עלייתו ושליטתו המוחלטת של קיפצ’וגה במרתון קצת העלימה את היעדרותו של מי שעדיין נחשב בעיני רבים כרץ הטוב בהיסטוריה (כן…), קנניסה בקלה. נכון שכל עולם הריצה מדבר כרגע על הניסיון החוזר של קיפצ’וגה לשבור את השעתיים במרוץ הפרטי שלו בוינה, אבל מרתון ברלין מתרחש ביום ראשון הקרוב והוא מביא איתו בשורה טובה לכל חובבי הריצה: בקלה הולך לרוץ שם!

מאת: עדן מאירוביץ’

כוכב ה 5,000 וה 10,000

בעוד שקיפצ’וגה שולט בצורה מוחלטת במרתון, בקלה שלט ללא עוררין בריצות ל5,000 ו-10,000 לצד תוצאה שלא הייתה מביישת את קיפצ’וגה בעצמו (לפני ששבר את שיא העולם כמובן) – 02:03:03, אותה קבע במרתון ברלין ב-2016.

איפה היית קנניסה?

מאז שעבר לעולם המרתון ב2010, קנניסה צבר רשימת פציעות ארוכה יותר מרשימת הקניות של חלקנו: דלקת בגיד אכילס, מספר שברי מאמץ במקומות שונים ועוד פציעות שונות גרמו לרץ האתיופי שמחזיק שנים בשיאים בריצות 5,000 ו10,000 לא לתרגם את היכולת שלו לריצת מרתון. הרץ תועד לא פעם אחת עוצר באמצע מרתון, לפעמים אפילו בשלבים מוקדמים יחסית, לדוגמא במרתון דובאי בו עצר אחרי כ-22 ק”מ. אחרי הפרישה שלו ממרתון אמסטרדם, שלאחריו התגלו בבדיקות שהוא רץ עם שבר מאמץ, החליט לשנות כיוון.

סרטון שלו פורש ממרתון אמסטרדם

 

הולנד

בקלה העיד על עצמו שלאורך קריירת המרתון שלו, הוא לא בדיוק התאמן והתנהל כמו הספורטאי שהוא. העסקים שפתח באתיופיה (כמו מסעדה ומלון) העסיקו אותו ובנוסף הוא השקיע מאוד בילדיו, בניגוד לקיפצוגה לדוגמה, שאינו גר בבית במהלך האימונים ורואה את הילדים שלו אחת לשבוע. בנוסף בקלה דיווח על עצמו שאינו אוכל כמו הספורטאי שהוא רוצה וצריך ולרוב היה אוכל באותה מסעדה שהוא פתח. בהכנות למרתון ברלין בחר בקלה לבלות חודשיים בהולנד בשביל לעבוד באופן צמוד עם מומחים ולהתרחק מהשגרה של הבית. מצחיק, שרץ שנולד במקום שרבים חולמים להתאמן בו ורצים רבים מגיעים אליה למחנות אימון, בוחר לבצע חלק משמעותי מהאימונים שלו במקום שאין בו שום יתרון לרץ המקצועי הרגיל.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

התחרות

בקלה הודיעה על השתתפותו במירוץ רק בתחילת חודש ספטמבר, פחות מחודש לפני תחילת המירוץ. כנראה שאפילו הרץ האתיופי לא לגמרי האמין שהוא יוכל להתייצב על קו הזינוק בלי בעיות. אולי הוא לא רצה להודיע מוקדם על הצטרפותו ולבטל את ההשתתפות למקרה שאחת הפציעות הישנות תאותת על חזרתה להטריד. במרוץ השנה ישנם חמישה רצים שכבר רצו מתחת ל02:05:00 ובאופן מפתיע, כולם אתיופים (הקנייתים נשארו עם קיפצ’וגה בבית?). מבין כולם, לבקלה יש את התוצאה הטובה מכולם, אך התוצאות של האחרים לא הושגו במרתון ברלין שכאמור, נחשב למהיר ביותר.

תחזית

קנניסה בקלה רגיל לזכות בדברים, בכל שנה שאינה שנה של אולימפיאדה, אפשר היה להניח שזאת גם המטרה שלו. אפשר להניח שגם אם הוא לא לגמרי מאמין שהוא יכול לזכות, בקלה בחר במרתון המהיר ביותר בשביל שיוכל לרוץ בזמן שיאפשר לו להשתתף ב”גמר” הגדול בטוקיו. הבעיה? כנראה שזה מה שכל האתיופים האחרים שמשתתפים מחפשים פה. בכל מקרה, לבקלה יש כנראה את היכולת לרוץ זמן שיאפשר לו בסוף להשתתף בטוקיו. עד הקיץ, אלוהים גדול.


חדשות מראנפאנל בטלגרם- הצטרפו: https://t.me/RUNPANEL

מאת: עדן מאירוביץ.
עדן הוא סטודנט להנדסת מכונות בבאר שבע. המוטו שלו: “אם על ההר יש שביל אפשר לרוץ בו, וגם אם אין אפשר” ואתו הוא מבלה סביב ה 100 ק”מ בשבוע ומתחבר חזק לעולם האולטרה. כשהוא לא בבאר שבע הוא מבלה על הסינגלים (Trails) הביתיים בהם גדל: בהרי ירושלים ליד ביתו בשורש – גן עדן לחובבי עליות וריצה טכנית.