הקיץ בפתח והחום עולה, אנחנו ממליצים לעבור לריצות לילה קרירות ומהנות. אם חששתם ולא ידעתם איך ומה, ריכזנו עבורכם כמה טיפים לתענוג הלילי.

ריצות לילה בשטח הן הריצות האהובות עליי. החושך העוטף אותך מסביב, ההפוגה מרעשי העיר הסואנת, הנקיון של האוויר, הצינה המיוחדת שקיימת בלילה בשטח. אלומת הפנס שמייצרת מראות מרהיבים עם משחקי האור והצל. אם ממש הצלחנו, נזכה לראות גם את חיות הלילה השוכנות באזורי יער והשדות.

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

השבוע השתתפתי בריצת ליל ירח שאורגנה על ידי דורון מ RUNWAY זרזיר. הריצה יצאה מהחנות כאשר המסלול היה ברובו בשטח. הריצה הזכירה שהאביב והקיץ מביאים איתם את ריצות הלילה, ריצות ירח ועוד שמות שונים לריצות אשר מתבצעות בשעות הערב המאוחרות והלילה. חלקן של הריצות מתבצע בשטח וחשוב להיערך אליהן מראש. בנוסף גם אל הריצה עצמה מומלץ להתייחס קצת אחרת. אספנו לכם כמה טיפים חשובים לריצות שטח בלילה.

ריצות לילה

למה לנו לרוץ בלילה?

בימים החמים של האביב והקיץ, ריצות בכלל וריצות ארוכות בפרט מחייבות השכמה מוקדמת כדי להספיק לרוץ לפני שהשמש זורחת ומתחילה להכות בנו ללא רחמים. פתרון חלופי לריצות הבוקר הוא לרוץ אחרי שקיעת השמש וכדי לחסוך את התענוג בריצה על האספלט שממשיך לפלוט חום, האידיאל הוא לרוץ אחרי שקיעת השמש בשטח ולהנות מכל היתרונות שבריצת לילה.

למה צריך להתכונן לריצת לילה בשטח?

  • שטח הוא לרוב לא סביבת הריצה הטבעית של רובנו.
  • ריצה בחושך מאופיינת באתגרים משלה כגון קפלי קרקע, אבנים, ענפים ועוד
  • מטבענו הגוף נוטה להיכנס למצב שינה כשמחשיך ובריצת לילה אנחנו נדרשים להיות ערניים כפליים.
  • פנס מייצר משחקי אור וצל על פני השטח אשר עלולים להטעות אותנו בזיהוי פני השטח.
  • בלילה אפשר לפגוש בהפתעה חיות אשר לא היינו פוגשים ביום או רואים מספיק זמן מראש.

ריצות לילה

ריצות לילה בשטח – כל הטיפים

לא לרוץ על בטן מלאה – רוב מרוצי הלילה יהיו אחרי השעה 20:00 . מי מאיתנו שרגילים לאכול ארוחת ערב בשעות 18-19, צריכים להיות מודעים לנושא וביום הריצה להקדים את ארוחת הערב לכ-3 שעות לפני הזינוק. ארוחה קלה בצירוף כוס קפה לפני הריצה יכולים לעזור לערנות ולתוספת אנרגיה בזמן הריצה.

זה הזמן לשותפים – במידה ובחרתם לצאת לריצה לילית עצמאית ולא במסגרת מירוץ, מומלץ לבצע אותה עם שותף (אני הייתי מאמץ את ההמלצה גם בשעות היום). כך תהיה לכם עזרה לכל צרה שלא תבוא. בזכות החושך בלילה אפשר לרוץ עם שותפים ואם בא לכם להיות קצת לבד אפשר להתרחק מעט בחסות החשכה וכך גם להנות משני העולמות באותה הריצה.

להאיר את הדרך – פרגנו לעצמכם פנס ראש איכותי או פנס גוף, בעל עוצמת אור חזקה, משקל קל ועדיפות לסוללות נטענות. אחרי שרכשתם אחד כזה, זכרו להטעין אותו ולקחת אותו אתכם לריצה – סקרנו לא מעט ואתם מוזמנים לקרוא. זיכרו כי גם אלומת הפנס מייצרת משחקי אור וצל ולכן עדיין צריכים לשים לב לפני השטח במשנה זהירות.

זה הזמן לקחת טלפון ניידבריצה עצמאית בחושך, גדל הסיכוי לפספוס של כפל קרקע, ענף זרוק, אבן גדולה או כל מכשול שיכול להיות במסלול. מכאן הדרך קצרה למעידה או כל חבלה אחרת ואז אתם עלולים למצוא את עצמכם במרחק של כמה קילומטרים מנקודת ההתחלה או הסיום ללא יכולת לרוץ. חשוב שתהיה אופציה להזעיק עזרה.

מחזירי אור – בכל ריצת לילה חשוב להצטייד במחזירי אור, גם בריצה בשטח אתם עלולים להיתקל ברכבים מסוגים שונים, רוכבי אופניים או כל טייל אשר בחרו לנסוע דווקא במסלול שלכם.בעזרת מחזירי אור תבלטו בשטח וגם במקרה ותהיו זקוקים לעזרה ויצטרכו לאתר אתכם. גם ביגוד בהיר יכול לתרום לנראות אבל תמיד עדיף להשתמש במחזירי אור.

ריצות לילה

מוזיקה – גם אם אתם רגילים לרוץ עם מוזיקה, נסו בלילה לרוץ בלי. גם למען הבטיחות שלכם כדי שתוכלו לשמוע רכבים או אנשים שמגיעים מאחור או מישהו הקורא לעזרה וגם כדי להנות מהקולות של הלילה.

חיות – בלילה אפשר לפגוש הרבה חיות במיוחד בריצה בשטח. מפרה שהחליטה לחסום לכם את הדרך, דרך תנים ושועלים, דורבנים, נחשים וכדומה. חשוב להיות ערניים, להאיר רחוק ככל האפשר עם הפנס ולהימנע מלבעוט באבנים (נכון גם לגבי שעות היום) כדי לא להפחיד את הנחשים. לשים לב שלא דורכים על צורות הדומות לחבל הנמצאות על הדרך ולא להתרגש מזוג עיניים שפתאום בורקות מרחוק באיזה שיח.

נעליים – לריצה בשטח בכלל ובריצת לילה בפרט חשוב שיהיו נעליים בעלות אחיזת שטח טובה, נעל בעלת אחיזה טובה יכולה למנוע החלקה אם עלינו על משטח רטוב, או מעידה על דרדרת של אבנים שלא ראינו בחשיכה.

טכניקה – בריצת שטח חשוב להרים את הרגליים גבוה! חשוב לא לרוץ בשטח בפסיעה שטוחה מכיוון שאתם עלולים להיתקל באבן או כפל קרקע. תרגלו באימונים ריצה בהרמת ברכיים ל-90 מעלות. אימון זה ישפר לכם את היכולת להרים את הרגליים גבוה בזמן ריצה בשטח.

 תרגול – אם אתם רצי בוקר, בהתחלה הגוף שלכם יגיב בעייפות, יהיה לו מוזר לרוץ בשעות הלילה. תרגלו בשלבים את הכניסה לעולם הריצה בלילה. רוצו בהתחלה מרחקים קצרים ואז באופן מבוקר הגדילו את משך הריצה עד הגעה אל היעד.

לרוץ בלילה

לסיכום

לריצת לילה יש את הייחודיות שלה, האווירה מסביב, השקט, החושך, הקרירות והאוויר הנקי. קסם מיוחד יש לריצות ליל ירח מלא בהן המסלול מואר גם על ידי אורו של הירח. מרוצי שטח מהווים הזדמנות מצוינת לרוץ בשטח גם למי שלא רגיל, עם מעטפת תומכת ורצים נוספים על המסלול. יש כמה ריצות ליל ירח מלא חינמיות שכבר הפכו למוסד, דוגמת הריצה המאורגנת על ידי דורון מ RUNWAY. עקבו אחרי הפרסומים ברשתות הצטרפו לעולם חדש של ריצות קסומות וקרירות.

 

מאת: הוד קליין