כחלק מהרצון להתחזק מעט וגם להתנסות בתחום, לקחתי שלושה חודשי מנוי לקרוספיט. הנה כמה אבחנות מההתנסות.

את שלושת החודשים האלה ניצלתי כדי להחזיר לעצמי קצת בסיס כושר וחיזוק כללי ולאחר שלושה חודשים אלה הפנתי את המאמצים לתחומים המקוריים שלי באופניים, ריצה, ושחייה. 

גישה מנצחת של שיעורים 

בניגוד לאימוני חדר כושר, או אימונים עצמיים בבית או במכשירי הפארק, האימונים במסגרת המועדון נערכים בקבוצות. כ 12-15 אנשים ביחד, מתפזרים בחלל ומבצעים אותם אחד עם השני. זה רותם אותך לאימון ומבטל את האפקט הזה של הנעה עצמית. לא צריך להביא את עצמך לנהל את כל האימון שלך, הוא כבר מנוהל עבורך וזה נוח מאוד. זה משחרר מתכנון וקל ופשוט יותר לביצוע במלואו. האמת היא שבלי הקבוצה והמסגרת הזו אני בד”כ כבר רוצה לברוח מאימוני הכח אחרי 10 דקות.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

טיפולי המרה לשובניסטים

יש אוכלוסיות רחבות באוכלוסיה בישראל שסובלות משובניזם, הדרת נשים, בעיות אגו מול נשים מצליחות וחזקות או אפילו שנאת נשים. אני ממליץ בכל המקרים האלה להשתמש בקרוספיט ככלי לטיפולי המרה. ישלחו כל מתנגדי הנשים לשריון או לטיס להתאמן עם כמה מהבחורות במועדון ואני מאמין שהבעיה תפתר. בנות הקרוספיט (במיוחד הרציניות בתחום) הן יפות, שריריות, חזקות והיו לא מעט מקרים שחשתי חלשלוש אמיתי לידן. להריץ לכנסת חוק אימוני קרוספיט מעורב חובה לדתיים ושובניסטים אחרים לפני גיוס. 

מה מה מה היה התרגיל הזה? 

אומרים שכח משפר את המוח. האם זו הסיבה שכל המתאמנים פה זוכרים את כל הוראות המאמן ורק אני לא? אימון בד”כ מתחלק לארבעה חלקים כאשר בכל מקטע יש סדרת תרגילים- ובכל תרגיל יש מספר חזרות, פעמים רבות במעין דירוגים כאלה בסדרה מתמטית כלשהי, לדוגמה: 30 קפיצות על חבל, 15 שכיבות שמיכה, 10 בטן, 5 מתח כל זה כפול חמש פעמים. אלה היו דוגמאות לתרגילים שכולם מכירים אבל בקרוספיט מקפידים על ז’רגון שמצריך מכם מתורגמן צמוד או מדגימה מדויקת לפניכם. עם הזמן זה נהייה יותר קל. 

מוט הקלון של הקרוספיט

הרבה מהתרגילים בקרוספיט הם מתחום הרמת המשקולות, והכלי העיקרי פה הוא המוט האולימפי. למוטות האלה יש כמה רמות לפי משקל: הכבד הוא של 20 קילו ויש ממש קלים שצבועים בצבע וורוד (מעניין למה?). כמובן שבתור מתחיל אתה פונה אל הוורוד כי הכבדים פשוט ישתלו אותך עוד לפני שהרמת. אני יכול לדמיין את כל אלה שבאו להתחזק ולהיות גבריים בקרוספיט בולעים את הלשון בשיעורים הראשונים שלהם… חייבים לעשות כזה הבדל מוחצן בין המוטות של החלשים לחזקים? 

אימון קרוספיט

“אנחנו לא בשביל להתנפח”

המדריך מדגיש בפני את אחד מעיקרי התרבות כשהוא מסביר לי שמי שבא לקרוספיט לא הגיע בשביל להתנפח ולא עושה את זה בשביל היופי. האתוס פה הוא כושר גופני מצוין, מגוון, וכולל. בהתאמה, בניגוד לחדר הכושר, בקושי יש מראה אחת או שתיים בחלל הענק. 

(על התסכול מכך של כל החברה בלי החולצה, השריריים והמגולחים שראיתי שם יעידו רק המבטים הגנובים שלהם אל המראה הקטנה שבכל זאת הצליחו לייצר, לכאורה תוך כדי הליכה תמימה להחזיר איזה משקולת למקום).

אובססיה לסקוואטים

כשאתם מתחילים משהו חדש, יש גבול לכמות החזרות שאתם יכולים לעשות עליו, אז קבלו עצה: איזה חודשיים לפני שאתם באים לאימון ראשון בקרוספיט התחילו להתיידד עם הסקוואט. בהתחלה בקטנה, כמה פעמים ביום. לאט לאט מומלץ שתפתחו אובססיה לסקוואטים כי כשתגיעו לאימון קרוספיט ראשון יש סיכוי שתגלו את המכורים האמיתיים: עם משקל, בלי משקל, עם קפיצות לקופסא, בלי קפיצות, ובעוד 400 ואריאציות שמטרתן לייצר לכם קשר אמיץ עם כאבי השרירים המאוחרים (Doms) שיהיו לכם לאחר מכן. 

אז קרוספיט זה סוג של weight lifting? 

חוץ מזה שהרמת משקולות עם מוט אולימפי (וורוד כמובן) היא סוג של תרוץ להביא אתכם לעוד כמה סקוואטים, הרי שהיא באמת מתגלה כפעולה רב מערכתית מוצלחת. הרבה שרירים עובדים בפעולה הזו והיא הופכת מרכזית וחוזרת בחייכם בתקופת הקרוספיט שלכם. תגלו גם שהדברים הבסיסיים שצריכים עוד להיפתח הם היכולות הזו להרים מרפקים למעלה ולהוציא את החזה החוצה בגב ישר, כמעט מוקשת – המלחמה המושלמת בכפיפת המחשב שלכם קדימה. 

סקוואט קרוספיט

מעט מדי בטן

כנראה שזה משהו שתלוי מאוד במאמנים הספציפיים, אבל לפחות מהחוויה שלי לא היתה התייחסות משמעותית וספציפית מדי לשרירי הליבה. רק פה ושם. ללא ספק יש הרבה עבודת core אגבית בכל הדברים שעושים שם, אבל הליבה בכל זאת היתה הדבר שהכי פחות הרגשתי כדורש מנוחה אחרי האימונים האלה. 

“מאוד קהילתי”? 

בהשוואה לשנאת האדם, האטימות מאחורי אזניות המוסיקה והניתוק החברתי מהסביבה של מתאמני חדר הכושר, קרוספיט הוא אכן קהילתי יחסית. עצם העובדה שאתם מגיעים לאימונים עם אנשים ועושים אותם ביחד, בלי אוזניות, היא כבר מקרבת. היות והאימונים הם ברצועות זמן קבועות (האימון של 6 בבוקר, 7 בבוקר, וכו’) הרי שהאנשים שמגיעים הם בד”כ הקבועים של אותה השעה, ונוצר קשר. ועדיין, אני מצטער לבשר לכם אנשי הקרוספיט שזה לא מתקרב לרמת הקהילתיות שיש בקבוצות הריצה, הטריאתלון והאופניים: שם זו דינמיקה קבוצתית הדוקה הרבה יותר. 

ערוץ הכושר של RUNPANEL בטלגרם – מצטרפים פה!

לא באמת רצים בקרוספיט

חלק מהאימונים כללו סשן ריצה בתוך סטים אחרים. זה לא באמת ברמה שמייצרת לכם כושר לריצה. אני מצאתי את עצמי עושה ריצות חימום של 3-5 ק”מ לפני אימוני הקרוספיט בתור התחלה איירובית הגונה. המטרה של הריצות בתוך האימונים בשיעור הן בעיקר להקפיץ קצת את הדופק ולייצר עבודת לב ריאה כללית, אבל פחות ממוקדת באמת בריצה. בשביל ריצה צריך להתאמן בריצה

ריצה וקרוספיט

והנה אני בריצה… הקרוספיט היה מעולה כבסיס להמשך!

סה”כ, מגניב הקרוספיט הזה! 

אימון כולל המועיל לחיזוק כל הגוף, תוך כדי שילוב שרירים תנועות ופעולות בניגוד לבידוד שרירים של חדרי הכושר. החוויה כייפית, הוייב חיובי, האנשים מחייכים, והקטע ממש טוב! לאמר לכם שאני מתחבר לזה מעבר לשלושה חודשי קונדישינינג בתחילת עונת הרכיבה או הטריאתלון? לא ממש, אבל בשלושה חודשים האלה מאוד מאוד נהנתי!