בעיני רבים, ריצת 10 ק”מ היא הריצה המושלמת מבחינת המרחק, תקופת האימונים הנדרשת ומשך האימון. הסתקרנתי לדעת מהן המגמות הקיימות במרוצים האלה מבחינת השתתפות, יחס נשים-גברים, גילאים ותוצאות.
מאת: איגור מינץ

הנתונים

את הנתונים הורדתי מהאתר “מבט למרוץ” שמרכז תוצאות מרוצים באופן שיטתי מזה שנים. השתדלתי לבחור במרוצים שיש להם היסטוריה כדי לנסות לזהות מגמות, ולכן, התמונה שאני מציג היא חלקית (בשנים האחרונות נוספו עוד מספר מירוצי 10 ק”מ שלא התייחסתי אליהם). מהסתכלות ראשונית על הנתונים ראיתי שאפשר לחלק באופן גס את המרוצים לפי כמות המשתתפים:

  1. המרוצים הגדולים: מרוץ הלילה של ת”א, מרתון ת”א ומרתון ירושלים עם אלפי ועשרות אלפי משתתפים. 
  2. המרוצים הבינוניים: הרצליה, מרתון טבריה, כפר סבא ורעננה סביב האלף משתתפים. 
  3. המרוצים הקטנים: סביון, גבעת שמואל, נס ציונה, צהלה ועין גדי עם מאות משתתפים. 

מתעניינים במרוצים? רק פה ב RUNPANEL נמצא לוח אירועי הריצה והמרוצים המלא והמעודכן ביותר בישראל: http://bit.ly/2VtAzf9

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים


ריצת 10 ק”מ במרוצים הגדולים 

בעשור האחרון, המרוצים הללו גדלו מאוד בכמות הרצים במקצה 10 ק”מ, וסה”כ, בשלושתם יחד רצים כ-35,000 איש ואישה. 

נראה שבשנת 2015 היה שפל נקודתי בכמות המשתתפים. לא הצלחתי לחשוב על סיבה משמעותית לכך ולכן אעלה ספקולציות (אם לקוראים יש רעיונות נוספים – הגיבו לקישור לכתבה בפייסבוק שלנו):

  • יתכן שיש קשר למוות של אחד הרצים (ורבים אחרים שנזקקו לטיפול רפואי) במהלך אירועי מרתון ת”א ב-2013 בעקבות עומס חום.
  • לדעתי, לא סביר שיש קשר למבצע צוק איתן שהתקיים ביולי-אוגוסט 2014

ריצת 10 ק”מ במרוצים הבינוניים 

מתוך המרוצים הבינוניים בגודלם, המצטיין הוא ללא ספק מרוץ הרצליה שגדל בקצב יפה וקוטף ממרוץ רעננה את הכתר של מרוצי השרון. בנתיים, כפר סבא נשארת מחוץ למירוץ האזורי. גם מרון טבריה חווה גדילה בכמות הרצים במקצה עשרת הקילומטרים. גם כאן שנת 2015 הייתה חלשה יחסית.

המרוצים הקטנים

נראה שמרוצים קטנים לא מצליחים לגדול במסגרת המרחק שבבדיקה- לדוגמה עין גדי הפך למרתון ארץ ים המלח, וגדל באופן דרמטי בעיקר בזכות המסלול הייחודי והחדש שלו והוספת מרחקים ארוכים. המרוץ שאינו נכלל פה בהשוואה (עקב שינוי המיתוג והמרחקים) הגיע לשיאו עם 800 משתתפים בשנים 2010-2011. הוא צנח באופן חד ל-200 משתתפים ב2018 והתאושש באופן ראוי לציון כשהביא 2500 רצים ב 2019 לכל המקצים, וגדל במקצה ה 10,000 במאות אחוזים (!) ל-692 רצים במסגרת האירוע החדש.

נס ציונה, גבעת שמואל וסביון מצליחות לשמור על כמות משתתפים של 400-600. נראה שמרוץ צהלה הולך ודועך. 

האם כמות המשתתפים במרוצים הגדולים והבינוניים מתפתחת על חשבון המרוצים הקטנים? או שהרצים בוחרים להשתתף בתחרויות חדשות אחרות שלא נסקרו כאן? או שאין קשר בין התהליכים? 

נשים וגברים – שומרים על היחס?

נראה שברוב השנים נשמר יחס של כ-1:2 בין נשים לגברים בריצת 10 ק”מ, אך לאחרונה הפער מצטמצם. בהשוואה, בכתבה הקודמת על השינויים בריצות המרתון בישראל, היחס בין נשים לגברים היה בערך 1:5.

לפני הנתונים הנ”ל, אני מנחש בזהירות שבחצי מרתון היחס יהיה 1:3.

ריצת 10,000

ניסיתי להסתכל על המרוץ האחרון עליו קיים מידע של גיל ומין בכל עיר כדי למצוא מרוצים “חריגים”. אציין שבחלק מהמקרים המידע לגבי גיל המשתתפים לא שלם. אפשר לראות שצהלה הוא מרוץ מבוגר יחסית – הגילאים המרכזיים הם 50-60. לעומתו, ברעננה ובמרתון ירושלים רצים צעירים יחסית – הגילאים המרכזיים הם 20-40: 

ריצת 10 ק”מ בישראל- תוצאות

כדי להשוות בין תוצאות המרוצים בחרתי במרתון ת”א – כמות המשתתפים בו גדולה, המסלול שטוח והוא מושך גם רצים מקצועיים. כדי לא לתת לכמות השונה של המשתתפים להשפיע על ההשוואה, השתמשתי באחוזונים.

(תזכורת קטנה: אחוזון 1 משמעו שלאחוז מהאנשים יש תוצאה מהירה יותר. אחוזון 50 משמעו שחצי מהאנשים רצים מהר יותר וכו’).

ניתן לראות שרק כאחוז אחד מהגברים מסיימים 10 ק”מ סביב הארבעים דק’ או מהר יותר. המקבילה אצל הנשים היא כ-48 דק’. אז אם אתם שייכים לאחוזון העליון – ברכות! (וקללות :)).

העליה המשמעותית ביותר היא באחוזון ה-90, כלומר, לאורך השנים הצטרפו יחסית יותר רצים איטיים. עליה זו מסמנת את הפיכת הריצה ליותר עממית וחובבנית. אין זו אומר שלא נוספו רצים בינוניים ומצויינים, רק שרוב המצטרפים איטיים יחסית.

ריצת 10 ק''מסיכום

עושה רושם שמקצה ריצת 10 ק”מ עדיין לא הגיע לרוויה ויש עוד מקום לעליה בכמות המשתתפים (אזכיר שוב שיש מספר מרוצים חדשים יחסית של נכללו בסקירה). יחד עם זאת, נראה שהמרוצים הקטנים לא מצליחים לגדול.

בנוסף, מעודד להיווכח שהיחס בין השתתפות הנשים והגברים מתקרב לאט לאט לשוויון (כל הכבוד ירושלים!) ושיותר ויותר חובבנים נכנסים לתחום. 

נראה על קו הזינוק!
איגור מינץ

 


תוכנית האימון האישי של RUNPANEL: התאמנו עם RUNPANEL מביתכם- בזמן ובמקום שנוח לכם. המאמן: גיא חלמיש, עורך הפאנלים, יביא אתכם לתוצאות, עם הנחיה צמודה ומקצועית והורדת סיכון מפציעות. לחצו למידע נוסף!