הרצון לרוץ במרחבים הפתוחים באור יום בשילוב החום המעיק מהווים חוויה לא נעימה. או שמתחילים לרוץ ממש מוקדם או שמחפשים מסלול מוצל ברובו. אנחנו ממליצים על מסלול שברובו מוצל עם נקודות מים להתרעננות.

המסלול ממוקם בלב עמק השלום הנקרא גם עמק השניים ברמת מנשה. אזור זה שופע במסלולי טיולים, פריחה בעונה, מעיינות, אתרים ארכיאולוגיים, חיות בר ונחלים זורמים עם נופים עוצרי נשימה. מה שהופך אותו למקום נפלא לרוץ בו במשך כל עונות השנה. במהלך הריצה שרובה בתוך יער נפגוש את נחל השופט ונרוץ קצת בתוך צמחייה עשירה. 

הירשמו כאן כדי להישאר מעודכנים בכל הכתבות:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

תעודת זהות

אורך המסלול: 10 קילומטר.
סוג המסלול: ריצת שטח.
אופי הריצה: המסלול מוצל ברובו למעט כ-3 ק”מ בהתחלה וקילומטר בסופו.
גובה מצטבר: 260 מטר טיפוס.
חשוב לדעת: אין מקורות מים לשתיה לאורך המסלול ולכן מומלץ לקחת אתכם מים.

איפה מתחילים

המסלול מתחיל מחלקו האחורי של מתחם ביג ביקנעם עילית. חלקו עובר במסלול הישן של מרוץ סובב עמק, יש בו עליות נחמדות וירידה אחת טכנית ברמה קלה. המסלול לא מסומן, ולכן לריצה במסלול מעגלי רצוי להיעזר בקובץ הניווט או להיצמד לתאור המסלול. דרך נוספת, היא לרוץ לכל נקודה שתבחרו ולחזור על אותו התוואי.

ישנה חניה זמינה חינמית מאחורי מתחם הביג של יקנעם. לאחר שהתארגנתם חפשו את מצפור סיון שנמצא מזרחית לחנייה. מהמצפור צועדים לאורך הגדר עד לקצה הצפוני של המצפור ויורדים ימינה לדרך עפר שממשיכה דרומה. 

יוצאים לדרך

הריצה מתחילה על שביל עפר לכיוון דרום כאשר נקודת התצפית שעמדנו בה קודם נמצאת מימיננו. הריצה מתחילה במגמת ירידה קלה ואז מטפסים לכיוון דרום מזרח לכיוון האנטנה הממוקמת ברום הגבעה. אחרי שנעבור את האנטנה, המסלול שוב חוזר למגמת ירידה וממשיך לכיוון דרום מזרח.

ב-1.4 ק”מ המסלול פונה מזרחה, כעבור 400 מטר לערך נגיע לצומת T, אנחנו נפנה ימינה בצומת לכיוון דרום. בדרך דרומה נעבור על פני חוות עמק השלום. חוות זו נבנתה בשנת 1960 על ידי ד”ר אוסקר אדר ובחור נוסף בשם אדריאן. שניהם נוצרים גרמנים אוהבי ישראל. היום החווה מופעלת יל ידי עמותת לוטם ומועצה אזורית מגידו. החווה שומרת על ערכים אקולוגיים ומסייעת לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים לצאת לטבע.עם המשך המסלול, מגיעים לדרך רומית עתיקה, אם אתם לא מורגלים לריצת שטח מומלץ שתרוצו במשנה זהירות.

ב-3.2 קילומטר נגיע לפיצול בדרך, אנחנו ניקח את הנתיב השמאלי לכיוון דרום מזרח ונטפס בעלייה בעלת קושי טכני קל כאשר היער נמצא משמאלנו. השביל ממשיך ומטפס לכיוןן מזרח. אחרי 4 קילומטר במסלול, נפנה דרומה למרחק של כ-400 מטר, שם נבצע פנייה חדה לכיוון צפון מזרח אל תוך היער. זו ההזדמנות לתת לרגליים לנוח כי אנחנו מתחילים לרדת לכיוון הנחל.

בסוף הירידה יש מעבר בקר, עיברו אותו בהליכה ולא בריצה, ריצה קצרה על כביש אספלט ואנחנו פונים ימינה לכיוון צפון ב4.8 קילומטר בערך לדרך לבנה מישורית נוחה לריצה. הנוף הנגלה אלינו מדהים ביופיו, ואדי רחב מיוער משני צדדיו, באופק חורש ירוק, משמאלנו שדות זהובים ונחל שזורם לו אי שם בין הצמחיה העבותה.

זה הזמן ליהנות מהצל של עצי היער ואוויר צלול ונקי, להביט אל היער הגדל על צלעות ההר המקיפות את הואדי ולהנות מכל הירוק הזה. 

ב6.7 קילומטר אנחנו מבצעים פרסה שמאלה לכיוון דרום לתוך סבך השיחים לשביל אשר יקח אותנו לכיוון הנחל, ריצה קצרה בסבך משרה תחושה של ריצה בג’ונגל שעוטף אותך בירוק מכל הכיוונים עד להפתעה של נחל השופט הנגלה אליך ביופיו ובמלוא הדרו וקרירותו.

תעצרו לרגע קחו נשימה עמוקה תהנו מהאוויר הנקי והקריר. נצלו את ההזדמנות, מצאו מקום נוח לרדת למים. טבילת רגליים במים הקרירים עושה פלאים. סלפי בקטנה ותמשיכו בריצה על השביל לאורך הנחל. בדרך נחלוף על פני מערה, גשרוני עץ ופינות חמד מדהימות אליהן תוכלו לחזור אחר כך עם הילדים.

המסלול מתרחק קצת מהנחל ואנחנו ממשיכים בריצה כאשר מסביב עוטפת אותנו צמחיה בצבעי הירוק על כל גווניו, ניתן למצוא בין העצים והשיחים תות עץ ופטל בר ולהנות מהפירות בהתאם לעונה.

כעבור 7.6 קילומטר השביל פונה לכיוון צפון מערב ומתרחק קצת מהנחל,  נעבור בדרך על פני חניון החרובים. חניון זה מהווה את תחילת המסלול למשפחות במידה ותרצו לחזור אחר כך עם המשפחה כדי לטייל בנחל.

מכאן ממשיך השביל במגמת טיפוס לכיוון צפון מערב כאשר היער נמצא מימינכם, השביל הוא שביל לבן  לא סלול, שימו לב לא למעוד על האבנים. בקילומטר ה-9 ערך נגיע לגבול הבתים של יקנעם עילית, נפנה שמאלה לכיוון דרום מערב לאורך הבתים כאשר נחל סנין משמאלנו עד שנגיע חזרה לנקודה ממנה התחלנו את הריצה.

עייפים אך מרוצים מהמסלול בלב טבע

סיימתם 10 קילומטר בלב טבע מהמם. בחנייה מיצאו לכם את אחת מעגלות הקפה או מוכרי הג’חנון הממוקמות באזור. למי שרוצה ריצה ארוכה יותר מוזמן לצאת לראן נוסף – הנאה מהטבע מובטחת!

מאת: הוד קליין