במבחן של דלית הפעם: הדגם Cloudultra של נעלי און המיועד לריצת שטח, במטרה לתת את התמיכה המתאימה למגוון סוגי שטח: שבילים לבנים, סינגלים ומסלולים הררים וטכניים. 

און קלאוד אולטרה, על פי השם, מספקת הגנה נוספת לריצות למרחקים ארוכים במיוחד כמו אולטרה מרתון, עם סולייה מרופדת ויציבה במיוחד, שתתאים לרוב הרצים.

ON היא חברת נעלי ריצה שוויצרית שנוצרה בשנת 2010 ברעיון ליצור חווית ריצה שונה, עם נחיתה מרופדת במיוחד. נעל השטח שבמבחן הפעם נחוותה דווקא באווירה פחות שוויצרית, לקראת עונת הקיץ בישראל – הקיץ בישראל היא עונה נהדרת לריצות שטח: נופים יפים, מזג אוויר נעים יותר מאשר בעיר, ואפשרויות ריצה חברתיות ומירוצים בתקופה שכמעט לא קיימים בכביש. 

נרשמים לתוכן ריצה מקצועי מראנפאנל ואז ממשיכים:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

און CloudUltra לריצת שטח – נתונים טכניים:

 • חברה: ON
 • דגם: Cloudultra
 • סוג נעל: שטח, ריצות ארוכות
 • משקל: 295 גרם גברים (מידה 41)  \  245  גרם נשים (מידה 38)
 • דרופ: 8 מ”מ
 • שיכוך: מקסימלי, טכנולוגיה CloudTec
 • גובה: 34 מ”מ
 • רוחב: בינוני – היצרן ממליץ לקנות חצי מידה מעלה מהרגיל לדגם הזה

On cross country shoes

רשמים ראשוניים – מראה ונעילה ראשונה לפני ריצה

הנעל יחסית קלילה ואוורירית עם חלק עליון בנוי משכבות בד מחוררות ונושמות. החלק העליון עשוי מבד פחות לוחץ באצבעות ובחלק העליון של כף הרגל, ויותר נוח לריצה. מבחינת רוחב, הנעל יחסית צרה ואם אתם בעלי רגל רחבה יחסית בדקו שאינה לוחצת בחלק הקדמי של כף הרגל עוד בחנות. 

הסולייה שונה מנעלי שטח אחרות, עם חריצים בעומקים שונים מ2 מ”מ ועד 4 מ”מ. היא נראית כמו סוליה שנותנת אחיזת שטח טובה בתנאי מסלול ומזג אוויר שונים. קשיחות הסוליה הורגשה בריצות הראשונות ולקח זמן עד שהנעל איבדה את הקשיחות של נעל חדשה. חשוב להדגיש שהפעם און שינתה את הסוליה שלה מזו המסורתית אצלה לריצת שטח – בהכניסה את “העננים” אל תוך הסוליה בכמה גבהים בניגוד למה שהיה עד לדגם הזה, ועם השארת סוליה תחתונה רציפה ללא רווחים. התוצאה: יותר שיכוך, וללא תפיסת אבנים בין העננים. בכך היא נתנה מענה לטרנד הנוכחי של שיכוך מקסימלי לצד פתרון לעניין שהפריע לרצי השטח בעבר – האבנים הנתקעות.

למערכת השרוכים יש מתקן FlipRelease, המאפשר הרחבת הנעל תוך כדי ריצה להקל על הלחץ בכפות הרגלים, זה אחד הדברים הבולטים כיתרון פוטנציאלי  מעל נעליים אחרות. הנעל גבוהה וטיפה מאסיבית להעדפתי, אך לריצות ארוכות ואולטרה זה יכול ליהיות יתרון. 

נעלי ריצה לשטח און

המבחן

כרצה למרחקים ארוכים רוב הריצות שלי הן לפחות 20 ק”מ, כך שאחרי ריצה ראשונה להתנסות של 8 ק”מ, שאר הריצות היו ארוכות לפחות פי שתיים, ועד מרחק של 30 ק”מ. רצתי עם הנעליים סביב ה-150 ק”מ, כל הריצות בסטרבה. הריצות בתנאי שטח שונים, הכוללים שבילים לבנים, שבילי חצץ, סלעים וחול, וריצות הרים ברמת טכנייות בינונית.

runpanel.co.il@ עקבו אחרינו באינסטגרם! 

שיכוך

סוליית Helion superfoam של און מעניקה שיכוך מצויין, הרגשה אוורירית, קפיצית וקלילות בנחיתה לאורך כל ריצת השטח עם בלימת זעזועים מאוד מורגשת.  רמת השיכוך המוגברת ביחס לנעליים אחרות שומרת על תחושה של רגליים טריות גם אחרי שעות של ריצה, ומונעת עייפות וכובד או תפיסות שרירי הרגליים.  סיימתי את כל הריצות בתחושה שיכולתי להמשיך לרוץ, עם רגליים לא עייפות, וההתאוששות אחרי הרגישה מהירה מהרגיל.

און נעלי ריצת שטח

אחיזת הרגל

האחיזה טובה עם רוחב מותאם לאצבעות ולעקב נותן תחושה שהרגל מוחזקת היטב ולא זזה או מחליקה בתוך הנעל תוך כדי ריצה, בעיקר בזמן ריצה מהירה או בשטח פחות יציב.  בקרסול הנעל גבוהה וצמודה מנעליים אחרות, מחזיקה ותומכת בצורה יותר יעילה באזור זה.

אחיזת שטח

הסולייה עם טכנולוגית ה-Missiongrip, עם חריצים בעובי ועומק שונים, נאחזת לקרקע בתוואי השטח השונים, לא מחליקה, ונותנת תחושה של ביטחון בעיקר בירידות או בשטח לא מהודק, אלמנט דומה לזה שנמצא בנעל השטח CloudVenture. גמישות – נעל שטח חייבת להיות טיפה קשיחה כדי לשמור על כף הרגל בשטח המשתנה. הקשיחות הזו בד”כ מתרככת לאחר מספר ריצות, אולם היא הכבידה מעט בחלקים של כביש שאנו לפעמים פוגשים בחלק ממסלולי השטח וגרמה לה להרגיש פחות גמישה. בשטח מלא וטכני הדבר מצוין ומגן על הרגל ועל השליטה בתנועה. 

נוחות

זו נעל נוחה ואוורירית, יושבת טוב ברגל, ולא גורמת לשיפשופים או לחץ בכפות הרגליים. כל מי שמבלה בשטח שעות ארוכות יודע עד כמה ההיבט הזה הוא אולי מהחשובים ביותר שיש בריצה מאחר ושפשוף או נקודת אי נוחות תופסים מימדים הולכים וגדלים בריצה ארוכה – הייעוד של הנעל הזו. בהיבט הזה היא טובה מאוד. 

און ריצת שטח

עמידות חומרים

אבל גם הסולייה וגם החלק העליון עשויים מחומרים איכותיים ועמידים בתנאי שטח קשים. אחרי כ150 ק”מ הנעל נראת עמידה כמעט כמו בהתחלה, בלי קרעים בבד או שיפשופים עמוקים בסולייה. 150 ק”מ בריצת שטח בד”כ כבר מספקים תמונת מצב סבירה להמשך לבוא ונראה שבנו אותה היטב. 

מערכת שרוכים

שרוכים חזקים, באורך נוח ומתאים לקשר רגיל או כפול.  אפשרות לשחרר את השרוכים תוך כדי ריצה בסיבוב ה-FlipRelease ולאפשר יותר מקום בנעל לכפות הרגליים משפר את חווית הריצה ומוסיפה עוד אלמנט של נוחות, כך שמתחילים את הריצה עם נעל צמודה ותומכת, ואחרי זמן אם הנעל מתחילה ללחוץ בגלל התנפחות כף הרגל אפשר לשחרר.  יש בלשון הנעל פס גומי שעוזר לשמור על קשר השרוכים במקום.

On cloud

משקל

כצפוי תמיכה, שיכוך ועמידות באים על חשבון משקל הנעל. ללא ספק אחד הדברים לקחת בחשבון אם מנסים למצוא את האיזון האולטימטיבי בין תמיכה ושיכוך, לבין משקל הנעל ותחושת הקלילות בריצה. יכול להיות שלרצים יותר גבוהים או כבדים, משקל הנעל יהיה פחות מורגש. משקלה 245 גרם לנשים ו 295 גר’ גברים- זה אחד המשקלים הנמוכים שיש בשוק לתחום האולטרה ושיכוך מקסימלי, אבל אני הרגשתי צורך להוריד עוד קצת מהמשקל.

רוחב

קודם כל אדגיש שאני בעלת כפות רגלים רחבות יחסית ואחרי כשעתיים ריצה לכולם כפות הרגליים מתנפחות עוד קצת. פה באה לעזרת הרץ מערכת השרוכים ה-FlipRelease אשר מקלה על הלחץ, אך לרצים עם כפות רגליים רחבות זה יכול להיות לא מספיק. שימו לב – היצרן ממליץ על קנית מידה שלמה אחת מעל המידה הרגילה שלכם בנעל זו.

נעלי אולטרה מרתון

סיכום והמלצות:

נעל מצוינת למי שמחפש בעיקר שיכוך ותמיכה לריצות ארוכות, ואחיזה טובה בשטח. שמעו להמלצת היצרן לקנות חצי מידה מעל הרגילה שלכם בחברות אחרות והנעל הורסטילית הזו, תהייה אופציה לרוב הריצות השטח במגוון מסלולים ובמגוון מרחקים, בדגש אך לא רק על מרחקים ארוכים.

אהבתי

 • נוחות
 • שיכוך
 • אוורור

פחות אהבתי

 • קשיחות על אספלט
 • רוחב
מאת: דלית לוין, מאמנת ריצה ואולטראיסטית בעלת Vamos Running – קבוצות ריצה בראשון לציון ובתל אביב