח האמיתי – סוליה 

כל רץ שמחפש נעליים לשטח, צריך לאפיין את עצמו קודם כדי לדייק את הנעל המתאימה לו: איפה הוא נמצא בסקאלה? האם אתה רץ בעיקר בדרכי ג’יפים או דרכים חקלאיות? האם יותר בריצה טכנית בסינגלים? ככל שהריצה האופיינית שלכם טכנית יותר תצטרכו נעליים עם הגנות חזקות יותר, סוליות תחתונות אוחזות יותר, ופחות רכות, כדי לאפשר שליטה ודיוק. איך אני מרגיש מול האלטרנטיבות בחנות, ביחס להעדפה שלי לגבי אופי הסוליה: בין גבוהה מאוד ורכה או נמוכה יותר וקשוחה זו השאלה הראשונה ששאלתי את עצמי. בבחירה בהוקה בין ה-Speedgoat (הגבוהה והרכה) לבין ה-Mafate 4 – שהיא נמוכה יותר ורספונסיבית יותר –  הבחירה הייתה מיידית ממש: Mafate.

אז כאמור אני רוצה סוליה מגיבה, ופלטפורמה שאינה רכה מדי. בריצות השבילים הרבות שעשיתי במבחן הזה היו לא מעט מקטעים טכניים, סלעיים, ריצות מאוד מהירות בירידה שמצריכות שליטה מוחלטת ותנועת רגליים מהירה. סוליה רכה מדי פשוט תפריע לי לשלוט במהירות ולחוש חד ומדויק בתנאים כאלה. 

סינגלים טכניים, כמו אלה שפגשנו יחד עם מועדון ה-Wetrail הם סביבה נהדרת לבלות בה: 17 ק”מ בקצב בינוני של סינגלים, דרכי ג’יפים, עליות תלולות על סלעים, ירידות מלאות אבנים שיכולות להיות מלכודות החלקה ועוד. חוץ מלכוון עבורי את הרגליים כך שלא אנחת על מוקשי פרות היא היתה נפלאה. 

חשתי שכל מה שהנעל הבטיחה היא קיימה: הסוליה התחתונה סיפקה אחיזה מצוינת. המבנה שלה מתרחב מעט ומייצר יציבות ובטחון. בילוי של מעל לשלוש שעות בריצה, השאיר את הרגליים שלי טריות יחסית. האיזון בין מקטעים דינמיים שצריכים נוקשות מסוימת, לצורך בשיכוך לריצות מאוד ארוכות לאורך זמן מושלם. החלק העליון המשיך לפנק גם אחרי זמן ריצה משמעותי. 

סקאלה של נעליים

היחס בין הקשיחות לרכות פשוט מעולה בנעל הזו ומספק איזון נהדר לריצה טכנית. פה המקום לספר שיש עדיין ברשותי כמה זוגות ממבחנים קודמים, כל אחת לייעוד מעט אחר והיכולת לעבור בין נעל אחת לשניה מספקת פרספקטיבה חשובה לצורך הבנה מעמיקה של הנעליים. חלק מהנוהל שלי במבחנים הוא לשלב גם ריצה של הקפות שבתוכה אני ממש מחליף נעליים בכל הקפה כדי לדייק את ההבנה והתחושה של כל נעל. 

הווצאפ של ראנפאנל: הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

התקבלה סקאלה כמעט מושלמת בין לא טכני לטכני מאוד. בין רך וזורם לבין קשוח ומייצב: 

 • הכי פחות טכנית – הסלומון אולטרה גלייד. היתרון שלה הוא המשקל הקל ביחס לשאר נעלי השטח, 240 גרם. היא מתאימה לעפר אבל לא תספק אחיזה מספקת במסלול טכני. 
 • מעט יותר טכנית, עדיין בעיקר לדרכי ג’יפים: הסקארפה גולדן גייט ATR – התאמה לרגל צרה יותר. הצטיינות באוורור ובהתאמה לקיץ חם במיוחד עקב חלק עליון רשתי. טווח רחב משל הסלומון: מתאימה גם לסינגלים קלים, אבל רכה מדי בסינגלים טכניים מאוד ובריצה מהירה בהם ומציגה גישה אחרת לגמרי למעטפת הקרסול. 
 • ההוקה Mafate 4 שבמבחן הפעם – נמצאת ב-Sweet Spot של ריצת הטרייל. דלגו לסיכום הכתבה…
 • סאקוני אנדורפין טרייל – מסיבית. נעל חזקה לשטח חזק. מחזיקה את הרגל והקרקע בצורה מוגנת וקשוחה בכל מצב, במחיר הדינמיות. נעל זו היא בקצה הסקאלה: טובה גם להליכה בטיולים ובטרקים, לעתים עם משקל על הגב המחייב יותר תמיכה, לצד ריצה בסלעים חותכים ובעייתיים. קשוחה מאוד. 

Hoka Mafate Speed 4

הנעל הזו היא נעל נהדרת בעיני. היא התיישבה בדיוק על ההעדפות שלי לנעל שטח – לא מוגזמת ברכות, לא מוגזמת בקשיחות. באמת מהטובות שבדקתי לייעוד של ריצות סינגלים טכניות ארוכות. היא מושלמת לריצת טרייל וסקייראנינג ממגוון סוגים. מה שיפה בה הוא שבזכות חלק עליון מופלא בנוחותו, סוליה לא רכה מדי, תגובתיות ואיזון שלה, היא טובה גם בריצות על דרכי עפר וג’יפים. היא דינמית, אוחזת, משככת ורספונסיבית לריצה בסינגלים, סלעים, ריצה קצבית מהירה וטכנית בירידות. 

הוקה הרוויחה אצלי הרבה נקודות פה. היא הוכיחה לי שהיא מתאימה גם לרצים שמחפשים נעליים תגובתיות למהירות ולא רק נעליים לפינוק ושיכוך. נעל קרובה למושלמת לשטח.

 

יתרונות

 • עיצוב מגניב
 • חלק עליון מדהים בנוחות, עטיפה והתאמה
 • סוליה מגיבה ורספונסיבית
 • סוליה תחתונה עם אחיזת שביל מצוינת 
 • דינמיות לריצה טכנית מהירה בסינגלים 
 • מפתיעה בהתאמה גם לדרכי עפר וריצה זורמת לא טכנית בשטח. 

חסרונות 

 • מממ…. לולאה להכניס שרוכים?
 • אין סגירה הרמטית מחדירת אבנים קטנות 
מאת: גיא (גיאחה) חלמיש
שתפו את זה! פה בכפתורים למטה: