טריאתלון נתניה הוא הטריאתלון האולימפי הראשון שיוצא לפועל כלשונו לשנת 2022 – שלושת הענפים, ללא קיצורים או ביטולים. לאחר שכמעט בכל תחרות השנה בוטלה השחיה או קוצרה הריצה. אפשר לקרוא לזה התחממות גלובלית, אפשר לקרוא לזה ללכת ראש בקיר, אבל זו הסיטואציה בה נתקלו כל הטריאתלטים השנה. 

השבוע שמעתי ראיון עם דן לוראנג, המאמן של יאן פרודנו ושל לוסי צ’ארלס. הוא סיפר שהוא התחיל לאמן את יאן פרודנו לאחר שהשתתף באולימפיאדת בייג’ין 2008, עם הצהרות גדולות ומרחיקות לכת על רצון לזכיה באליפות העולם באיירונמן. לכן, רבים הרימו גבה על תכנית האימונים שבנה לפרודנו. התכנית ארכה שלוש שנים: בשנה הראשונה יאן התחרה רק במרחק האולימפי, בשנה השניה במרחק חצי איש הברזל ורק בשנה השלישית הגיע למרחק איש ברזל מלא ומכאן לזכיה בקונה ב-2015.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

בכך היה לספורטאי הראשון שזוכה במדליית זהב בטריאתלון באולימפיאדה, וגם באליפות העולם באיש ברזל.כשלוראנג נשאל בראיון מה הדבר המרכזי בתכנית האימונים שהוביל לזכיה, הוא ענה בלי השתהות – שהיו שלוש שנים של אימונים שהובילו לשם, ושרק הבסיס של הטריאתלון האולימפי שבו התרכז שנה שלמה, יכל להביא אותו לקו הזינוק מוכן לנצח.

נתחיל דווקא מהסוף – הריצה

אף פעם לא כתבתי על טריאתלון בסדר הפוך, אבל הפעם אי אפשר להתחיל לדבר על טריאתלון נתניה בלי להתחיל מספירת ההקפות בריצה.

בתדריך – נאמר שכל הקפה אורכה 1.9 ק”מ:
משתתפי מרחק הספרינט עושים 2 הקפות – כלומר 3.8 ק”מ
משתתפי המרחק האולימפי עושים 5 הקפות – כלומר 9.5 ק”מ
כבר ככה מרחקים קצרים יותר מהמקובל, אבל לכך נערכנו.

במציאות – לעומת זאת, ההקפה ארכה כ-1.5 ק”מ:
למשתתפי הספרינט 2 הקפות יצאו כ-3 ק”מ.
למשתתפי האולימפי 5 הקפות יצאו כ-7.5 ק”מ

הדבר מדגיש את הנקודה שיש ללמוד את המסלול היטב לפני התחרות ולהקשיב קשב רב לתדריך. האחריות היא שלנו, המתחרים. אי אפשר להסתמך על ילד עם כוס מים, שגילה הבוקר איך אומרים טריאתלון, שיורה לנו כמה הקפות לבצע.

טריאתלון נתניה

כמה קשה למדוד מרחק של מסלול ריצה?

בכל זאת – במהלך התחרות, במצב של לחץ ושל חוסר חמצן, לא קל לספור הקפות. ולכן יש הנעזרים בשעון שמודד את המרחק. מה שגרם לבלבול רב בקרב חלק מהמשתתפים שבסיום ההקפה האחרונה – המשיכו להקפה נוספת כדי להשלים את המרחק שציפו לראות.

“הם שברו את הראש כשעה מה לעשות עם המצב בו כל כך הרבה אנשים שעשו 6 הקפות במקום 5. איזה בילבול. בהתחלה הם רצו להוריד לכל מי שעשה הקפה נוספת (את ההקפה השישית) ולחשב את קו הסיום לפי סוף ההקפה החמישית. בסוף הם קיבלו החלטה סופית לפתוח פודיום נוסף לכל אלו שעשו 6 הקפות”, סיפר אריאל אגרון, מקבוצת 500 וואט, שצ’יפר את עצמו בהקפה אקסטרה.

אני לא יודעת מאיפה נובעת הפדיחה הזו של האיגוד במדידת מרחק הריצה, הרי בוצע תדריך שבוע לפני כן, בו נאמר שנעשה מעבר על מסלולי הרכיבה והריצה. זינקתי לתחרות בנתניה בדצמבר 2021 לפני 9 חודשים ולא נראה שתוואי השטח השתנה מאוד. גם אם כן היו הפתעות, היה אפשר להודיע שהמסלול קוצר אף בבוקר התחרות. לא היה צורך להפתיע את הרצים במהלכה.

טריאתלון נתניה

הרכיבה

רכיבה בדראפטינג! כמה נדיר במחוזותינו לרכוב בפלטון! או כמו שאלדר בן זוגי אמר: “אני באתי לנוח”. אז מנוחה לא היתה, העבודה בפלטון דורשת הן ריכוז והן עבודה בעצימות גבוהה, בטח אם המתחרה רוצה לשבת על רוכב מעט יותר חזק ממנו כדי לנצל את הרשות הנתונה.

רוב התחרויות הטריאתלון בוגרים בארץ, הן ללא דראפטינג, מה שמשמש תרגול מצוין לתחרויות המרחקים הארוכים יותר, שגם הן ללא דראפט. נתניה היא התחרות היחידה על לוח התחרויות השנה בה הותר דראפטינג. כמעט ששכחתי איזה כיף זה לרכוב בפלוטון בתחרות, לאחר שבשנה שעברה בוטל הדראפטינג בנתניה ולפני הקורונה… מי זוכר? (לדגי הזהב שמתעקשים – הייתה תחרות דראפטינג בנתניה ואפילו בקרית ים).

כן, יש סיכון גדול יותר ברכיבה בפלטונים עם אנשים זרים שצריך לסמוך עליהם במהירות גבוהה שיסמנו או לפחות יעבירו את הגלגל במקום בטוח, עם מעט מאוד מקום לטעויות אם רוצים לנצל היטב את האווירודינמיקה של הפלטון. לא שמעתי על תאונות מלבד אחת מצערת בה רוכב נבהל מרוכב שעקף מצד שמאל לאחר שהתריע על עקיפה – ושלח אותו לשיחים, מסיבה לא ברורה. בדיעבד לא בטוח שזה הדבר הכי חכם שהייתי יכולה לעשות שבוע בדיוק לפני החתונה שלי, מחשבה שחלפה בראשי כשניסיתי לשבת על דבוקת בריחה אותה הוביל אריאל אגרון בארבעים ומשהו קמ”ש.

טריאתלון נתניה

השחיה

התחזית הבטיחה ים גלי עם גלים בגובה חצי מטר ורוח צפון-צפון מערבית. בפועל, הים היה תענוג עם קצת גלים בכניסה שפינקו ביציאה וזרמים צפוניים קלים, אבל לא יותר מזה. משתתפי הספרינט עשו הקפה אחת ומשתתפי האולימפי התפנקו בשתי הקפות עם יציאה מהמים ביניהן, מה שמעלה את הדופק ומאתגר את החזרה לשחיה ארוכה ורציפה.

אי אפשר לחתום את פרק השחיה בלי להזכיר חבר חשוב בטריאתלון נתניה: בל נשכח את הקיר המפורסם שמחכה לשחיינים ביציאתם מהמים ומותיר אותם חסרי נשימה לאחר 300 מטר ריצה בשיפוע מפנק ביותר. למעשה, בכל טריאתלון הריצה ביציאה מהמים היא במגמת עליה, שכן פני הים בגובה 0′ ונמוכים מפני הקרקע. אבל חוף ארגמן מאפשר חוויה עוצמתית יותר בדרך ל-T1.

האמת שאם כבר הגענו לשחיה, אז נחזור בזמן ממש עד נקודת ההתחלה. אני חולה לא טובה. אני לא טובה בלנוח. גם עם החימום מלווה בכאבי שרירים שמתגברים בשחיה, הזינוק בחלושס, ובריצה התכווצויות מפנקות בבטן. קלקול קיבה שכזה אחרי ארוחת צהריים מעשה ידי תן-ביס עם יותר מדי דגים טריים שככל הנראה לא היו טריים כלל. מבחינתי יש מקום גדול לשיפור בלהיות חולה. אני מספיק חולה? אני לא חולה מספיק?

ללבות את האש, חליפת הטריאתלון שלי כלל לא הייתה ברשותי החודש, מאחר ונשלחה לתיקון אצל Castelli באיטליה. לא היה לי ברור מה אלבש לתחרות, אבל לני חסך לי את השאלה והביא לי אותה תפורה ומתוקנת בכבודו ובעצמו עד פתח הבית, יומיים לפני התחרות.

טריאתלון נתניה

הקולות מסביב לא עוזרים: “אה, זה בטח כאב בטן של התרגשות של כלה שמתחתנת עוד שבוע”. בדיוק ככה נראים זוג שמתחתן בעוד שבוע, חשבתי לעצמי אחרי התחרות: אלדר ואני לא מסוגלים לעמוד, מחזיקים את הבטן ומתפתלים מכאבים על הדשא במתחם הסיום.

למעשה, היכולת הראשונה שקלקול הקיבה לקח לי – זה החיוך. בכל טריאתלון אני מוצאת את עצמי מחייכת כל הזמן לכולם ומעודדת ללא הפסקה. פה החיוך הרגיש לי כמו מאמץ עילאי. הרגשתי מרוקנת, כואבת ולחייך זו היתה פעולה שדרשה אקסטרה מאמץ, שבדרך כלל אני לא צריכה לחשוב עליו.

טריאתלון נתניה

טריאתלון נתניה סיכום

“זה הטריאתלון השלישי שלי, אבל הפעם הראשונה בה אני מצליח להתחרות בשלושת הענפים”, סיפר עוז מקבוצת GOLDENTRI. כיף לפתוח כך את העונה עם השתתפות יפה יחסית ולראות כל כך הרבה פרצופים מוכרים וחדשים סביב. ספרתי 227 משתתפים, רק במקצה האולימפי. החלטה טובה התקבלה ביום לפני התחרות לפצל את שטחי ההחלפה בין הספרינט, ילדים ונוער – ולפתוח שטח החלפה צפוני נפרד למשתתפי האולימפי. אני בשלה לשיבוץ עוד תחרויות עם דראפטינג על הלוח.

אני לא חושבת שזה מצב הגיוני להגיע אליו – יותר משנה שלמה של תחרויות בהן בכל תחרות השחיה מתבטלת (תל אביב 2022) או לחלופין הריצה מקוצרת (אשקלון 2022, גלילמן 2022) או מבוטלת לכולם (אשדוד 2021). אפשר לחשוב על הגמשת החוקים, אפשר לחשוב על הזזת התאריכים, אבל רצף כזה מעיד שיש בוודאות על מה לחשוב. וזה בלי שנכנסתי למים שאזלו מתחנת ההזנה באמצע יוני בדואתלון תל אביב.

איך אפשר למשוך ככה טריאתלטים חדשים לענף? לשכנע טריאתלטים ותיקים להגיע להתחרות? כל הלוגיסטיקה הכרוכה בתחרות (ערכות, צ’יפ, מספר חזה ואופניים). הכסף הרב שעולה ההרשמה (400 ש”ח למי שאינו חבר איגוד), זמן הנסיעות וחוסר השינה לפני התחרות (הרי שטח ההחלפה נסגר שעה וחצי לפני זינוק הספרינט) – לשם מה?

אני מאוד אוהבת תחרויות של האיגוד ומשתדלת לא לפספס אף אחת, כשאני בארץ. אני חושבת שזה חשוב והכרחי להתפתחות כל ספורטאי. אמנם נושא הקיצורים והביטולים לא נוגע לטריאתלון נתניה, בו לא קוצר על הנייר שום מקצה, למעט הפדיחה במדידת מרחק הריצה, אבל זו נקודה שצריך להעלות.
בראש המירוץ הקרב היה צמוד בשני המינים והוכרע בריצה. התוצאות הרשמיות להלן:

מנצחים אולימפי גברים

  1. רועי זוארץ 01:43:40
  2. שחר עגור 01:44:01
  3. אלון כהן 01:45:17

מנצחות אולימפי נשים

  1. יהלי ויתקין 01:56:14
  2. עדי כספי 01:58:34
  3. סופיה קורזונינה 02:04:27
מאת: נעה כפרי
צילום: הראל זילברמן

 ⬇️⬇️⬇️ אגב, שמת לב למלבנים האלה לשיתוף כתבות? אם אהבת את התוכן שלנו, התודה הכי גדולה עבורנו היא שיתוף שלהן לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך