החלק השני בסדרת מילון הוידאו הגדול מדבר על ההנפות האולימפיות. כנסו לראות איזו מהן כבר ביצעתם ואיך אתם אוהבים להניף משקל מעל הראש? 

מאת: אבירם גרטי

ווייטליפטינג Weightlifting – הרמת משקולות אולימפיים, בעצם הגדרה כללית של מגוון וריאציות של 2 סוגי הרמת משקולות (אשר מוגדרות כענף ספורט אולימפי).


סנאץ’ Snatch – הסוג הראשון של הרמת משקולות אולימפית – מוגדר כהרמה של מוט+משקל מהרצפה עד למעל הראש בתנועה אחת(לרוב באחיזה רחבה של המוט).

קלין אנד ג’רק Clean and Jerk – הסוג השני של הרמת משקולות אולימפית – מוגדר כהרמה של מוט+משקל מהרצפה לכתפיים ומהכתפיים למעל הראש.

 

הנג Hang – וריאציה של ההנפה האולימפית שלא מהרצפה, אלא מעל או מתחת לברך. שימוש Hang Clean, Hang Snatch.

 

פאואר Power – וריאציה של ההנפה האולימפית שבה תפיסת המוט לאחר ההנפה מהרצפה, תתבצע כאשר הגוף/רגליים לא נמצאים בשפיפה מלאה, אלא בכפיפה חלקית של הברכיים. שימוש Power Clean, Power Snatch.

 

הנג פאואר Hang Power – שילוב של שני הוריאציות הקודמות. שימוש Hang Power Clean, Hang Power Snatch.

 

ג’רק Jerk – ביצוע החלק האחרון בלבד של הדחיקה (Clean And Jerk), מתחיל כאשר המוט על הכתפיים ומסתיים כאשר המוט מעל הראש והמרפקים נעולים.

 

ספליט ג’רק Split Jerk – תפיסת המוט מעל הראש כאשר רגל אחת קדימה ורגל אחת אחורה בצורת לאנג’ (Lunge).

 

סקוואט ג’רק Squat Jerk – תפיסת המוט מעל הראש כאשר הרגליים בקו אחד והמבצע יורד לסקוואט.

 

סקוואט קלין/סנאץ’ Squat Clean/Snatch – ביצוע מלא של התנועה כאשר מבצע התנועה יורד לסקוואט מלא (תחת מתחת לקו ברכיים) לאחר התפיסה (Catch).

 

 

אובר-הד סקוואט Squat Clean/Snatch – הנפת המוט מהכתפיים אל מעל הראש וביצוע ירידה לסקוואט מלא וחזרה למעלה

 

דד-ליפט Deadlift – הנפת המוט מהרצפה עד להתיישרות מלאה ונעילה של הברכיים ושל האגן. 

בק-סקוואט Back squat – שפיפה (סקוואט) בעמידה כנגד התנגדות מוט מאחורי העורף.

פרונט-סקוואט Front squat – שפיפה (סקוואט) בעמידה כנגד התנגדות מוט באחיזה קידמית Front rack. 

חשוב מאוד: ביצוע התרגילים בפעם הראשונה ללא ידע מוקדם מסוכן ועלול להביא לפציעה. יש להתייעץ עם מאמן מקצועי אשר יוכל להסביר כראוי את הטכניקה לביצוע התרגילים.

צילם וכתב: אבירם גרטי

אחרי שרכב על אופני הרים, ניסה אופני טריאל (Trial), הוקי (על רולר בליידס), ריצות בינוניות וארוכות (עד 10 ק”מ), יוגה ובין לבין גם חדר כושר לסירוגין, בשנים האחרונות אבירם גרטי חזק בקרוספיט!