נעלי ריצה- מה אתם רוצים מהן? שיהיו יפות, קלות נוחות ונעימות. שיתנו חוויה פשוטה: שיהיה לנו נעים ברגל במהלך הריצה, גם אם היא ארוכה ובשורה התחתונה זה בדיוק מה שקיבלתי מהאון Cloudflow. ביחד עם חידה: מה חדש בדגם הזה?

מאת: גיא חלמיש

און Cloudflow במבחן היא דור חדש ומעודכן של דגם שבחנתי בעבר. קיבלתי אותם עם חידה ללא מידע מהיצרן: מה השתנה בהם? בד”כ היצרנים דואגים להפציץ בנתונים אבל הפעם, פשוט קיבלתי נעל וקישור לעמוד אינטרנט מינימליסטי למדי. אז במבחן הזה נרוץ קצת אחרת מהמבחנים שלנו בד”כ וננסה לענות על החידה: מה חדש בנעל הזו? 

רקע על הדגם

מדובר בדגם העיקרי של און (On Running) לריצות ארוכות לרצי עלית ומתאמנים רציניים, בעיקר למרחקים בינוניים- 5-21 ק”מ, וגם כמעין נעל תחרות למרתון, על כביש, ואתם רצים נייטרליים שאוהבים דרופ מתון ומשקלים נמוכים – זה הדגם בשבילכם.

  • ייעוד: ריצת כביש
  • תנועה: נייטרלית
  • משקל: 235
  • דרופ: 6 מ”מ 
  • מחיר: 800 ש”ח ו 680 לחברי מועדון 
  • לקנייה: אתר ING sport

נעלייםנעליים

פחות כמה גרם מהדגם המחליף 

לכאורה משקל קל הוא דבר שתמיד צריך להעדיף,  אבל החיים אינם פשוטים: בד”כ משקל קליל במיוחד יבוא על חשבון הכנסת חומרים וטכנולוגיות לנעליים שיכולים לשפר אותן. למשל- על חשבון עמידות ואמינות לאורך זמן, רמת השיכוך, או ניהול התנועה, או חיזוקים ואחיזה טובה בגפה העליונה. האיזון פה עדין. אם משקל היה הדבר היחיד שאנחנו מסתכלים עליו הרי שכולנו היינו רצים עם נעלי תחרות.  

האון האלה קלות ביחס למרחקי המטרה שלהן. רוב הנעליים שאני מקבל בקטגוריה הזו נמצאות בטווח שבין 250 ל 300 גרם. המשקל המצוין הזה זה מייצר להם יתרון גדול כי התחושה הקלילה נפלאה. מנסיוני בדגם הקודם, לדגם הזה אין בעית אמינות ולכן יש פה יתרון ענק: גם מתאים למרחקים, וגם מחזיק אותם יפה. הם הורידו כמה גרמים מהדגם הקודם כנראה בזכות המעבר לחומר ה Helion החדש בסוליה.

נעלי ריצה

התחושה העיקרית: גמישות הסוליה ורכות השיכוך

מאפיין של און, וגם הופך אותם למותג שאנשים עפים עליו בקטע של שימוש יומיומי להליכה, הוא הרגש המועבר לכף הרגל בתנועה. בהליכה יותר מבריצה, אנחנו מרגישים את התנועה הזו מהעקב אל האצבעות והשחרור אל הצעד הבא לאחר מכן. זו אחת הדרכים לחוש את הסוליה בדיוק, בהקשר של הגמישות והתנועה שלה. בריצה אני מנסה לייצר מהלך קצר יותר על הקרקע ולברוח מהר אל האוויר, אולם בהליכה, ממש מרגישים את התגובה לתנועת כף הרגל.

התחושה היא מינימליסטית יחסית- לא תחושה של המון סוליה אלא של שיכוך שעובד עם הרגל, ומקבל את התנועה שלה. אם לזקק לדבר אחד שאני הכי אוהב בכל הנעליים של און הרי שזו התכונה הזו. 

כנראה שהעננים האלה, בכל זאת עושים משהו מההבטחה שלהם- כשכל ענן הוא אלמנט נפרד, יש שפע של שסעים בסוליה, והיא מגיבה בכל הכיוונים לתנועת כף הרגל. זו לא נעל מינימליסטית- שכן יש לה סוליה ושיכוך משמעותיים אבל היא מצליחה לספק את תחושת הגלגול המגיבה לרגל.

מוצר חדש

שינויים מהדור הקודם במבנה העננים

עם החלפת החומרים, 18 העננים ב Cloudflow החדשה מעט מעט עבים יותר, ובעלי חלל פנימי גדול יותר. עוד דבר שרואים בעין הוא שיש פחות רווח אמצעי לאורך הנעל. ההבדל בתחושת השיכוך של הנעל הזו מהדור הקודם שלה הוא תוספת רכות. היא מעט רכה יותר מעט מגיבה יותר לרגל. התחושה טיפה יותר נעימה לרגל מאשר בדגם הקודם. 

הדגם הקודם הרגיש כמו קפיץ מעט קשה יותר, קצת פחות מפנק אבל ריספונסיבי מאוד. הדגם הזה מרגיש מפנק יותר, פחות קשוח על הרגל ומתבסס מעט יותר על תנועת הרגל הטבעית אבל טיפה פחות ריספונסיבי (ריספונסיביות היא ה”קפיציות” – עד כמה החומר זורק חזרה אחרי האימפקט). ב Cloudflow החדשה אני מקבל פידבק ברור יותר של האספלט ממנו ומרגיש אותו מעט יותר. נעליים חדשות

שסע שריכה רחב יותר

במעבר מהדגם הקודם לנוכחי החדש, מייד מרגישים ורואים שהפתח הקדמי, בין שתי שורות השרוכים, רחב יותר. און שיחקו אותה עם השינוי הזה. כמה מילימטרים המתורגמים לנוחות גבוהה בהרבה ברכיסה. כאילו יש לכם יותר מנוף על השרוך, וקל יותר לדייק את הרכיסה ולמשוך את שני הצדדים בדיוק כמו שאתם רוצים. 

On Cloudflow

אם כבר מדברים על שרוכים

און תמיד מגיעים עם שרוכים שונים לגמרי מאלה של כל החברות האחרות- דקיקים וקלילים. למדתי להעדיף אותם על פני העבים הבשרניים שיש בנעליים אחרות- הם לא נוטים להיפתח באופן לא רצוני, וקל מאוד להכניס אותם לתוספת הבאה בנעל החדשה: באמצע הלשון יש גומי, שמטרתו לאפשר לכם להכניס את לולאות הקשר והשרוך לתוכה, וכך להשאיר את השרוכים ללא בריחה לצדדים וקפיצות לכל הכיוונים. הסיכוי שיפתחו כך קטן עוד יותר. נחמד!On Cloudflow

שינוי ברצועות המתח בגפה

הגפה העליונה של און היא בעיני יצירת מופת- מאוד מאווררת ונעימה. היא מקבלת את צורת הרגל בצורה מושלמת ונוחה. בצדי הגפה, יש את רצועות המתח – רצועות חיזוק מחומר פחות גמיש מהרשת המאווררת המשמשות כחלק מה”שלד” של הגפה. הן מייצרות קיבוע לתצורה, ומשמשות כרצועות מקשרות בין מתח השרוכים לסוליה ומטרתן לייצר תנועה ללא אובדן אנרגיה ומתיחות מיותרות. את זה כל מי שיביט בנעל יראה: הרצועות זזו קדימה, והמפשק שלהן גדל, מה שממש מורגש בשימוש כתורם לקשר טוב יותר בין הרכיסה לתחושת העיטוף של הרגל. שיפור ניכר ובמקום מהדגם הקודם. 

On Cloudflow

Helion באזור העקב

און פיתחו את ההליון – שהוא חומר שלהם המשמש לספיגה, אינו מאבד את התכונות בטמפרטורות שונות. עסקנו בו יותר בכתבה על הדגם העירוני שלהם Cloudswift שבו הוא הושק לראשונה. האזור הבולט בו הוא סביב העקב, מהבחינה הזו לא הרגשתי הבדל מהנעל הקודמת ובשתיהן רמת השיכוך באזור העקב מעולה. ההבדל הוא, כך מסרו לי מ ING sport היבואנית בשיפור ועמידות ושימור תכונות החומר לאורך זמן. עוד דבר מעניין הוא שבפיתוח מעורבים מומחי חומרים מישראל! 

מעל להליון יש את עטיפת העקב וזה אחד הדברים הטובים ביותר בענף הנעליים שיש. איכשהו, למרות שאינם משתמשים בהרבה חומרי ריפוד וספוגים, הצליחו ב On Running לייצר מעטפת נעימה מאוד שתופסת את הקרסול ומונעת בריחה שלו, בדיוק רב, ובדקיקות.  

מבחן לנעליים

האם הסוליה רחבה יותר?

זה כמעט בלתי מורגש, ורק בעקבות התחושה המעט יותר ממורכזת שהיתה לי עם הדגם החדש, נתתי מבט לעומק. אני חושב שהוסיפו איזה מילימטר או שניים לאיזור הקדמי בנעל והפכו אותה למעט יותר רחבה. זה שינוי קטן שהוא מאוד במקום. בנעל הקודמת ברגל ימין תמיד הרגשתי כאילו הרגל מעט בורחת הצידה, ואילו פה- בול במרכז, עם תחושת ביטחון ונוחות משופרת.  

מבחן נעליים

חסרונות?

יש שני דברים שכדאי לקחת בחשבון בנעליים האלה: החיסרון המסורתי והקבוע באון הוא בכניסות מזדמנות לשטח. נכון שזו נעל כביש, אבל פה ושם אם תרצו לרוץ על דרך עפר או אדמה, תגלו שהרווחים בין העננים יכולים לקלוט לתוכם אבנים. 

מי שמאוד רוצה ניתוק מהקרקע, ובוחר בד”כ בנעליים עם המון שיכוך (באון זה דגם ה Cloudstratus), לא יאהב את הפידבק המדויק כל כך שהנעל הזו נותנת מהאספלט. היא לא נעל בעלת פלטפורמה מבודדת מאוד. אם אתם נוחתים קדמיים יכולה להיות לכם תחושה רבה באזור הקדמי, שם הסוליה דקה יותר. רצים יעילים אוהבים את זה בד”כ, אולם רצים כבדים יותר יכולים להרגיש מעט את אזור הכריות ב 20ק”מ ומעלה. 

נעלי ריצה

סיכום: הנעל הכי טובה שלי עד כה

אם הייתי צריך לוותר על כל זוגות הנעליים שיש אצלי, נכון לעכשיו, עד שיתברר אחרת (כי נכנסים דגמים חדשים ומשופרים כל הזמן מיצרנים מגוונים), הרי שזו הנעל המועדפת עלי מכולן. היא קלילה ממש, מאווררת, מספקת שילוב מושלם כמעט מבחינתי של עיצוב יפהפה שנוח לי להסתובב איתו גם מחוץ לריצה, תגובתיות מעולה לתנועת כף הרגל באמצעות גמישות של הסוליה ומבנה העננים הייחודי. אני לא אוהב סוליה עבה שמנתקת אותי מהקרקע, ורוצה להרגיש מה קורה עם כף הרגל שלי בריצה. היא בדרופ המושלם עבורי (6מ”מ), והיא מרגישה פשוט נעימה ועוטפת. 

חווית השיכוך שלה נפלאה. רכה, נעימה ומגיבה. לעומת הדגם היוצא, המשורר החליט לכוונן אותה טיפה יותר לכיוון של רכות ועם מחיר קטן מאוד של ריספונסיביות והפרדת רגל-קרקע. הפידבק בנעל החדשה מהאספלט מדויק ומורגש יותר. בעיני זו נעל נפלאה ומומלצת. פדרר צודק. 


הכניסו מייל פה וקבלו מאיתנו רק פעם בשבוע את הניוזלטר (אפשר להפסיק בקלות):

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
וידאו: מבחן מוצר בלשי של המהדורה החדשה של On Cloudflow
משקל גמישות אוורור עיצוב תחושת קרקע מדויקת
לא אוהבת אבנים
93%Overall Score
עיצוב וסקסאפיל100%
פידבק \ תחושת קרקע100%
שיכוך80%
ריספונסיביות\קפיציות90%
אחיזת קרקע (סוליה תחתונה)90%
אוורור100%
אחיזת חלק עליון90%
תמורה90%