מרתון תל אביב מתקרב, אז החלטנו להיענות להזמנה של מוי קסמן, שמפעיל סיורי ריצה תיירותיים בעיר המגניבה בישראל. 

5 פאנליסטים הצטרפו לסיור שיצא מבית האצ”ל על הטיילת, עבר דרך נמל יפו, טיפס אל יפו העתיקה, ומשם אל נווה צדק, איזור רוטשילד, ואל הרחובות היפים של העיר הלבנה. ראינו היסטוריה עתיקה, באוהאוס, אקלקטי ושמענו סיפורים מעניינים על מבנים ואנשים שהקימו את העיר. הנה רשמים מצולמים מתובלים בקצת מידע ממוי ובתוספות שלנו… מומלץ לקבוצות ריצה, הפעלות בעבודה, והזמנה של חברים תיירים רצים שמבקרים אתכם בארץ. 

כולם מאוד נהנו וממליצים! זו ריצה כייפית בדופק נמוך של כ 10-12 ק”מ וכיף לגלות כל כך הרבה פינות שלא היינו מודעים להיסטוריה שלהן בעיר הלבנה. מי שרוצה לאתגר את עצמו בריצה ולהכניס אלמנט אימוני יכול לבחור בתפקיד הצלם ולתת אינטרוולים סביב הקבוצה, כדי למצוא נקודות מעניינות. למי שעצם המרחק מאתגר, נאמר שבכל זאת עוצרים בריצה כזו כמה וכמה פעמים לקבל הסברים על נקודות העניין שעוברים בהן. 

להזמנת סיור ריצה בתל אביב: 

סיור

עובדה 1: לתל אביב מגיעים מליון וחצי תיירים בשנה (ובשבת בבוקר הטיילת עמוסה ברצים בטירוף, ממש כיף לראות את זה)

ריצה

עובדה 2: בתל אביב מתגוררים כמעט חצי מיליון תושבים. רבים מהם משלמים שכר דירה מוגזם לגמרי (אחרים מרוויחים אחלה כסף מהשכרת דירות מוגזמות לגמרי)

ריצת סיור

עובדה 3: בתל אביב מתקיימת תופעת יוממות רחבת היקף – כ 64% מהעובדים בה מגיעים מבחוץ. השימוש בקורקינטים מתגבר והוא חיסל כמעט לגמרי את השימוש בתל-אופן (האופניים הירוקים) ובחשמלוקים. (למבחן קורקינט Koning בבייקפאנל)

ריצת בוקר

עובדה 4: השכונות היהודיות הראשונות מחוץ ליפו קמו החל מהרבע האחרון של המאה ה 19 (1887). 

ריצה

עובדה 5: השם הראשון שלה היה “אחוזת בית” ורשמית היא נוסדה ב 1909. את השם תל אביב הציע שינקין (היה שווה, קיבל רחוב) אחרי שהשם “הרצליה” נדחה…

סיור

עובדה 6: במלחע”ה השנייה הופצצה תל אביב ע”י האיטלקים (איטליה הפשיסטית לחמה לצד הנאצים). כ 100 אנשים נהרגו, בהם שאול שטיינוביץ- סבא של עורך ראנפאנל וצלם תמונות אלה. היתה מספיקה זווית קטנה אחרת בהפצצה וגם ראנפאנל לא היה קיים היום…

ריצה

ריצה בתל אביב

עובדה 7: הכרזת המדינה התרחשה בבית דיזינגוף בשדרות רוטשילד 16, שגם היה המוזיאון הראשון לאומנות בתל אביב . המוזיאון שכן במבנה עד 1971.

מרתון תל אביב

עובדה 8: הכנסת הראשונה היתה במבנה קולנוע קסם. היכן שהיום נמצא בית האופרה. הכיכר שלידו נקראת עד היום כיכר הכנסת (למרות שכמעט אף אחד לא יודע זאת).

RUN

עובדה 9: השעון בכיכר ביפו נבנה ביחד עם עוד עשרות מגדלי שעונים כאלו ברחבי האימפריה העותמנית שבא לציין 25 שנה לשלטון הסולטאן התורכי.

מוי קסמן

 המדריך: מוי קסמן

עובדה 10: כשכלבו שלום נבנה בשנת 1965 הוא היה המבנה הגבוה ביותר במזרח התיכון, אסיה, אפריקה ואוקיאניה (אוסטרליה). היו בו המדרגות הנעות הראשונות ובית הכלבו הראשון בארץ.

ריצה לקראת מרתון תל אביב

 

עובדה 11: הקיוסק בתחילת שדרות רוטשילד הוא בית העסק הראשון בתל אביב. הוא הוקם ב 1910!

ריצת בוקר

עובדה 12:  השם הרשמי של כיכר הבימה הוא “כיכר התזמורת על שם לאונרד ברנשטיין” הוא היה מלחין, מנצח ופסנתרן יהודיאמריקאי. נחשב לאחד המלחינים האמריקאיים החשובים במאה ה-20.

ריצה בתל אביב

 

עובדה 13: בינואר 1948 רכשה הסוכנות היהודית 21 מטוסים שהוצאו מכלל שימוש, העבירה אותם אל היקב הטמפלרי בשרונה והשמישה אותם כחלק מחיל האוויר שבדרך. 

ריצה

עובדה 14:שדרות בן גוריון נקראו עד 1974 שדרות קק”ל. בעבר היה כאן גן החיות של תל אביב. מי שגדלו באזור מספרים שבילדותם היו שומעים את שאגת האריות בשעה שהיו הולכים לישון. גן החיות פונה בשנות ה-80′, ובעלי החיים עברו לספארי ברמת גן.

ריצת בוקר

עובדה 15: המרינה של תל אביב הוקמה בראשית שנות ה-70, ובעת הקמתה הייתה המרינה הראשונה בישראל. כיום היא המרינה הגדולה בישראל ובה כ-400 יאכטות.

ריצה

עובדה 16: בית הממשל הטורקי: הסראיה, נמצא בכיכר השעון ביפו ושימש כמפקדה של המורדים הערבים במאורעות 1936-9 וכן כמפקדה של הכוחות העיראקיים שפלשו לארץ לאחר הכרזת המדינה. ב1.4.1948 פוצצו שני לוחמי לח”י מסתערבים את המבנה שהצמידו משאית חומר נפץ שהוסוותה כמשאית תפוזים.

17 עובדות

עובדה 17: בשנת 1913, ערב מלחמת העולם הראשונה, עברו בתחנת הרכבת שהיום היא אזור “התחנה” כ-183,000 נוסעים וכ-48,000 טון משא. התחנה ביפו פעלה באופן סדיר כמעט עד ערב מלחמת העצמאות.

___________________________________________________________________________

ריצה בתל אביב – עובדה 18: 

מעל 16,000 אנשים עשו מנוי על הניוזלטרים של הפאנלים- גם אתם מוזמנים, זה לא מציק (רק פעם בשבוע), זה מכיל כתבות ריצה מעולות, ואין בעיה להסיר את עצמכם בכל עת: 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

___________________________________________________________________________