חודש פברואר הגיע ואיתו פריחת שקד מצוי הידוע יותר בשמו השקדייה בצבעי הורוד והלבן. בימים אלו השקדיות בשיא פריחתן, תקופת הפריחה היא קצרה ומזג האוויר השרבי שפוקד אותנו אינו מיטיב איתה. זה הזמן לרוץ בינות לשדות הירוקים ולצפות במופע הפריחה המרהיב.

הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

שקד מצוי

בארץ ישראל נטעו במקומות שונים כרמי שקדים אך גדלים בה גם שקדי בר. כיום, כל מיני השקד הם צמחים מוגנים בישראל למעט כרמים נטועים. פריחת השקד היא בחודשים ינואר-פברואר והפירות מבשילים חצי שנה אחרי. זרעי השקד התרבותי מכילים כמויות גדולות של שומן, חלבון, ויטמינים ומינרלים, ולכן יש להם ערך תזונתי רב ומצויין לעוסקים בפעילות גופנית. השיר “השקדייה פורחת” הוא שהשריש את השם שקדייה לעץ השקד, שהפך לסמל של ראשית הפריחה בארץ ישראל כיוון שהשקד פורח בסמוך לט”ו בשבט. אנחנו כרצים, יכולים ליהנות מהפריחה היפה במסלולי ריצה העוברים בסמוך לכרמי השקד. הבאנו לכם המלצה חמה למסלול ריצה באזור הר תבור.

מאפייני המסלול 

  • אזור: גליל תחתון – ליד כפר תבור
  • אופי המסלול: מעגלי
  • סוג הדרך: אספלט, שבילים לבנים, אדמה
  • אורך: 9 ק”מ
  • גובה מצטבר: 140 מטר
  • נקודת התחלה: וייז
  • קובץ GPX
  • מפה: 

תיאור המסלול

מהחנייה נטפס בריצה לכיוון צפון, נחלוף על פני יקב התבור ומוזיאון המרציפן בהם תוכלו לבקר כשתחזרו מהריצה. בסיום העלייה תגיעו לצומת T ותפנו ימינה, תחלפו על פני בית העלמין של כפר תבור ותמשיכו ישר במעלה השביל. משמאלכם יופיעו בתי המושב שדמות דבורה ומימינכם נפרשים שדות ומטעי השקדיות, זה הזמן לדחיית סיפוקים, אתם עוד תחלפו קרוב אליהם.

שקדיות

כעבור כ 1.5 ק”מ קיים פיצול בשביל, אנחנו נרוץ עם הפנייה הימנית ונצמד לימין. כעבור כ 300 מטר השביל מתעקל ימינה ואנחנו נמשיך עם השביל במגמת ירידה קלה, מימינכם ומשמאלכם מטעי שקדיות הבולטים בפריחתם המרשימה. אם באתם מספיק מוקדם תזכו לצפות בזריחת השמש מעל רמות סירין אותן תזהו לפי שבשבות הרוח במרחק.

זריחה

את 2 הקילומטרים הבאים תבלו בריצה על הרכס כאשר מימינכם נפרשים מטעי שקדיות וגפנים. משמאלכם ואדי שבתחתיתו זורם נחל קמה אותו תזהו לפי שביל הצמחיה הירוק והסבוך. המסלול בו אתם רצים עכשיו הוא חלק מתוואי המסלול חזור של מסלול ה 10 ק”מ במרוץ לזכרו של נדב ריימונד ז”ל המתקיים כל שנה בחודש אפריל.

מעבר לואדי מבצבצים בתי כפר קיש, שם תוכלו לנשנש ארוחת בוקר בסיום הריצה. המסלול על הרכס מסתיים בק”מ ה 5 לערך בירידה חדה שבסיומה נפגוש את כביש הגישה לכפר קיש, אנחנו נרוץ ימינה על המדרכה עד לצומת הקרובה.

בצומת נפנה ימינה ונבחר בדרך עפר הצמודה לכביש. כעבור כ 100 מטר הדרך מתרחקת מהכביש ומתחילה עלייה קטנה לכיוון צפון מערב שבסיומה יתגלה לעיניכם מטע שקדיות בצד שמאל. זה הזמן לעצור רגע, לקחת אוויר ולהצטלם על רקע הלבן ורוד המהמם הזה.

ריצת שטח

כעבור כמה מטרים בקילומטר ה 6 לערך יופיע לפניכם מטע שקדיות נוסף. לפני המטע אנחנו נפנה ימינה על שביל אדמה שיוביל אותנו בצידו הדרום מזרחי של המטע (כ 400 מטר) שם נפנה שמאלה. הפעם נרוץ על הרכס במגמת עליה קלה כאשר מימיננו מטעי שקדיות הגולשים על נחל מסחה ומשמאלנו מטעים ושדות לסירוגין. 

לרוץ

המסלול עליו אנחנו רצים עכשיו הוא חלק משבילי איציק פרוייקט לזכרו של איציק דגן, חייל שנפטר, בן כפר תבור, שהונצח בשביל זה ע”י חבריו. השביל מחבר בין כפר תבור לכפר קיש. חלקו סלול וחלקו כבוש. השביל עובר לצד שקדיות ומעלה הנחל.

לאחר כ 8 ק”מ המסלול יוביל אותנו חזרה לרחובות כפר תבור. נמשיך ישר עם הכביש עד לכיכר, בכיר נפנה במורד הכביש ימינה עד לחנייה בה השארנו את הרכבים. במקומות בהם יש מפגש בין מסלול הריצה לכביש, שימו לב והיזהרו מרכבים חולפים. השאירו את המסלול ואזור החניה נקיים והכי חשוב, תשמרו על הטבע – המטעים הם נחלת החקלאים. לא קוטפים ולא נוגעים בפריחה.

ריצת שטח

מה עושים אחרי הריצה?

באזור יש לא מעט בתי עסק יפים ואותנטיים ששווה ליפקוד בסיום הפעילות הספורטיבית. קפה המייסדים בכפר קיש מצטיין עם אווירה כפרית ומשפחתית, עיצוב ומוזיקה נוסטלגית של קיבוץ של פעם אך סגור בשבת. הג’חנון של כפר קיש הממוקם ממש בכניסה למושב (קיים שילוט במקום), מסעדת קיאנו בכפר תבור המפורסמת בזכות מנת ההמבורגר שלה, בית קפה קפהדרציה בו תוכלו למצוא מבחר סלטים ומנות מיוחדות, עגלת קפה נועם הממוקמת ליד מוזיאון המתיישבים בכפר תבור בה תוכלו להתפנק בקפה ועוגה.

הנאה מהפריחה מובטחת.

מאת: הוד קליין

אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: