יצאתי לבדוק את הוקה טורנט – לריצה טכנית, שתוכננה לרצים תחרותיים בריצת טרייל ולשבירת שיאים כך לפי הבטחת היצרן. מה מבדיל נעל שטח רגילה לכזאת ששוברת שיאים? מה מייחד את ההוקה טורנט, והאם היא נוחה כפי שהיא מוצגת? הכל בכתבה הבאה.

אין רץ שלא מכיר את ההתרגשות הזאת בכניסה לחנות נעליים. ריח הנעליים החדשות, הנעליים שקוראות לנו מהמדף, הידיעה שאוטוטו תחזיק ביד את זאת שתלווה אותך בחודשים הקרובים, במירוצים הבאים. 

מעולם לא רצתי עם נעלי הוקה, ובכל זאת המחשבה הראשונה שעלתה לי בראש  בכניסה לחנות שבמתחם מנדרין בת”א היתה “omg, בא לי את כל הנעליים שיש פה!”. עושה רושם שהחברה משקיעה רבות בעיצוב הנעליים, וכולן נראות היטב, בדגמים ובצבעים מרהיבים – אך לא מדי, כאלו שאתה יכול ללכת איתם ביום יום  אך לא להיחשד כמתלהב. 

אני מקבל לידי את הדגם המדובר, בצבע כחול ים, עם פס שחור וסוליה כתומה, וכפות הרגליים מחליקות פנימה בטבעיות. מידה 43.5, בול. לא קטן, לא גדול, לא צר או עבה מדי. כזה. על אף הפיתוי להשאיר אותם על הרגליים ולצאת לריצה ספונטנית בחולות תל ברוך, אני מתאפק ומחזיר אותן בחרדת קודש לקופסא. הן צריכות לעבור סשן צילומים לכתבה, ולשם כך עליהן להיות טריות ורעננות.

הוקה טורנט, פיצ’רים ותיאור יצרן

  • ייעוד: נעל שטח לריצה בכל תוואי שטח ולכל מרחק עד אולטרה מרתון.
  • משקל: גברים (42.5) 254 גר’, נשים (38.5)211 גר’.
  • פיצ’רים עיקריים: סולית גומי, זיזים בולטים, קופסת בהונות רחבה, סולית Profly, גפה מאווררת, 100% טבעונית.
  • דרופ: 5 מ”מ
  • גובה הסוליה: 23 מ”מ בעקב, ו18 בבהונות- 
  • מחיר: 549 ש”ח. 
  • לינק לקניה: באתר היבואן  

Hoka Torrent

רושם ראשוני

הייעוד של הנעל הזו הוא טרייל תחרותי- טרייל אמיתי, טכני ומאתגר אחיזה, והזיזים בסוליה ממחישים זאת היטב. הם עמוקים וברורים ומשדרים, אנחנו פה בשביל לאפשר לך להניע את עצמך למעלה ולבלום את עצמך בדרך למטה עם ביטחון. אבל לא מדובר בנעל טרייל סטנדרטית אלא נעל קלה במיוחד, תחרותית, ואכן הדבר הראשון המורגש בנעל הוא משקלה הנמוך. 

 

אני מתחיל להבין למה הן כ”כ אהובות על רצי האולטרה- במשקל הזה הן מהירות! למעשה, על כל 254 הגרם שלהן, הן שוקלות פחות מנעלי הכביש שלי ואולי יותר קלות מכל נעל שאי פעם נעלתי. וב 57,969 הצעדים שאעשה באולטרה תנ”ך תש”ח, כל גרם פחות שאסחוב עליי הוא משמעותי מאוד. אני נהנה מהנעל בריצות ההכנה למבחן האמיתי עבורי ועבור הנעליים במרוץ הקרב. 

אורי ארבל

גפה עליונה

הלשון מהז’אנר הרך והמרופד, קופסת האצבעות רחבה ונעימה. מסביב לנעל בחלק הצמוד לסוליה, יש גומי דק להגנה ואטימה מסוימת. ההגנה אינה משמעותית, אם אתם מחפשים משהו משרה הרבה ביטחון ואטימה, לא זו הנעל בשבילכם. 

שאר הנעל בנויה ממש מצוין ומאוורר- אבל כמו שצפוי ומעיד המשקל: היא אינה מסיבית, אבל היתרון הוא התגובתיות של הגפה, הקבלה הנעימה שלה את הרגל שלכם בצורתה הספציפית. לריצות טרייל תרבותי יחסית, ובוודאי לריצות האולטרה הטיפוסיות על דרכי כורכר בארץ היא מתאימה ביותר.
אגב, כל הבוחנים בעולם ציינו לטובה את העמידות שלה, כך שאם נשתמש בקילומטרים המצטברים שלהם ושלנו עם הנעל אפשר לאמר שהיא לא נפרמת ומחזיקה מעמד יפה. 

הוקה טורנט

הוקה טורנט – סוליה

לנעל סוליה בטכנולוגיית Profly, מערכת ריפוד המשלבת קצף רך בעקב עם קצף חזק יותר בקדמת הרגליים. המערכת יוצרת שיכוך טוב מאוד לנחיתת הרגל, ושכבת מגן עבה ויפה. 

הוקה ידועה בסוליות הגבוהות שלה, ובגישה המקסימליסטית בד”כ, אבל עם הצמיחה שלה, היא החלה לגוון: לא רק שטח ואולטרה אלא גם כביש, ולא רק פלטפרומות גבוהות אלא גם נעליים כמו הטורנט האלה- בעלות סוליה בגובה סטנדרטי יותר, וזה דווקא חיובי בהחלט. לסוליה בגובה הזה “המסורתי” אם תרצו, יש לא מעט יתרונות ובעיקר- שליטה, גלגול, תחושת קרקע טובה יותר (ויש חברות שטח מתחרות מובילות כמו סלומון למשל, שידועות בהעדפה של הגישה הזו). מי שרגיל עובי המוגזם שמבודד לגמרי מתחושת הקרקע ירגיש פתאום את הסלעים בנקודות משוננות, אבל בעיני הן פשוט מדויקות בקטע הזה, וזה רק לטובה!

גריפ ואחיזת שטח

עם זיזים שמזכירים משהו בין נעלי “פקקים” של כדורגל לנעלי טיפוס, הנעליים מתאימות לכל תוואי שטח, ובמסגרת הריצות שלי אני נתקל בכולם- מדרכי כורכר לבנות, ועד לסינגלים, קטעים טכניים, עליות וירידות למיניהן. בכל תוואי כזה הנעל מתמודדת בקלות ובאחיזת שטח נהדרת, “נתפסת” בכל אבן וסלע, עוברת היטב את השטח הלא פשוט של שפלת יהודה. היצרן מתהדר בכך שהנעל אף טובה יותר בירידות מאשר בעליות. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

ככל שאני מתקדם יותר עם הנעל אני לומד להנות ולסמוך עליה, עד שאני מגיע להלימה מלאה ושלמה איתה. היא מרגישה לי כבר כמו המשך ישיר של הרגל. היא נותנת לי שקט נפשי ופיזי לרגליים, ולשמחתי אני ופשוט שוכח ממנה לקילומטרים שלמים וארוכים, היש סממן טוב מזה לאיכותה של נעל? 

הוקה טורנט - סוליה תחתונה

מחיר

בימים שבהם מחירה של נעל ריצה יכול להגיע ל3-4 ימי עבודה ממוצעים במשק, מחיר הנעל הנ”ל, לאור כל שציינתי לעיל נשמע הגיוני ושפוי. 549 ש”ח בחנות, בלי קריצות למוכר, “דוד שלח אותי” או “תעשה טובה אני קונה פה הרבה”.  

חסרונות ה Hoka Torrent

אחרי המירוץ הנעל נראית מותשת כמעט כמוני. היא מלוכלכת, מאובקת ונראה שאיבדה מהזוהר שלה. אני מתלבט אם לשטוף או לכבס אותה וחושש לאבד מתצורתה הכללית. החסרונות שלה הן בעיני המתבונן- כאמור חובבי ההוקה הקלאסיים הרגילים לגישה של הרבה יותר סוליה אולי יראו בה נעל קרובה מדי לקרקע ורגישה מדי לסלעים משוננים. בעולם צוין גם שלאורך זמן הסוליה איבדה מהר יחסית מהשיכוך שלה, ושהחלק העליון קצת איבד מהצורה אבל לא חשתי בכך. 

הוקה טורנט – סיכום

משמעות המילה “הוקה” בשפה המאורית היא “עף על פני האדמה”, תחושה שמתארת יפה את התחושות שלי עם הנעל. היא שימשה לי כעזר רב בשטח, היא מהירה, רגישה, יעילה, ובמיוחד – מאוד קלה יחסית לשימוש האגרסיבי המיועד לה. 

כהבטחת היצרן הצלחתי לשבור עבורי שיא מרחק חדש- 52 ק”מ. אני לעולם אזכור את המירוץ הזה, תודה לכן נעליים שהייתן איתי שם!

מאת: אורי ארבל

אורי: חצה את 40, נשוי לדנה ואבא ל3 נינג’ות. מרתוניסט, מאמן ריצה  בקבוצת “ארבל” בהרצליה, ומחזיק בשיא הישראלי ב10 ק”מ וחצי מרתון ג’וגלינג, ריצה תוך להטוט 3 כדורים באויר. מרצה בנושא העלאת אנרגיה ומוטיבציה, מנחה סדנאות גיבוש ואתגר.

ציוני RunPanel
נעל טרייל תחרותית ומהירהמשקל נמוך במיוחד אחיזת קרקע מצוינתרגישות ותחושת קרקע
אין חיזוקים והגנות מסיביותלתנאים יבשים בעיקר
89%Overall Score
עיצוב 90%
אחיזת רגל/יציבות85%
שיכוך80%
תחושת קרקע, גלגול, ניתור100%
תמורה90%