לקראת העונה הגשומה והקרה יצאתי לבדוק את נעל הכביש המוכרת והאהובה של Mizuno, אך עם תוספת מעניינת: הגרסה נגד מים Wave rider GTX! איך זה לרוץ עם רגל יבשה? מדהים! אחרי מעל 100 ק”מ איתה, יש לי מסקנות לחלוק איתכם.

מאת הפאנליסט: שחר אלוש
הפאנלים: OutPanel | RunPanel | FitPanel | BikePanel

מיזונו, חברה יפנית ותיקה ואהובה

Mizuno קיימת כבר מעל 100 שנים, ומתמחה בנעליים. לצד נעליים, יש גם ביגוד ריצה שסקרנו פה. המותג הזה לא המוני באופי שלו בשוק הישראלי אך הוא מוכר לרצים רציניים יחסית, שיודעים להעריכו וכמי שעבד בחנות ריצה מקצועית ובוגר ווינגייט, הבחנתי בכך שהוא נכנס חזק לתודעה הישראלית לאחרונה. 

מבחינת ריצה, הWave rider היא הנעל הניטרלית הנוכרת ביותר, ולא סתם האחרונה היא כבר מספר 23 בסדרה. והפעם גרסה נגד מים מעניינת!

נגד מים

Mizuno Wave Rider GTX – כרטיס ביקור:

  • חברה: Mizuno
  • ייעוד: ריצת כביש רטובה (לחורף)
  • דגם: Wave rider GTX
  • טכנולוגיה: מערכת הוויב המוכרת באיזור העקב + Gortex נגד מים
  • משקל: 255 גרם (מידה 42.5)
  • דרופ: 12 מ”מ 
  • מחיר: 659 ש”ח

ריצה

האם דרושה לי נעל לחורף?

אז התשובה היא חד משמעית! כן. בואו נודה באמת, אין הרבה גשם בארץ, ובריצה על כביש לח רוב נעלי ריצת הכביש המאווררות יעבדו דיי טוב. מאידך, מספיק איזו הסטת מבט מהיר ובלתי נשלט הצידה, ודריכה על שלולית עמוקה דיה, ומייד כל כף הרגל רטובה, ורטוב זה כבר מבאס!
לכן, לריצות רטובות, בסמוך לגשם האחרון ובאזור עם שלוליות רבות אשמח להיות מוגן. בנוסף, הנעל חמה יותר, דבר שמלטף ומגן על הרגל עד לתוך האימון, אז כבר מתחילים להתחמם. אשלוף אותה בעיקר בבקרים הקרים, כשעוד לא בדיוק התעוררתי, ואין לי חשק להדליק את כל החיישנים ולהימנע מכל שלולית.טלגרםהיא גם תזרח בריצה על דשא רטוב/לח, שבילים לבנים מלאי שלוליות, שבילים בוציים מישוריים ועוד מגוון אזורים רטובים. אך אל תתנו לעמידות במים להטעות אתכם, זאת לא נעל עליות/ירידות, ולא הייתי ממליץ לקחת אותה לאזורים רטובים שאינם מישוריים ודורשים אחיזה בקרקע – זו נעל לדרכי עפר, אדמה, כבישים לעת מצוא. בקיצור מהז’אנר הדו שימושי לשטח לא קיצוני.

ריצה
מה זה GoreTex נגד מים?

בגדול, גורטקס הינה ממברנה נגד מים אך GoreTex זה לא שם של מוצר או טכנולוגיה ספציפית, אלא כינוי לסט חומרים שפותחו בחברת Gore ועושים מן קסם: עמידות בפני מים המגיעים מבחוץ (גשם) ויכולת נידוף אדי מים המגיעים מבפנים (זיעה). הממברנה עושה זאת ע”י נקבוביות קטנות מספיק לנידוף הזיעה, אך קטנות מדי בשביל הגשם להיכנס. ממברנה זאת קיימת לא רק בנעליים, אלא גם בתיקים, מעילים, כפפות ועוד.

ספורט חלק עליון (גפה)

הרגשה ראשונית על הרגל- בדומה לסיקור האחרון שלי, על נעל אחרת של מיזונו היא הרגישה מצוין על הרגל מהרגע הראשון.

הנעל נוחה כאילו אני נועל אותה כבר חודש. וכשנעל לא נוחה לי, אני בדרך כלל יודע להגיד בדיוק למה. יש בה הרגשה של יציבות, הרגל אינה נוטה פנימה או החוצה (פרוניישן וסופיניישן). אומנם אין לדגם הזה מידות רוחב, אך הנעל רחבה מספיק כדי שתרגיש לי נוחה (יש לי כף רגל רחבה מהממוצע).

נעלי ריצהשכבה כפולה– אחיזת העקב סטנדרטית ומחזיקה, מערכת השריכה והשרוכים גם הם השאירו את הגימיקים בצד והלכו על בטוח וטוב. הבד אינו גמיש כמעט, וזה משמח אותי. לעיתים אני חווה בנעליים שנוחות מהרגע הראשון טיפה חופש, למרות שהשרוכים קשורים חזק. דבר זה נובע מבד שנמתח טיפה. אומנם הדבר נוח, אך בריצות ארוכות יכול לגרום לשלפוחיות אצלי. בנעל הזאת הבד מרגיש טיפה משוחרר, אך הוא לא באמת כזה. לקח לי להבין קצת זמן למה? אך לאחר כמה ריצות הבנתי, הממברנה הפנימית והשכבה החיצונית לא מחוברות. אני לא מת על זה, כי זה נותן תחושה מוזרה, אך גם בריצות יותר ארוכות, לא מצאתי את זה מפריע.

הלשונית- אומנם הלשונית מחוברת לצדדים כחלק מהמערכת נגד מים, אך דבר זה גם גורם לה לא לזוז או “ליפול” לצדדים במהלך הריצה. נפילה של הלשונית לצד יכולה ממש לעצבן אותי, וזאת מחלה שיש ללא מעט נעליים לצערי.ספורט

עיצוב שמרני ומוכר

אומנם מערכת ה Wave נראית חדשנית, אך היא כבר מוכרת לעין שנים. החומרים, הבדים והעיצוב אמנם חזקים, וידועים כעמידים, אך כחבילה הייתי אומר שהנעל לא נראית מאוד חדשנית. באותה הנשימה, תמיד מצאתי אותה יפה בצבעים מסוימים. הפעם קיבלתי אותה בשחור/ירוק/אפור וכמו תמיד לקחתי אותה לגן שעשועים אחרי איסוף מהגן לתשאול האמהות. אני יכול לדווח שהנעל קיבלה מחמאות רבות, ואני מסכים איתן.  

נעליים

סוליה מרכזית

אז כמו שכבר הבנתם, מערכת Wave המוכרת והאהובה עדיין כאן, וללא הרבה שינויים. אני מוצא את זה טוב, כי סך הכל אהבתי את הדגמים הקודמים, ואני בגישה של “אם משהו לא שבור, אל תתקן אותו”. לטעמי הסוליה טיפה קשה, אך אני מניח שזה קשור לטרנד האחרון של נעליים רכות וענניות, דבר שאני אוהב ויצא לי לרוץ עם לא מעט כאלו לאחרונה.

הסוליה התחתונה עבה ותחזיק הרבה זמן, אך הנעל לא כבדה מהממוצע בעקבות זה. השיכוך בעקב מצוין, וגם הוא תואם את הדגמים המוצלחים הקודמים.

סולייהדרופ 12מ”מ

דרופ גבוה זאת גישה שמיזונו מאמינה בה, ומתמידה איתה למרות גישות שונות. הדרופ הכי נמוך שנתקלנו בו לפחות בדגמים שיש בארץ ממיזונו היה 10מ”מ ב Wave Sky שגם מתאפיינת ברכות רבה במיוחד בסוליה. 12 מ”מ זה גבוה ומרגישים את זה, חלק אוהבים ואחרים לא. הצורך להכניס את ה-Wave לעובי הסוליה מאחור מחייב עקב שמנמן, אך חוסר החומר מלפנים שיוצר את הדרופ הזה הוא בחירה של מיזונו לכוון לקהל “הדרופ הגבוה”. 

כל עניין הדרופ הוא אישי, יש כאלו שמטורפים על הדרופ הגבוה של מיזונו, ואחרים יגידו שפחות, אך במשהו אחד אין עוררין. מי שגיד האכילס שלו רגיש, לאחר פציעה וכדומה, ומעוניין להוריד ממנו עומס, הרופא ייעץ לו ללכת/לרוץ עם עקב גבוה, וכאן מיזונו מנצחים. 

נעלייםחסרונות עיקריים

החיסרון העיקרי הוא שהנעל היא עונתית, ואינה מתאימה לקיץ החם והיבש, אך לרצי נפח במהלך החורף יש קילומטרז’ גבוה, והם יהנו ממנה ומהסגולות החורפיות שלה.

מראה זה עוד עניין אישי, אך יסכימו רבים שהנעל שמרנית בעיצובה. היא גם לא עשוייה מבד מתקדם ברקמה אחת ללא תפרים, ומערכת הגורטקס מופרדת ממנה ומרגישה טיפה מוזר בהתחלה. היא גם לא הנעל הקלה ביותר, אך גם לא מכוונת להיות, אם תרצו דגם קל יותר יש למיזונו הרבה אחרות.  

כמובן עניין הדרופ הגבוה חייב להילקח בחשבון ולמרות שבהשוואה לנעלי ריצה עם ממברנת גורטקס המחיר הוא דומה, עדיין לצערנו הממברנה יקרה, וכך גם הנעלים שנושאות אותה.

ריצה

לסיכום – נגד מים!

אם אתם חסידים של מיזונו ואוהבים להישאר יבשים, זאת הנעל בשבילכם. היא נושאת איתה את כל המסורת, בלי לקחת פניות חדות. היא נוחה, מספיק רחבה, מפנקת ומגיבה. אין פה גימיקים מיותרים, והיא פוגעת בול במטרה שלשמה נוצרה: היא נגד מים. אומנם טיפה יקרה ועונתית, אך נותנת מענה לנישה של רצים שאין להם יותר מדי מבחר בארץ, וזה מעולה! קחו אותה לריצות הבוקר הקרות והרטובות, לשבילים הלבנים שבהם תרצו לתת גז, בלי יותר מדי לעשות חשבון לשלוליות, ותחזרו הביתה עם רגל יבשה! בהצלחה!

 

___________________________________________________________________________

הכניסו מייל פה וקבלו מאיתנו רק פעם בשבוע את הניוזלטר (אפשר להפסיק בקלות):

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
גשם במרתון טבריה? מבחן נעלי מיזונו Wave rider GTX עם גורטקס נגד מים
נגד מים!מתאימה לפעילויות מגוונותצבעים נוחים ומודרנייםיחסית קלה לפעילויות שהיא מכוונת אליהןרחבה מהממוצע
טיפה שמרניתאינה מתאימה לכל עונות השנהדרופ גבוה מהממוצעיקרה יחסית
84%Overall Score
אחיזת חלק עליון90%
שיכוך 85%
גלגול 85%
ניתור 90%
תמורה 85%
אוורור 75%
תחושת קרקע85%
עיצוב 75%