בהמשך לכתבה קודמת עם כללי נימוס בריצה, מצאנו לנכון להקדיש עמוד זה לכללי נימוס בתחרויות ובמרוצים. במרוצים יש את עומס הרצים הרב ביותר, שם חשוב במיוחד להקפיד לשמור על הסדר, אי ההפרעה לאחרים ועל ה-Fair play. ריכזנו כאן את תשעת הכללים החשובים בנושא:

1. השאירו את השורות הראשונות למהירים

מרוצים גדולים כמו מרתון תל אביב מחולקים למקצים שמסודרים לפי קצב הריצה המשוער שלנו. זאת כדי למנוע מצבים שרצים איטיים יפריעו לרצים מהירים. אך גם במרוצים אלה יש בתוך המקצה אנשים מהירים יותר ומהירים פחות, שלא נדבר על מרוצים קטנים יותר בהם אין מקצים. וכאן המקום לומר- דעו את מקומכם. תשאירו את השורות הראשונות לאלה שרצים מהר יותר. גם ככה הזמן הנמדד הוא רק מהרגע בו דרכתם על שטיח ההזנקה. אם תהיו בשורה המתאימה לכם גם לא תפריעו לרצים המהירים יותר וגם תפחיתו סיכון שמישהו יתקל בכם ותיפלו. אלה שרצים מהר מכם לא יפריעו לכם לרוץ, כך שלא תיפגעו מזה שתתנו להם לעמוד לפניכם בזינוק. אתם עושים את התחרות בשביל החוויה ולא בשביל התוצאה? רצים עם כלב או כקבוצה? עדיין יש אחרים שהתוצאה בתחרות חשובה להם. השאירו להם את השורות הראשונות.

 


הניוזלטר של RUNPANEL – רק פעם בשבוע התוכן הטוב בישראל על ריצה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים


2. נסעתם לתחרות בחו”ל? התמקמו בשרוול הזינוק המתאים לכם

בתחרויות בעולם מקובל להחזיק שרוולי זינוק שיש בהם סימונים לפי מהירות הרצים. באופן הזה כל אחד מתמקם בסביבה שמתאימה לקצב הריצה שלו. שם גם תמצאו את הפייסרים השונים, ולידם מתייצבים רק אנשים שבאמת מסוגלים להחזיק את הקצב הזה במרוץ, או לפחות ברובו. אם אתם לא מהירים אל תתפסו את המקומות הראשונים בשרוול הזה כי ריצה איטית תחסום את המהירים מכם, במיוחד בהתחלה כשהצפיפות גבוהה. 

3. אל תרוצו עם שתי האוזניות

בתחרות אתם לא לבד ובכל מקרה כשפונים אליכם ואתם לא מגיבים זה לא לעניין, ובמיוחד במרוץ. אם תשאלו אותי אז מוסיקה יש לכם תמיד. בתחרות עזבו את המוסיקה ותיהנו מהאווירה שסביבכם. תמיד יש מי שעוקף אתכם או את המארגנים שצועקים הוראות, לכן עליכם לדאוג לכך שתהיה לכם היכולת לשמוע את מי שצועק לכם להיזהר או הוראה אחרת. אם אם ממש לא מסוגלים להזיז רגל בלי הפלייליסט, שימרו על לפחות אוזן אחת פנויה להקשבה לסביבה! 

4. בפרישה האטו והיצמדו בהדרגה לימין

קורה שלפעמים אנחנו בתחרות פחות טובה, הבנו כבר שזה לא היום שלנו. מבאס ומתסכל להפסיק תחרות באמצע, אך צריך לזכור שהאנשים סביבנו עדיין רצים. לכן כשפורשים באמצע תחרות יש להאט בהדרגה ולהיצמד לימין ורק אז לעבור להליכה ולפנות את המסלול.

5. במרוץ היו נדיבים ברוח

כשיש רוח פנים חזקה, האדם שרץ לפנינו חוסם לנו את הרוח ובכך מייצר לנו יתרון בריצה שיכול להיות משמעותי. נכון שזה ספורט וברמה התחרותית הבכירה זה לגיטימי לנקוט בטקטיקות כמו שימור כוחות על חשבון מתחרים, אבל אם אתם רצים חובבים שלא מתחרים על הפודיום של אליפות ישראל יהיה נעים יותר שתציעו לרץ החוסם לכם את הרוח לחלוק את נטל ההובלה (זה תקף גם אם אתם מתכוונים לשבור שיא אישי). אגב, אם הגעתם למישהו ואתם רוצים קצת מנוחה מרוח הפנים, נסו לשאול אותו- תרשה לי קצת להיצמד? אני בטוח שרוב הרצים ישמחו לעזור לכם לשבור שיא. 

 


RUNPANEL גם בטלגרם – לחצו לראות! 


6. במרוץ גם רצים יכולים לעודד

באתם להנות מהאירוע ולא להתחרות ולקחת את עצמכם לקצה? סביבכם עדיין יש אנשים שנותנים הכל. בין אם הם רצים לידכם לאט או שכבר במסלול הנגדי כי הם מהמובילים במרוץ. אם יש לכם אוויר וגם ככה אתם רצים רק בשביל החוויה והאווירה- תנו לאלה שרצים על הקצה שלהם קריאות עידוד- חלקים גדולים מהמסלולים בתחרויות ריקים מקהל, והעידוד מאוד תורם לתחושת המוטיבציה!

7. שמרו את הזבל שלכם לעצמכם

לקחתם ג’ל אנרגיה, תמר או כל מאכל אחר ששיעזור לכם במרוץ? אל תשליכו את הפסולת בצד הדרך. לקחתם בקבוק מים? זרקו אותו במקומות המיועדים לכך. אל תזרקו בגדים באמצע הדרך כי התחממתם. אל תירקו באמצע המסלול. חייבים לפנות הפרשות? זוזו הצידה ועשו את זה שם. אל תגרמו לחוסר נוחות עבור הרצים שסביבכם ואל תזהמו את הסביבה, כל כך פשוט וכל כך חשוב.

נימוס

8. המשיכו לרוץ גם אחרי קו הסיום

נכון שהגעתם לקו הסיום באפיסת כוחות, אך חשוב להמשיך לרוץ ולא להיעצר פתאום. יכול להיות שמגיע מישהו מאחוריכם במהירות ואתם עלולים להפריע לו או שהוא יתקל בכם. מומלץ להמשיך גם להתקדם קצת מעבר כדי לא ליצור עומס של אנשים בקו הסיום.

9. אל תרמו במרוצים

זה נשמע מובן מאליו אבל בכל זאת מדובר בתופעה יותר נפוצה ממה שאתם חושבים. אל תחתכו את המסלול באמצע כדי לקצר אותו ואל תרוצו עם מספר חזה של אדם אחר. 

יש רצים שהגיעו לתחרות כדי להתחרות על הפודיום בקטגוריה או שחשוב להם המיקום הכללי שלהם ועשו מסלול מלא לפי הכללים. דמיינו מצב שאתם- רצים בני 30 לקחתם מספר חזה של רץ בן 60 או של רצה אחרת. אתם בכלל לא מתכננים לרוץ מהר אך יכול להיות שבתחרות הזו התוצאה שלכם מבלי שהתכוונתם שווה פודיום בקטגוריה של מספר החזה איתו רצתם. אז כמובן שלא תעלו על הפודיום ותיקחו תא הגביע בקטגוריה שלא שלכם, אבל עבור המקום השלישי (שעכשיו הוא רביעי על לוח התוצאות) שלא נשאר לחלוקת הגביעים זה כבר לא עוזר.

מאת: אור דלח