אלא אם יש להם אפיון קיצוני שונה ומבדל שהולך לאורך כל קו הנעליים שלהם, קשה ולא צריך לשפוט מותג נעליים בצורה גורפת: “מותג X” הוא טוב, “מותג Y” הוא כזה…  והמבחן הזה מוכיח את זה. ל Columbia Montrail קו נעליים שמה שמאפיין אותו הוא הנטיה לשטח, אבל חוץ מזה? כל נעל מספקת חוויה שונה – וה Caldorado הזו סיפקה לי חוויה שונה בתכלית מזו של הדגם הקודם שבחנתי של קולומביה.

מאת: גיא חלמיש
צילום: עופר עברי וגיא חלמיש

תבורך השונות

הן פשוט מרגישות אחרת לגמרי- אם הנעל השנייה (FluidFlex) הראתה בסיס שטוח יחסית בתוך הנעל ודרופ ממש נמוך של 4 מ”מ, הרי שזו בעלת 8 מ”מ וכניסה וקימורים הנכנסים אל קשת כף הרגל (כמו שאני אוהב!). אם הנעל הקודמת היתה נעל דו שימושית עם סוליה שטוחה יחסית, הרי שלזו יש סוליה תחתונה עם זיזים רכים ונתפסים בקרקע… ההיא היתה עם פטנט ייחודי לעקב, וזו עם עקב רך ומרופד וקלאסי יותר, וכך גם איזור הלשון. ייצור נעליים, בחירתן ומבחני נעליים זה מסובך – פשוט משום שכל אחד מאיתנו בעל שונות רבה בהתאמה, בהעדפות, בסגנון ובמטרות הריצה… לכן טוב שיש לחברות מגוון גדול של נעליים לבחור מתוכן. בתוך השונות הזו, יש לי אישית מנצחת ברורה למדי. אבל זכרו – מה שלי אישית מתאים הוא לאו דווקא מה שמתאים לכם -לכן חשוב להגיע לחנות קולומביה, אאוטסיידרס או שבילים המשווקות את Columbia Montrial בישראל ולבחור את הנעל המתאימה לכם.

Columbia Montrail

תאור היצרן – טכנולוגיה ופיצ’רים

היצרן אומר: “כשאתם נכנסים לשבילים ה Caldorado תחליק לכם את הקילומטרז’… נעל שבילים קלה, עם חלק עליון ללא תפרים (Seamless), מחובר לסוליה משככת, תומכת בכף הרגל וסוליה חיצונית מתקדמת ואוחזת עם זיזים רב כיוונים שיעזרו לכם להתמודד עם שטח משתנה”. וואלה, אני מאשר – זה לא סתם דיבור שיווקי אלה באמת התכונות של הנעל.

  • שם הדגם: CALDORADO™ III
  • היעוד: ריצת שבילים (Trail)
  • תמיכה: נייטראלית
  • משקל מוצהר: 292 גרם
  • דרופ: 8 מ”מ
  • גובה מעל הקרקע : 19 מ”מ בעקב, 11 מ”מ קדמת כף הרגל
  • משווק בישראל: קולומביה, אאוטסיידרס או שבילים


Caldorado- הטכנולוגיות עיקריות

הן ה FluidGuide שמייצרת שליטה בתנועה (צדית ואורכית) לאורך גלגול הרגל, FluidFoam שהוא החומר של הסולייה האמצעית לבלימת זעזועים ותמיכה ברגל, Trail Shield – שכבת מגן מעל לסוליה, כנגד אבנים וקצוות חדים, וכאמור – חלק עליון (גפה) עשויה רשתות סינטטיות, עם מסגרת חיצונית המקנה יציבות, קשיחות וחוזק, מחוזקת, ללא תפרים – Seamless. בבסיס יש Carbon rubber Gryptonite שהוא החלק האוחז את הקרקע. בוא נראה איך זה מרגיש בפועל.

caldorado

עיצוב וסקסאפיל

חוץ מהצבע שנבחר למבחן, העיצוב של הנעל הוא קלאסי למדי, ויפה! בצבע אחר היא תראה טוב ורגוע, ובצבע הזה- מאוד צהובה ואני מת על זה. מי שעוקב אחרי כבר יודע שבעיני נעליים צריכות לשדר כיף, שמחת חיים, צבעוניות ואנרגיות, והצהוב הזה, לא רק שהוא בולט למרחוק הוא גם מכניס אותי למוד פסיכולוגי של ביצועים ומהירות- צהוב מירוץ!

קולדרדו

מעבר לצבע אני אוהב את עיצוב הסוליות של קולומביה שהן עם תבליטים ותנועה בצדי הנעל. הצבע שלהן אפור שזה עדיף בהחלט על פני לבן במיוחד לייעוד השטח הזה. בהיבט הזה יש קצת חסרון לצהוב הזה שמתלכלך בקלות יחסית.

נעל ריצה

המעטפת עליונה (גפה)

עשויה רשתות מאווררות וסנטטיות המודבקות זו לזו, כלומר ללא תפרים (Seamless). יש בתוך המערכת הזו כמה רצועות עדינות המייצרות את החיבור בין איזור השסע לסוליה עם רמות אלסטיות משתנות. היא עוטפת ונעימה. מה שכן, לא מצאתי פה הגנות משמעותיות. יש פה אפילו פחות הגנות מדגם ה.Fluidflex X.S.R שהוא דווקא יותר כבישוני מזו בייעוד, וזה אומר שאבן עפה פה ושם או חיכוך בצמחיה יורגשו וגם יכולים להשפיע.

Columbia montrail

שסע הלשון והשריכה

הלשון כמו העקב מרופדת ונעימה. השרוכים נתפסים הייטב ומבצעים את ייעודם תוך שמירה על דיפרנציאליות. בעולם השרוכים נתקלתי עד היום בכמה בעיות – ארוכים מדי, לא נתפסים זה בזה (ולכן נפתחים בריצה) ולא מתחככים טוב מספיק בחורים של הנעל. כל הבעיות האלה לא היו קיימות פה- השרוכים עושים את עבודתם מעולה, ולא נפתחו אפילו פעם אחת. אפשר להדק כל צמד חורים ברמת עומס שונה.

החסרון שכן מצאתי לנעליים האלה באיזור הלשון הוא בכך שהיא תפורה מבפנים בתפר שמרגישים. בדיוק את זה הם פתרו לחלוטין בדגם ה FluidFlex שמתלבש כגרב על הרגל. יחד עם זאת אדגיש שבריצה זה לא הפריע לי כלל, רק בהליכה ושימוש יומיומי, בסוף יום ארוך.

ריצה

עקב מרופד

אזור העקב הוא קלאסי- עבה, מרופד, ומאוד נוח. זו אחת התוספות ביחס לדורות קודמים ולהתרשמותי מוצלחת מאוד. היתרון של הבדים האלה והריפוד בעקב הוא שהם מתאימים את עצמם ליותר רגליים וממלאים חללים. מילוי החללים הזה מייצר אחיזה טובה יותר ופחות אובדן אנרגיה בתנועה.

בחלקו החיצוני של העקב יש גם את המעטפת שהיא בצורה מתוחכמת ותלת מימדית כזו, וגם את ההגנה החיצונית שלה בצורת שתי קשתות שמייצרות חיזוק וגם מכניסות קצת שחור לצהוב. אהבתי. אין לולאה (אישית, אני לא משתמש בלולאות האלה אבל יש אנשים שממש אוהבים אותם להקלה בנעילה).

מונטרייל

ממלאת חללים

נחזור לעניין הזה של ההתאמה האישית והשונות. בנעל הזו, יש גישה עוטפת וקרובה לכף הרגל. הרגל שלי צרה, והיא נאחזת מעולה ובניגוד להרבה נעליים אחרות אני מרגיש עטוף והדוק. אני אוהב את זה- זה משפר את התגובתיות, והמעט תמיכה בקשת מרגישה טוב. הנעל מוגדרת כנעל נייטראלית, והיא כזו, אבל בכל זאת- קצת כניסה אל הקשת מייצרת למי שצריך תחושה של שליטה.

caldorado

מאוד גמישה ומגיבה

כבר למדתי על עצמי שאני מעדיף בצורה חד משמעית נעליים רכות יותר. הנעליים שקיבלו אצלי ציונים הכי גבוהים היו בד”כ מהז’אנר הדקיק והעוטף, עם סוליות גמישות יחסית ולא עבות שיצרו תגובתיות לתנועת כף הרגל. Columbia Montrail Caldorado האלה הן התחרות הטובה ביותר שנתקלתי בה להעדפה הזו לנעל אחרת שמצטיינת בכך (On Cloud).

caldorado

היא מצליחה לעשות את זה בצורה חכמה, וקצת יותר מסורתית וקלאסית בתחושות שהיא נותנת מהאון. היא מגיבה הייטב לכף הרגל ויש לה גלגול מעולה וקיפול קל ולא מתנגד. היא קוהרנטית בכך גם בגפה העליונה וגם בגמישות הסוליה. פשוט מעולה.

נעלי ריצה

משקל טוב

ממשיכים עם הקו הדינמי שמאפיין את הנעל הזו- משקל של 292 גרם לנעל טרייל זה משקל טוב, אבל לא קיצוני. אם נשווה לנעלי טרייל אחרות שבדקנו בעבר זו אחת הקלות. כמעט 100 גרם פחות מהסלומון  שעברה דרכי, אבל היא הרבה יותר דומה ללא מעט זוגות נעליים שהיו בז’אנר, רובם בין 250 גרם (כמעט נעל תחרות) ל 300. צריך לזכור שמשקל הוא לא חזות הכל, והוא בד”כ בא על חשבון עמידות לאורך מרחק וזמן, וגם על חשבון פיצ’רים כגון הגנות למניהן וכו’. בעיני רוב הנעליים שהיו עד 300 גרם הרגישו מצוין. מעל לזה, מתחיל להיות מאסיבי מדי.

רצים

שיכוך, פידבק ואחיזת קרקע מצוינים

בשבילי יש כמה דברים שמייצרים תחושה טובה על הקרקע. השיכוך הוא הדבר הראשון והנעל הזו בהחלט מרגישה מפנקת ורכה, מבלי לאבד ריספונסיביות. היא אחת היותר נעימות שאני מכיר. למרות שזו מוגדרת נעל שטח, רצתי איתה גם על אספלט והרגשתי נפלא. הזיזים שמורידים אמנם שטח מגע מפצים על כך ברכות (שמשמעותה, בכל נעל, לא רק בזו – בד”כ יותר שחיקה למי שיגזים בכך על אספלט עם נעל שטח).

האחיזה היא בהחלט לא רק פונקציה של הזיזים (Lugs), אגב גובהם פה 4 מ”מ. גם הגמישות המצוינת של הגפה הזו מאוד משפיעה בעיני לצד גמישות מעולה של הסוליה התחתונה. נעל גמישה מאפשרת לי לשלוט טוב יותר במנח הרגל בכל השלבים שלה. בטרייל, המשתנה והמשופע בצורות מגוונות, אני רוצה להשתמש בגמישות כף הרגל ובתגובה שלה כדי לאחוז את הקרקע ולדחוף ממנה כמו שנוח לי, ולא כמו שנוח לנעל.

הצטרפו לדיוור השבועי שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

Caldorado – לסיכום

לא מעט נעליים כבר בחנתי, והנעל הזו התייצבה במהירות בטופ של ההעדפות שלי. יש לה חסרון אחד בעיקר והוא בליטת תפרי הלשון שלה שהפריע לי בעיקר מחוץ לריצה. אבל חוץ מזה – הדרופ שלה מצוין לרוב המשתמשים ואינו קיצוני לאף כיוון (8מ”מ), היא גמישה להפליא ומקבלת את תנועת הרגל. השיכוך שלה מעולה וריספונסיבי, הגובה מצוין לטעמי לריצות למרחקים של רוב הרצים (19 מ”מ מאחור ו 11מ”מ מלפנים). האחיזה שלה בשטח מדויקת עם זיזים רכים יחסית של 4 מ”מ, ולכל אלה אפשר להוסיף צבע צהוב מגניב ומהיר שמזכיר לי למבורגיני צהובה. במחיר סביר מאוד של 550 ש”ח קיבלתם אחלה תמורה.

מאת: גיא חלמיש

Columbia montrail Caldorado
גמישותמעטפת הדוקה לרגלשיכוך מעולה
תפרי הלשון הפנימיים בולטיםצבע בהיר מתלכלך בשטח בקלות
94%ציון ראנפאנל
עיצוב וסקסאפיל90%
אחיזת חלק עליון ועקב90%
אוורור90%
שיכוך90%
פידבק וגלגול (תחושת קרקע)100%
ריספונסיביות וניתור90%
אחיזת קרקע100%
תמורה (לחברי מועדון)100%