ביום שישי האחרון התקיים מרוץ הר איתן (סטף) ה-6 לזכרו של אלי פיפמן. כתבנו, תומר רוזנפלד, חזר לסובב הר איתן המוכר והטוב אחרי היעדרות ממושכת ומביא את רשמיו.

מאת: תומר רוזנפלד
צילום: Sportphotography, תומר פדר, מאיר יובל ותומר רוזנפלד

מרוץ בהר איתן?

הר איתן הוא חלק מיער הסטף הממוקם ליד מבשרת ציון. בהר איתן יש מספר מסלולים ושבילים, המסלול המוכר ביותר הוא “סובב הר איתן” מסלול מעגלי ומסומן היטב שאורכו קצת פחות מ-8 ק”מ עם כ-150 מטר טיפוס מצטבר אשר רובו עובר בשבילים לבנים וחלקו בכביש. 

את הר איתן אני מכיר טוב, אולי קצת יותר מדיי טוב ואולי וזו אחת הסיבות שהרבה זמן לא פקדתי אותו. הרומן שלי עם ההר התחיל לפני כמה שנים, זה התחיל בהקפה אחת, המשיך לשתי הקפות ושלוש הקפות וארבע הקפות ולבסוף חמש הקפות וקצת. למעשה, את המרתון הראשון (והלא רשמי) שלי עשיתי על ההר. 

יש במסלול הזה המון קסם: קודם כל, הוא מאפשר לרצים לברוח מהחום והלחות בחודשי הקיץ. 40 דקות מתל אביב ואתם באקלים אחר. בנוסף, המסלול מסומן ונוח ומקל על ההתארגנות מבחינה לוגיסטית- משאירים מים ואוכל ברכב, יוצאים להקפה, מתדלקים וממשיכים. תוסיפו לכך את התפאורה המושלמת שהטבע סידר לנו והרי לכם מסלול מושלם שמתאים לכולם. החל ברצים שבאים להקפה אחת בהליכה או בריצה ועד לאולטראיסטים שמבלים שעות על גבי שעות בריצה במעגלים כהכנה למרוצי אולטרה.

עקב פציעה, הרבה חודשים לא הייתי בהר. תכנית האימונים שלי השתנתה מקצה לקצה, המרחקים התקצרו התמקדתי באימונים קצרים ושטוחים ולא היה לי תירוץ לפקוד את ההר. בנוסף, עם כל הסיבובים סביב ההר, קצת יצא לי החשק. זו הסיבה שכאשר הזמינו אותי למרוץ טיפה חששתי לבוא. לשמחתי, אני יכול להגיד שטעיתי. התגעגעתי להר איתן והיה נהדר 🙂

על המקצים ועל המארגנים

המרוץ מאורגן על ידי שי פיפמן ותמי שוהם מקבוצת Pipman Team, קבוצת ריצה וטריאתלון שפעילה ברחובות, יבנה, ראשון לציון, מזכרת בתיה. המרוץ נערך זו השנה השישית לזכרו של אלי פיפמן, אביו של שי שחלק איתו את האהבה לריצה והשתתף בעצמו במספר מרתונים.
לפני קצת יותר משבוע נערך מרוץ נוסף על ההר, מרוץ “לרוץ עם פסקל” שאורגן אף הוא על ידי שי ותמי. לזכרו של פסקל יום טוב אברהמי, לוחם הימ”מ שנהרג במתקפת הטרור בדרום ישראל ב-2011. מוזמנים לקרוא את חוויותיו של אורי ארבל מהמרוץ

המרוץ לזכרו של אלי פיפמן בו אני נטלתי חלק, היה קטן יותר, אינטימי ומשפחתי עם נוכחות מרשימה של חברי קבוצת Pipman בצבע כתום בולט. השנה המרוץ כלל 3 מקצים: 8 ק”מ (הקפה אחת), 16 ק”מ (שתי הקפות) ו-32 ק”מ (ארבע הקפות). המארגנים החליטו לבטל את המקצה למרחק של 24 ק”מ שנערך בשנים הקודמות. בסך הכול השתתפו במרוץ כ-200 משתתפים. לפי המארגנים, אחת הסיבות לירידה במספר הנרשמים היא מרוץ בשביל הבנים הדרוזיים שמשך אליו חלק גדול מקרב חברי כוחות הביטחון וכן בשל צליחת הכנרת שהתקיימה למחרת ומשכה אליה חלק מהטריאתלטים מקרב חברי הקבוצה.

יאללה, מתחילים! 

אני מגיע להר איתן כמעט שעה לפני הזינוק, השמש כבר עלתה ובהר מורגשת מצוקת חנייה שלא הייתה מביישת את מרכז תל אביב. אני מתקדם עם הרכב במעלה ההר, מחנה את ליד החניון של יחידה 101 ומתחיל לרדת רגלית לכיוון מתחם הכינוס. בדרך אני נתקל בכמה פרצופים מוכרים. 

אנחנו קצת פחות מ-100 רצים במקצה הקצר של ה-8 ק”מ. אנחנו אנחנו ממתינים לזינוק משני צדדיו של השביל לבן כדי לא להפריע לרצי המקצים הארוכים. כל רץ שעובר, איטי או מהיר, זוכה למחיאות כפיים סוערות. מרגש! אנחנו מוזנקים בשעה 7:30, עדיין קריר אבל הלחות יחסית גבוהה. 

חוזר להר איתן – תומר רוזנפלד מראנפאנל

מהתרגשות אני גומא את הקילומטר הראשון בקצב של 4:56. אני מרגיש טוב ומדגדג לי לנסות ולהגביר. אני מזכיר לעצמי שיש לי למחרת מרוץ של 5 ק”מ ושהמטרה היום היא לרוץ קל ולא לעייף את הגוף. אני נושם נשימה עמוקה, ומוריד הילוך ומתרכז בליהנות מהנוף המדהים שנשקף מולי.

אני מגיע לעלייה הראשונה בסביבות הקילומטר הרביעי ומרשה לעצמי לעבור להליכה. התגעגעתי לטבע. אני חוזר לרוץ ומגיע לעלייה נוספת בסביבות הקילומטר השישי ועובר שוב להליכה. לפני אני רואה את פרופסור לדני צועד ומתפלל שאוכל גם אני לצעוד בהר איתן גם אחרי שאגיע לגבורות.

אני מסיים את העלייה האחרונה ורואה את שער הסיום לפני. השעון נעצר על 7.65 ק”מ ולא על 8 ק”מ, אבל ממש לא אכפת לי, באתי ליהנות והמטרה הושגה במלואה!

שאול לדני, האיש והאגדה

 

תחנות רענון ומתחם הסיום

לאורך המסלול היו שתי תחנות רענון עם מים בלבד ותחנה נוספת במתחם הכינוס עם משקאות איזוטוניים בשלל צבעים. גולת הכותרת של המרוץ הייתה פריסה מפנקת שכללה יוגורט עם גרנולה ופירות יבשים, עוגות, לחם, גבינות ושלל ממרחים. לא יצאתי רעב.

סיכום

אפילו שנרשמתי למקצה הקצר, הגעתי למרוץ הזה עם טיפה חששות. הפציעה שמלווה אותי בחודשים האחרונים לא לגמרי מאחורי, יש ימים טובים, ויש ימים שבהם אני נאלץ לעצור אימון באמצע. ובכלל, לפי תכנית האימונים שלי הייתי אמור לנוח לפני מרוץ של 5 ק”מ שהתקיים למחרת. 

בדיעבד אני יכול להגיד שאני ממש שמח שבאתי למרוץ. התגעגעתי לנופים של הר איתן, פגשתי לא מעט חברים בדרך, נהנתי ממזג אוויר קריר ומפריסה מפנקת ואפילו סיימתי למחרת את מרוץ גיא ברמת אביב עם שיא אישי ב-5 ק”מ עם שיפור של כמעט דקה וחצי (18:35). היה כייף לחזור.

תודה רבה לשי ותמי על ההזמנה!

תוצאות המנצחים

8 ק”מ גברים:

 1. גיל יעיש- 30:58
 2. דודי אוחנה-  32:22
 3. יותם פולישוק- 33:14

8 ק”מ נשים:

 1. עמית קומה-  37:40
 2. דני דבורקין-  40:46
 3. גלי סייפן- 41:26

16 ק”מ גברים:

 1. דורון דו מוש- 1:02:07
 2. ברהן בלטה- 1:02:37
 3. שגב אפלבאום- 1:06:14

16 ק”מ נשים:

 1. ולריה לרמן- 1:12:38
 2. טלי גודוביץ- 1:16:56
 3. טלי פרנקל- 1:19:22

32 ק”מ גברים:

 1. סיסאי ליאור- 2:18.17
 2. יונתן שולט- 2:30:34
 3. יובל הלר- 2:31:35

32 ק”מ נשים: 

 1. אלכס סולן-  2:31:58
 2. רונית אבו- 2:53:24
 3. זהבה סלמון- 3:42:32
מאת: תומר רוזנפלד- יועץ משפטי בחברות הייטק, בן 32 ומאמן ריצה מוסמך וינגייט. חובב אולטרה אבל נשבע שיחזור לפרופורציות בקרוב.

 


תוכנית האימון האישי של RUNPANEL:
התאמנו עם RUNPANEL מביתכם- בזמן ובמקום שנוח לכם. המאמן: גיא חלמיש, עורך הפאנלים, יביא אתכם לתוצאות, עם הנחיה צמודה ומקצועית והורדת סיכון מפציעות. בעלות של 250 ש”ח לחודש בלבד!

להצטרפות מלאו את הטופס:

  להצטרפות

  חזרו אלי לרישום לאימון ריצה אישי