הפעם על הרגל נעל שטח אגרסיבית במיוחד, On Cloudeventure דור 3 עם מראה שמזכיר לשריונר כמו שחר אלוש זחל של טנק. הוא יצא לבדוק אם היא אכן טוחנת את השטח כמו המרכבה שפיקד עליה ולאחר כ-100 ק”מ ריצה חזר עם מסקנות.

שעת צהריים קרירה ברמת החייל, ואני מחפש חניה. התרגשות קלה כבר באוויר לקראת איסוף הנעל. אני נכנס לחנות הדגל של On ומחפש אותה במבטי. ספציפית את הדגם הזה לא יצא לי לראות באבולוציה האחרונה והשלישית שלו. לפתע זה תפס את העין שלי, ואחרי שלום למוכרת הנחמדה אני מכריז “44.5”. חשוב לציין שהנעל הזאת אינה הברקה של החודש האחרון, ורצה כבר כשנתיים על הרגליים של הרבה רצי שטח. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הדור הנוכחי עבר ריענון, שדרוג ונתן מענה לביקורות עבר. בכלל אני מניח שיצא לכם לראות לא מעט את החברה השוויצרית לאחרונה בשבילי הפארקים, מרוצים, קבוצות מתפנקים בנעל זו עם חיוך רחב. נעלי ON אינן זרות לי, וכבר רצתי עם מספר נעליים בעבר. לחלק מהדגמים התחברתי יותר ולחלק פחות. “הנה המידה שביקשת” אמרה המוכרת המחויכת, ומיד נעלתי אותן. מהרגע הראשון הייתה הרגשה טובה, ולא הייתה לי סבלנות לקחת אותן לטיול ריצה ראשון בפרדסים ליד הבית.

נעלי ריצת שטח On

כרטיס ביקור: On Cloudeventure

 • חברה: On running
 • ייעוד: ריצת שטח
 • דגם: Cloudventure
 • טכנולוגיה: CloudTec® 
 • משקל: 310 גרם (למידה 42.5)
 • דרופ: 6 מ”מ 26mm/18mm
 • מחיר: 750 ש”ח (אבל יש הנחות לחברי מועדון)

הריצה הראשונה הפתיעה בגדול

שעת החשכה קרבה ובאה, ואני מזדרז להגיע לגן לאסוף את הגדול שלי. הוא לא יכול להתאפק, ובדרך לאסוף את הקטן הוא כבר נובר בתוך השקית ומוציא נעל. “וואו אבא, זאת נעל ריצת שטח חדשה?”, “כן” אני עונה. ובתוך תוכי כבר מחכה להגיע לשעת הריצה. פנס ראש נדלק ואני יוצא לדרך. כבר מהצעדים הראשונים אני מרגיש בבית. מבט חטוף מטה מוודא שאני אכן עם הנעל החדשה, והמחשבה בראש היא שיש הרגשה שזאת נעל שרצתי איתה כבר 200ק”מ. פשוט נוחה מאוד, אבל עוד לא הגעתי לשטח, אני בקילומטר הראשון על המדרכה בדרך לשביל הכורכר. למזלי כשהגעתי לשביל הכורכר ההרגשה נשמרה, והריצה עברה בקלילות. בהמשך לקחתי אותה גם לאזורים טכניים וסלעיים בכרמל, ומצאתי שיש לה אחיזה יוצאת דופן.

ריצת שטח

חלק עליון (גפה)

יש לי נטייה דווקא להתחבר כמעט לכל גפה, והפעם לא היה שוני. נעל אמנם מאווררת, אך אטומה לחול, ואני מאוד מעריך את זה. במרכז הארץ איפה שאני נוטה לרוץ באימוני שטח, יש חול שמאוד אוהב להיכנס ולהצטבר בתוך הנעל וכאן זה לא קורה כלל. 

תחושה חמימה ליוותה אותי, ושמתי לב שהיא אכן שומרת על הרגל שלי בטמפרטורה נוחה. קיימת גם וריאציה נגד מים לנעל זו, אך אני חושב שזה פחות מתאים לארץ, כי כבר יהיה חם מדי. אם אתם מתכננים על ריצות שטח אירופאיות בחו”ל, הדגם נגד מים מתאים יותר. פס גומי שמקיף את הגפה כולה מספק הגנה ויאריך את חיי הנעל משמעותית מכל סוג רשת. אומנם הגפה לא גמישה, אך זה מקנה לה יציבות, ויש הרגשה שהיא עוטפת את הרגל ללא נוקשות. לגבי העיצוב, אני אוהב את המראה היחסית חלק של הגפה. אומנם שלי שחורות, אך בצבעים האחרים יש קונטרסט נפלא ושילוב צבעים ובזה ON פשוט מבינים.

On Cloudeventure

ריפוד העקב – לא התפשרו על ריפוד קופסת העקב, ועטפו בבד שניכר שיחזיק הרבה זמן גם בתנאים מלוכלכים, בוציים וחוליים. לצערי אין לשונית או לולאה לתפיסת החלק האחורי כדי לנעול את הנעל בקלות.  

הרוחב – אני מעדיף לקנות נעלים רחבות (2E), אך בנעל הזו לא היה בכך צורך. היא מרגישה רחבה מספיק בשביל כף הרגל שלי.

הלשונית – מרופדת במקצת, אך הקצוות ללא ריפוד כלל. אומנם זה לא מפריע לנוחות, אך לעיתים צריך להכניס את האצבע ולבטל את הקיפול הקל שנוצר.

מערכת הקשירה – דיי סטנדרטית, עם חור עליון מתכתי עם הלוגו של ON – הפרטים הקטנים כובשים אותי. את השרוך עצמו פחות אהבתי. הוא דקיק, ונוטה להפרם דיי בקלות. 

On Cloudeventure דור 3

עיצוב אגרסיבי

הלוק – מושך תגובות בכל מקום! אני מורה לחינוך גופני בתיכון ומוקף במאות תלמידים ביקורתיים כל היום. תלמידים ותלמידות ששמים לב לכל דבר ולא חוששים להגיד את דעתם האמיתית. אני מודה שהנעל קיבלה שבחים ממי שמכיר, ומשכה המון שאלות ממי שלא מכיר את החברה. היא נראית לדבריהם נעל יוקרתית, שווה, מיוחדת ועוד מחמאות אופייניות של נוער בימינו. אישית, היא נראית לי מסיבית וככה מתנהגת גם בשטח. הצבע השחור וירקרק שקיבלתי רק חיזק את אצלי את הדימוי הצבאי הקשוח ואני אוהב את זה. 

סוליה מרכזית וחיצונית 

מערכת השיכוך של ON מפורסמת בחללים בסוליה. דבר שבריצת שטח על פניו מרגיש שיהיה בעייתי. אם אבן תתקע, מה אעשה? אז לעיתים רחוקות זה קורה, אך נוטה להשתחרר במהרה. דבר שבהרגשה שלי החורים מקנים, זאת האפשרות לייצר סוליה מרכזית יחסית קשיחה ועמידה, שתהיה בשטח יציבה ומהירה, אך מבלי לאבד את הרגשת השיכוך. בנעלים אחרות עם סוליה שמנמנה יותר, לעיתים מתחשק לי שהסוליה תמרח טיפה פחות, דבר שכאן לא קרה.

מבחינת עמידות, הסוליה אגרסיבית מאוד, וניכר שתחזיק קילומטרז’ גבוה. גם להליכה עם משקלים היא תתאים טוב, ולא תמעך ותאבד מהקפיציות שלה מהר כל כך. הסוליה החיצונית מכסה כמעט לחלוטין את אזור הדריכה כולל הקשת, וגם בחריצים העמוקים. דבר זה לא נפוץ בנעלי ריצת שטח, שכן לרוב החריצים חושפים את הסוליה האמצעית. ההגנה על החריצים מאוד לטעמי, מפני שחריצים שחושפים את הסוליה האמצעית רגישים מאוד לאבנים חדות וחווים בלאי מוגבר, ON קוראים לזה MissionGrip. בגלל אופי הסוליה עם החריצים העמוקים שחותכים עמוק לתוך הסוליה האמצעית, האחיזה שלה יוצאת דופן. הלוגס ענקיים אבל לא מגושמים ובתנאי בוץ הרריים היא תזרח.

דרופ 6 מ”מ

אין לי יותר מדי מה להרחיב, זה דרופ יחסית סלחני. הרצים היחפים וחובבי הזירו יגידו שזה המון, וחובבי מיזונו יגידו שזה מעט. בסופו של דבר, דרופ זה נתון לטעם אישי. אישית, אני מגוון בין דרופים לעבודה על מגוון הפוזיציות של המגע עם הקרקע. 6 קולע טוב בטווח הבינוני.

On Cloudeventure – איך היא בכביש?

לרוב אכתוב שזה שטויות בכלל לענות על שאלה כזאת, כי זאת נעל שטח. אבל חשוב שנעל שטח תהיה סבירה גם לכביש. עכשיו יש פה קטע טריקי, כי נעל אגרסיבית עם חרכים עמוקים לרוב תחווה בלאי מוגבר מאוד בכביש. אך כאן שטח המגע של הסוליה עם הקרקע בכביש גבוה, מה שמקנה סבילות לבלאי. מבחינתי, אם היו נועלים לי אותן בלי שהייתי רואה, הייתי מתקשה להבחין שמדובר בנעל שטח כלל.

נעל שטח On

לסיכום: נעל מיוחדת ואגרסיבית לרצי שטח 

אם לא יצא לכם לנסות עד כה נעלים של ON, אני חושב שזאת התחלה מבטיחה. כמובן אם אתם רצי שטח. המראה יכבוש אתכם קודם כל, אבל לאחר מכן תגלו נעל שקל מאוד להכנס לתוכה ולהרגיש בנוח. היא עמידה, חמימה, מגינה מפני חול מטריד ואפילו טיפה גשם. הסוליה אגרסיבית ביותר, אך בזכות הטכנולוגיה של החללים שטח המגע עם הקרקע גבוה ולכן הבלאי נמוך. שיכוך הסוליה מעולה אך היא עדיין יציבה ויכולה לשאת אפילו תיק בטרק מבלי להימעך.

יתרונות

 • נוחה מהרגע הראשון
 • יציבה
 • מגינה מפני כניסת חול ברמה גבוהה
 • רחבה מספיק ללא מידת רוחב
 • יפיפייה ותגרוף מחמאות
 • סוליה אגרסיבית ביותר

חסרונות

 • החללים בסוליה יכולים לתפוס לעיתים אבנים
 • חוסר בלשונית נעילה מהירה
 • שרוך נפרם במהירות
 • לשונית טיפה דקה ומתקפלת
 • במזג אוויר חם מאוד, עלולה להיות חמה מדי
בחן וצילם: שחר אלוש