בחנתי את נעלי סלומון מדגם סלומון פנטזם 2  (Phantasm 2) ולשמחתי גיליתי חברה שמנסה להביא בשורה חדשה ולחשוב קצת מחוץ לקופסא, במקום לייצר עוד דגמי נעליים כמו שאר החברות. הכיוון בהחלט נראה נכון. 

כשמדדתי בהתחלה את נעלי ה-Salomon Pantasm 2 הן הרגישו לי קצת כמו נעלי ריצה “אולד סקול” במובן הטוב של המילה: נעל מרופדת ומאוד יציבה. 

 הצטרפו לניוזלטר, אלפים כבר הצטרפו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

החזירו את היציבות לקרסול

בשונה מהטרנד של נעליים עם סוליה מאוד רכה, שמאפשרות המון תנועה לקרסול בזמן המגע עם הקרקע, נראה שסלומון עשו צעד בכיוון ההפוך. זו נעל שנותנת לקרסול יציבות ותמיכה בסגנון של נעלי ריצה מלפני כמה שנים. במקביל, ברגע שהתחלתי לרוץ איתה, הנעל בכל זאת הרגישה מודרנית: לצד תחושת היציבות מהריפוד, סולית הנעל מרגישה רכה יחסית ותגובתית בנחיתה על הקרקע. 

סלומון פנטזם 2

מה שונה בפאנטזם 2?

בפאנטזם 2 תחושת הריפוד סביב הקרסול מאוד מורגשת. נראה שניסו לתת ערך מוסף לעומת נעליים אחרות שיש היום לשוק להציע, ומעצם כך היא תורמת למניעת עומסים על גיד האכילס ועל גידים בקרסול. זה לא מתאים לכל אחד כי ריפוד משמעותי שם גם עלול ליצור מעט לחץ באזור כפי שקרה אצלי. החידוש הוא הניסיון של סלומון להציע שילוב של העולם החדש והעולם הישן: מענה על צורך בריפוד מסיבי בקרסול הנעל (אולדסקול), ובמקביל טיפול בסוליה סופגת וקפיצית (מודרני).

סלומון פנטזם 2

תמחור מצוין 

יש עוד דבר מאוד חשוב ששונה בגישה של סלומון והיבואנית קל- גב לישראל לתמחור נעלי הכביש: הם סיפרו ל ראנפאנל-RUNPANEL כי התקבלה החלטה, לשבור את מגמת ההתייקרות המוגזמת, המתסכלת והלא פרופורציונלית של נעלי ריצה. התמחורים של כל דגמי הכביש שלהם פוגשים את הרצים במקום הגון וסביר יותר מאלה שאנחנו רואים אצל יותר מדי דגמים בשוק ועל כך מגיע להם כל הכבוד. 

זה ממש כדאי ללחוץ על הכפתור הזה – ערוץ הריצה של ראנפאנל בווצאפ:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל 

Salomon Phantasm 2 בתקציר

 • יעוד: נעל לריצות ארוכות או לרצים חובבים
 • גובה סולייה: 35 מ”מ בעקב, 26 מ”מ מלפנים
 • דרופ: 9 מ”מ
 • משקל: 255 גרם מידה 43 גברים
 • השורה התחתונה: נעל ריצה עם תמיכה טובה לקרסול במשקל קל יחסית ביחס לתחושת הריפוד שלה
 • מחיר: 599 ש”ח במבצע.

דגם ה- Phantasm 2: נעל אימונים מהירה

נעליים ניטרליות, עם דרופ של 9 מ”מ, רכות בינונית וכאמור- ריפוד די מסיבי בעיקר באזור הקרסול. נעלי הפנטזם2 הן נעליים ורסטיליות מאוד בזכות השילוב של קפיציות עם יציבות. הן יכולות להתאים למגוון סוגי רצים, החל מנעלי ריצה של רצים חובבים, דרך נעלים לאימוני אינטרוולים, ועד לאימוני נפח של רצים חצי תחרותיים ומעלה. זה יפה, מגוון, ומציג מוצר בעל טווח שימוש רחב. הPhantasm 2 היא נעל מקטגוריית ביניים המספקת רספונסיביות לריצות מהירות עם נוחות למרחקים ארוכים. היא לא נעל תחרות קיצונית שמקריבה הרבה בשם המשקל והמהירות (לשם כך יש את גרסת ה S-lab עליהם נפרסם מבחן בהמשך), אבל בכל זאת נעל אימון מהירה. יחד עם זאת הן יתאימו גם כנעל תחרות עבור רץ חובב המחפש נעל לא מגושמת מדי היות וב 250 גרם המשקל קל יחסית לנעלי אימונים רבות אחרות. 

נעלי ריצה

סוליה בעובי אמצע (סוף סוף!)

במקביל, הפאנטזם לא נמנות עם סגנון הנעליים בעלות הסוליה העבה במוגזם. הן אינן מגושמות והן לא מטשטשות כל תחושה של הקרקע, הן איפשהו באמצע. באופן אישי אני לא חושב שיש צורך בנעליים עם סוליות עבות יותר, גם בריצות ארוכות עבור רצים לא כבדי משקל רמת הריפוד הזו בהחלט מספיקה. מדובר כאן בגבול העליון של רמת השיכוך שעדיין מאפשרת יציבות ורספונסיביות של כף הרגל בריצה. איזון מצוין.

הנעל שוקלת 255 גרם למידת גברים 43. המשקל הפתיע אותי לטובה ביחס לרכות שמורגשת בריצה עם הנעל. מבחינת הרכות (לא המשקל) היא מפתיעה ומרגישה רכה כמו נעליים אחרות שהן בד”כ כבדות ממנה. נראה שאת המשקל הורידו כאן בעזרת ריפוד קל משקל בבד הנעל – הצלחה יפה ומרשימה. 

מאפיינים עיקריים

 • טכנולוגיית +energyBLADE Running בחלק האמצעי בסוליה – זו בעצם לוחית בסגנון לוחיות הקרבון המוכרות בענף שמתעקמת ומשתחררת כקפיץ המחזק את עוצמת שחרור הרגל בחלק האחרון של האצבעות במהלך הגלגול. רמת הקשיחות של הלוחית עולה בדגמים התחרותיים יותר, ומעט יורדת בדגמי אימונים
 • טכנולוגיית energyFOAM – קצף הסוליה בנוי עבור קלות המשקל ורספונסיביות. ניתן בהחלט להרגיש בריצה את הרספונסיביות של הנעל. למרות הרכות שלה הרגל לא שוקעת בתוכה אלא מקבלת דחיפה חזרה כמו קפיץ (כנראה גם בזכות השילוב של ה Energy blade).
 • טכנולוגיית Reverse Camber היא מבנה קשתי כלפי הקרקע התורמת לגלגול זורם הרגל מהנחיתה לשחרור. מעצם המבנה המעט מעוגל של הסוליה תחילת הדחיפה מתחילה מזווית קרסול של יותר “פוינט” ובכך מאפשרת גם לבהונות דחיפה יעילה קדימה

סלומון פנטזם 2

סטייל ועיצוב 

יש לנעל עיצוב הרמוני, סולידי וסימטרי. זו לא נעל מעוצבת בצורה צעקנית או כזו הדורשת תשומת לב רבה מהסביבה. יש פה שילוב של בד בצבע אחיד עם חלקי ייצוב וחיזוק בצבע אחר. בדגם שאני בחנתי בד הנעל לבן והחלקים המגנים ומייצבים צהובים, גם הסוליה צהובה, וביחד שילוב האפור צהוב יפה ומספק איזון טוב בין רוגע לעניין ושמחה.
המגנים הקשיחים יותר עוברים בצמוד לסוליה וכאילו ממשיכים אותה. חלק מייצב אחר נמצא על הבד באזור השרוכים והחלק האחורי – הוא באפור עם נגיעות כתומות.
כבר רצתי עם נעליים שהעיצוב שלהן היה יותר מעניין לטעמי, אבל זה ממש עניין של טעם והעדפה אישית לגבי רמת המוחצנות שאתם מחפשים בנעליים שלכם. ניתן למצוא בחנויות את הפאנטזם 2 בשלושה עיצובים וצבעים שונים. 

נעליים

הגפה (החלק העליון) – יציבה ועמידה 

הגפה עשויה בד דק שתורם לקלות המשקל של הנעל. בנוסף אליו, יש אזורי הגנות ופסי ייצוב – חלקים קשיחים יותר המפחיתים גמישות ומשפרים יציבות לכף הרגל בתוך הנעל. כתוצאה מכך החלק העליון יציב מאוד, ומונע תזוזות מיותרות בתוך הנעל. זה מהווה יתרון עבור אנשים עם סגנון נחיתה פחות ניטרלי שהרגל שלהם נוטה לקרוס בזמן הנחיתה על הקרקע.
בנוסף החלקים הקשיחים יתרמו כנראה לשמור על מבנה הנעל ועל העמידות שלה.
מצד שני, משמעותם של חלקים קשיחים אלה היא גם הפחתת האוורור. בנוסף הם מייצרים חוויה פחות גמישה ורכה בכף הרגל, ויתכן שהיא פחות תתאים לאנשים בעלי כף רגל רחבה. באזור הקרסול הנעל מרגישה לי גבוהה וקשיחה יותר מאשר נעליים אחרות. זה נותן תמיכה נוספת לקרסול שמצד אחד מורגשת לטובה אך מצד שני זה משהו שצריך להתרגל אליו. אצלי למשל הנעל לחצה על הפטישון החיצוני של רגל שמאל. קשירה מעט רופפת יותר של השרוכים פתרה את זה, וגם הזמן והתרככות הנעל. לא הרגשתי בעבר לחץ דומה עם דגמים אחרים של נעליים כך שאני לא חושב שזה עקב מבנה חריג של כף הרגל שלי.

סלומון פנטזם 2

הסולייה – ההצטיינות של Salomon Phantasm 2

הסוליה היא הנקודה החזקה ביותר של הפאנטזם 2: היא מצליחה לשלב בצורה טובה שלושה אלמנטים שחברות רבות מתקשות לשלב בנעלי הריצה שלהן – רכות, קפיציות ויציבות.
את הרכות והשיכוך בנחיתה קשה לפספס. יש תחושה כאילו נוחתים על כרית ג’ל. זה הופך את הנחיתה לנעימה ויכול מאוד לעזור לרצים בעלי נחיתה כבדה או לכאלה עם נחיתה דומיננטית על העקב. בסגנון שלי אני רץ שמעדיף נעליים קשות יותר אבל במקרה הזה הרכות לא הפריעה לי. מי שאוהב רכות בנחיתה בהחלט ימצא אותה בפאנטזם 2.

הקפיציות והרספונסיביות של הפאנטזם 2 מקבלות אצלי ציון גבוה מאוד. על אף שהרבה פעמים רכות מורידה מהריספונסיביות, במקרה הזה הנעל מצליחה לשמור על קפיציות מצוינת. זה מרגיש כאילו הרכות אפילו תורמת כאן ועובדת כמו במבנה של קפיץ. לדוגמה, יצא לי להתאמן עם הנעליים בחדר כושר באימון רגליים עם הרמת משקל והיה בולט שהנעל שוקעת בגלל הרכות שלה. בריצה השקיעה הזו כלל לא מורגשת וזה יאמר לזכות הרספונסיביות הטובה של הנעל – שילוב לוחיות האנרג’י בלייד עם האנרג’י פואם עבד מצוין.
יציבות הנעל, שלרוב נפגעת כאשר נותנים לנעל רכות וקפיציות, מתאפשרת הודות לריפוד העודף באזור הבד בעקב הנעל והאלמנטים המייצבים מסביב בגפה. כך מנסה סלומון להתמודד עם הבעיה הכי גדולה שיצרה אופנת הסוליות הרכות והיא פציעות גידים הנגרמות מהן. עם נעלי ריצה רכות אחרות שנעלתי בעבר תמיד התחילה לי רגישות בגידים של הקרסול והפעם זה לא קרה. 

נעליים של ריצה

שילוב נדיר של רכות, קפיציות ויציבות

 

עמידות סוליה וסוליה תחתונה

 רצתי עם הנעליים כ-200 ק”מ. ובינתיים היא מציגה עמידות טובה כמצופה מנעלי ריצה איכותיות. לא נראים סימני שחיקה של הסוליה, אך כמובן שצריך לבחון אותה לטווח ארוך יותר. טכנולוגית ה Contragrip של הנעל בעלת הזיזים הקטנים, משפרת את אחיזת הנעל בריצה על אספלט ובכך את היכולת לייצר דחיפה יעילה.

סוליה

מגוונות, רכות לארוכות וקפיציות למהירות

 יש כאן ניסיון, והצלחה, של סלומון לעשות משהו שחברות אחרות לא עשו: לפתור את בעיית היציבות של הקרסול כשמכניסים סוליה קפיצית לנעל. זה ניסיון שמצליח אצל רצים כמוני שאין להם קריסה של כף הרגל. החיסרון הוא שצריך להתרגל לתמיכה העודפת בחלק העליון של הקרסול.
במידה וגם אתם מחפשים נעל שתחזיק את הקרסול שלכם טוב יותר, אבל בלי להפחית מההנאה מהרכות והקפיציות של הנעל, ובמשקל מצוין לנעל אימונים – זו אכן יכולה להיות פריצת דרך עבורכם בעולם החדש של נעלי הריצה. היא בעלת סוליה בעובי בינוני, שגם זה מצוין ונחוץ בעידן של ניפוח מוגזם של הסוליות ובנוסף מצליחה לשמור על קפיציות טובה עם סוליה רכה במידה.

יתרונות

 • נעל ורסטילית מאוד לאימונים ארוכים וגם מהירים, עד לתחרויות לרצים חובבים
 • יחס משקל – רכות מצוין
 • סוליה עם קפיציות גבוהה
 • ריפוד עודף בקרסול שתורם ליציבות שלו בזמן הריצה
 • שילוב של רכות-קפיציות-יציבות מהטובים שנתקלתי בהם
 • תמחור טוב ותמורה גבוהה

חסרונות

 • הנעל עם חלק עליון יחסית לא גמיש ופחות תתאים לבעלי כף רגל רחבה
 • הריפוד העודף בקרסול עלול להציק לחלק מהרצים. אישית אחרי כ- 200 ק”מ של ריצה זה כבר לא מפריע לי

מאת: אור דלח

רץ