במשך כשעתיים ראינו את המבט החצי מחייך הזה שיושב על פניו של רץ המרתון המהיר בהיסטוריה במבצע שהכריז: לעשות ריצה למרחק שווה למרחק מרתון בתנאים אופטימליים בכדי לרדת משעתיים. 

מאת: עדן מאירוביץ וגיא חלמיש

שוברים את הרייטינג

בזמן ההתחלה מעל 200 אלף צופים רק ביוטיוב! ערפל לא צפוי לאורך כל המסלול ואחוזי לחות גבוהים בהתחל (90% על פי האתר של אינואוס). אלפי אנשים ליד קו הסיום כבר בפעם הראשונה שקיפצוגה עובר שם. 5 קילומטר – טיפה מעבר לקצב (1:59:50 זמן סיום צפוי). בקילומטר השישי נכנס לסיבוב הקטן ולא נראה שזה משפיע על הקצב בכלל. 

בהפקה לא חסכו ושכרו אנשים שינקו את העלים מהמסלול לקראת כל הגעה של קיפצוגה והדבוקה! בקילומטר ה8 עלו כל האחים אינגרביקסן לתת קצב לאליוד ונראה שהקהל מגיב בצורה בולטת להחלפה הזאת.

10 קילומטר הקצב טיפה התגבר וזמן הסיום המשוער הוא 1:59:48…. מעל 360 אלף צופים ביוטיוב. 15 קילומטר – קצת חוזרים אחורה ל (1:59:50 זמן סיום צפוי). 

רגע של מתח- קילומטר 20 – גשם קל מתחיל ( =\)  חוזרים ל1:59:48. קיפצוגה התרחק בצורה משמעותית מהפייסרים שלו לכ10 שניות אבל הדביק את הפער וחזר למקום. מעל 440 אלף אנשים ביוטיוב. 

חצי מרתון ב59:54! 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

ב25 קילומטר – קצת חוזרים אחורה ל (1:59:50 זמן סיום צפוי) – כנראה שיש פה דפוס מסוים במסלול שבצד אחד העלייה או משהו…סך הכל יש מכונית שנוסעת בקצב קבוע, נראה שהגשם הפסיק אבל השאיר את הכביש טיפה רטוב. 

1:17 במירוץ וכל העולם החסיר פעימה שאליהוד מעד קלות בזמן החלפת פייסרים אבל חזר מהר מאוד לרוץ כרגיל. 30 קילומטר הזמן נשאר אותו הדבר, כמות האנשים ביוטיוב עברה את החצי מליון!

מעל 700 אלף צופים לקראת הסיום! זה מה שהם רואים:

כמו חתולים הרודפים אחרי נקודת לייזר

הקצב נקבע בדיוק מוחלט. מכונית נוסעת לפני הדבוקה בה קיפצ’וגה רץ, ומקרינה קו לייזר המסמן את המקום והמהירות בו הוא צריך לרוץ. זו לא הולוגרמה ששידורי הטלויזיה, זה ממש הקרנה של קו הסאב שעתיים על הכביש לפניו.

את הדבוקה הזו מרכיבים עשרות מהרצים הטובים בעולם, והם רצים סביבו במשמרות, מגנים עליו מהרוח, במסלול המושלם, עם מעט הפניות. בכל כמה קילומטרים הם מתחלפים וקיפצ’וגה נהנה מהסתרת הרוח.

תזמורת מעוצבת

הכוכב ברור. לא ניתן להתבלבל- מעצב האופנה של האירוע הלביש את קיפצוגה בלבן ואת הלהקה בשחור. הם עם נעליים ורודות (ורודות!) והוא בלבן ורוד. הכוכב והמסייעים ברורים לכולם. ההיררכיה על הכביש.

אשתו לא ראתה אותו מעולם בלייב בריצה

מדהים אבל האשה גרייס, ושלושת הילדים לא ראו את אביהם במרוץ. כמובן שכולם נרגשים מאו, וכך גם עשרות אלפי האנשים בצדי הכביש- ההיבט שהיה חסר בנסיון הקודם עם נייק, ואחד הלקחים החשובים שהסיקו שצריך לשפר. החלק הפסיכולוגי, העידוד, נוכחותה של המשפחה – משפרי ביצועים רבי עוצמה.

ריצה טלגרם

האדם הראשון שרץ בפחות משעתיים

“זה לא בענין ריצה זה על יצירת השראה לעולם שהכל אפשרי” משחרר חברו, סטנלי קבני שרץ ומתפרנס מריצה. הוא ממשיך לספר שהריצה היא שהקנתה לו חינוך בחינם בארה”ב עם מלגה, והוא מתפרנס ממנה… הריצה הופכת למנוע מוביליות חברתית לדבוקה הקנייתית שיוצאת מהכפרים העניים ברמה הגבוהה, ובזכות הכשרון, תרבות הריצה, ההתמדה והגנטיקה מובילים את עולם הריצה היום. כשהאנשים האלה אומרים את המשפטים האלה, יש להם משמעות אנושית משמעותית יותר מרוב ההפרחות של משפטים כאלה באינסטגרם.

למה זה רע?

מופעי ראווה כאלה אינם מתקיימים בתנאים ספורטיביים הוגנים, ביחס לנסיונות אחרים לשבור את שיא העולם במרתון. יש לו פייסינג, יש לו הסתרת רוח (מאוד משמעותי), יש מסלול מיוחד שמנקים לפני הרגליים שלו, יש סימון של הקצב על הכביש לפניו… יש תמיכה חסרת תקדים. באיזשהו אופן הוא לקח מהראשון שישבור בעתיד, אולי, בתנאים הוגנים ושווים לכל המתחרים, במרתון אמיתי- עם פניות ורחובות, ללא הסתרת רוח מאחרים כשהוא המוביל הבלעדי – את השיא האמיתי…

למה זה טוב?

זו השראה לריצה. זה בידור כייפי, זה מרתק וזה מושך את תשומת כולם. וטוב שתשומת הלב הזו תגיע למשהו חיובי ומעורר מוטיבציה למליונים לרוץ. בסה”כ זו קריאה לחגוג את האנושיות, ואת רוח האדם. ומאחוריה- רוח המקצוענות וההקרבה, המשמעת והמאמץ. הערכים הספורטיביים קיצוניים ברמות האלה, אבל הם משמשים השראה לרבים לצאת לאימון הבא. לא לוותר. לצאת לרוץ!