קיבלנו למבחן ערכת משקולות יד של דקטלון, במשקל 20 ק”ג עם מזוודת אריזה. משקולות יד עם פלטות מתחלפות מיועדות לספק מענה לאימון ביתי במגוון תרגילים, בעומסים שונים וכך לעזור לנו לחזק ולשפר את מערכת השרירים והשלד.

אני מתאמן כבר שנים רבות עם משקולות ידיים החל ממשקולות קבועות חלקן אפילו מתוצרת ביתית, משקולות עם פלטות מתחלפות ולאחרונה עם החידוש האחרון משקולות אוניברסליות. משקולות עם פלטות מתחלפות מאפשרות לבצע מגוון רחב של תרגילים עם עומסים משתנים. היתרונות בסט כזה הם הזמינות והנגישות שלו לאימון אצלכם בבית. כאשר לסט הזה יש בונוס, בסיום האימון הוא ניתן לאחסון נוח וקומפקטי. כעת התרוץ לא לבצע כמה תרגילי כח אחרי הריצה נראה כבר פחות קביל ואולי בריאות השלד והשריר שלכם תקפוץ מדרגה.

כתבות נוספות שאולי תתעניינו בהן בתחום:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

טיפ: התחילו במשקלים נמוכים

אם אתם מתאמנים מתחילים חפשו את הערכה אשר מתחילה עם משקלים נמוכים ומאפשרת עלייה הדרגתית במשקל והערכה הזו יכולה בהחלט להיות המענה הנכון עבורכם. אם אתן מתאמנים ותיקים אתם כבר יודעים מה המשקלים המתאימים עבורכם והאם הערכה הזו נותנת מענה לצורך שלכם.

משקולות כוח של דקטלון

ערכת אימון משקולות יד 20 ק”ג

מוטות המשקולות וצלחות הנעילה עשויות ברזל ומצופות כרום. המשקולות עצמן עשויות פלדה ובעלות מראה רטרו. ההרכבה והסגירה של המשקולות על גבי הידיות היא לפי השיטה הקלאסית של החלקת המשקולת והידוקה על ידי פרפר הסגירה.

סט המשקולות מגיע במזוודת פלסטיק, כלומר יש כלי אחסון שמגן עליהן אם אתם נוטים להשאירן בחוץ. חבר שמשקולותיו החלידו שמח לשמוע על הפתרון הזה שרוב הספקים לא נותנים. יחד עם זאת זו לא מזוודה שמיועדת לשאת אותם למרחקים ארוכים והיא גבולית לנשיאת 20 ק”ג בתוכה. המזוודה עושה את עבודתה היטב בשמירת סדר של סט המשקולות בתוך הבית.

תעודת זהות 

 • דגם: ערכת אימון משקולות יד 20 ק”ג
 • מארז: מזוודת פלסטיק
 • 2X2 ק”ג מוט השחלה, קוטר 28 מ”מ, אורך 35 ס”מ. שימו לב, הקוטר הזה אינו סטנדרטי, על כך בהמשך. 
 • 1X8  ק”ג צלחות משקולת, קוטר 28 מ”מ
 • 2X4 ק”ג צלחות משקולת קוטר 28 מ”מ
 • 4 אומים/צלחות נעילה מצופות כרום (200 גרם כל אחת)
 • מחיר 280 ש”ח
 • באתר דקטלון

משקולות כוח של דקטלון

הרכבה 

הרכבה של המשקולות על גבי המוטות מתבצעת על ידי השחלה של המשקולת על הידית עד למעצור וכך הלאה עד להשלמה למשקל הרצוי. המגרעת בהיקף החיצוני של המשקולת מאפשרת אחיזה נוחה של המשקולת בתהליך ההרכבה. לאחר סיום הרכבת המשקל הרצוי, נסובב את צלחת הנעילה על ההברגה והידוקה עד הסוף.

קדימה לאימון 

משקולות יד בעלות משקל משתנה מאפשרות לבצע משרעת רחבה של תרגילים לרמות שונות של יכולת. בתוך הסט יש דפית עם מספר קטן של תרגילים בסיסיים. אבל כמובן שניתן למצוא תרגילים שונים ברשתות החברתיות, באפליקציות אימון שונות ובספרות המקצועית. בכל מקרה אני ממליץ להתייעץ עם מאמן מוסמך אילו תרגילים מתאימים עבורכם. 

השתמשתי במשקולות לביצוע תרגילים לפלג גוף עליון כגון יד קדמית, כתפיים וחזה. בנוסף לביצוע תרגילים אקטיבים ניתן להשתמש במשקולות לטובת הוספת עומס בתרגילים מסוימים כגון אחיזה סטטית של המשקולות בזמן ביצוע מכרעים ועוד תרגילים שונים אשר דרשו הוספת עומס.

מוט ההשחלה מחוספס במרכזו כדי לשפר את האחיזה ולמנוע החלקה של המשקולת בזמן האימון. בימים של לחות גבוהה החספוס לא מנע את ההחלקה של היד ונעזרתי בכפפות אימון כדי לשפר את האחיזה. חברות מסוימות החליפו את החספוס בציפוי גומי כדי למנוע את ההחלקה של היד בזמן האימון. גודל המשקולת הגדולה בסט הזה היא 2 ק”ג, מה שמאפשר ביצוע תרגילים בצורה נוחה וזורמת עקב הקוטר היחסית קטן שלה. הורדה או הוספה של משקל בין התרגילים והסטים השונים מתאפשרים בקלות יחסית אך באיטיות בגלל הצורך בפתיחה וסגירה של ההברגה בכל פעם מחדש. כך שבאימון בו משנים משקל בין הסטים זמן המנוחה בין הסטים ארוך יחסית.

משקולות כוח של דקטלון

שיטת ההברגות אינה מושלמת

כאמור ישנם כמה סוגים של שיטות נעילה למשקולות ולכל אחת יתרונות וחסרונות. משקולות אוניברסליות הן המענה האולטימטיבי למרבית החסרונות אולם הן יקרות ולא נוחות לאחסון. לא פלא שרוב המתאמנים הביתיים בוחרים בפתרונות דומים יותר לזה שבמבחן. חוץ מאחסון יעיל, יתרון נוסף הוא שזה בדרך כלל ממשק סטנדרטי יחסית שאפשר לשלב משקולות קיימות אם יש לכם, אבל דקטלון עשו פה תרגיל עם הקוטר – 28 מ”מ זה לא ה 30 מ”מ המקובלים ולכן להרחבות תצטרכו להשאר רק בדקטלון. באופן הזה אפשר להעשיר את סט המשקולות שלכם בצורה הדרגתית, וגם להוסיף סטים נוספים כגון מוט רחב יחיד ועוד, כאמור לא מיצרנים אחרים ברוב ה מקרים. 

החסרונות המאפיינים נעילה בהברגה, הם הזמן שלוקח לשנות את המשקלים והעובדה שקשה יותר להדק למקסימום ולזמן רב את המשקולות – והן לעתים נפתחות מעצמן. כך קרה גם בסט המבחן (במיוחד בתרגילים סיבוביים כמו יד קדמית). רוב המתאמנים מעדיפים נעילת קליפס בשל כך. לאחר מספר רב של פתיחות וסגירות הגומייה הנמצאת על צלחות הנעילה נשארה צמודה למשקולת והוסיפה התעסקות נוספת של החזרת הגומייה למקומה בצלחת הנעילה. 

משקולות כוח של דקטלוןיתרונות

 • פרקטי ונגיש
 • מתאים למגוון תרגילים
 • אחסון נח
 • מודולרי – אפשרות הרחבה הדרגתית לסטים ומשקלים נוספים

חסרונות

 • התרופפות צלחת/אום הנעילה בזמן ביצוע התרגילים
 • מחיר
 • הברגה וזמן לשנות משקל

לסיכום 

המשקולות מאפשרות הנגשת מגוון רב של תרגילים עד הבית. אפשרות להחליף משקל, מאפשר למתאמנים בעלי יכולות שונות להשתמש בסט. לעומת ספקים אחרים, עצם אספקת המזוודה לאחסון ושמירה על המשקולות הוא בונוס מוערך, אולם אל תצפו ממנה להיות כלי נשיאה למרחקים. שיפור הנושא של הפתיחה העצמאית של צלחות הנעילה חשוב לטובת בטיחות המתאמן ואפקטיביות האימון. ולבסוף – יצירת תלות בקוטר הספציפי של דקטלון תחייב אתכם להשאר במסגרת הסטנדרט שלו עבור הרחבת הסט. 

מאת: הוד קליין

⬇️⬇️⬇️ אגב, שמת לב למלבנים האלה לשיתוף כתבות? אם אהבת את התוכן שלנו, התודה הכי גדולה עבורנו היא שיתוף שלהן לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך