אנחנו ממשיכים בסדרת הכתבות “ביקור בקבוצת ריצה (וטריאתלון)” והפעם אצל חברים שממש שמחתי להצטרף אליהם: סאמיט היא קבוצה קרובה לראנפאנל, עשינו איתם ונעשה עוד בעתיד כל מני דברים מעניינים. אילן פריש אחד המאמנים כותב אצלנו, ויש לי חיבה מיוחדת לז’אנר הריצה שלהם: ריצת טרייל.

מועדון סאמיט הוקם בשנת 2015 ע”י אילן פריש ורומן ספיבק על מנת לתת מענה לקהל הרצים הגדל אשר מעוניין להתפתח בעולם ריצות השטח. הם מספקים מסגרת מקצועית ומוציאים את חברי הקבוצה לריצות הרים מאתגרות במסלולים ובנופים היפים ביותר בארץ ובעולם. שבירת שגרה זה הקטע פה, ויציאה אל הטבע- גן המשחקים המושלם לריצה! רוב החברים מכוונים לאולטרה מרתון (אבל לא רק), וחוץ מאימוני סוף שבוע מגוונים בהרים יש גם אימונים בין הרצליה לתל אביב באמצע השבוע, על כך בהמשך.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הכירו את אילן ורומן

אילן פריש (נשוי+3, בן 46) הוא מרצי השטח והאולטראיסטים הבולטים בארץ עם רקע בטריאתלון ואיירונמן. בעשור האחרון הוא מתמקד באהבתו האמיתית: מרוצי שטח ואולטרא מרתונים, בוגר  DXT , CCC , TDS , Lavaredo Ultra Trail ו-UT4M ועוד- ממרוצי השטח וריצות ההרים הקשים בעולם. אילן לא נולד וגדל לתוך הספורט אלא התוודע לריצה כשהיה בן 32 ומאס בעודף המשקל ובמשרת היי-טק תובענית (הוא מהנדס חשמל ואלקטרוניקה). כמאמן החל באנדיור, שם הוביל רצים ל OCC במון בלאן ומאז, עשרות רבות של רצים למדו אצלו את תחום הטרייל.

רומן ספיבק

מימין: רומן ספיבק ואילן פריש

רומן ספיבק- מאמן ריצה ומדריך כושר מוסמך ע”י וינגייט עם וותק של 13 שנים כמאמן. בוגר השתלמויות ריצה בינלאומיות של הקולג’ הבינלאומי לריצה של גרג מקמילן. בעל 7 שנות וותק כמאמן ריצה. בוגר 4 שנות לימוד פסיכותרפיה במגמת איזון גוף\נפש ברידמן. מתחרה בכל מרחק מ10ק”מ ועד ל166ק”מ. בוגר 13 מרתונים ו- 10אולטרה מרתונים בארץ ובחו”ל.בעל רקע באופני כביש ושטח, (ב2006-חצה רומן את ישראל ממטולה עד אילת ב19 שעות) מארגן אירועי ריצה עממיים למטרות התרמה לעמותת איל”ן. רומן מחזיק בשיא ישראל ב100מייל (166ק”מ)בזמן של 19:19 שעות. עד כה ליווה יותר מ150 אנשים בתהליך ההתעוררות מעצלות וחוסר אמונה בעצמם, אל קו סיום של אירוע ריצה ראשון ושינוי מהותי בחייהם.

בטרייל- כל הגוף עובד

הגישה לאימון ב Summit

“הגישה האימונית של סאמיט מתחילה מהתייחסות מקצועית לכל מתאמן כאינדיבידואל, הבנה של היכולות האובייקטיביות וקצב ההתקדמות, המוטיבציות, החסמים, החששות והמניעים של כל מתאמן. המפגש באימונים מאפשר למאמנים לעקוב ולחנוך כל מתאמן וכך להיות עם אצבע על הדופק בכל שינוי במצב.

קבוצות ריצה

קבוצת הריצה Summit

מתאמנים רבים בקבוצה עובדים על בסיס של תוכנית אישית מוכוונת ליעד או תחרות. התוכנית כוללת אימוני ריצה שבועיים ואימונים חיזוק משלימים אשר מיועדים לבנות את רץ או רצת השטח השלמים: יכולת אירובית טכניקה, חיזוק השרירים התומכים והיכולת המנטלית- שכן אנחנו יודעים ש(כמעט) הכל בראש.”

ריצה בטבע!

דינמיקה חברתית בקבוצה

“הלכידות הקבוצתית היא בסיס העוצמה של המועדון שלנו. ידוע שרצים ועוסקים בספורט הם אנשים איכותיים ואנחנו מאמינים שרצי שטח הם הדובדבן שבעוגה. במהלך השנים הצלחנו ליצור מארג מגוון של רצים – גברים ונשים, גילאים שונים, רקע שונה, מטרות שונות אבל עם אהבה אחת משותפת לריצות השטח.

קבוצות ריצה

יש גם דרכי 4*4

נכון, גם אצלנו מתלוננים כשצריך לרדת ירידה טכנית בפעם השלישית או לעשות אינטרוולים באמצע אוגוסט אבל החברות בין האנשים מרגשת אותנו כל פעם מחדש. החובה הראשונה שלנו כמאמנים היא לדאוג שכל מתאמן ימצא את עצמו וירגיש נוח בקצב שלו ,אבל כאשר חברי הקבוצה תומכים אחד בשני ומתפקדים כיחידה מלוכדת החוויה של האימונים הרבה יותר נעימה.

חשוב לומר, האימונים של יום שישי שהם השיא של אימוני השבוע והאירועים שאנחנו עורכים תורמים רבות לגיבוש של הקבוצה. הנסיעה לאימונים מרוחקים והמפגש החברתי אחריהם, מחנות האימונים והשהייה יחד במשך כמה ימים הם חלק משמעותי מה DNA של Summit ומרכיב משמעותי מהכח של הקבוצה”

בריצה אל הנוף היפה בישראל

איך נראה השבוע בקבוצה?

שגרת האימונים מכילה שישה אימוני קבוצה בשבוע:

 • ראשון – אימון קרוספיט בבוקס בהדר יוסף.
 • שני – אימון עליות וטכניקה בחוף סידני עלי בהרצליה.
 • שלישי – אימון אצטדיון בהדר יוסף.
 • רביעי – בחורף אנחנו מתרגלים טכניקה ומהירות בגבעת נפוליאון ברמת-גן , בועת שטח באמצע העיר. בקיץ אנחנו מתאמנים באחד החופים בתל-אביב במשחקי טכניקה/חול/מים וחיזוקים.
 • חמישי – אימון יוגה לרצים (חשוב מאוד) שמועבר ע”י עדי היקרי.
 • שישי – ריצת שטח.

“כמובן שלא כולם מגיעים לכל האימונים בשבוע, אבל זה בסדר: חלק מהרעיון הוא שצריך ללמוד גם להתאמן לבד וגם עם קבוצה. השילוב חשוב וכל אחד מהמתאמנים מוצא את המתכון שעובד לו הכי טוב.” הם אומרים. 

לפעמים גם קצת הולכים ומדברים עם החברים…

איך נראית עונה בסאמיט?

“העונה שלנו מתחילה באזור ספטמבר/אוקטובר לאחר “פגרת” הקיץ, שהיא לא בדיוק פגרה: בקיץ אנחנו מתמקדים באימוני טכניקה בשטח ובאצטדיון. מדוע? כי חם ולח והאימונים לרוב קצרים יותר וממוקדים יותר (וגם מגוונים יותר). בתחילת העונה אנו ממשיכים לתת דגש על טכניקה ומעלים במעט את המרחקים בשטח ובאצטדיון, וגם מתחילים לטפס יותר בסופי שבוע. בעונת הבסיס (חורף) נתמקד יותר באימוני ירידות וטיפוסים, אימוני טמפו באצטדיון, וריצות ארוכות יותר בסופי שבוע. שיא העונה מגיע באביב (לקראת התחרויות של חלקנו באירופה), אז נתמקד בעיקר בטיפוסים וירידות, ואימונים ספציפיים לקראת תחרויות, למשל תרגול ריצה עם מקלות נורדים, תרגול תזונה ועוד.”

מסלולים טכניים

“אימוני הכח/קרוספיט משתלבים לאורך כל העונה: בשיא העונה נוריד מעט מהעצימות אבל אימוני הקרוספיט לעולם יהיו חלק מהשגרה שלנו!

חשוב לציין שלא כל המתאמנים שלנו מתאמנים לתחרויות. למען האמת, רובם אפילו לא. כל אחד מהמתאמנים מוצא את מארג האימונים והעומסים שמתאים לו (בעזרת המאמנים כמובן) כדי להשתלב באימוני השגרה ולהתקדם!”

האירועים המיוחדים של Summit

מעבר לשגרה שלנו, לאורך כל העונה אנו מקיימים אירועי ריצה ומחנות אימונים הפתוחים לכלל קהילת הרצים.

בעונה הקרובה אנו מתכננים 4 מחנות אימונים (Summit Xpedition):

 1. אוקטובר- בחו”ל בבולגריה 9-13/10/2018
 2. דצמבר- חוצה מדבר: 26-29/12/2018 (Desert Crossing)
 3. פברואר- באילת 13-16/2/2019
 4. מאי- בצפון הארץ: 2-4/5/2019 (North Crossing)

בעונה הקרובה יתקיימו  6 אירועי ריצה (Summit Xperience) קצרים יותר וארוכים יותר. הקרובים יתקיימו בהאיזור הר מירון (חוה”מ סוכות 28/9/2018) ומכתש רמון (23/11/2018).

רשמים של אורח לרגע

הריצה אליה הצטרפתי הפעם היתה ביער קדושים. זו פעם שנייה שאני רץ עם סאמיט לאחר שהתארחתי שם לפני כשנה, כך שידעתי פחות או יותר למה לצפות, שמחתי והתרגשתי לקראת האימון כי הריצות של Summit מיוחדות! התאספנו בבוקר לתדריך קצר וחלוקה לשתי קבוצות- לפי המהירות והמרחק שנצבור. היעד הפעם הוא ריצה של שעתיים, וכמיטב המסורת של סאמיט- עם גובה מצטבר ראוי.

בניגוד למסלול המוכר לי כל כך מרכיבת אופני הרים במקום, לא המשכנו מהאנדרטה לכיוון מזרח אלא עלינו מיד בתחילת הריצה למסלול הולכי רגל תלול. בלי להשתהות טיפסנו כ300 מטרים אל הרכס בזוויות שהשרירים שלי מזמן לא פגשו. “מה, בלי חימום?” שאלתי את החברה, אבל הם היו רגילים ואדישים למדי: “זה תמיד ככה” ענו לי ביובש מורגל. בום- ישר למעלה!

קבוצת ריצה

לא מחכים לפני הורטיקל!

אחרי ההפתעה הראשונית נכנסתי לקצב קבוע ועליתי עם החברה אל אחת הריצות הכייפיות ביותר שעשיתי אי פעם: מסלול מדהים, טכני מאוד, שבסופו דובדבן של ריצה על הרכס העליון כשהנוף של נחל שורק מתחתינו, ומערת הנטיפים מולנו בצד השני. בקטעים התלולים במיוחד זו לא ממש ריצה- אי אפשר לרוץ בזוויות האלה. עולים בצעדים קצובים ומהירים ככל שניתן במדרגות והסלעים. בקטעים פחות תלולים אבל טכניים הכיף אדיר- ריכוז מקסימלי, מבט אל הסלעים ותכנון הצעד הבא.

הצטרפתי פה ושם אל אילן המנוסה כדי לטעום קצב גבוה במקטעים הטכניים- כיף אדיר. למחרת השרירים הזכירו לי את החוויה בדגדוג-כיווץ נעים. אין ספק שאין להשוות בין חווית הריצה הזו לריצת שבילי ג’יפים ובוודאי לא לכביש המונוטוני- זה משהו שכל רץ חייב לטעום ולו לתקופה כלשהי. המפתח פה, הוא מבט קדימה, סריקה מאוד מהירה ומתמדת של המשטחים להנחת הרגל בצעד הבא, ושליטה גופנית טובה המאפשרת דילוג מדויק והנחה נכונה של הרגל על משטחים שגודלם זעיר לפעמים. הריכוז הנדרש: מקסימלי!

אילן פריש

ממריאים- ריצה אחרי אילן בבולדרים…

לסיכום

סאמיט היא הקבוצה המובילה של ז’אנר הטרייל וריצת ההרים בישראל. אני צופה לה צמיחה גדולה בשנים הקרובות כאשר יותר ויותר רצים שממצים את הטריאתלון הרגיל, איש הברזל, או ריצות כביש ומרתונים יבקשו לעצמם גיוון וחוויות ריצה חדשות. השילוב של הטיול בטבע עם ריצה קשה במסלולים אתגריים וטכניים הולך ותופס את המקום שלו, ושני המקצוענים האלה: אילן ורומן, הם האנשים הנכונים להכניס אתכם לז’אנר.

  לקבלת פניה ממאמן

  אנא צרו קשר