קצת מרתיע לוותר על החוט בין האוזניות. אם אחת תיפול? אין סיכוי שזה יישאר באוזן, ואיפה השלט? אלה כל הדברים שחשבתי עליהם לפני שניסיתי את ה – Jabra Elite Sport. אז חשבתי.

מאת: עדן מאירוביץ’
צילום: אופק בר סלע

Jabra Elite Sport – מפרט

  • חיי סוללה: 4.5 שעות (ועוד 13.5 שעות נוספות עם נרתיק טעינה)
  • משקל: 14 גרם
  • עמידות לזיעה\מים: IP67 (עמידות במים)
  • סגנון: in ear (בתוך האוזן)
  • מחיר: 800 – 1,000 ש”ח

Jabra בעיצוב

אז מכיוון שאין כל כך אוזניות, חוץ מהדברים שנכנסים לאוזן, אין פה כל כך מה לעצב. שזה בכלל לא מפריע לנו. פחות מקום לטעויות וכשהכל שחור, כל עוד זה לא בולט בצורה מצחיקה מהאוזן, זה אחלה. זה בדיוק המצב פה.

האוזניות כן קיימות בצבע נוסף (אפור \ ירוק לימון) שאני אישית לא כל כך התחברתי אליו, אבל אין בו שום דבר לא טוב.

Jabra

אבזור שלא היה מבייש מכונית

אז אוזניות בתג המחיר הגבוה ביותר דורשות גם את רמת האבזור הגבוהה ביותר שיש. מקבלים פה כל מה שצריך: שני סוגים שונים של חלקים לאוזן (סיליקון ו-foam), אפשרות וגם שני סוגים שונים של אטמים שנכנסים לאוזן, מסיליקון.

את האוזניות מטעינים באמצעות קייס טעינה ייחודי שמגיע יחד עם האוזניות שמכיל 13.5 שעות. באוזניות עצמן יש אפשרות לטעון ל4.5 שיש (כלומר, אם טענתם הכל בבית ויצאתם לסופ”ש, יש לכם סך הכל 18 שעות ללא צורך בשקע חשמלי חיצוני). את הקייס מטעינים באמצעות כבל מיקרו USB. זה מאוד נוח כי אפשר להכניס את האוזניות לתוך הקייס ולהטעין אותן כשהן בתוך מגירה או תיק, רק חשוב לא לאבד את הקייס.

Jabra elite sport

האפליקציה של Jabra

אז חוץ מלהשקיע באוזניות, גם באפליקציה לא חסכו ב Jabra. האפליקציה נועדה בעיקר לשלוט בצד הספורטיבי של האוזניות ולא בסאונד. יש שמה אפשרות לקבוע תוכניות אימונים, להקליט ריצות, למדוד דופק (באמצעות מד דופק באוזנייה הימנית – עוד על זה בהמשך), ולבצע בדיקת VO2max. אישית, אני מצאתי אחרי שימוש קצר שהרבה יותר יעיל להשתמש באפליקציה של שעון הריצה שלי, אבל סחטיין על הכיוון.

אפליקציה

השלט וה..אין שלט

אני לא אשקר, בחלק הזה ידעתי שתהיה לי בעיה: קצת חששתי מכל נושא ה”אין שלט”. כאשר לוחצים על הכפתורים בעצם לוחצים על האוזניה לתוך האוזן. אם לוחצים על הכפתורים העליונים זה “דוחף” את האוזנייה טיפה פנימה ויוצר מעין וואקום באוזן ולוקח כמה שניות עד שהוא משתחרר והכל מרגיש שוב בסדר. אם לוחצים על הזוג התחתון זה מרגיש טיפה כאילו אתם הולכים להוציא את האוזנייה מהמקום. לא הכי נוח. קצת קשה לבוא בטענות ליצרן, הרי שאם יש רק את החלק שנכנס לאוזן, איפה עוד אפשר לצפות לשים כפתורים? כנראה שבשום מקום. אבל אולי פתרונות אחרים כמו הוראות הפעלה קוליות (סטייל GoPro למשל) או רגישות להקשה (כמו באוזניות Bluetooth מסוימת) היו יכולים להוות פתרון.

Jabra

לפני שמגיעים לריצה, חשוב לי לציין את כל ההפתעות שהיצרן הכניס פה לאוזניות, כי באמת שלא חסר:

לבחור מה שומעים ואיך

אז נכון, אין פה אופציה לעצב את הסאונד כמו שמאוד אהבתי באוזניות של JayBird (אותן סקרנו), אבל יש פה משהו אחר שאפשר לעצב: את האטימות של האוזניות לרעשי רקע חיצוניים. רצתם בעיר וחששתם שאתם לא שומעים את המכוניות לקראת מעבר חצייה? רצתם בטבע והתבאסתם שאתם שומעים יותר את הדריכות וההתנשפויות שלכם מהמוזיקה? באוזניות האלה אפשר לבחור! לחיצה כפולה ועוברים בין שני המצבים.

אזניות

הפסקה אוטומטית של המוזיקה

פגשתם מישהו שאתם מכירים באמצע ובא לכם להחליף כמה מילים? אם מורידים את האוזנייה הימנית, המוזיקה נפסקת אוטומטית, ככה שלא צריך להתעסק עם ללחוץ יותר מדי. כמובן שמחזירים את האוזנייה המוזיקה ממשיכה מהמקום שהיא הפסיקה. כשעושים אותו הדבר עם האוזנייה השמאלית, אז המוזיקה נפסקת רק בה ובצד ימין מתנגנת כרגיל

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

איפה אתן אוזניות?

אז כדי להתגבר על הפחד של לאבד את האוזניות, הוסיפו לנו פיצ’ר באפליקציה שמראה היכן הם היו בפעם האחרונה על פי החיבור לטלפון. וזה עובד, טוב, לפעמים: מדי פעם הצלחתי “למצוא” את האוזניות בצד השני של הדירה שלי, אך גם היו פעמים אחדות שהן אותרו לכאורה באמצע מסלול הריצה. הרעיון טוב, אבל הייתי ממליץ לכם לא להסתמך על זה בינתיים.

דופק

אז חוץ להשמיע מוזיקה ולספר לנו איפה הן נמצאות (או לפחות לנסות לעשות את זה), האוזניות יודעות גם למדוד דופק. כששעון הG.P.S לא הכי מדויק, וכשלא כולם מתחברים לרצועה (או בכלל מתלבטים לקנות אותה בגלל העלות הנוספת), כמה כיף שאפשר להנות ממדידת דופק מהאוזן שלא מורגשת בשום צורה נוספת על הגוף.

כמה זה מדויק? ביצעתי מספר השוואת עם רצועת חזה של גרמין לדופק שנמדד באוזניות. לרוב, הדופק מדויק, היו מעט בריחות בעיקר בעלייה חדה של הדופק (בין אם זה הגברה של הקצב בחדות או סתם עלייה). האם הייתי מחליף את שיטת המדידה שלי מהרצועה לאוזניות האלה בלבד? לא. אבל זה בהחלט פתרון מעולה למי שלא רוצה להשקיע בגם וגם.

IP-67

לא אחפור יותר מדי בנושא, אבל כן חשוב לציין את רמת העמידות של האוזניות, שהיא עמידות למים ולא רק לזיעה. כיום, הרוב המוחלט של האוזניות מציעות עמידות עד דרגה 5, שהיא מוגדרת כעמידות לזיעה ויכולת מסוימת של התנגדות למים. לרוב זה בסדר, אבל יש גבול דק בין זיעה לגשם של מלח (אנשים שמזיעים הרבה), ויש אוזניות שלא עומדות בגבול הזה. כמה החברה בטוחה בנתון הזה? להתחשב בעובדה שהם מציעים 3 שנות אחריות (!) על כשלים כתוצאה מזיעה, כנראה שהרבה. חוץ מזוג האוזניות האלה, התקשתי למצוא עוד זוג בדרגת עמידות זהה, ולאלה מאיתנו שמזיעים הרבה, או רצים בגשם, יכול להיות שרק הנתון הזה מצדיק את הקנייה.

כשכל כך כיף לרוץ, שוכחים מהמחיר

אז אני יודע מה אתם חושבים: זה הרבה תוספות וגימיקים, אבל זה לא באמת משנה כלום, אם זה לא נוח בריצה. אז זה נוח. מאוד. רוב הזמן. האוזניות מרגישות טוב בזמן הריצה. אני בחרתי לרוץ עם הריפודים לאוזן מסוג סיליקון ועם “הכנף”, והאוזניות פשוט לא יוצאות מהאוזניים. קצת מצחיק, אבל לאורך כל הזמן שלי עם האוזניות (עשרות שעות), אף אחת מהאוזניות לא יצאה לי מהאוזן. בדבר כזה עוד לא נתקלתי.

מה בכל זאת לא מושלם? בריצות הארוכות יותר (מעל לשעה וחצי- שעתיים) כן הרגשתי חוסר נעימות מסוים באוזן, כנראה שבגלל שהן יושבות כל כך “חזק” ויציב, הן כן יוצרות גירוי מסוים באוזן.


אוהבים גם סקי? לחצו פה או על התמונה לכל כתבות הסקי באאוטפאנל!

Jabra Elite Sport- משלמים הרבה, מקבלים הרבה

יצא לי לרוץ עם הרבה סוגים של אוזניות, אלה ללא ספק תפסו מקום נכבד למעלה. כן, הן יקרות וגם לא מושלמות: הייתי משפר את כפתורי השליטה, ולחלקנו גם זמן העבודה הנמוך של הבטרייה יכול להפריע. אבל באמת שחוץ מזה, זהו. האוזניות באמת מותאמות לעוסקים בספורט, וגם לריצה, ולא חסר בהן כלום. למה לא לקנות אותם? פשוט מאוד. המחיר.

אני באמת מאמין שמי שמוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהריצה שלו ויכול להשקיע את הסכום המדובר, יהיה מבסוט מהאוזניות הללו.

מאת: עדן מאירוביץ’
צילם: אופק בר סלע

עדן הוא סטודנט להנדסת מכונות בבאר שבע. המוטו שלו: “אם על ההר יש שביל אפשר לרוץ בו, וגם אם אין אפשר” ואתו הוא מבלה סביב ה 100 ק”מ בשבוע ומתחבר חזק לעולם האולטרה מרתון. כשהוא לא בבאר שבע הוא מבלה על הסינגלים (Trails) הביתיים בהם גדל: בהרי ירושלים ליד ביתו בשורש – גן עדן לחובבי עליות וריצה טכנית.

Jabra Elite Sport
שמע טובמשקל טובנשארות באוזן בזמן ריצהניתן לבחור אטימות לרעשי רקעמודדות דופק
זמן סוללה בהטענה אחתשליטה בזמן ריצהמחיר
86%ציון ראנפאנל
נוחות בריצה90%
גומיות והתאמה לאזניים95%
עיצוב85%
איכות וגימור95%
שמע90%
פקדים ושליטה80%
תמורה70%