כבר תקופה ארוכה שעולם הריצה משווע למרוצים, המרוצים העירוניים חוזרים אט אט לשגרה וסנוניות ראשונות של מרוצי השטח כבר מתחילות להמריא, מרוץ התבור הוותיק הוא אחת הסנוניות הראשונות שפרשו כנפיים. חשיבות נוספת שלו היא במקצה חצי המרתון שרוב המרוצים לא מכילים. הוד קליין מספר ממירוץ התבור: 

רוצו איתנו! הצטרפו לניוזלטר: 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מרוץ השטח הוותיק בישראל עבר בשנים האחרונות שינויים משמעותיים החל משינוי המסלול וכלה בהעברת ההפקה למרתון ישראל. הוא מתקיים ביוזמת המועצה האזורית גליל תחתון, בסיוע ובתמיכת של משרד התרבות והספורט, מי עין גדי,32GI.  המרוץ נוסד ב 1952 לזכרו של האלוף יצחק שדה ז”ל מפקד הפלמ”ח הראשון ואחד ממייסדי צה”ל, והוא התקיים השנה זו הפעם ה-72 בשדות הגליל התחתון!

השנה הוזנקו כ 1000 רצים ב-3 מקצים 3 קילומטר, 10 קילומטר ו-21 קילומטר במסלול שטח אשר חצה את שדות הגליל התחתון, למרגלות כפר הנוער כדורי, יער בית קשת, לאורך נחל השבעה, דרך נוף יער בית קשת בתוואי שכלל עליות מאתגרות, סינגלים צרים ואת כל המסלולים ליווה נוף מדהים ועוצר נשימה. גם מרוץ התבור התקיים ברוח התקופה להמשך הדגשת החשיבות להחזרת החטופים, לזכר הנופלים והחלמת הפצועים.

הרשמה וחלוקת הערכות

אתר ההרשמה של מרתון ישראל הוא בעיניי אחד האתרים היותר ידידותיים להרשמה. ערכת ההרשמה אינה כוללת חולצה וכך מתאפשר לרצים גמישות ברכישת חולצת המרוץ ובמקביל מאפשר להפקה להעדיף איכות על פני כמות בחולצות המרוץ. מאפשרים לרכוש ערכה ללא חולצה. הערכה הכילה חטיף, אבקת משקה איזוטוני וקרם הגנה.החלוקה  התבצעה בערב לפני ובבוקר המרוץ.

בעקבות מחלה ביקשתי לשנות מקצה יום לפני המירוץ מול שירות הלקוחות ומיד נעניתי בחיוב כי המקצה אליו אני משויך ישתנה לפי בקשתי. למגיעים מרחוק ומעונינים לישון באוהלים בקרבת אזור הזינוק, הוקצה מקום מסודר להקמת אוהלים בקרבת המתחם.

מרוץ התבור אחרי 7 באוקטובר – מרגיש אחרת

בבוקר המרוץ אספתי את הערכה בנקודת התכנסות בחניית המועצה המקומית. חלוקת הערכות התבצעה בצורה מאורגנת ומסודרת, הליכה קצרה מנקודת ההתכנסות מביאה את הרצים אל נקודת הזינוק. לפני כל מקצה הועבר תדריך על ידי עופר פדן מנכל מרתון ישראל. את מקצה 21 הקילומטר בירך ראש המועצה של גליל תחתון ניצן פלג. להזנקת המקצים הוזמן עדי תימור קצין בצנחנים אשר נפצע קשה בדרום רצועת עזה ואיבד את רגלו השמאלית.

ראנפאנל בווצאפ:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

רצים רבים לבשו חולצות עם שמות החטופים או חולצות לזכר הרוגי אירועי ה 7 באוקטובר או חללי המלחמה. מקצה ה 21 קילומטר הוזנק בשעה 5:45 עם אור ראשון, חצי שעה אחריו הוזנק מקצה ה-10 קילומטר בו השתתפתי. תדריך  של רופא המירוץ ועדי מזניק אותנו אל המסלול, ריצה קצרה מוציאה אותנו ממתחם המועצה היישר אל שדות החיטה, אשר מייד מעלים בראש את שיר האבל המרגש “החיטה צומחת שוב” שמלווה את המלחמה. ואל הנוף מצטרפים הפנים והשמות המונצחים על גבי החולצות וגורמים לך להחסיר פעימה בכל פעם שהמבט פוגש אותם.

המסלול ממשיך במגמת ירידה כאשר החיטה מלווה אותנו מצד אחד ובית הספר כדורי מלווה אותנו מהצד השני. לאחר 2.5 קילומטר אנחנו פוגשים בתחנת המים הראשונה, המסלול ממשיך כאשר מימיננו משקיף עלינו מלמעלה התבור במלוא הדרו. מזג האוויר מושלם וההנאה מהריצה והנופים ניכרת על פני כל הרצים שאני פוגש בדרך. 

 

 

בקילומטר ה -4 אנחנו פוגשים את נחל השבעה והמסלול מוביל את הרצים אל הטיילת אשר הוקמה לאורך חלקו של הנחל למרגלות הר תבור. בקילומטר החמישי מחכה לרצים תחנת מים מפנקת אשר בנוסף למים כללה ג’לים, בננות, תמרים ושאר פינוקים.

מרוץ התבור

פנייה חדה ימינה והמסלול מוביל את הרצים לכיוון יער בית קשת שם אנחנו פוגשים את העלייה הראשונה: טיפוס גובה של כ 200 מטר מקפיץ לנו את הדופק ומוציא לנו את האוויר. חלק מהרצים עוברים להליכה ומטפסים בינות לעצי יער בית קשת אל עבר הפסגה. קצת לפני העלייה המבט פוגש את החולצה עם הכיתוב “תחזירו את אלמוג הביתה עכשיו” המחשבה על אלמוג הנמצא בשבי בעוד לנו יש את החופש לרוץ בטבע מגמדת את האתגר שבעלייה ולוקחת את מחשבות הרחק דרומה הרבה מעבר למרוץ.

המסלול מתפתל לו בינות לעצי היער ולרצים נשאר רק לנשום אוויר צלול ולהנות מהטבע במיטבו. המסלול אמנם בשטח אך אינו טכני מידיי ומאפשר להנות מריצת שטח נעימה ומשחררת. אי שם ביער אני פוגש חולצה מוכרת. שני שמתאמנת ב RUNPANEL אימון אישי המשיכה לאחר מכן לפודיום בקטגוריה. 

מרוץ התבור

באזור הקילומטר השמיני אנחנו מגיעים לשיא הגובה ושם מתחיל הכיף האמיתי: סינגל מדהים שהתגלגל לו בירידה כשאתה מוקף מסביב בעצים, שיחים, פריחה מדהימה וצמרמורת אחת כשאני חולף על פני פרח דם המכבים כשאנחנו נמצאים ממש בסמוך ליום הזיכרון לחללי צה”ל.

הסינגל מוביל אותנו אל שוב אל נחל השבעה ומשם בטיפוס קל חזרה אל בית הספר כדורי, מתחם המועצה שם חיכה גם שער הסיום.את המסיימים קיבלו בני הנוער של גליל תחתון עם מדליות תואמות למסלול ובקבוקי מים. בסיום חיכה מתחם מפנק עם כיבוד עשיר, מתחם פופים ופינת עיסוי.

השנה הוחלט להעניק להעניק במירוץ אותות הכרה ל-3 רצים ותיקים:

 • חנה שזיפי אשר זכתה 13 פעמים באליפות ישראל למרוצי שדה, בעלת 4 מדליות ממשחקי אסיה והקיפה את התבור 15 פעמים. 
 • נילי אברומסקי שיאנית ישראל ואלופת ישראל בריצות למרחקים בינוניים וארוכים- זכתה ב יותר מ 50 תארים באליפויות ישראל.
 • צביקה עוז הן ה 84 אשר השתתף 46 פעמים במרוצי הקפת התבור.

מרוץ התבור – פודיומים:

21 ק”מ גברים

 • מקום 1 עזאיזה חוסין 1:25:24
 • מקום 2 ראובן ישי 1:28:01
 • מקום 3 גלעד רון 1:30:40

21 ק”מ נשים

 • בוגוסלבסקי לאה 1:56:41
 • פרנקל רוטנברג טל 1:57:13
 • אזולאי רחל 1:58:54

10 ק”מ גברים

 • דגני נבות 45:43
 • רקנטי רווה 48:20
 • יניב רונן 48:56

10 ק”מ נשים 

 • דויטש תום 57:58
 • פרידמן ניקול 1:02:10
 • אושרי סיגל 1:03:32

3 ק”מ גברים

 • באום זיו 11:50
 • דודאי אוריה 13:23
 • אליהו לירן 14:08

ק”מ נשים

 • הרשקוביץ נופר 18:10
 • היימן טל 18:11
 • לוגסי ליאן 18:14
מאת: הוד קליין

הגיבו לכתבות – באינסטגרם (אפשר גם בפייסבוק)

ראנפאנל באינסטגרם